Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 ve 5

Konu: 'Askerleri Erdoðan kurtardý'

bozok
    Guest

'Askerleri Erdoðan kurtardý'

‘ASKERLERÝ ERDOðAN KURTARDI’

Ne diyor "çiçeði burnunda" Devlet Bakaný Egemen Baðýþ:

"Askerlerimizin orada içine düþtüðü durumdan sonra Baþbakanýmýz dönemin ABD Baþbakan Yardýmcýsý Dick Cheney ile görüþtüðünde, ki o gün ulusal tatil günüydü ve zorla buldurduk tatil yaptýðý yerden, Baþbakan 'Bizim çocuklarý serbest býrakýn' dedi."

Ýlk cümle sizi rahatsýz etmiyor mu?

"Askerlerimizin orada içine düþtüðü durum..."

Bakan Baðýþ'ýn kafasýndan neler geçiyor ki böyle bir cümle kullanabiliyor.

"Ýçine düþtüðü durum" ne demek?

Mehmetçik orada ne yaptý ki "içine düþtüðü durum" ile karþýlaþtý?

Yani bu olayýn suçlusu baþýna çuval geçirilen Mehmetçik mi?

Mehmetçik kabahatli görülüyor ki, böyle bir cümle sarf ediliyor.

Hani siz Dýþiþleri mensuplarýný “gölgesinden korkan pýsýrýk monþerler” olarak eleþtiriyordunuz? Bu olayda Türk askerlerini suçlu görmek pýsýrýklýðýn “daniskasý” deðil mi?

üstelik bu cümleden þunu da çýkarabiliriz:

Mehmetçik aciz. Kurtarýlmaya muhtaç.

Bu kafa Mehmetçik'in yanýnda olan bir kafa deðil.

Söz düþüncenin ürünüdür.

Sayýn Bakan kýzmasýn ama bu kafa Amerikalý kafasý!

Yani deniliyor ki, Mehmetçik "yaramazlýk yapmýþ" Amerikalý çuval geçirip gözaltýna almýþ.

Amerikan askerinin suç iþleyip aþaðýlýk bir harekette bulunduðuna dair en küçük bir ima bile yok burada.

Zavallý Mehmetçik "bir durumun içine" düþmüþ ve Baþbakan Erdoðan telefon edip "aciz durumdaki" Mehmetçik'i kurtarmýþ.

Ve bunu siyasi baþarý olarak sunuyorlar.

Sanki o çuval sadece Süleymaniye'de ki Mehmetçik'in kafasýna geçirildi.
    Mehmetçik kurtarýldý ve mesele kapandý.

Ýþte kafa bu kafa.

Meseleyi bu kadar dar anlýyorlar.

Bitmedi. Sayýn Bakan herkesi hafýzasýz mý sanýyor? 4 Temmuz günü Baþbakan'ýn Cheney'le görüþtüðü o tarihte medyada yer almýþtý. Ancak Mehmetçik o gün deðil, 3 gün sonra serbest býrakýldý.

Bir ekleme daha yapalým. Kafasýna çuval geçirilen Mehmetçik, ABD kayýtlarýna nasýl geçirildi: SAVAþ ESÝRÝ!

Yok efendim, "üocuklara iyi davranýlmýþ" vs. vs.

Mehmetçik'e nasýl davranýldýðý meselesine, isterseniz hiç girmeyelim.

Son bir soru daha.

Egemen Baðýþ bu açýklamayý neden beþ buçuk yýl sonra yaptý? Yoksa bu olay son günlerde parlatýlan “Davos Fatihi” imajýna gölge mi düþürüyordu?

Neresinden bakarsanýz bakýn talihsiz bir demeç.

Odatv.com

6 þubat 2009

bozok
    Guest

Cevap: 'Askerleri Erdoðan kurtardý'

"NE YAPTIN EGEMEN!"

"Egemen gibi dostun olacaðýna / Onur üymen gibi düþmanýn olsun daha iyi..."

Ne yaptýn Egemen

BÝR çuval incir ancak bu kadar berbat edilebilirdi...

Bir karizma ancak bu kadar çizilebilirdi...

"Bin Onur üymen" gelse, bini de dört koldan saldýrýya geçse...

"Davos Fatih"ine bu kadar zarar veremezdi...

"Sekiz yüz Kadri Gürsel makalesi" bile bunu baþaramazdý...

Ya da þöyle söyleyelim:

"Egemen gibi dostun olacaðýna / Onur üymen gibi düþmanýn olsun daha iyi..."

