3. Sayfa - Toplam 14 Sayfa var BirinciBirinci 1234513 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 21 ile 30 ve 140

Konu: 'Hamdolsun Ekonomisi'nde son durum

bozok
    Guest

Cevap: 'Hamdolsun Ekonomisi'nde son durum

Kredi borcu öldürdü!

43 yaþýndaki Turgut Bodur'un baþýna ne geldi?

DHA / VATAN / 11.03.2009

ÝZMÝR'in Torbalý Ýlçesi'nde ayakkabýcý 43 yaþýndaki Turgut Bodur, iþlerinin kötü gitmesi nedeniyle bir bankaya olan 10 bin TL'lik kredi borcunu ödeyemeyince kendini asarak yaþamýna son verdi.

Olay, bugün saat 10.00 sýralarýnda üaybaþý Mahallesi, Feyze üok Caddesi, 64 numarada meydana geldi. 3 çocuk babasý Turgut Bodur, geçen yýl çalýþtýðý seramik fabrikasýndaki (Tamsa) iþinden çýkarýldý.

Bir süre gündelik iþlere giderek ailesini geçindiren Bodur, 3 ay önce, bir banka þubesinden 10 bin TL kredi çekerek, ayakkabý maðazasý açtý. Ancak ekonomik kriz nedeniyle, iþleri kötü giden Bodur, bankaya olan borcunu ödeyemedi. Bu nedenle bir süredir bunalýmda olduðu ileri sürülen Bodur, sabah borcu nedeniyle sýkýlarak gittiði bakkaldan ekmek alýp, evine döndükten kýsa bir süre sonra hava alacaðýný söyleyerek dýþarý çýktý. Bodur'un uzun süre dönmemesi üzerine merak ederek aramaya çýkan Fadime Bodur, bahçedeki depoya girdiðinde eþinin tavana iple asýlý cesediyle karþýlaþtý. Bodur'un cesedi, savcý ve jandarmanýn yaptýðý incelemenin ardýndan, ilçedeki iki cenaze aracýnýn baþka yerde görevde olmasý nedeniyle, belediyeden istenen bir kamyonetle Torbalý Devlet Hastanesi Morgu'na kaldýrýldý. üzerinden intihar nedenini belirtir bir belge çýkmayan Bodur'un bir süre önce eniþtesi Hüseyin üakýr'a, "Bankaya olan kredi borcumu ödeyemiyorum. Kimse de bana yardýmcý olmuyor. Kendimi asacaðým" dediði belirtildi.

Bodur'un cesedi morga götürülürken kýzlarý Sevgi, Yasemin ve Müþerref, komþularý tarafýndan evden uzaklaþtýrýldý.

...

bozok
    Guest

Umut tefecide!

Melih Aþýk
    MÝLLÝYET
    11.03.2009

Ýnternette “Kredi kartý borcunuzu ödüyoruz” diyen ilanlar göze çarpýyor. Bu ilanlarý kim veriyor? üark nasýl dönüyor. Prof. Esfender Korkmaz anlatýyor:

- Banka kartlarýndaki yýllýk ortalama faiz bilindiði gibi yüzde 60 civarýnda. Kredi kartý borcunuzu ödemeyemediðiniz için faiz kýskacýna girmiþ iseniz, bu tefecilerden birine gidiyorsunuz. Diyelim ki faize düþmüþ A bankasýna ait kartýnýzýn ödeyemediðiniz borcu 1000 lira. Tefeciye, faize düþmemiþ B bankasýna ait kredi kartýnýzý veriyorsunuz. Adam o kartýnýza 1300 liralýk slip çekiyor ve bunu da 12 takside bölüyor. O 1300 liranýn karþýlýðý olarak size 1000 lira nakit para veriyor. Siz tefeciden çýkar çýkmaz elinizdeki parayla A bankasýna koþuyor, 1000 liralýk borcunuzu kapatýyor, böylece yüzde 60 faiz ödemekten kurtuluyorsunuz. 12 taksite bölünmüþ toplam 1300 liralýk borcunuzu da her ay parça parça ödüyorsunuz. Sonuçta bu iþten bankalar kadar aç gözlü olmayan tefeci de vatandaþ da karlý çýkmýþ oluyor. Kýsaca özetlersem... Eskiden borçlular tefecilerin elinden kurtulabilmek için bankalara koþardý, AKP iktidarýnda iþ tersine döndü, þimdi bankalarýn elinden kurtulmak için tefecilere koþuyorlar.”

