208. Sayfa - Toplam 208 Sayfa var BirinciBirinci ... 108158198206207208
Gösterilen sonuçlar: 2.071 ile 2.076 ve 2076

Konu: CIA Böyle Öðretti (2)

bozok
    Guest

Cevap: CIA Böyle Çðretti (2)

'Poyrazköyðde bir tahliye

AA

"Kafes Eylem Planý" ve "Amirallere Suikast" iddialarýna iliþkin davalarla birleþtirilen "Poyrazköyðde ele geçirilen mühimmat" davasýnda, tutuklu sanýklardan emekli Astsubay Ergin Geldikayaðnýn tahliyesine karar verildi.

Ýstanbul 12. Aðýr Ceza Mahkemesindeki duruþmada, verilen aranýn ardýndan alýnan ara kararlar açýklandý.

Buna göre mahkeme heyeti, tutuklu sanýklardan emekli Astsubay Ergin Geldikayaðnýn, hakkýnda adli kontrol uygulanarak tahliyesini kararlaþtýrdý.

12.10.2011 20:26 / VATAN

bozok
    Guest

ðCinayetteki baðlantýyý yazdým sanýk oldumð

Tutuklu gazeteci Nedim þener dün hakim karþýsýndaydý

þeyma ULUSOY ÝSTÝHBARAT

Ergenekonðdan tutuklu gazeteci Nedim þener dün yazdýðý bir haberde gizliliði ihlal ettiði iddiasýyla açýlan dava için hakim karþýsýndaydý. Bakýrköy 2 ðnci Asliye Ceza Mahkemesiðnde duruþmayý, þenerðin eþi Vecide þener, gazeteci Uður Dündar ile çok sayýda arkadaþý da izledi. Duruþmada savunmasýný yapan Nedim þener, yayýnladýðý için suçlandýðý haberdeki þemayý emniyet mensuplarýnýn düzenlediðini, Hrant Dinkðin yakýnlarýna ve gazetecilere polis tarafýndan verildiðini söyledi. Nedim þener, 2007 yýlýnýn þubat ayýnda hazýrlanan þemanýn adliyeye intikal etmediðini belirterek, ðDink soruþturmasýnýn bu þemalara iliþkin bölümü kapalý kalmýþtýr. Ben de bunu yayýmlarýmda ortaya koydum. Bu þemayý savcýlýðýn dikkate alarak Dink cinayeti ile Ergenekon örgütü arasýndaki baðlantýyý ortaya koymasýný istemiþtim. Ancak sanýk durumuna düþtüm. þemada Ergenekonðdan bahsedilmemiþtir. Hrant Dink cinayetinden sonra Ergenekon soruþturmasý baþlamýþtýr dolayýsýyla soruþturmasý baþlamayan bir olay ile ilgili gizliliðin ihlalinden bahsedilemez ð dedi. þemanýn resmi herhangi bir niteliði olmadýðýný söyleyen Nedim þener ðPolis tarafýndan hazýrlanan þema kimse tarafýndan sahiplenmemiþtir ð diye konuþtu.

13.10.2011 21:14 / VATAN

bozok
    Guest

Balyoz Davasý'nda gergin anlar

Serpil KIRKESER/ÝSTANBUL (DHA)

Balyoz Davasýðnda Savcý Savaþ Kýrbaþ, sanýk Ahmet Zeki üçokða sorduðu soruya avukat þule Nazlýoðlu Erolðun müdahale etmesine sinirlendi. Savcý Kýrbaþðýn, 'Ben sanýða soru soruyorum avukat haným atlýyor?' sözleri üzerine Avukat Erol ve bazý avukatlar savcýnýn bu sözlerine tepki gösterdi. Mahkeme Baþkaný ümer Dikenðin savcýnýn sözlerinin uygun olmadýðýný söylemesi üzerine duruþma salonundaki gergin ortam yatýþtý.

