'şifre geçen yıl da vardı' iddiası!

MERSİNğde emekli matematik öğretmeni Turgay Kenziman, geçen yıl 11 Nisanğda yapılan YGSğde de şifre olduğunu, şifreyi aynı gün belirlediğini, ancak korkusundan açıklayamadığını, bazı gazetecilere elektronik postalar ile bu bilgiyi verdiğini söyledi. Geçen yıl üniversite sınavındaki şifrelenmiş soruların bu yılki kadar geniş olmadığını belirten Kenziman, "Matematikçilerin anlayabileceği şekliyle YGSğnin şifresi tek boyutlu karesel bir matristir" dedi.

YGSğde ortaya çıkan şifre skandalı ile ilgili gelişmeleri yakından takip eden Turgay Kenziman, geçen yılki şifrelemeyi 13 Haziranğda çözdüğünü, ancak, yetkili makamlara söylemekten korktuğunu da söyledi. YGSğdeki şifrelemeyi ancak matematikçilerin anlayabileceğini belirten Kenziman, "YGS sisteminde karesel tek boyutlu bir matris üzerinde çalıştığınız zaman şıklarının dizilişini ve yapılan işlemi görebilirsiniz" diye konuştu. YGSğde şifre iddialarını kimsenin yalanlayamayacağını öne süren Kenziman, şunları söyledi:

"Matematikçi olarak bunu görebilmek çok kolaydır. şifrelemeler kesin sonucu olan sorular üzerinde uygulanır. Analitik geometride, karmaşık sayıda uygulanamaz. Artvinli meslektaşımın şifreyi ortaya çıkarması sistemli çalışmanın ürünü. Yılların emekçi öğretmenidir. Hizmet vermiştir, çalışarak bulmuştur veya görsel olarak görebilmiştir. Sayısal zekaya sahip her insan bunu görebilir, yeter ki üzerinde biraz çalışabilsin. Ben YGSğdeki şifrelemeyi geçen yıl ortaya çıkardım. Ama korktum. Türkiyeğde o kadar çok olay oluyordu ki, korktum. Ergenekonğdan tutun, yüksek mertebeli bir takım insanların bir bir içeriye alınması bizi korkuttu. Bu yılki YGSğdeki şifre iddiaları kesinlikle doğrudur. Bu soruların diğer şıklarını bulma şansınız yoktur. Bunlar kesin çözümü olan, not baremi üzerinde hata yapma riski olan soruların üzerinde vardır. Bir matematikçi olarak üSYM Başkanığnın açıklamalarını olumlu karşılamıyorum. Açıklamaları net değil. Bence paradoks yaratıyor. Sayısal zekaya sahip hiç kimse buna inanmaz."

Geçen sene yapılan YGSğnin cevap anahtarı şifresi 9-7-8-8-8 olduğunu ileri süren Turgay Kenziman, "Bu sene ise 9-8-8-8-7ğdir . Gelecek senekinin ise 8-7-8-8-9 olacağı anlaşılıyor. Matematikçilerin anlayabileceği şekliyle YGSğnin şifresi tek boyutlu karesel bir matristir. Karasal tek boyutlu matris üzerinde her şeyi görebilirsiniz" dedi.

06.04.2011 12:22 VATAN