Unicredit, Yapı Krediğyi satıyor mu?

İtalyan basınında Unicreditğin Yapı Krediğyi satacağı haberi yayınlandı. $Mercati gazetesinin haberine göre Yapı Kredi Bankasığnin yüzde 50 hissesini elinde bulunduran Koç Grubuğnun finans ortağı İtalyan Unicredit Türkiye ve Polonyağdaki iştiraklerini satmayı planlıyor. Unicreditğin iştirak satışından 7 milyar euro gelir elde etmeyi planladığı belirtiliyor. Haberde UniCreditğin toplam karının yüzde 24ğünün Yapı Krediğden geldiğine yer verildi. Bu arada, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, daha önce Yapı Krediğde yabancı ortağın hızlı büyümenin önünde engel olduğunu söylemişti. Mustafa Koçğun ğUnicredit elimizi kolumuzu bağlıyorğ şeklindeki açıklamalarının ardından Unicredit yönetimi Türkiye pazarından çıkmayı planlamadıklarını söylemişti.

Uzmanlar kısa vadede bu haberin hissede satış baskısı oluşturabileceğini bölertirken, orta ve uzun vadede olumlu bir adım olarak yorumluyor. Bankanın yüzde 50 hissesinin diğer ortak Koç Holdingğin alma ihtimalinin de yüksek olduğu ifade ediliyor.

Haberler sonrasında hem Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Bayazıt, hem de Yapı Kredi Genel Müdürü Faik Açıkalın tarafında yapılan açıklamalarda satış haberlerinin gerçek olmadığı kaydedildi. Açıkalın yaptığı değerlendirmede Unicreditğin Rusya Polonya Türkiyeğde büyüme senaryoları üzerinde çalıştığını belirtti. Unicreditğten yapılan açıklamaya göre ise böyle bir satış işleminin olmayacağı vurgulandı.

15/09/2011 - 19:41:55 / YENİüAğ