...

bozok
    Guest

Bakan Tüzmen'e keserli protesto

11 Mart 2009 / Eyyüp BURUN/ GAZÝANTEP, (DHA) / 11.03.2009 / HüRRÝYET

Devlet Bakaný Kürþad Tüzmen'in Gaziantep’te katýldýðý parti toplantýsýnda salona giren inþaat iþçisi 46 yaþýndaki Hüseyin Aymaz, elindeki kerpeten ve keseri sallayýp, “Açým, iþsizim” diye baðýrdý.

Korumalar ve partililer tarafýndan etkisiz hale getirilen Aymaz, gözaltýna alýndý.

Düztepe Mahallesi’ndeki Esen Düðün Salonu'nda düzenlenen AKP'ye katýlým toplantýsýna Devlet Bakaný Kürþad Tüzmen, AKP Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoðan, AKP’li þahinbey Belediye Baþkaný ümer Can ve þahinbey Belediye Baþkan Adayý Mehmet Tahmazoðlu’nun da aralarýnda bulunduðu yaklaþýk 300 kiþi katýldý. Bakan Tüzmen, salonda partililerle tokalaþýrken, inþaat iþçisi Hüseyin Aymaz, içeri girip, elindeki kerpeten ve keseri sallayarak “Açým, iþsizim” diye baðýrdý. Hemen müdahale eden bakan korumalarý ve partililer, Aymaz'ýn elindeki malzemeleri alarak etkisiz hale getirdi.

Bu arada partililer, görüntü ve fotoðraf çeken gazetecileri engellemeye çalýþtý. Polisler tarafýndan Düztepe Polis Merkezi’ne götürülen Hüseyin Aymaz’ýn 160 promil alkollü olduðu ve uzun zamandýr iþ bulamadýðý için maddi sýkýntý yaþadýðý öðrenildi.

...

bozok
    Guest

Balýklýçeþme’de tarlalar boþ, inekler kesime gönderildi

Güngör Uras
    milliyet.com.tr
    22 Mart 2009

Berbere traþa gittiðimde çok þeyler öðrenirim. Otuz yýllýk berberim Mehmet Demirkol saçýmý kesti. Paramý ödedim. Kapýdan çýkarken, “Hocam, arkadaþým bizim beldeden yeni geldi. Ýsterseniz size oralarda olan biteni anlatsýn” dedi. Bana Ýsmail Dinç’i tanýttý. Ýsmail Dinç, üanakkale’nin Balýklýçeþme beldesinden.

Balýklýçeþme Biga’ya 17 km. uzaklýkta 1.300 nüfuslu, bereketli topraklarý olan yemyeþil bir belde. “Doksanüç Harbi” diye bilinen Osmanlý Rus Harbi’nde (1293/1877-78) Bulgaristan’dan göç edenlerin yerleþtirildiði topraklar çok, hem de çok verimli.

Ýsmail Dinç anlatýyor:

“Tarým geliri ile geçinemeyince, beldedeki çok kiþi gibi ben de Ýstanbul’a göç ettim. Ýstanbul’da taksilerde þoförlük yapýyorum. Miras yoluyla bana düþen 2 küçük tarlam var. Biri 10, diðeri 9 dönüm. Tarlalarý her yýl kiraya veriyorum. Kiralayanlar çevredeki turþu ve salça fabrikalarý için, biber ve domates yetiþtiriyor. Geçen yýl her bir tarla için 2 bin TL kira almýþtým. Bu yýl da kiralamak için beldeye gittim. Arandým. Kirayý düþürdüm. Fayda etmedi. Kimse tarla kiralamýyor. Geçen yýl kiralayanlar masrafý çýkaramamýþ. Bu yýl üretim yapmaktan vazgeçmiþler. Onlar da Ýstanbul’a iþ aramaya geleceklermiþ. Uzun lafýn kýsasý, bizim 2 tarla da bu yýl boþ kalacak.”

ürün para etmiyor

Köyde hayvancýlýk yapýlýp yapýlmadýðýný sordum.