Balyoz Davasýðnýn tutuklu sanýðý hakim Albay Ahmet Zeki üçok, suçlamalarý redderek, Balyoz Davasýðnýn yargýlama yerinin askeri mahkeme olduðunu belirtti. üçok, "Bu davada görevli mahkemenin kesin olarak tespit edilebilmesi amacýyla dava dosyasýnýn Uyuþmazlýk Mahkemesiðne götürülmesini talep ediyorum" dedi. Sanýk üçok avukatlýk mesleðinin yaný sýra savcýlýk da yaptýðýný belirterek, "Sonunda sanýk da oldum. Bu mahkemede bulunulabilecek her yerde bulundum. Askeri savcýlýk olayla ilgili bir somut delil yoksa dava açmaz. Bizim Beþiktaþðta bulunan mahkemelerden farkýmýz bu. Dava somut delil olmadýðý halde açýlsa bile iddianame kabul edilmez" dedi. 2 yýldýr tutuklu olduðunu ve 30 yýldýr savcýlýk mesleðini yaptýðýný anlatan üçok, tahliyesine ve beraatine karar verilmesini istedi.

"BURADA OLMAK BÝZE BüYüK IZDIRAP VERÝYOR"

Söz alan davanýn bir numaralý sanýðý Eski 1. Ordu Komutaný emekli Orgeneral üetin Doðan ise duruþmalara katýla katýla kendisinin de artýk bir hukukçu olduðunu söyledi. Davanýn biran önce karara baðlanmasýný isteyen üetin Doðan "240 gündür tutukluyum. Burada olmak bize büyük bir ýzdýrap veriyor. Benim saðlýðým bozuldu. Benim saðlýðýmýn yaný sýra aileminde saðlýðý bozuldu" diye konuþtu.

"BÝZ BURADA SUüSUZ OLARAK YATIYORUZ"

üetin Doðan, "Balyoz Davasý Silivri Cezaevi içinde bulunan büyük duruþma salonunda aralýksýz sürekli yapýlacaktý. Ancak iddialara göre yukarýda bulunan duruþma salonunu da su basmýþ. O yüzden cezaevinin içinde bulunan duruþma salonunda duruþma yapýlamayacakmýþ. Olsun biz ona da razýyýz. Bizim koðuþlarýmýzý da su bastý. Biz bu durumda bile koðuþlarýmýzda yatmaya devam ettik. Biz ona da dayanýrýz" diye konuþtu.

üetin Doðan, "Biz burada suçsuz olarak yatýyoruz. En baþýndan beri davanýn sahte dijital belgelere dayandýðýný söylüyoruz. Lütfen artýk býktýk, çok sýkýldýk. Amaç davayý sürümcede býrakmaksa biz de baþka bir tutum takýnýz. Her delili ortaya koyuyoruz" dedi. Bu sözler üzerine mahkeme baþkaný ümer Diken biz elimizden geldiði kadar bu davaya zaman ayýrmaya çalýþýyoruz" diye cevap verdi.

"üüOK SüZLERÝMÝN ARKASINDAYIM"

üye hakim Ali Efendi Peksakðýn, sanýk üçokðun salý günü yaptýðý savunmasýnda, "Baþbuð bizi satmýþtýr" sözlerini hatýralatarak, "Savunmanýzda bir kýyýmdan bahsediyorsunuz. Nedir bu kýyým kim yapmýþtýr" diye sordu. Sanýk üçok ise "Savunmasýnda 'kýyým' kelimesini kullanmadýðýný belirterek" Ýlker Baþbuððun askeri yargýnýn bu sürecin dýþýnda tutulmasýný istediði iddia edildi. Eðer bu doðru ise Türk Silahlý Kuvvetleriðnin baþkomutaný olan Ýlker Baþbuð, generallerini, amirallerini, subaylarýný, astsubaylarýný verdiði emirler doðrultusunda hiç çekinmeden hayatlarýný feda eden bu kahraman askerlerini satmýþ demektir. Niçin askeri savcýlýk soruþturma yapmadý, neden yetki verilmedi. Ben bu sözlerimin arkasýndayým" diye konuþtu. üçok sahte dijital belgelerle komplo kuranlarýn bir gün mutlaka ortaya çýkacaðýný da sözlerine ekledi. üçok, TSKðda komutan emir vermediði sürece hiçbir asker hakkýnda soruþturma açýlamayacaðýný söyledi.

SAVCI KIRBAþ: BEN SANIðA SORU SORUYORUM AVUKAT HANIM ATLIYOR

üapraz sorgusu sýrasýnda üçokða soru soran duruþma savcýsý Savaþ Kýrbaþ, "Bu davanýn yargýlama yeri askeri yargý mýdýr, yoksa adli yargý mýdýr?" diye sordu. Bazý tutuksuz sanýk avukatlarýndan þule Nazlýoðlu Erol ise savcýnýn sorusuna tepki gösterdi.

