Gsterilen sonular: 1 ile 5 ve 5

Konu: “Atma ampiyonu Baskn Oran”

bozok
    Guest

“Atma ampiyonu Baskn Oran”

Baskn Oran okurlarn kandryor

zdemir NCE
    Hrriyet Gzt.
    29 Eyll 2009

KRTLER ayrlp bamsz bir devlet kurmak isteyebilirler. Krtler Trkiye'nin federal bir devlet haline gelmesini isteyebilirler. Krtler kendi varsaymsal corafyalarnda zerk bir ynetim isteyebilirler. steyenin bir yz kara, ama bunlarn hepsinin zm yolu referandumdur.

Bu nedenle, niyeti gizlemek iin yedi dereden su getirmenin gerei yok!

ATMA AMPYONU
    Prof. Dr. Baskn Oran da bu olaslklardan birini Krtler iin tercih edebilir. Buna kimse itiraz etmez, edemez. Bunlarn birini istemi olsayd, ben de bunlarn gerekleme olaslklar konusunda bir yaz yazardm belki. Ama Baskn Oran toplama bilgi terrizmine, fiyakaya bavuruyor. O zaman kanlmaz olarak bu malumatfuruluu tartrz.

Baskn Oran kendi az tadna gre ideal devletin nasl olmas gerektiini Radikal Gazetesi'nin 6, 7, 8, 9, 10 ve 11 Eyll 2009 tarihli saylarnda yazd. Prof. Dr. yazara gre ngiltere, spanya ve Fransa gibi lkeler demokratik niter devletin en iyi rnekleri. En rezili Trkiye! Fransa hakknda unlar yazyor:

“niter devletin mabedi kabul edilen bu lkenin anayasas (madde 72) Fransz topraklarnda ok eitli etnik, dinsel, vs. kltrlerin yaadn kabul ediyor ve bunlarn kendi zelliklerine gre nasl yerinden ynetileceini anlatyor.” (06.09.09)

Fransz anayasasn atm ve 72, 72-1, 72-2, 72-3, 72-4 maddelerini bir kez daha okudum. 2003 ylnda yrrle giren “zel Statl Yersel Ynetim Mahalli dare” olarak tercme edebilecek “collectivité territoriale”lerle ilgili olan bu maddelerde, Baskn Oran'n iddia ettii gibi, “Fransz topraklarnda ok eitli etnik, dinsel, vs, kltrlerin yaad kabul ediyor” olduuna ilikin herhangi bir kant bulamadm.

Yasada ilgili szckler bulunmad gibi, bu szckleri ima eden herhangi bir szck de yok!

Baskn Oran dpedz okurlarn kandryor. ok ayp! Yazmn adn bouna “Atma ampiyonu Baskn Oran” koymamm.

BAIMSIZLIK DMANI
    Baskn Oran'n trajedisi onun ulusal (milli) devlet (ulus-devlet) anlayndan kaynaklanyor. Ona gre ulus-devlet, alt-kimlikleri inkar etmek suretiyle demokrasiye rahata engel olan bir devlet tr (06.09.09) imi. Yanl! Hangi demokratik ulusal devlet alt-kimlikler hatrna egemenlik hakkndan vazgeer ya da bu egemenlii alt-kimliklerle paylar?

Demokrasinin demokrasi olmas iin ulusal devlete gereksinimi vardr.[“Ulusal egemenlik, bu egemenlii temsilcileri ve referandum vastasyla kullanan halka aittir. (Fransz Anayasas, Madde: 2)] Kukusuz her ulusal devlet demokratik olmayabilir. Ama ulusal devletin olumad toplumlarda demokratik bir ynetim tarz da ortaya kmaz. O halde Baskn Oran tarz ulusal devlet dmanl ayn zamanda demokrasi ve bamszlk dmanldr. Ulus da, ulusal devlet de (iki gibi) her ktln anas da deil, babas da deil. Baskn Oran ulusal devlet dmanlyla temayz eden kt bir politikac!

FANATKLEMEK
    Baskn Oran'n, ulusun mu yoksa alt kimlik cemaatinin mi daha zgrletirici olduu konusunda bir fikri olduunu sanmyorum. Kozmopolit ulusun zihinsel yaps, kukusuz, tekboyutlu ve biat kltrl cemaatin zihinsel yapsndan daha zgrletiricidir. Toplumsal yaplar daraldka zgrln snrlar da daralr. Kozmopolit ulusal toplum iinde cemaatleen alt kimlikler bireyin zgrlklerini alabildiine snrlandrr. Bir futbol takmnn taraftar fanatikletike cemaate daha ok balanr, balandka zgrln daha ok yitirir.