Anlattý: “Ablamýn 12 ineði vardý. Süt satardý. Fabrikalarýn adamlarý sütü toplardý. Süt fiyatlarý o kadar düþtü ki, hayvanlarý yemlemek yýkým olmuþ. Ablam 11 ineði kestirmiþ. þimdi tek bir ineði kalmýþ. Onun sütünü kendileri tüketiyor. Eniþte bey de Ýstanbul’a iþ aramaya gelecekmiþ.”

Anlatýlanlar yüreðime çöktü. Konuyu deðiþtirmek için, “Siz herhalde Ýstanbul’da hayatýnýzdan memnunsunuzdur”dedim.

Cevapladý: “Ben baþkalarýnýn sahip olduðu taksi plakalý araçlarda þoförlük yaparým. Daha önce 12 saatlik kira için 90 TL ödüyordum.30 TL’lik mazot yakýyordum. Günde 50-100 TL para kazanýyordum. þimdilerde taksi plakalý araç kirasý 70 TL’ye düþtü ama... Kira ve mazot parasýný çýkarma imkaný yok. Metro, Metrobüs, kriz ve korsan taksiler piyasayý kuruttu. þimdi ne iþ yapabilirim diye etrafa bakýnýyorum.”

“Ýyi ya... En iyisi Balýklýçeþme’ye geri dönün. Boþ kalan tarlalarýnýzý ekip biçersiniz” diyecek oldum. Boynunu büktü: “Hocam, ne ekeceðim? Kime satacaðým? Balýklýçeþme’ye gidin, bakýn. Baþka yere göç edemeyenler kahvelerde oturuyor. Tarým ürünü para getirse onlar tarlalarý boþ býrakýr mý? Tarým ürününü para etmez hale getirdiler...” diye cevapladý.

Ege Cansen’in Milliyet Ekonomi’de bir söyleþisi yayýnlandý. Ege Cansen diyor ki, “Tarýmda istihdam azalýyor. Tarýmdan kentlere doðru bir emek akýmý oluyor. Sanayi ve hizmetler sektörü bu emeði istihdam edemiyor. Kýrdan gelenler belki tarým sektöründe istihdam edilmiþ deðillerdi. Bir anlamda gizli iþsiz, açýk iþsiz haline geliyor.

Göçü önlemeliyiz

Kalýcý çözüm için köyden kente göçü caydýrmak lazým. Bunun da yöntemi tarýmý desteklemektir. Köyde kalan açlýða mahkum olmasýn. Tarýma saðlanacak bu desteðin faturasýný da kent ödemeli. Yani kentten köye gelir transferi mekanizmalarý kurulmalý.”

Balýklýçeþme’de yaþayanlar, aile evinde oturuyor. Ýþi olmasa bile haneye giren gelir ile yaþamýný sürdürüyor. Bahçesinde yetiþen sebze ile tarlasýnda yetiþen buðday ile karnýný doyuruyor. Yetiþtirdiði tavuðu kesip yiyor. Beslediði hayvanýn sütünü içiyor. O süt ile yoðurdunu yaðýný yapýyor.

Ýstanbul’a göç edince, her þey deðiþiyor. Kira ile ev bulmak zorunda. Kendi bahçesinde yetiþtirdiði sebze ve meyveyi manavdan alýyor. Tavuðu, sütü, yoðurdu marketten alýyor. Ekmeði fýrýndan alýyor. Açýk anlatýmýyla þu veya bu þekilde (kendi ölçüsünde) üretici iken hemen tüketici oluyor. Ýþ bulamaz ise yaþamýný sürdüremiyor. Periþan oluyor.

Demek ki öncelikle tarýma önem vermemiz gerekiyor. Hele hele þu kriz döneminde tarýmý hiç mi hiç ihmal etmememiz gerekiyor. Tarýmda tarlalarýn, bahçelerin boþ kalmamasýný, süt veren ineklerin kesilmemesini saðlamak zorundayýz.

Bu “tarým romantizmi” deðildir. Ekonomik zorunluluktur.

...

bozok
    Guest

Yürek burkan fotoðraflar

22 Mart 2009 / HüRRÝYET

Adapazarý'nda 40 yaþlarýnda kara çarþaflý bir kadýn, son kullanma tarihi geçip bozulduðu için çöpe atýlan sebze ve meyvalarý çöp konteynýrýnýn içerisinden topladý.

