İslamcı-faşist sivil darbe tehlikesi

Mehmet Y. YILMAZ
hurriyet.com.tr
31 Temmuz 2009

TüRKİYE aylardır bir askeri darbe tehdidi üzerine konuşuyor.

Ve bu durum, gerçek bir darbe tehdidinin göz ardı edilmesine, kendini gizlemesine neden oluyor, adım adım amacına doğru ilerlemesine zemin hazırlıyor.

Son derece örgütlü bir tehdit ile karşı karşıyayız.

üzellikle Emniyet teşkilatı içinde örgütlenmiş bir oluşum telefonları dinliyor, insanların özel yaşamlarını takip ediyor, kendisine destek vermeye gönüllü ya da doğrudan kontrol ettiği medya desteğini arkasına almış durumda toplumu terörize ediyor.

Parasal kaynakları belli değil, "dayanışma" görüntüsü altında muazzam bir sermaye gücüyle yandaş topluyor, ekonomiye dal budak sarıyor.

Hareketin yurtdışında yaşamakta ısrar eden bir lideri var, kiminle hangi hesap içinde hareket ettiği meçhul. Kimsenin gücü bu örgütün üzerine gitmeye yetmiyor.

Gitmeye kalkışanlar, bunu yaptıklarına kısa sürede pişman ediliyorlar.

Bir yandan kamuoyu baskısı, diğer yandan "Askeri darbeyi mi destekliyorsun" öcüsü, aydınları bile ses çıkartamaz hale getiriyor.

üok ciddi bir sivil darbe tehdidi ile karşı karşıyayız.

Hayallerindeki İslamcı-faşist düzeni kurmak için adım adım ilerliyorlar.

İktidardaki parti, onlar için sadece bir araç. O siyasi hareketin zaaflarından, demokrasiyi bir türlü benimsememiş olmasından da yararlanarak giderek güçleniyor, saldırılarını arttırıyorlar.

Demokrasiden yana sivil güçlerin bu tablo karşısında uyanık olmaları gerekiyor.

"Onlardan yana değilsen, askeri darbeden yanasın" propagandasının kırılması, gerçek yüzlerinin açığa çıkarılması için herkese görev düşüyor.

Durum gerçekten vahim ve artık buna karşı seslerimizi yükseltmenin zamanıdır.

...