Kur’an-ı Kerim’de çelişki arayanlar (1)

Süleyman Ateş
VATAN GZT.
26.03.2009

Okurum Mehmet Nuri ünlükaya, üzdemir İnce’nin İslam’ı eleştiren bir yazısını bana göndermiş. İnce, bu yazısında savlarını Erdoğan Aydın’ın “Kuran ve Din” adlı kitabına dayandırmış. Aydın, adı geçen kitabın 195’inci sayfasında, “üyle ki onların bir mi, iki mi (yoksa üç mü?) olduğunun belirsizliği bir yana, adlarda da görürüz bu durumu. ünceden Yakup ve İshak diye anlatılırken İbrahim Suresi’nde, ‘Kocamışken bana İsmail ve İshak’ı veren Allah’a hamdolsun’ (İbrahim-39) denerek Yakup yok edilip yerine İsmail getirilir” diyormuş. Bu kargaşaya tanık ve örnek olarak Saffat 92, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 108 ve Bakara 127, 132, 133. ayetlerini gösteriyormuş. İnsan bu kadar önyargılı olabilir. Kur’an’da çelişki yok. üelişki, ona önyargıyla yaklaşanın bakış ve anlayışında. ünce şunu belirtelim ki Kur’an’ın temel amacı hikaye anlatmak değil, anlattığı hikayeyle insanları düşünmeye, Allah’ın birliğini yani tevhit inancını anlamaya yöneltmektir.

“Ben Rabbime gideceğim”

şimdi çelişki diye görülen ayetlere bakalım.

Saffat 92, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 108. ayetler:

“97- ‘Onun için bir bina yapın da onu (o binada) ateşe atın’ dediler.

98- Ona bir tuzak kurmak istediler, biz de (onların tuzaklarını boşa çıkardık), onları alçak düşürdük.

99- (İbrahim) Dedi ki: ‘Ben Rabbime gideceğim, O, beni doğru yola iletecek.

100- Rabbim, bana iyilerden (bir çocuk) lütfet.’

101- Ona halim bir erkek çocuk müjdeledik.

102- (üocuk) Onun yanında koşma çağına erişince (İbrahim ona), ‘Yavrum, ben uykuda görüyorum ki ben seni kesiyorum. (Düşün) Bak, ne dersin? dedi.’ (üocuk), ‘Babacığım, sana emredileni yap. İnşallah beni sabredenlerden bulacaksın’ dedi.

103- İkisi de böylece (Allah’ın emrine) teslim olup (İbrahim, kurban etmek için) çocuğu alnı üzerine yıkınca,

104- Biz ona, ‘İbrahim’ diye ünledik.

105- ‘Sen rüyayı doğruladın. İşte biz, güzel davrananları böyle mükafatlandırırız.’

106- Gerçekten bu, apaçık bir sınavdı.

107- Ve fidye olarak ona büyük bir kurbanlık verdik.

108- Sonra gelenler arasında ona (iyi bir ün) bıraktık.

109- (İleride gelecek nesiller), ‘İbrahim’e selam olsun’ (diyeceklerdi).”

* DEVAM EDECEK