Yaþlý kadýn çöpten aldýðý domatesleri çantasýna koyarken, konteynýrýn en altýndaki sebze ve meyvalarý alabilmek için yarýsýna kadar içeri sarktý. Ortaya da bu yürek burkan fotoðraflar çýktý...

Yaþlý kadýn çöpten böyle topladý

...

bozok
    Guest

Köy-Tür'ün son kalesi de düþtü

23 Mart 2009 / Arzu üETÝK / ÝZMÝR (DHA)

2000 yýlýnda Türkiye'nin en büyük gýda þirketi olan Köy-Tür'ün son kalesi de düþtü.

SON TESÝS DE KAPANIYOR / Foto-galeri

Türkiye´nin en büyük beyaz et üreticisi olan Köy-Tür´ün Ýzmir Torbalý ilçesindeki tesislerinde üretim durdu, yaklaþýk bin iþçi tazminatlarýný alamadan iþten çýkarýldý.

TüRKÝYE Kalkýnma Vakfý´nýn (TKV) öncülüðünde 1970´li yýllarýn baþýnda Tarsun´un Namrun Yaylasý´nda yoksul beþ çiftçi ailesiyle baþlatýlan, yýllar geçtikçe güçlenen Köy-Tür bir dönem 12 ilde birden faaliyet gösteriyordu.

Köy-Tür tesislerinin sonuncusu Ýzmir´in Torbalý ilçesindeki Köy-Tür Ege Entegre Tavukçuluk A.þ.´de 7 aydýr üretim yapýlmýyor. ünce kuþ gribinden olumsuz etkilenen, son yýkýcý darbeyi ekonomik krizin etkisiyle alan Ýzmir´deki tesislerde üretime son verildiði belirtildi. Tesisler adeta çürümeye terk edildi. Daha önce de faaliyetleri sona eren diðer illerdeki tesislerin sonuncusu olan ve Köy-Tür´ün son kalesi olarak gösterilen Ege Entegre Tavukçuluk´un, Torbalý ilçesi, Oðlananasý, Pancar, Ayrancýlar beldeleri, Kemalpaþa, Menemen ilçeleri ile Manisa´nýn Saruhanlý ilçesi üobanhisar Köyü´ndeki tesislerde de üretim durdu. Yaklaþýk bin kiþi iþsiz kaldý. Ýþçiler, krizin yanýsýra yanlýþ yönetim sonucunda Ege Entegre Tavukçuluk´da üretimin durduðunu, tazminatlarýný, 3 aylýk maaþlarýný alamadýklarýný, maðdur olduklarýný ileri sürdü. Tesisleri devralan þirketin yetkilileri, kuþ gribinin ardýndan küresel kriz nedeniyle üretime son verdiklerini belirtirken, iþçiler krizin bahane edildiðini, þirketin kontrolünü ele geçiren Dabak þirketler Grubu´nun kendi firmalarýný alacaklandýrarak, Köy-Tür´ün içini boþalttýðýný iddia etti.

üOCUKLARIMI MEMLEKETE GüNDERDÝM

Köy-Tür´de 3.5 yýl çalýþan Mevlüt Sýðýn, tazminatlarýný alamadýklarýný ifade ederek, ``50-100 TL sus payý verdiler. Parayý vereceðiz dediler, ama gittiler. 2 bin 500 TL alacaðým var. Benim 4 bin 500 TL borcum var. üocuklarý memlekete yolladým. Ýþsizlik parasý veriyorlar. Lojmanda elektriksiz oturuyorum. Parasýzlýktan kiraya çýkamadým. Alacaklýlar beni sýkýþtýrýyor. Alacaklýlardan kaçýyorum. Yiyecek ekmeðe muhtacým. 600 TL lira kredi kartý borcum vardý. 300 TL birinden buldum, yatýrdým. Ayaðýma ayakkabý alamýyorum. üocuklarýmýn ihtiyacýný karþýlayamýyorum. Ýþ bulamýyorum. Yevmiye ile de iþ çýkmýyor'' dedi.

"üLELÝM MÝ"

16 yýldýr Köy-Tür´de çalýþan Recep Tangül, ``Oraya güvenerek bireysel kredi aldým. Ne tazminatýmý ne maaþýmý verdiler. 4 aydýr maðdur durumdayým. 3 tane çocuk okutuyorum. Kahvehaneye çýkamýyorum. Cebimde çay param yok. ÝþKUR´dan 350 TL alabiliyorum. Sosyal güvence kesildi. Hasta olsak paramýz da yok. ülelim mi biz?'' diye konuþtu.