Yarn bu konuda daha nce okuduunuz bir yazm tekrar yaynlanacam.

...

bozok
    Guest

Cevap: “Atma ampiyonu Baskn Oran”

Baskn Oran atma ampiyonu

zdemir NCE
    Hrriyet Gzt.

30 Eyll 2009

12.09.09 gn yaynlanan yazm, konunun btnl gerei tekrar yaynlyorum:

Prof. Dr. Baskn Oran uzun sredir “atmasyonlar ile” kafa kartran bir miksere benzemekte.

Radikal Gazetesi'nde “niter-devlet” ve “ulus-devlet” konularnda “idraksiz Trkler”e ders vermeye baladn belki duydunuz. Ne var ki daha ilk yaznn (06.09.09) bal ile samalamaya balyor ve “niter devlet, ulus-devletin aksine demokrasiye engel deil” buyuruyor. Buna gre btn ulusal devletler demokrasi dman oluyor. niter olup da istibdatla ynetilen onlarca devlet demokrasinin has bahesini temsil ediyor. Krtlk yapmak iin bilim ve bilginin iine tkryor. Allah akl versin!

KENDNE ROBERT SZL BUL, BAK

Baskn Oran'a gre “spanyol” diye, “Fransz” diye etnik gruplar yokmu. Al bana belay! 2004 ylnda da byle inci dktrm, Fransa'da “Frank” diye bir rk olmadn gk grltleri iinde iddia etmiti. Ben de 6 Kasm 2004 tarihli yaz ile kurduu kumdan atoyu kk bir fiske ile ykmtm. Bugn de byle bir ey yapacam:

lk yazsnn giriinde, bizim anayasann 3. maddesiyle (“Trkiye Devleti, lkesi ve milletiyle blnmez bir btndr”) dalga geiyor. Trkiye ile mukayese ettii Fransa anayasasnn 1. maddesi yledir:

“Fransa, blnmez, laik, demokratik ve sosyal bir cumhuriyettir.” (“La France est une république indivisible, laïque, démocratique et sociale.”)

Aa yukar bizimkiyle ayn ierik ve deyi. Ama Baskn Oran ve benzerlerine gre lke blnmez olurmu da millet blnmez olmaz imi. Franszcadaki “indivisible” sfat da hem lkeyi, hem milleti ieriyor. nk “indivisible” sfat, maddi ve entelektel (zihinsel, manevi) olarak blnmeyen bir nesnenin niteliidir. “Birlik, btnlk” (nite, unité) Blnmezlik'in (indivisibilité) eanlamlsdr. Baskn Oran, “Cumhuriyet tek ve blnmezdir” (“République une et indivisible”) haykrnn 1789 Devrimi'nin bildirgesi olduunu da bilmiyordur. Bir Robert Szl bulup bakmasn tavsiye ederim.

Bizim yasa koyucu, Baskn Oran gibilerin, “Blnmez”i ekmek, elma, armut sanmamalar iin “lkesi ve milletiyle” aklamasn yapm. yi de etmi! nk blnmez olan ulusal egemenliktir!!! (Prof. Dr. Oktay Uygun, “Federal Devlet”, XII Levha Yay. S.318)

TRKLER, TRKLK N ZR M DLESN

Efendim, baz corafyalar vardr, zerinde yaayan ulusa adn verir: spanya gibi. Ve baz uluslar da vardr ki zerinde yaadklar topraa adn verir: Trkiye gibi.

berik Yarmadas'na spanya (Hispania) adn Kartacallar ve Romallar vermitir. spanya'nn ilk halklar berler, Keltiberler, Finikeliler ve Greklerdir. Ortaada, Vandallar, Sevler, Alanlar, Vizigotlar, vb. gelmiler. Daha sonra bunlara Araplar eklenmi. La Reconquista (718-1492) bu karmdan bir spanyol yaratm. Baskn Oran bana inanmyorsa, ie Hispan, Espan, Hispalo ya da Hispano szcklerinden balayp bir mitosa ulaabilir.

Gelelim Fransa'ya: Anlalan 6 Kasm 2004 tarihli yazmdan bir eyler renmi: “Francia”, Kuzey Avrupa'da yaayan Franklar adl, sava bir Germen halktan gelmektedir. Yl 1204: Franklarn Kral'nn sznn getii, birbirine harman olmu soylarn yaad topraklara Fransa (Francia) ad verilmi. Gnmzn dilinde Fransa, Franszlarn (Franklarn) memleketi anlamna gelir.