DURUþMA SALONUNDA GEüEN DÝYOLOGLAR þU þEKÝLDE:

Savaþ Kýrbaþ: Ben sanýða soru soruyorum avukat haným atlýyor.

Avukat Erol: Bana atlýyor diyemezsiniz!

Savaþ Kýrbaþ: Atlýyorsunuz iþte atlýyorsunuz iþte.

Mahkeme Baþkaný Diken: Savcýnýn sözlerini düzeltelim ðSöze müdahale ettið diyelim.

Avukat Erol: Bana atlýyor diyemezsiniz.

Savaþ Kýrbaþ: Siz de tahrik ediyorsunuz söz almadan konuþuyorsunuz.

Hakim Diken: Savcý Beyðin konuþmasýnda geçen sözcük amacýný aþan bir þey.

"SAVCI KIRBAþ CÝNLÝK ÝüEREN SORULAR SORUYOR"

Mahkeme Baþkaný ümer Dikenðin savcýnýn söylediði cümlenin uygun olmadýðýný söylemesi üzerine duruþma salonundaki gergin ortam yatýþtý. Savcý Kýrbaþðýn sorusuna cevap veren sanýk üçok ise yargýlama yerinin askeri mahkemeler olduðunu ifade etti. Savcý Kýrbaþðýn ayný soruyu farklý þekilde sormasý üzerine üçok savcýya hitaben, "Savcý Kýrbaþ basit sorular soruyor ama cinlik içeren sorular soruyor. Ben de savcýlýk yaptým" dedi. Sanýk üçokðun bu sözleri savcýyý, mahkeme heyeti dahil herkesin gülmesine neden oldu.

13.10.2011 14:33 / VATAN

bozok
    Guest

Emekli Tuðgeneral Levent Ersöz'e suikast!

Emekli Tuðgeneral Levent Ersözðe, suikast þüphesiyle ilgili bir kiþi gözaltaný alýndý

Ergenekon davasýnda yargýlanan emekli Tuðgeneral Levent Ersözðe, suikast þüphesiyle ilgili bir kiþi gözaltaný alýndý. Geçirdiði rahatsýzlýklar yüzünden Selimpaþa Devlet Hastanesiðnde tedavi altýnda tutulan Ersözðe yönelik bir suikast giriþimi daha olmuþtu.

Levent Ersözðün avukatý Ali Rýza Dizdar, yaþanan olaylarý þöyle anlattý: ðMüvekkilimin Selimpaþa Devlet Hastanesiðnde özel bir bölümde kalýyor. Perþembe günü ðgardiyan kýyafetli bir adamýnð içeriye girmeye çalýþýrken yakalandýðý söylendi. Müvekkilim özellikle PKK terör örgütünün kara listesinde yer alýyor. üst düzey korunan bir kiþi. Bu hakkýndaki ilk suikast iddiasý da deðil.ð

üzel odada tutuluyor

Levent Ersözðün tutulduðu odaya iki demir kapýnýn ardýndan girilebildiðini, sürekli jandarma kontrolünde olduðunu söyleyen Dizdar, ðGardiyan kýyafetli olan kiþinin bu birinci katta demir kapýlara gelmeden yakalandýðý söylendi bana. Hatta Ersözðün eþiyle bu gardiyan yüzleþtirilmiþ. Müvekkilimin eþine gardiyaný daha önce görüp görmediði sorulmuþ. O ise daha önce görmediðini söylemiþ. Ersözðün kaldýðý yer hastane olduðu için gardiyanýn hastanede olmamasý gerekir. Bu yüzden þüphenilmiþ ve gözaltýna alýnmýþ. Ama daha önce baþka bir kiþi silahla içeri girmeye çalýþmýþ ve onu da serbest býrakmýþlardýð dedi.

Aðýr hasta olan müvekkilinin tutuksuz yargýlanmasýný isteyen Dizdar, ðAyrýca üst düzey korunmasý gereken bir kiþi. Serbest býrakýlmalý ve Ersözðü kendi kurumu korumalý. En güvenli yol buð dedi.

