"Acaba ben Ermeni miyim?"

Mevlüt Uluðtekin YILMAZ
ulugtekinyilmaz@hotmail.com
Yazý Tarihi: 22/10/2009

Ermenistan’la milli maçýn olduðu gece, NTV televizyonu ilginç bir yayýn yaptý. Mirgün Cabas’ýn programýnda ’gazeteci’ Ece Temelkuran, ailesinde Ermeni olduðunu sonradan öðrendiðini belirtti. Diðer ailelerde de Ermeni olabileceðinden söz etti. Temelkuran’a göre Türkiye’de pek çok kiþi “Acaba ben Ermeni miyim?” diye kendi kendine soruyormuþ! Bu acayip söze Hakký Devrim yoðun destek verdi. Devrim, özet olarak: “Anadolu’da Müslüman çoðunluðun olduðu yerlerde bu çoðunluk Müslümanlýðý kabul eden Ermenilerden oluþuyor. Bunu Ýsmail Hami Daniþment ’Kronolojisi’nde yazýyor...” dedi. Kýsacasý; bu iki ’gazeteci’den dakikalarca akýl ve mantýk çýlgýnlýðý sözler dinledik.

Bu saçmalýklarý önemsemiyorum. Ama, özellikle Hakký Devrim’e buradan soruyorum: Ýsmail Hami Daniþment o sözleri eserinin hangi cildinde, hangi sayfasýnda belirtiyor? Hakký Devrim bunu açýklamak zorundadýr.

Ece Temelkuran’a ise diyecek sözüm yok. Akýl ve mantýk dýþý söylemlerinin ’evrensel getiri’ saðlayacaðýný çok iyi biliyor. “Ermenilere ve Kürtlere düþmanlýk beslendiði” gibi sözler etmesine de hiç þaþýrmadým. þu kadarýný söylemeliyim: Boþuna uðraþmasýn, ona Nobel vermezler!

Doðru; ender de olsa Türkler Ermenilerle evlendi. Nüfus arþivinde hepsi belli. Ne var bunda? Bunu dile dolamak, öne çýkartmaya çalýþmak sanýrým ýrkçýlýðýn postmodern biçimi olsa gerek. Kendileri ’ýrkçýlýða karþý’ olduklarýný belirtirler; ama söz ’Ermeni’ olmaya gelince soy-sop peþinde koþarlar. Sözü uzatmaya gerek yok; þunu demek istiyorlar: “Türkiye’de Türk yoktur. Ben Türk’üm diyenin de soyunda da Ermeni kaný vardýr!”

Gel de gülme!

Aslýnda bu saçmalýk Türkiye dýþýndan gelen ’talimatla’ Türkiyeli medya papaðanlarýnýn diline düþtü. Bu gerçeði, Gazi üniversitesi üðretim üyesi Prof. Dr. Sayýn Nurullah Aydýn bana gönderdiði “Türklük Neden Tartýþýlýyor” baþlýkla yazýsýnda þöyle belirtiyor:

“2007 yýlýnýn baþýnda ABD derin devleti baðlantýlý düþünce kuruluþlarý, uzun süreli bir hazýrlýktan sonra, Türkiye’de basýn üzerinden Türk diye bir ýrk yoktur kampanyasý baþlattý!

The Wall Street Journal gazetesinin 28 Kasým 2006 tarihli sayýsýnda, Huge Pope, Batý’nýn stratejik bakýþýný þöyle sergiliyordu: ” Roma Ýmparatorluðu, ’Anadolu’ ve ’Küçük Asya’ adlarýyla da bilinen, bugünkü Türkiye’yi içine alýyordu. 70 milyon nüfuslu modern Türkiye isim ve dil açýsýndan Türk olabilir ancak genetik açýdan o kadar safkan deðil. Orta Asyalý Türklerin Türkiye’ye geliþleri, esasen 13. yüzyýlda sona ermiþtir. Anadolu’daki eski nüfusa toplamda yaklaþýk yüzde 10 katkýlarý olmuþ gibi görünmektedir.

Ýþte bu düþünceyi sözde bilimsel verilerle desteklemek için önce Boðaziçi üniversitesi’nde bir anket yaptýrýldý. Newsweek dergisinin 28 Kasým 2006 tarihli sayýsýnda Owen Matthews bu araþtýrmayý yazýsýnda kullandý ve Türkiye’de Türk oranýný yüzde 20 olarak gösterdi!

Halbuki bu iddialarýn tamamý uydurmaydý! Fakat bu uydurmalarla birlikte, önce Niyazi üktem, sonra üzdemir Ýnce, Ertuðrul üzkök ve Ýsmet Berkan, Türk diye bir ýrkýn olmadýðýný iddia eden yazýlar yazdýlar! Huge Pope’un iddiasýný tekrar ettiler.

Son olarak da benzer iddialarý, ABD’de Kaliforniya üniversitesi’nde yetiþtirilmiþ ÝTü’lü Timuçin Binder, Sabah gazetesinde gündeme getirdi. Oysa; Türkiye’de Türk oraný asgari yüzde 87’dir

Nasýl, tezgahý fark ettiniz mi? Tüm bunlar psikolojik savaþ saldýrýlarý...

Ama boþuna; çünkü Türk soyu belgeli olarak en az beþ bin yýldýr bu coðrafyada yaþýyor!

Haftaya buluþmak dileðiyle...

...