Baskn Oran “Fransa'da Frank yok ama Trkiye'de Trk var” (Radikal, 08.09.09) diyerek rklk yapyor. Trkler, bu ad tadklar iin Baskn Oran'dan zr m dileyecekler?

...

bozok
    Guest

Baskn Oran'n marazl fanatizmi

zdemir NCE
    Hrriyet Gzt.
    02 Ekim 2009

ULUSAL devlet (ulus-devlet), niter devlet konularnda bilgi edinmek isteyen kimse neden fanatik Baskn Oran' okusun?

Erdoan Tezi'in “Anayasa Hukuku” (Beta Yaynlar); devlet ve millet egemenliinin blnemeyeceini syleyen Oktay Uygun'un “Federal Devlet”i (On ki Levha Yaynclk, s. 318); Ozan Erzden'in “Ulus-Devlet”i var, bilgilenmek iin. Krtlerin iddialarn kantlamak uruna gerek ve dorular kanrtan biri okunacana, ders kitab sylemiyle (discours) yazlm nesnel metinleri okumak akl ve ruh salna yararl olur.

SAPTIRMI

Ama ben Baskn Oran' neelenmek iin okudum: 6.11.04 tarihli (“Fransa'da Frank diye bir rk yokmu”) balkl yazmda muhterem profesrn baz kavramlar nasl saptrdn yazmtm. Merak eden okur!

Yazarn Radikal gazetesinde 6 gn sren yazlarnn ieriini burada eletirecek deilim. Bir baka gazetede yaynlanm uzun bir yazy bu stunda eletirmek gereksiz. Bunu bir dergide yapacam. Ancak, bu yazlardan hareketle Baskn Oran'n bir portresini izeceim, bilimsel ciddiyetten yoksun olduunu gstereceim. Bunun rneklerini 29 ve 30 Eyll 2009 tarihli yazlarmda okumutunuz. Bugn bir baka saptrmay bilginize sunacam:

UYDURMU

Baskn Oran 28 Mart 2003 tarihinde yaplan deiiklikle Fransz Anayasas'na giren “Yersel Ynetim” (Collectivité territoriale) ile ilgili maddeleri densiz bir fkeyle Trkiye'nin bana kakyor. Trkiye, Fransa'nn deniztesi topra m ki 6 yl nce km maddeleri hemen anayasasna alsn? mark ocuk mant. Ancak ayn anayasann 72. maddesinin son fkras bu mantn suratna amar gibi iniyor: “Yersel ynetimlerde ulusal karlar korumakla, ynetimsel denetimle ve yasaya saygy salamakla devlet temsilcileri grevlidir.” Hay Allah! Yersel ynetimlerde bir de ulusal karlar korumak diye bir ey varm. Demek ki emanet anayasa ile gerdee girilmezmi!

Ayrca Fransz Anayasas'nda, Baskn Oran'n ileri srd gibi (07.09.09) “Fransa dilleri” (Les langues de la France” diye bir ekleme yok. Baskn Oran bunu da uydurmu!

50 YIL SONRA

Doru: Baskn Oran'n yazd gibi Fransz Anayasas'nn 75/1 maddesinde “Blgesel diller Fransa'nn ortak mirasna dahildir (Les langues régionales appartiennent au patrimoine de la France)” diye yazyor. Ancak:
    V. Cumhuriyet'in anayasasnn k tarihi 04.10.1958. O tarihten bu yana André Malraux gibi ok byk bir yazar ile Jack Lang gibi nemli bir aydn bakanlk yapm; Georges Pompidou ve Franois Mittérand gibi iki byk aydn Cumhurbakanl yapm ve onlarn iktidar dneminde anayasann Fransz diliyle ilgili maddesi olduu gibi kalm ve Baskn Oran'n szn ettii 75/1 maddesi anayasaya 23.07.2008 tarihinde yaplan bir deiiklik ile girmi. Tam 50 yl sonra. Demek ki byle bir ek maddenin girebilmesi iin kamuoyunun olumas beklenmi. Trkiye de beklemek zorunda.

Fransa 50 yl beklemi, biz de 50 yl m bekleyelim? Blgesel dillerin Trkiye'nin kltr mirasnn bir paras olduunu hemen hemen herkes kabul ediyor Trkiye'de. Baskn Oran'n bamza kakt madde bakarsnz yaplacak yeni anayasamza girer. Fransz Anayasas'ndaki deiiklik 23.07.2008 gn yaplm, bugn 2 Ekim 2009. Aradan 14 ay 10 gn gemi.

