Açıkla Mehmet şimşek!

YİğİT BULUT
VATAN GZT.
Aralık 14, 2008

TV’de yaptığım ve eski kurumu ile “Merkez Bankası’nın ani faiz indirimini” sorguladım yoruma, anında cevap veren şimşek’e bir soru sormak istiyorum. Umarım buna da anında cevap verir! Aslında daha önce birçok TV yayında sordum ama “hala tık yok”!

Sevgili dostlar, hatırlarsanız, şimşek açıklama yapmış ve Türk Hazine bonolarının yüzde 80’inin yerli yatırımcıların elinde olduğunu söylemişti! Ben de iddia ediyorum Türk Hazine bonoları takası “isme” değil! Türkiye’de bütün saklamalar isme ama SPK’nın Doğan Cansızlar döneminde defalarca hükümetlerden istemesine rağmen bir türlü “isme saklama” ile ilgili düzenleme yapılmadı…Uzun lafın kısası bugün hisse alanlar bellidir, her detay son noktasına kadar bilinebilir ama “Hazine bonosu” gizlidir ve “isme saklama” yapılmaz…şimdi soruyorum böyle bir “sistem içinde” Mehmet şimşek nasıl bilebilir yüzde 80’inin yerlinin elinde olduğunu!

Ben de hemen kendi elimdeki bilgiyi aktarayım, “Sen nereden biliyorsun” diyeceksiniz, şimşek nasıl biliyorsa, ben de iddia ediyorum:

Türk Hazine bonolarının yüzde 91’i bir Alman ve bir İngiliz bankasında!

Yani bu halkın ödediği faizin yüzde 91’i bu yabancı bankaların kendilerine ve müşterilerine gidiyor! İddiam bu! Yalansa çıksın Bakan Mehmet şimşek tersini verileri ile açıklasın! Evet, Mehmet şimşek, Türkiye sizden cevap bekliyor!

Sonuç: Bugün başını İngiliz vatandaşı sayın Bakan şimşek’in çektiği “IMF ile mutlaka anlaşalım” korosunun tek bir derdi var Türkiye “bir daha borçlanarak yabancılara 2009’da ödeyeceği borcunu” garanti altına alsın! Türkiye, IMF ile anlaşsın yüksek faizden hazine bonolarının üstüne yatanlar “düşen faizden” ve “yükselen borsadan” düşük kur eşliğinde “karlarını katlayıp” borç diye verdikleri paraları kat be kat alsınlar! Türkiye’nin borcu artsın, vatandaşlarımız daha yıllar boyu “faize çalışmaya” devam etsin! Sistem o kadar “mükemmel” kurulmuş ki Türk halkının kanı, canı, birikimleri, hayalleri hortumla çekiliyor!

Son söz: Bu arada “halk iktidarı” olduğunu iddia eden partinin Genel Başkanı Başbakanımız’a da bir sözüm var: Size güvenenler Türk Hazinesi’ni “İngiliz vatandaşı” birine “yine yabancılarla” pazarlık etmesi için “teslim edin” diye mi oy verdiler! IMF ile anlaşır ve size kurulan tuzağa hem şahsi olarak düşer hem de ülkeyi bu girdaba bir adım daha sokarsanız sizin siyasi kariyerinize ve ülkeme yazık olur!Unutmayın “verdikleri borçları faizi ile kat be kat alanlar” 2001 yılında “Daha da borçlanalım” diye yine bir bakan göndermişlerdi. Ama “Hazine’yi o bakana teslim eden” 57. Hükümet’in sonu “nice” oldu! Buradaki “nice”yi İngilizce “nice” ile karıştırıp sonumuz “güzel” olur sanmayın Sayın Başbakan!

Son söz: Hodri meydan! Mehmet şimşek “söylediklerimin aksini iddia ediyorsa” hatta “ekonominin de çok iyi olduğunu söylemek istiyorsa” bıraksın “edebiyatçılarla” ekranlarda ekonomi program yapmayı, gelsin bir TV’de, istediği TV’de tartışalım…

...