15.10.2011 20:40 / VATAN

bozok
    Guest

ÝNTERNET ANDICI DAVASINDA MGK BELGESÝ

17.10.2011 14:15

"Ýnternet Andýcý" sanýklarý davaya konu olan internet sitelerinin, altýnda Baþbakan Recep Tayyip Erdoðanðýn imzasýnýn yer aldýðý MGK (Milli Güvenlik Kurulu) direktifi doðrultusunda faaliyet gösterdiðini ileri sürüyor. Mahkemeye ulaþan ve bugün okunan belge sanýk Mehmet Erözðün avukatý Ýlkay Sezerðin talebi üzerine MGK Genel Sekreterliði Hukuk Müþavirliðiðnden istenmiþti.

Ýrticayla Mücadele Eylem Planý Davasýyla birleþtirilen Ýnternet Andýcý Davasýðnýn 36. duruþmasý da Ýstanbul 13. Aðýr Ceza Mahkemesiðnin davaya bakmaya görevli olup olmadýðý tartýþmasý ile devam etti.

EMEKLÝ GENERAL VE AMÝRAL TUTUKLU SANIKLAR HAZIR BULUNDU

Ýstanbul 13. Aðýr Ceza Mahkemesiðndeki duruþmaya, tutuklu sanýklar emekli Albay Dursun üiçek, Mehmet Deniz Yýldýrým, eski 1. Ordu Komutaný emekli Orgeneral Hasan Iðsýz, Koramiral Mehmet Otuzbiroðlu, korgeneraller Mehmet Eröz ve tümgeneral Hýfzý üubukluðnun da aralarýnda bulunduðu 14 tutuklu sanýk katýldý. Bu dava kapsamýnda tutuksuz yargýlanan ikinci "Ergenekon" davasýnýn tutuklu sanýðý Hasan Ataman Yýldýrým ile birlikte 5 tutuksuz sanýk da hazýr bulundu. Hakkýnda yakalama kararý çýkarýlan YAþ kararýyla Kara Kuvvetleri Eðitim ve Doktrin Komutanlýðýðna atanan Orgeneral Hüseyin Nusret Taþdeler ve Tümgeneral Mustafa Bakýcý ile kýrmýzý bülten ile aranmasýna karar verilen Bedrettin Dalanðýn da aralarýnda bulunduðu 10 sanýk ise duruþmaya gelmedi. Mahkeme Baþkaný Hasan Hüseyin üzese mahkemeye gelen evraklarý okudu.

AVUKATTAN MAHKEMEYE: "DOSYAYI GüNDERMEK ZORUNDASINIZ. YOKSA SUü ÝþLÝYORSUNUZ"

Baþkan üzese eski 1. Ordu Komutaný emekli Orgeneral Hasan Iðsýzðýn savunmasýnýn alýnacaðýný belirtti. Bu sýrada söz isteyen Tümgeneral Hýfzý üubukluðnun avukatý ayný zamanda kýzý olan Nazlý üubuklu, "Görevsizlik talebimiz mahkemeniz tarafýndan reddedildi. Biz de olumlu görev uyuþmazlýðý çýkarýlmasý için Askeri Yargýtay Baþsavcýlýðýðna gönderilmesi talebiyle mahkemeye dilekçe verdik. Bu konuda direniyoruz. Siz dosyayý göndermek zorundasýnýz. Yoksa suç iþliyorsunuz. Siz itiraza iliþkin dilekçelerimizi göndermediðiniz sürece savunmaya iþtirak etmeyeceðiz" dedi. Bazý sanýk avukatlarý da söz alarak dilekçelerinin olumlu görev uyuþmazlýðý çýkarýlmasý için Askeri Yargýtay Baþsavcýlýðýna gönderilmesini istedi.

HIFZI üUBUKLU : "SÝZ YASALARI UYGULAMAYACAKSANIZ KÝME GüVENECEðÝZ"

Hýfzý üubuklu, olumlu görev uyuþmazlýðý çýkarýlmasý için Askeri Yargýtay Baþsavcýlýðýðna gönderilmesi talebiyle mahkemeye dilekçe verdiklerini söyledi. üubuklu mahkemeye 3 defa dilekçe verdiklerini belirterek, "Ýtiraz dilekçelerimizin biran önce gönderilmesini istiyoruz. Bu konuda mahkemenizin takdir hakký yok. Göndermek zorundasýnýz. Siz yasalarý uygulamayacaksanýz kime güveneceðiz" diye konuþtu.