Fransz kadnlarnn Trk kadnlarndan sonra oy verme hakkna kavumasndan utanan herhangi bir Fransz var m? (Devam yarn.)

...

bozok
    Guest

Baskn Oran iin ezber devi

zdemir NCE
    Hrriyet Gzt.
    03 Ekim 2009

BASKIN Oran 9 Eyll 2009 tarihli drdnc yazsnda da Fransz Anayasas'ndan, yasalarndan, ynetmeliklerinden sz ediyor:

“1951'de kan Yerel Dil ve Diyalektlerin renimi Hakknda Deixonne Yasas bunlarn arasnda Breton, Bask, Katalan ve Oksitan dillerinde retim yaplabileceini ilan etmi (Madde 10), bu dillerin niversitelerde retim ve aratrma konusu yaplacan da saptamtr (Madde 11)” diyor.

Blgesel Diller ile ilgili 11 Ocak 1951 tarihli ve 51-46 sayl yasann 10. maddesinde Breton, Bask, Katalan ve Oksitan dillerinin etki blgelerinde bu dillerin retim dili olduu, bu dillerde retim yaplaca deil, bu dillerin retilebilecei yazmaktadr.

Sz konusu yasa Bas-Lauriol (1975) ve Toubon yasalar ile yrrlkten kaldrlmtr.

KRTLER NE DER BU E!
    Baskn Oran, “Fransz Dilinin Kullanlmasna likin 4 Austos 1994 tarihli” Toubon yasasna da atf yapmaktadr. Sz konusu yasann 21. maddesinde yasann yasaklamalarnn Fransa'nn blgesel dillerine ilikin mevzuat uygulamalarna engel olmayaca yazar. Ama ayn yasann ilk iki maddesi de yle der:

1. Anayasa gereince Cumhuriyetin dili, Fransz dili Fransa'nn kiilik (kimlik) ve ortak mirasnn bir temel unsurudur.

2. Franszca retim, alma, karlkl iliki ve kamu hizmetleri dilidir.

Toubon yasasnn 21. maddesini bize rnek gsteren Baskn Oran ayn yasann 1 ve 2. maddelerine kar kamayacana gre bu maddeleri Trkiye'ye uygulayalm:

1. Anayasa gereince Trkiye Cumhuriyeti Devleti'nin dili Trke Trkiye'nin kiilik (kimlik) ve ortak mirasnn temel unsurudur.

2. Trke retim, alma, karlkl iliki ve kamu hizmetlerinin dilidir.

Ne olacak imdi? Bu ie Krtler ne derler? Baskn Oran ka yapaym derken gz kartyor. Ayrca sz konusu yasa Baskn Oran'n sand gibi eitim ve retimle ilgili olmayp, hizmet ve mal tketicileri ile alanlarn yabanc deyimlerin (ngilizce) kullanmna kar korumay amalamaktadr. Franszcas olan bir szcn yabanc dildeki karlnn kullanlmasn yasaklamaktadr. Bu yasaklar yazl ve szl reklamlara da uygulanmaktadr.

BENCE KF DEL BAYIM
    Baskn Oran, “malumat terrizmi”ne bavurarak ulusalc olarak tesmiye ettii kesime meydan daya atmaya hevesleniyor. rnein imdi Denizar Topraklar denen eski smrgelerden sz ederken “...bu aznlk haklar oralarda fevkalade daha fazla olduu iin, Fransa'y ulus-devlet ve niter Devlet bellemi olanlar sekte-i kalpten gidebilirler. rnein, Fransa snrlar iinde olan Yeni Kaledonya blgesinde Franszca dili birinci deil, yerel dillerin yannda ikinci dildir; bu kadarn sylesem kafi” diyor.

Bence kafi deil baym: 1956'ya kadar Fransa'nn smrgesi ve o tarihten itibaren Fransa'nn denizar baml topraklarndan biri olan Yeni Kaledonya'da Franszca birinci dil olsayd ayp olmaz myd? Trkiye'nin herhangi bir yerde eski smrgesi mi var?

Bu can skc yazlardan dolay okurlarmdan zr dilerim. Ama “Prof. Dr.”nin “Taraf” yazlarn “Baskn Hoca'dan Dersler” kkrtcve aalayc bal altnda yaynlayan Radikal gazetesi ynetimine bu derslerden herhangi bir kssa kmadn gstermek gerekiyordu. Radikal gazetesi ynetimi belki bu yazlarmdan kendine bir ders kartr!