* * *

Efendim, olay þudur:

Son günlerde "Vakko bayiliði" meselesi yüzünden sýkýþýk günler geçiren...

Yeni Devlet Bakanýmýz ve Baþmüzakerecimiz Egemen Baðýþ Bey, hem kiþisel sýkýþmýþlýðýndan kurtulmak, hem de "Fatih Recep Tayyip Erdoðan imajý"ný daha da pekiþtirmek maksadýyla...

Dün "çok sansasyonel" bir açýklama yaptý...

Açýklama ajanslara þöyle yansýdý:

"Flaþ... Flaþ... Flaþ... Tayyip Erdoðan’ýn bir kahramanlýðý daha ortaya çýktý... Amerikan askerleri tarafýndan baþlarýna çuval geçirilen askerlerimizi Tayyip Erdoðan kurtarmýþ..."

Baþlýðý okuyunca, "Allah Allah... Nasýl olmuþ bu iþ? Acaba Tayyip Bey yüzüne savaþ boyalarý sürüp Rambo misali gece operasyonuna mý kalkýþmýþ?" deyiverdim...

Ve merakla ayrýntýlara daldým...

Egemen Bey þunlarý anlatmýþ:

"Baþbakanýmýz, ABD Baþkan Yardýmcýsý Cheney’yi aradý ve görüþtü... Cheney, ’Sayýn Baþbakan emin olun ki askerlerinizin durumlarý çok iyi’ dedi. Baþbakanýmýz dedi ki, ’Ben hapis yatmýþ biriyim. Gözaltýnda, hapiste olan kiþinin durumunu bana anlatmayýn. üabuk o çocuklarý serbest býrakýn’ dedi ve onlarý Baþbakanýmýz kurtardý."

Hay bin kunduz!

* * *

Kaþ yapayým derken göz çýkarmak tam da böyle bir þey deðil mi?

Egemen’in anlattýðý þu hikáyeye bakar mýsýnýz?

"Yumuþak baþlý ise de uysal koyun olmayan" Tayyip Bey, askerimizin boynuna çuval geçiren ülkenin yetkilisini telefonda da olsa yakalamýþ...

Ve fakat...

Gayet sakin... Gayet diplomatik... Gayet nazik...

"Bana bak Dick... Benden yaþlýsýn... Gelirsem oraya o çuvalý alýr senin baþýna geçiririm" falan demek yok...

"Sen artýk benim için bittin" falan demek yok...

"Gelmem bir daha Washington’a" falan demek yok...

Diklenmek yok... Dik durmak yok...

* * *

Ah Egemen ah...

Ben sana ne diyeyim bilemem ki?

En iyisi Karagöz’den bir replik sunarak sahneden çekilmek:

"Yýktýn perdeyi eyledin viran / Varayým Tayyip Abi’ye söyleyeyim hemen."

AHMET HAKAN / HüRRÝYET

06.02.2009 / medyarazzi.com

bozok
    Guest

MÝNÝ YORUM
    Baþbakan askerine sahip çýkmýþ!

Ne flaþ bir geliþme’ gerçekten deðil mi?

Baþmüzakereci Egemen Baðýþ, iktidar ile millet arasýndaki müzakerelerin ilk faslýný açtý. Millete uyum programýný açýklarken “Amerikan askerleri tarafýndan baþýna çuval geçirilen askerlerimizi Tayyip Erdoðan’ýn kurtardýðýný” da söyledi. Bu iddia ‘hayret’ edilesi bir durummuþ gibi manþete taþýndý. Sanki helikopter kazasýndaki gibi, askerlerimizi de Fransa kurtarmýþtý. Veya Barzani güçleri...

‘ülkenin Baþbakan’ý, müttefikini arayýp “bizde asker çok, alýn hayrýný görün” de diyebilir’ diye mi düþündü bu arkadaþlar? ABD’ye nota ver diye bastýranlarý “müzik notasý mý?” diye ti’ye alýyor diye pek kýnamýþtýk.

Erdoðan’ý... Na yapsak, biz de kendimizi ‘U’ya alýp, özürcü aydýn mý mý kesilsek?..

Selcan TAþüI / YENÝüAð / 07/02/2009

bozok
    Guest

KOMÝK KAHRAMANLIK SENARYOSU

Hürriyet yazarý Tufan Türenç, Devlet Bakaný Egemen Baðýþ’ýn çuval olayýnda askerlerimizi Erdoðan’ýn kurtardýðý iddiasýný ele alan bir yazý yazdý.

