‘Oktay kalleþçe katledildi üstü örtülüyor’

üzel Harekat Daire Baþkaný Behçet Oktay’ýn intihar diye kayýtlara geçen ölümüyle ilgili raporun yankýlarý sürüyor

ANKARA - Behçet Oktay’ýn Hekimhan ilçesindeki babasý Mehmet Oktay ve kýz kardeþi Zeynep Oktay Demirci, Behçet Oktay’ýn nefesinin son anýna kadar vatan için mücadele eden ve bu mücadeleyi býrakmayan bir kahraman olduðunu belirtti. Olay anýndan düne kadar kamuoyunun uyutulduðunu öne süren aile, “Ýnceleme ve araþtýrmaya gerek görmeden 01.20’de olan olayý 01.30 gibi ajanslara hiçbir belge olmadan intihar diye düþüren zihniyeti kýnýyoruz” ifadesini kullandý.

Sitem ettiler

Olay yeri araþtýrmanýn “dünyada bir daha karþýlaþýlmasý zor bir durum” olduðunu savunan aile, þöyle devam etti: “üst düzey personeline kurumunun takýndýðý tavýr manidardýr. Aldýðýmýz olay yeri inceleme raporlarý kriminal sonuçlarý ve son olarak da hastane, dosyasýyla bir kere daha hayretlere düþtük. Bu bir cinayetti. 7 kaburga kemiði ve imam tahtasý kýrýðý, solak bir insanýn sað eli ile intiharý, her iki elin üzerindeki barut izleri, olay yeri inceleme raporuna göre olayýn geçtiði yerden 9 metre mesafede Behçet Oktay’ýn yoðun ikinci kan izleri, telefon kayýtlarý, kafatasýna isabet eden kurþun yarasýnýn durumu, olay saatinin muallaklýðý ve benzeri tüm bu detaylar göz önüne alýndýðýnda vataný ve milleti için son nefesine kadar mücadele eden kahraman bir devlet adamýna layýk gördüðünüz özen karþýsýnda teþekkür ederiz.”

Aile, “Biz ailesi olarak, açýkladýðýmýz ve yeri geldiðinde açýklayacaðýmýz nedenlerden dolayý ’bu bir organize cinayettir’diyoruz. Hem de alelacele iþlenmiþ mýzraðýn çuvala sýðmadýðý bir alçakça cinayettir” iddiasýnda bulundu.

“Behçet aðabeyin sendeleyerek yüz üstü düþtüðünü gördüm”

ANKARA- Geçtiðimiz þubat ayýnda Ankara Dikmen’de ölü bulunan Emniyet Genel Müdürlüðü üzel Harekat Dairesi’nin 13 yýllýk baþkaný Behçet Oktay’ýn “intihar ettiði”ne iliþkin savcýlýk kararýna raðmen aylar sonra kamuoyuna yansýyan otopsi raporuyla birlikte Oktay ailesinin þüpheleri üzerine yeniden gündeme gelen olayda, gözler Behçet Oktay’ýn öldüðü gece birlikte olduðu kiþilerin ifadelerine çevirdi.

Oktay’ýn öldüðü sýrada yanýnda bulunan tek kiþi olan Halil K. polise ve savcýlýða verdiði ve dosyaya giren ifadesinde, Oktay’ý 10 yýldýr tanýdýðýný ve ailece de görüþtüklerini anlattý. Halil K. 25 þubat gecesi Oktay’ýn alkollü biçimde evlerine geldiðini ve ýsrarlarýna raðmen oturmadan evden ayrýldýðýný söyledi. Evden çýkan Oktay’ýn aracýnýn kara saplandýðýný gördüðünü kaydeden Halil K þöyle devam etti:

“Hemen giyinip yanýna vardým. Arabayý bulunduðu yerden çýkarmak için biraz uðraþtýk...Behçet aðabey aracý çalýþtýrarak bulunduðu yerden çýkarmaya çalýþýrken ben de aracý iterek aracý çýkarmak için uðraþtýk. Tüm uðraþýmýza raðmen aracý çýkaramadýk. Aracýn çýkmayacaðýný gören Behçet aðabey aþaðýya indi. Ýnerken dengesini yitirip yere düþtü. Kendisi ile konuþmamýz sürerken ’silahým düþmüþ’ þeklinde açýklamada bulunduðunu duydum. ünce otonun içini aradýk. Bu ara siyah deri bir çantadan siyah küçük bir tabanca çýkarttý. Bu tabancasýný taþýdýðýný hiç görmedim. Düþürdüðünü beyan ettiði tabancasýný yanýnda taþýdýðý için ’Smith Wesson’ marka olduðunu biliyordum. Otonun içinde sürekli üzerinde taþýdýðý tabancayý bulamayýnca ’dýþarýyý arayalým düþmüþ olabilir’ dedim. Otonun çevresini araþtýrdýðýmýz sýrada bir el silah sesi ile irkildim. Baktýðýmda Behçet aðabeyin sendeleyerek yüz üstü düþtüðünü gördüm. Bir an tereddüt geçirdikten sonra hemen baþucuna geçtim. Nefes aldýðýný görünce hemen sýrtýndan tutup baþý sol göðsüme gelecek þekilde oturttum. ünce 155 sonra 112 acil servisi aradým.”

...