"OY DERDÝNDELER"

Köytür´de 9 yýl çalýþan bir iþçi de ``Maaþlarýmýzý alamadýk, þu anda açýz. þu anda 4 bin TL borcum var. Herkes tutturmuþ seçim havasý. O parti kötü, bu parti kötü. O partiyi kötüleyeceðine, þu milletin halini sorsunlar. Tutturmuþ Baykal, Bahçeli þöyle. Herkes parti, oy, koltuk davasýnda. Gelsene kardeþim sorsana sen millete. Neden Köy-Tür batmýþ. 1.5 yýl içinde batýrdýlar. Niye hesap sormuyorlar? Bir de tutturmuþ 3 tane çocuk yapýn. Ben iki tane yaptým bakamýyorum ki. üç tane çocuða nasýl bakayým'' dedi.

20 yýldýr Köy-Tür´de çalýþan Yurdal þimþek, Ýzmir´deki tesisleri devralan þirketin iki yýl içinde þirketin içini boþalttýðýný ileri süredek, ``Krizi bahane ettiler. þirketin içini boþaltýp, krizi bahane edip, insanlarýn iþine son verdiler'' dedi.

HAK MüCADELESÝ ÝüÝN DERNEK

Köy-Tür Ege Entegre Maðdurlarý Sosyal ve Yardýmlaþma ve Dayanýþma Derneði Baþkaný Nuri üzerten, krizlerden ve devralan yönetimin hatalarý sonucunda 2008 Eylül ayýnda üretimin durduðunu söyledi. Sadece Torbalý tesislerinde 650 iþçinin çýkarýldýðýný belirten üzerten, ``Tazminatlarýný, haklarýný alamadýlar. Ýþçilerin aileleri, hammadde tedarik edenler, tavuk bakan aileler, üreticiler toplam 3-4 bin kiþi maðdur olmuþ durumda. Sesimizi daha gür duyurmak için dernek kurduk. Ýsterdik ki böyle bir dernek kurmak zorunda kalmayalým, bölgemiz için önemli olan tesisler çalýþsýn. Burasý Türkiye´de ilk üçe giren tavukçuluk entegre tesisi. Günlük 200 tona yakýn üretim vardý. Yýlda 50 bin ton sadece mýsýr tüketilirdi. Bölge için çok önemli bir tesis. Kurmaya kalksanýz 50 milyon dolara zor kurarsýnýz'' diye konuþtu.

Erzurum Köy-Tür´den 1991 yýlýnda Torbalý´ya gelen Ali Görgülü de, þirketin krizlerden etkilendiðini fakat krizin bahane edilerek iþçilerin maðdur duruma düþürüldüðünü iddia etti.

MAðDUR EDÝLMELERÝNÝ ÝSTEMÝYORUZ

Köy-Tür Ege Entegre Tavukçuluk´un yüzde 62 hissesini satýn alan Dabak þirketler Grubu´nun Yönetim Kurulu Baþkaný Ýsmail Dabak, iþçilerin maaþlarýný ödeyemediklerini kabul etti.

2006 yýlýnda kuþ gribinden ciddi darbe aldýklarýný belirten Dabak, "Alacaklýlar, banka faizleri üst üste binince toparlanma þansý olmadý. 2008 yýlýnda kur farklarý, hammadde fiyatlarýnýn yükselmesi, tüm beyaz et üreticilerini sýkýntýya iterek, zarar ettirdi. Küresel kriz ile birlikte bankalarýn kredileri geri çekmesi, diðer alacaklýlar panik yaptý. Elektrik parasý bile ödenemedi. Sahada bir milyona yakýn hayvanýmýz öldü. Köy-Tür´de son ayakta kalan tesis Ýzmir Torbalý´daki tesisti. Ortak çýkarsa birlikte iþletebiliriz ya da devredebiliriz. Devlet uzun vadeli kredi verebilir. Ýnsanlarýn maðdur olmasýný istemiyoruz" dedi.