Türenç, bu açýklamayý komik bir senaryo olarak niteledi. AKP iktidarýnda, devlet adamlarýyla yapýlan konuþmalarda tutanak tutulmadýðý için Egemen Baðýþ’ýn sözlerinin ne kadarýnýn doðru olduðunun bilinemeyeceðini belirtti.Olay sýrasýnda Türk üzel Kuvvetleri Komutaný olan Binbaþý Aydýn Eser’in anlatýmlarýna dayanarak askerlerimizin kötü muamele gördüklerini yazdý.

Odatv.com

Tufan Türenç’in “Baþbakan’ýn bir kahramanlýðý daha!” baþlýklý yazýsý þöyle:

"4 Temmuz 2003 Cuma günü Irak’ýn Süleymaniye kentinde Türk milletinin onurunu kýran bir olay yaþandý.

O gün, ABD’li askerler, Türk üzel Kuvvetleri Bürosu’nu bastýlar.

Orada görevli 3 subay ile 8 astsubayý tutsak aldýlar.

Terörist muamelesi yapýp ellerini kelepçelediler, baþlarýna çuval geçirip Kerkük Havaalaný’na götürdüler.

Ertesi gün askerlerimizin sorgulamalarý yapýldý, sonra helikopterlerle Baðdat’a yollandýlar.

AB Baþmüzakereciliði’ne atanan Egemen Baðýþ, "Davos fatihi" Erdoðan’ý "Askerlerimizin baþýna çuval geçirildiðinde neredeydin" diye eleþtirenlere yeni bir kahramanlýk öyküsüyle yanýt verdi.

Baðýþ, olay duyulur duyulmaz ABD Baþkan Yardýmcýsý Dick Cheney’yi aradýklarýný ve onunla Baþbakan arasýnda geçen konuþmayý anlattý.

Meðer Baþbakan, Cheney’ye týpký Davos’taki gibi kükremiþ ve "Bizim çocuklarý çabuk serbest býrakýn" demiþ.

Cheney, "Durumlarý çok iyi Sayýn Baþbakan" diye karþýlýk verince Baþbakan daha da öfkelenmiþ ve þöyle demiþ:

"Bana onlar iyi demeyin. Ben hapis yatmýþ biriyim. Gözaltýnda, hapiste olan kiþinin durumunu bana anlatmayýn, bunu kabul edemem."

Baðýþ, "Baþbakan’ýn bu sözlerinden sonra askerleri serbest býraktýlar" diyor.

Egemen Baðýþ’ýn bu söylediklerinin ne kadarý doðrudur, bilemeyiz.

üünkü AKP iktidarýnda, devlet adamlarýyla yapýlan konuþmalarda tutanak tutulmuyor.

Gerçekten böyle bir konuþma geçmiþ midir, yoksa bu Egemen Bey’in Erdoðan’a yaranmak için uydurduðu bir senaryo mudur?

üünkü 11 askerimiz bu konuþmadan sonra serbest býrakýlmamýþ, tersine o gece havaalanýnda tutulmuþ, ertesi gün sorgulanmýþlardýr.

Sorgulamadan sonra onlara Guantanamo tutsaklarýna yapýldýðý gibi turuncu elbise giydirilmiþ, elleri kelepçelenmiþ, baþlarýna tekrar çuval geçirilerek helikopterlerle Baðdat’a götürülmüþlerdir.

Askerlerimiz ertesi gün, yani pazar günü yeniden sorgulanmýþlardýr.

Bu arada yoðun diplomatik temaslar sürdürülmüþ ve ertesi sabah serbest býrakýlmýþlardýr.

Türk askerleri, Baþbakan ile Cheney’nin konuþmasýndan tam üç gün sonra serbest býrakýlýyor.

Cheney’nin söylediði gibi gözaltýnda tutulduklarý süre içinde durumlarý hiç de iyi deðildi. Büyük aþaðýlanma ve hakarete varan muameleye tabi tutulmuþlar.

Ýki kez sorgulanmýþlar.

Turuncu tulum giydirilmiþ, kelepçelenmiþ ve baþlarýna çuval geçirilmiþ.
    üstelik bu 11 askerin hiçbir suçu yoktu.