SAVCI: "BU TALEBÝ ÝLÝþKÝN MüDAHÝLLERE TEBLÝGAT YAPILMASI GEREKTÝðÝNÝ ÝFADE ETTÝ"

Mahkeme Heyeti Baþkaný Hasan Hüseyin üzeseðnin talebin sonradan deðerlendirileceðini ifade etmesi üzerine üubuklu, "Sonradan deðerlendirme diye bir þey olamaz" diyerek, kanuna göre mahkemenin bu taleplerini Askeri Yargýtay Baþsavcýlýðýðna göndermesi gerektiðini söyledi. Talebe iliþkin görüþü sorulan duruþma savcýsý Mehmet Ali Pekgüzel de, usulü iþlemlerin yerine getirilmesi gerektiðini belirterek, kendilerinin bu konuda bir taraf olmadýklarýný, bu talebi iliþkin müdahillere tebligat yapýlmasý gerektiðini ifade etti. Mahkeme heyeti karar vermek için duruþmaya ara verdi.

MÝLLÝ GüVENLÝK GENEL SEKRETERLÝðÝ HUKUK MüþAVÝRLÝðÝðNÝN GüNDERDÝðÝ YAZI MAHKEMEDE

Mahkeme Baþkaný Hasan Hüseyin üzese, sanýk Mehmet Erözðün avukatý Ýlkay Sezerðin talebi üzerine MGK Genel Sekreterliði Hukuk Müþavirliði tarafýndan özel kurye ile gönderilen Ocak 2006 tarihli Milli Güvenlik Kurulu (MGK) direktifinin mahkemeye ulaþtýðýný açýkladý. Gönderilen evrakýn heyetçe incelendiðini belirten üzese, daha sonra tekrar kuryeye iade edildiðini belirtti. Evrakýn 17 Ekim 2011 tarihinde mahkemede hazýr edilmesinin istendiðini ifade eden üzese, dava öncesinde yine kurye ile birlikte bu evrakýn mahkemeye sunulduðunu ve duruþma baþlamadan önce bu belgenin incelendiðini söyledi.

Mahkeme baþkaný üzese gelen evraklarý okudu. Direktifin 19 Ocak 2006 tarihinde Baþbakan Recep Tayyip Erdoðan tarafýndan imzalandýðý söyleyen üzese, evrakýn baþlýðýnýn ðBölücü faaliyetlere yönelik eylem planýð olduðunu belirtti. Birinci madde ve planýn amacýnýn ðBölücü faaliyetler ile terör örgütü ve destekçilerini etkisiz hale getirmek, meþruiyet kazanmalarýný önlemek, yurtiçi ve yurtdýþýndaki etkilerini ortadan kaldýrmak ve bu konuda topyekün mücadelenin oluþumunu saðlamakð þeklinde geçtiðini ifade etti. üzese, ikinci maddesinin ise ðEylem planýnýn topyekün mücadeleyi temin maksadýyla yurt içi ve yurt dýþýnda yürütülecek bilgilendirmeye Milli Birlik ve Beraberliði saðlamaya yönelik tedbirleri kapsadýðýný söyledi. Baþkan üzese, planýn Sosyokültürel durum baþlýðý altýnda yer alan toplum kuruluþlarýnýn faaliyetleri ve propaganda baþlýðýnda da ðürgüt ile baðlantýsý olanlar, örgüte destek saðlayanlar, örgütün propagandasýný yapan bazý kiþi ve sivil toplum kuruluþlarýyla mücadeleye devam edilmelidir. ürgütün sahip olduðu veya örgütün mesajlarýný yayan medyanýn rahatça yayýn yapmasýný ve daðýtým yapmasýný önleyecek tedbirler alýnmalýdýrð ifadesinin yer aldýðýný belirtti. Planýn Eylem planý uygulanacak tedbirler baþlýklý bölümde ise ðTerör örgütünün gerçek yüzünü gösteren ve Türkiye Cumhuriyetiðnin terörle haklý mücadelesini anlatan bilgi ve belgeler, Türkçe ve yabancý dillerde hazýrlanarak çeþitli odalar ve dernekler gibi sivil toplum kuruluþlarý vasýtasýyla internet ortamýnda kullanýma sunulacaktýr.ð denildiði açýklandý. Baþkan üzese, Milli Güvenlik Kuruluðnun 29 Aralýk 2005 tarihli toplantýsýnda ðUygun bulunan bölücü faaliyetlere yönelik eylemð baþlýklý planýn dava ile ilgili olan kýsýmlarýnýn tutanaða geçirildiðini belirtti. Bazý avukatlar, dava konusu internet sitelerinin, bu planda da belirtildiði amaç doðrultusunda kurulduðunu iddia ederek bu gelen belgenin çok önemli olduðunu ifade ettiler.(Hürriyet)