HüRRÝYET

bozok
    Guest

AKP'li Meclis üyesi borç yüzünden intihar etti

25 Mart 2009 / Galip ERAYDIN - ÝSTANBUL DHA

Kartal Belediyesi'nin AKP'li Meclis üyesi ve Rize'nin Ýyidere Ýlçesi'nde iki dönem belediye baþkanlýðý yapan Adil Mete, borçlarý nedeniyle Maltepe'deki evinde intihar etti.

Edinilen bilgilere göre olay dün saat 03:00 sýralarýnda meydana geldi. Rize'nin Ýyidere Ýlçesi eski Belediye Baþkaný ve iþadamý Adil Mete (57), ruhsatlý silahý ile baþýna bir el ateþ ederek hayatýna son verdi. En son gece 23.00 sýralarýnda oðlu Osman Mete'yi aradýðý öðrenilen iþ adamýnýn oðlu ve eþine hitaben bir mektup yazdýðý öðrenildi.

Mete'nin mektubunda 'Ali Rýza abi benim onurumu koruyun' yazdýðý ve yazýnýn altýnda borçlu olduðu kiþilerin adlarý ve borç miktarýnýn yazýldýðý öðrenildi. AKP Kartal Belediyesi Meclis üyeliði görevini yürüten Mete'nin cenazesi yapýlan incelemenin ardýndan Kartal Dr. Lütfi Kýrdar Eðitim ve Araþtýrma Hastanesi morguna kaldýrýldý.

Adil Mete, Rize'nin Ýyidere ilçesi'nde 1994 - 2004 yýllarý arasýnda iki ayrý dönem belediye baþkanlýðý görevini yürüttü. Mete'nin memleketi Ýyidere'de defnedileceði öðrenildi.

...

bozok
    Guest

Ýþsizlik cinnete dönüþtü!

AKP binasýna girdi, üzerine tiner döktü ve kibriti çaktý...

Kýrklareli'nin Lüleburgaz Ýlçesinde yaþanan ekonomik krizin ardýndan geçtiðimiz ay iþten çýkartýlan 2 çocuk babasý 43 yaþýndaki Oktay Gezici, AKP Lüleburgaz Ýlçe Teþkilatýna giderek üzerine tiner döktü ve kendisini yakmak istedi. Ýhbar üzerine gelen polis ekipleri tarafýndan yaka paça gözaltýna alýnan Gezici, polis merkezine götürüldü.

Olay, saat 13.00 sýralarýnda Yýlmaz Mahallesi Edirne Caddesi üzerinde bulunan Ahmet Sabri Erbil Ýþ Merkezinin 3. katýnda bulunan AKP Lüleburgaz Ýlçe Teþkilatýnda meydana geldi. Geçtiðimiz ay çalýþtýðý Danone Lüleburgaz Fabrikasýndan iþten çýkartýlan Oktay Gezici, ekonomik sýkýntýlar yaþamaya baþlayýnca bunalýma girdi ve AKP Ýlçe Teþkilatýna gitti. Burada parti binasýnda tek baþýna olan ve kapýyý açan Gökmen A.'ya Oktay Gezici býçak çekti ve nüfus cüzdaný ile 'Baþýma gelenlerin bütün sorumlusu AKP'dir' yazan bir mektup verdi. Daha sonra Oktay Gezici üzerine tiner döktü ve kendisini yakacaðýný söyleyerek Gökmen A.'nýn dýþarý çýkmasýný istedi. Korkuya kapýlan ve hemen dýþarýya çýkan Gökmen A., binanýn altýnda bulunan perdeci Ali üevik'ten yardým istedi.

Bunun üzerine hemen polis ekiplerine haber verildi. Olay yerine gelen polis ekipleri. Gökmen A.'nýn cebinde yanýnda bulunan anahtarla parti teþkilatýnýn kapalý olan kapýsýný açtý ve içeriye girdi. Polisin geldiðini gören Oktay Gezici ise elinde bulunan kibriti ateþledi ve yere düþen kibrit çöpü halýnýn üzerine dökülen tineri tutuþturdu. Bu sýrada ise polis ekipleri yanlarýnda getirdikleri yangýn söndürme tüpü ile hem yanan halýyý söndürdü, hem de Oktay Gezici'yi tüpün köpüðü ile etkisiz hale getirerek gözaltýna aldý. Daha sonra yaka paça polis otosuna bindirilen Oktay Gezici Ýlçe Emniyet Müdürlüðü'ne götürüldü. Oktay Gezici'nin polisteki sorgusu sürüyor.