Türk üzel Kuvvetleri Komutaný Binbaþý Aydýn Eser, olaydan sonra þunlarý söyledi: "Biz burada yasal olarak bulunuyoruz. Benim rütbemi hiçe sayýp kötü muamele ettiler. Kafalarýmýza çuval geçirdiler, ellerimizi kelepçelediler."

AKP iktidarý, Türk milletinin gururunu inciten bu olaya karþý Amerika’ya hesap soramadý.

Olay, yenilip yutuldu.

Egemen Baðýþ, boþuna Baþbakan’a kahramanlýk senaryolarý yazmaya kalkmasýn.

Böyle komik senaryolara kimseyi inandýramazsýnýz.

Sadece Amerikalýlarý güldürürsünüz, hepsi bu."

...

bozok
    Guest

Ne yaptýn Egemen Baðýþ?

Yiðit Bulut
    VATAN GZT.
    08.02.2009

“Madem sordunuz, gelin arkadaþlar anlatayým”...

Evet, Egemen Baðýþ böyle baþladý ve arkasýndan “Erdoðan’ýn, baþlarýna çuval geçirilip, hapsedilmiþ askerlerimizi” nasýl kurtardýðýný anlattý!

Bu kadarla da kalmadý, detay da verdi; 4 Temmuz olduðu için Dick Cheney bulunamamýþ ama tatilde olduðu yerden kendisine ulaþýlmýþ... Erdoðan almýþ eline telefonu ve Cheney’in “Askerlerinizin durumu iyi” yanýtýna þöyle cevap vermiþ; “...Sayýn Cheney, hapis yatmýþ adamým. Hapisteki birinin durumunu bana anlatmayýn. O çocuklarý derhal býrakýn...”

Sevgili dostlar, bu anlatýlana gülelim mi, aðlayalým mý?

Ne yapacaðýnýza “siz karar verin”, ben kendi adýma þunu söyleyeceðim; Egemen Baðýþ kardeþim, bir çuval inciri berbat ettin! Hatta yok ettin!

Geçtiðimiz hafta Erdoðan bir “çýkýþ yaptý”, “helal olsun” dedik. Hatta benim gibi birçok isim “Geçmiþte yaptýklarýyla ilgili rezervlerimiz saklý ama bu sefer doðru” dediler... Arkasýndan sen çýktýn “Bir þehir hikayesi” ise “iþi iyice ucuzlattýn”!

Ve ne yaptýn biliyor musun; Erdoðan’a “Yaranayým, baþlayan kahramanlýk sürecini fýrsat bu fýrsat, pekiþtireyim” derken, herþeyi “yok ettin” !

Bu anlattýðýn hikayenin ne anlamý var! Davos etkisi mi yapacak sandýn! Nasýl olsa baþladýk, devam edeceðiz ve “Vay be neler olmuþ” mu diyeceðiz sandýn!

Bu halký, bizleri bu kadar “salak mý” sandýn! Biri bir hikaye anlatacak, kabadayý “edasýyla” tehdit etti, “býraktýlar” diyecek, bizler de alkýþlayacaðýz! Davos’u alkýþladýk ya! Bunu da alkýþlarýz deðil mi! O zaman þunu iyi bil Egemen Baðýþ kardeþ, “Býrakýn ulan o çocuklarý” edasý yapacak kadar gücün olsa, iradeni göstersen, kendini saydýrsan; zaten “o adamlarý gelip orada paketleyemezler”!

Daha mý açýk yazayým... Eðer hükümet ABD’ye karþý “dik durabilmiþ” olsaydý, o süreç geliþirken “Türk ordusunun arkasýndayýz” mesajý verebilseydi; o çocuklarý almaya kimse cesaret edemezdi!

Onun için “baþka saflar” ara Egemen kardeþim! O çocuklarý “toplama cesaretini” gösterebildilerse, ABD askerleri ve yanlarýndaki peþmergeler; senin de “dýþ politikada” akýl hocalarýndan-aracýlarýndan biri olduðun siyasi otoritenin, “zaafýndan” dolayýdýr!

Lafý fazla uzatmayacaðým; Erdoðan’ý alkýþlayalým dedik, daha bir hafta geçmeden biri çýkýp “gaza geldik” sanarak hepimizi “aptal” yerine koymaya çalýþtý!

Cheney ile ne konuþursa konuþsun, benim “askerimi Amerikan ordusuna veren siyasi otorite” o konuda sýnýfta kalmýþtýr! Bu gerçeði de “hiçbir hikaye deðiþtiremez”! Adile Naþit ile yarýþan Egemen Baðýþ bile!

...