Odatv.com

bozok
    Guest

'Ýlk deðilim son da olmayacaðým'

''Ýrtica ile Mücadele Eylem Planý'' davasýnda savanmasýný yapan Emekli Orgeneral Iðsýz haksýzlýða uðradýðýný söyleyerek ''Galiba, bu duygular içinde olan ilk kiþi ben deðilim. Görünüþe bakýlýrsa maalesef son da olmayacaðým'' þeklinde konuþtu.

AA

"Ýrtica ile Mücadele Eylem Planý" davasýyla birleþtirilen "Kamuoyunu yönlendirme amaçlý internet siteleri" davasýnýn tutuklu sanýðý eski 1. Ordu Komutaný emekli Orgeneral Hasan Iðsýz, "Genelkurmay Baþkanlýðýnca 10 yýldýr sürdürülen bir faaliyetle ilgili kimi, nasýl yanýltabilirim? Uygulamanýn sadece 10ðuncu yýlýnda görevde olmama raðmen, 10 yýlýn tamamýndan nasýl oluyor da sorumlu tutuluyorum" dedi.

Ýstanbul 13. Aðýr Ceza Mahkemesindeki duruþmada savunmasýný yapan Iðsýz,
    "dava konusu siteler aracýlýðý ile yürütülen illegal faaliyetlere hukuk korumasý
    saðlamak amacýyla, sitelerin yeniden yapýlandýrýlmasý yönünde düzenlemeleri
    içeren andýcýn hazýrlanmasý talimatýný verdiði" þeklindeki iddiaya deðindi.

Andýç ile ilgili konularýn Genelkurmay Baþkanlýðýna sorulmasý gerektiðini
    daha önce de söylediðini belirten Iðsýz, "Genelkurmay Baþkanlýðýnca 10 yýldýr
    sürdürülen bir faaliyetle ilgili kimi, nasýl yanýltabilirim? Uygulamanýn sadece
    10ðuncu yýlýnda görevde olmama raðmen, 10 yýlýn tamamýndan nasýl oluyor da
    sorumlu tutuluyorum? Bu suçlamanýn ne hukuki bir dayanaðý ortaya konmuþ ne de bu
    suçlamayý destekleyecek bir tutumum olmuþtur. Eðer faaliyet illegal ise, neden
    ilk 9 yýl sorgulanmamýþ? Hiçbir ilave ve deðiþiklik olmamasýna raðmen faaliyet,
    nasýl olmuþ da birdenbire illegal terör örgütü faaliyeti haline dönüþmüþ" diye
    konuþtu.

Bir gazetede, internet siteleri ile ilgili haberin çýkmasý üzerine,
    istismara açýk olabilecek bu konunun, ne olup ne olmadýðýnýn anlaþýlmasý ve bir
    iþlem gerekip gerekmediðinin ortaya konulabilmesi için inceleme yapýlmasý
    ihtiyacý doðduðunu ifade eden Iðsýz, tutuklu sanýklardan o dönemin Harekat
    Baþkaný Korgeneral Mehmet Erözðe inceleme yapýlmasý, söz konusu sitelerin
    faaliyetlerinin ihtiyaten durdurulmasý emrinin verildiðini anlattý.