...

bozok
    Guest

Temizlik iþçileri çöp kovalarýnda bulduklarý muzlarý yedi

16.04.2009 / HüRRÝYET

Adapazarý’nda temizlik iþçileri, bozuk olduðu için market tarafýndan çöpe atýlan muzlarý çöp konteynerinden alarak yedi. Bazý iþçiler ise muzlarý poþete koyarak eve götürdü. Bu düþündürücü anlar DHA Sakarya Muhabiri Zafer Tokuþ’un objektifine yansýdý.

TüRKÝYE NE HALE GELDÝ DEDÝRTEN FOTOðRAFLAR

...

bozok
    Guest

Kriz vurdu, herkes uzun dönem askerliðe koþtu

16.04.2009 / Nuray BABACAN / ANKARA / HüRRÝYET

Milli Savunma Bakaný Vecdi Gönül, iþsizlik rakamlarýnýn yüzde 15.5’e yükseldiði bir dönemde çarpýcý açýklama yaptý. Gönül, askeri yükümlülüðünü yerine getirmesi gereken üniversite mezunlarýnýn genellikle kýsa dönemi tercih ettiðini hatýrlatarak, "Ancak son aylarda uzun dönem askerliðe olan ilgi arttý. Bunun sebebinin iþsizlik olduðunu düþünüyoruz" dedi.

Gönül, TBMM kulisinde sohbet ederken, ekonomik krizin yansýmalarýna iliþkin ilginç bir örnek verdi. Gönül, üniversite mezunlarý için 1 yýl uzun dönem, 6 ay kýsa dönem olarak uygulanan askerlik sürelerinde deðiþiklik olup olmayacaðý sorusuna þöyle yanýt verdi:

Ýþsiz üniversiteliler
    "Yedek subaylar arasýnda kýsa dönem ve uzun dönem askerliðe olan ilgi, konjonktüre göre deðiþebiliyor. Kýsa dönem üniversite mezunlarý açýsýndan daha çok tercih edilmesine raðmen son dönemlerde uzun dönem askerliðe olan talebin arttýðý ortaya çýktý. Bunun sebebini ekonomik krizle, iþsizlikle açýklýyoruz. Ýþ bulma güçlüðü çeken üniversite mezunlarý, uzun dönem askerlik yaparak, ekonomik olarak da belli bir süre güvencede olmayý tercih ediliyor. Sonuçta 1700 TL maaþ veriliyor. Ayný durum, hukuk ve týp mezunu yükümlülerde de görülüyor. TSK’nýn ihtiyacý olan hakim ve doktor ihtiyacýnýn karþýlanmasý içinde yedek subaylar arasýndan orduda kalma istediðinde artýþ oldu. Rakam olarak söyleyemem ama son dönemde bu iki konuda artýþ olduðu bilgisi verildi."

Bedelli askerlik yok
    Gönül, "bedelli askerlik" taleplerinin anýmsatýlmasý üzerine de, "Yasamýzda bedelli askerlik var ama gündemimizde yok. Ýhtiyaç fazlasýna göre buna TSK karar verir. Benim bir bakan olarak böylesine teknik bir konuda inisiyatif kullanmam doðru olmaz. TSK’nýn ihtiyaçlarý göz önünde bulundurularak karar veriliyor" dedi.

1 milyon 43 bin asker
    2008 verilerine göre TSK’daki toplam asker sayýsý bir milyon 43 bin. Gayri Safi Yurtiçi Hasýla’nýn yüzde 5.3’lük bölümü ayrýlan TSK’nýn, yýllýk harcamalarý 20 milyar dolar. TSK’nýn yönetmeliðine göre silah altýna alýnan tüm yedek subay aday adaylarý, test ve mülakata tabi. Sýnav sonucuna göre yedek subay ve kýsa dönem er statüsüne seçiliyor. Seçimde, öncelikle yedek subay ihtiyacý, daha sonra yükümlülerin istekleri ve bu sýnavdaki baþarýlarý dikkate alýnýyor.

...

3. Sayfa - Toplam 14 Sayfa var BirinciBirinci 1234513 ... SonuncuSonuncu