Baskn Hoca iin ezber devi: “[Anayasa'nn] Blnmezlik ilkesinin iaret ettii olgu ve blnmezlik olarak grd ey egemenliktir.” (Oktay Uygun, “Federal Devlet”, s. 319)

...

bozok
    Guest

spanyol Anayasas’nn 8. maddesi

zdemir NCE
    Hrriyet Gzt.

07 Ekim 2009

10 OCAK 1961 tarih ve 10703 sayl Trk Silahl Kuvvetleri Hizmet Kanunu Madde 35: “Silahl Kuvvetler’in vazifesi; Trk yurdunu ve Anayasa ile tayin edilmi olan Trkiye Cumhuriyeti’ni kollamak ve korumaktr.”

* * *
    “Temel haklar ve zgrlkler, yargnn bamszl, askerlere verilen mahfuz alanlar, vesayeti yetkiler imdiki Anayasa’nn (1982 Anayasas, ) en fazla sklkla eletirilen hkmlerini tekil etmektedir. Trk ordusu, daha ok kurumsallam demokrasilerde olduundan ok fazla siyasal etkiye ve prestije sahiptir. Ancak, ilgin ve paradoksal bir ekilde, yle grnmektedir ki, Trklerin ounluu demokrasi ile bu tr askeri ayrcalklar uyumaz olarak grmemektedir. Ordu hala, kktenci slamc tehdit karsnda, laik demokrasinin esas garantr olarak alglanmaktadr. Kamuoyu aratrmalar devaml olarak Silahl Kuvvetler’in en fazla gvenilen kamusal kurulu olduunu gstermektedir. Sivil-asker ilikilerinin kamusallam Bat demokrasileri izgisinde reorganizasyonu, yle grnmektedir ki, ancak slamc tehdit sona erdii zaman mmkndr.” (Prof. Dr. Ergun zbudun, “ada Trk Politikas”, Doan Kitap, ubat 2003,s. 134)

* * *

Yukardaki satrlar Prof. Dr. Ergun zbudun’un, Trkiye Cumhuriyeti’nde “Demokratik Pekimenin nndeki Engeller”i inceledii ve ngilizce yaynland iin Ali Resul Usul tarafndan Trkeye tercme edilen bir kitabndan alnd.

AKP yandalyla nlenen yazar, aktardm dncelerin hala arkasnda mdr? Ancak 1982 Anayasas’ndaki szde “Trk” vurgusuna alerjisi olan “Prof. Dr”nin kitabnn adnda “Trk” szcn kullanmas epeyce anlaml olmal. Ayrca, Trk demokrasisi zerindeki “TSK vesayeti”nin slamc tehdit sona erinceye kadar devam edebileceini de sylyor.
    lkenin bobstil demokratlarna soracak olursanz, Trk Silahl Kuvvetleri Hizmet Kanunu’nun 35. maddesinin faizm damgas tadn sylerler.

Avrupa Birlii de 35. maddeye kar! Kendini demokrat sayan ve sanan herkes 35. maddeye kar. AKP hkmeti de bu maddeye kar. Ama kimse AKP hkmetine bu yasa maddesini neden kaldrmadn sormuyor. Ve 35. maddenin sorumluluunu TSK ve CHP’ye yklyor. Hay gzn sevdiim bobstil demokrasi!

imdi, 31 Ekim 1978 tarihli spanyol Anayasas’nn 8. maddesini birlikte okuyalm: “Kara, deniz ve hava ordularndan oluan silahl kuvvetler spanya’nn egemenlik ve bamszln gvence altna almak, lkenin toprak btnln ve anayasal dzenini korumakla grevlidir.” (Las Fuerzas Armadas, constituidas por el Ejército de Tierra, la Armada y el Ejército del Aire, tienen como misión garantizar la soberan*a e independencia de Espana, defender su integridad territorial y el ordenamiento constitucional.)
    * * *

TSK’y rejimin garantr yapan yasa 10 Ocak 1961 tarihinde, 27 Mays 1960 darbesi dneminde kartlm. Dolaysyla antidemokratik bir dnemin rn olarak kabul edilebilir.

Ama spanyol Anayasas’nn 8. maddesi, bizim bobstil demokratlarn ada demokrasinin Kabesi sayd bir metinde yer alyor. 31 Ekim 1978 tarihli spanyol Anayasas faist Franko rejiminin pisliklerini temizlemek ve gerek demokrasiyi kurmak iin kartld. stelik TSK Hizmet Kanunu’nun 35. maddesinden ok daha ayrntl bir anayasa maddesi.

Hibir yorum yapmyor, sz Baskn Orangillere ve Prof. Dr. Ergun zbudun’a brakyorum!

...