Bir kurt-kuzu öyküsü

Hikmet Bila
gazetevatan.com
15.07.2009

Kurt kuzuya parlamış: “Seni yiyeceğim!”

Kuzu şaşkın şaşkın bakıp sormuş:

“Neden, ne yaptım ben sana?”

“Suyumu bulandırıyorsun!”

“Nasıl olur, sen akarsuyun üst kısmındasın ben altında. Asıl sen benim suyumu bulandırıyorsun.”

Kurt, gözlerini kararlı bir biçimde kuzuya dikmiş:

“Olsun, yine de seni yiyeceğim.”

Kurt kuzuyu yeme kararını vermiş bir kere; suyun bulanması bahane...

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın, olağanüstü grup toplantısında yaptığı konuşmayı dinlerken bu öykü geldi aklıma. Daha birçok kurt-kuzu öyküsü var da, mevcut duruma en çok oturanı bu herhalde.

Baykal soruyordu: “Asker size ne yaptı?”

Son zamanlarda olup bitenleri çok güzel özetleyen dört kelimelik bur soru:

“Asker size ne yaptı?”

2002’de de 2007’de tek başınıza iktidar oldunuz. İstediğiniz hükümeti kurup, istediğiniz makama istediğiniz kişiyi getirdiniz. Bakanlarınızı, müsteşarlarınızı istediğiniz gibi atadınız. Devlet kadrolarını binlerce yandaşınızla doldurdunuz.

Hangisine karıştı asker? Hangisine müdahale etti?

Asker aksine, işine baktı. İş ki nasıl iş? Terörle savaştı. Bakmayın “terör” deyip geçiyoruz ama aslında terörü koçbaşı olarak kullanan “yedi düvel”le savaştı. Hala da savaşıyor. Binlerce şehit verdi, hala da veriyor. Sınır dağlarında, sınır ötesinde, sınır berisinde karda kışta nöbet tuttu, hala da tutuyor.

Eeee?

Asker size ne yaptı?

Genelkurmay Başkanı’nı belki bin defa, “Türk Silahlı Kuvvetleri içinde demokrasi karşıtı düşüncede olanlar barınamaz,barındırmayız” demek zorunda bıraktınız.

Bırakın emeklileri, üst düzey muvazzaf subaylar bile, sivil mahkemelerde sorguya çağrıldı, asker onları gıkını çıkarmadan, gocunmadan, mırın kırın etmeden gönderdi.

Asker kimsenin suyunu bulandırmadı.

O halde nedir askerden alıp veremediğiniz?

Yoksa cevap şu mu? “Olsun yine de...”

Aslında Baykal’ın sorduğu soruyu Avrupa Birliği’nin kimi kurum, kuruluşlarına, kişilerine, hükümetlerine de sormak gerekir:

“Türk askeri size ne yaptı?”

Ne yaptı da, işi gücü bırakıp Türk Silahlı Kuvvetleri ile kafayı bozdunuz? Ne yaptı da, her lafa, besmele gibi , “Bu Türk Ordusu yok mu Türk Ordusu, her şeyi engelleyen o” sözüyle başlıyor, o sözle bitiriyorsunuz?

Asker hangi “AB’ye uyum” paketini engelledi? “Uyum paketleri” içinde hangi yasaya engel oldu? Yıllardır, ülkenin çağdaşlaşma yolunda attığı hangi adıma takoz koydu asker?

Bu sorulara verilecek cevap yok. Ama kurt kurtsa eğer, kurt kurtluğunu yapacaksa eğer, vereceği cevap belli:

“Olsun yine de...”

Evet, Deniz Baykal, sorunun özünü ortaya koydu, sorulması gereken soruyu sordu:

“Asker size ne yaptı?”

Aslında asker de bir zamandır soruyor. Yasal zeminlerde soruyor, basın toplantılarıyla soruyor, medya iletişim toplantılarında soruyor, çoğu zaman sessiz kalarak soruyor:

“Ben size ne yaptım?”

Cevap belli.

...