Sonunda bir karar verilmesinin gerekmesi nedeniyle, bu incelemenin bir
    "andýç" formu içinde ele alýnmasýnýn da doðal olduðunu ifade eden Iðsýz, þöyle
    devam etti:

"Harekat Baþkanlýðý konuyu incelemiþ ve 2007 tarihli 5651 sayýlý yasaya
    uyum amacýyla bazý düzenlemelere gidilmesini teklif olarak içeren andýcý
    hazýrlamýþtýr. Andýç, Genelkurmay Harekat Baþkanlýðý tarafýndan hazýrlanmýþ ve
    bana arz edilmeden önce, konu ile ilgili bütün diðer baþkanlýklar ve makamlarla
    koordine edilmiþ, parafeleri alýnmýþtýr. Bu þekliyle söz konusu andýç, hukuka ve
    karargah çalýþma usullerine uygun olarak hazýrlanmýþ bir dokümandýr.

Andýcýn altýnda, 13 kiþinin imza veya parafesi bulunmaktadýr. Hukuk dýþý
    olarak addedilebilecek bir belgenin, konunun hiyerarþik sorumlularýna ilaveten,
    Genelkurmay Adli Müþaviri dahil konuyla ilgili diðer makamlar tarafýndan parafe
    edilerek, kendilerini resmen sorumlu duruma sokmalarý aklýn alacaðý bir davranýþ
    biçimi deðildir."

-Sitelerin tamamen kapatýlmasý iddiasý-

Iðsýz, "Ýrtica ile Mücadele Eylem Planýðnýn ortaya çýkmasýndan sonra
    yeniden açýlmasý planlanan sitelerin tamamen kapatýlmasý emrini verdiði"
    iddiasýna iliþkin de, dava konusu planýn 12 Haziran 2009ðda bir gazetede
    yayýnlanmasýnýn ardýndan askeri savcýlýk tarafýndan soruþturma yapýldýðýný ve
    kovuþturmaya yer olmadýðýna dair karar verildiðini anýmsattý.

Ardýndan yapýlan baþka bir soruþturmada da kendisini suçlayýcý bir þey
    bulunamadýðýný dile getiren Iðsýz, sitelerin kapatýlmasý konusunda da, "Bana
    karþý sorumlu olan Harekat Baþkanýnýn bilgisi dýþýnda olan bir iþlemden benim
    haberimin olduðunu iddia etmek bir tutarsýzlýk olup Genelkurmay karargahýndaki
    hayatýn olaðan akýþýna aykýrýdýr. Benim seviyemde görev yapan bir kiþinin,
    devletin bir dairesinin evraklarýnýn imhasýnda bilgisinin olmasý, baþka bir
    deyiþle zýmnen onayýnýn farz ve kabulü, benim akýl ve vicdan ölçülerimin dýþýnda
    kalmaktadýr" diye konuþtu.

-Ýlk deðilim son da olmayacaðým-

Ýþlemediði suçlarý kanýtlamasýnýn istendiðini ifade eden Iðsýz, tutuklu olarak, yani peþin cezalandýrma yöntemiyle yargýlandýðýný söyledi.

"Neden tutuklu? üünkü ðkuvvetli suç þüphesi varð deniyor. Hiçbir hukuki
    delil yokken, bu ðkuvvetlið nereden geliyor? " diyen Iðsýz, "Yarýn öbür gün,
    suçsuzluðum, eðer deliller hukukta hala bir anlam ifade ediyorsa, yargý
    tarafýndan da teyit edilecektir. Bu arada, haksýz yere kýsýtlanan özgürlüðümün,
    benim ve ailemin üzerinde oluþturulan tahribatýn telafisi nasýl olacaktýr? Bunun,
    hukuki ve en az onun kadar önemli vicdani sorumlusu kim olacaktýr? Ama galiba, bu
    duygular içinde olan ilk kiþi ben deðilim. Görünüþe bakýlýrsa maalesef son da
    olmayacaðým" þeklinde konuþtu.

Iðsýz, küçük bir doðrunun etrafýna yapýþtýrýlmýþ birçok yalan, yanlýþ ve
    çarpýtýlmýþ bilgilerin, kaynaðý görünmez bir þekilde medyaya servis edildiðini,
    maksatlý olan bu yaklaþýmla, insan haklarýna aykýrý olarak kiþilerin
    itibarsýzlaþtýrýldýðýný ve daha yargý süreci baþlamadan kamuoyunda mahkum
    edildiðini sözlerine ekledi.

Duruþma, Iðsýzðýn daha önce alýnan ifadelerinin okunmasýyla devam ediyor.

17.10.2011 17:39 / VATAN

208. Sayfa - Toplam 208 Sayfa var BirinciBirinci ... 108158198206207208