‘Abdestli kapitalizm’

Ece Temelkuran
MÝLLÝYET GZT.
13 Kasým 2009

“Peki, Kuran sizce kapitalizme mi yoksa sosyalizme mi yakýndýr?” Yazar Ýhsan Eliaçýk, MüSÝAD’ýn kurucu baþkaný Erol Yarar ile birlikte katýldýðý ‘Karþýt Görüþ’ programýnda, Balçiçek Pamir’in sorusuna cevaplarken en ihtimamlý sözcükleri seçti.

Kuran’ýn sosyalizme yakýn olacaðýný, hiç deðilse kapitalizme uzak olacaðýný, hele ‘abdestli kapitalizme’ ile hiç uzlaþamayacaðýný anlattý. Elbette, Burberry’s kravatýyla programa katýlan, Müslümanlarýn zenginleþmesinin Ýslamiyetin baþýna gelecek en iyi þey olduðuna inanan Yarar, olaya “Komünist komünist konuþma!” tarzýnda yaklaþtý.

Eliaçýk, ‘yoksulun zengin malýnda hakký’ olduðunu ve ‘eþitleninceye kadar vermek gerektiðini’, ‘sadakanýn yoksulluðu yeniden ürettiðini’ anlatýrken, Yarar hala “Veriyoruz ya iþte malýmýzýn 40’da birini zekat olarak” savunmasýný yapýyordu. Programýn kilit noktasýna böylece gelindi. Ama önce bir kýsa bilgilendirme.

Ebu Zer ve isyan hakký
Eliaçýk, Ýslami hareket içinde “Yiyecek ekmeði olmadýðý halde kýnýndan sýyrýlmýþ bir kýlýç gibi isyan etmeyen insanýn aklýna þaþarým!” diyen, Peygamber’in ‘kardeþim’ dediði Ebu Zer’in fýtratýndan geliyor. Marksizme yakýnlýðýyla bilinen ve Ýslam dininin devrimci yanýný öne çýkaran Ýranlý düþünür Ali þeriati’nin geleneðinden.

Bu sebeplerle Eliaçýk, Türkiye’deki sermayeyi ve siyasi iktidarý büyük bir hýnç ve hýrsla ele geçirmek isteyen ‘ekibin’ pek görmek istemediði bir yüz. Hayattaki söz hakkýný vicdandan, eþitlikten yana kullanýyor. Daha açýk söyleyeyim:

Artý deðer ve Kuran
Ýslami çevrelerin son derece belirsiz bir biçimde sarf ettikleri ve AKP’nin adýnda da geçen ‘adalet’ kavramýný ‘eþitlik’ olarak da yorumlayan, bu nedenle de ‘Ýslami muhafazakar’ çevrenin hazzetmeyeceði bir insan.

Ýslami çevrenin yazarlarýný, söz söyleyenlerini topyekûn gerici sananlarýn mutlaka tanýmasý gereken bir yazar. ‘Abdestli kapitalist’ de kendisine ait bir kavram. Kapitalizmin, abdest suyuyla meþrulaþtýrýlmasýna karþý çýkýyor. Ne ki referanslarý Ýslami kaynaklar.

ürneðin Yarar, “Ne yani? Zenginliði de yoksulluðu da Allah vermiyor mu?” deyince, Kuran’da da maalesef adlý adýnca ‘artý deðer’ kavramý geçmediði için konuyu ‘Ýslami bozulmayla’ anlatmak zorunda kalýyor. Neyse...

Müslüman aydýnýn kýrgýnlýðý
Geldi çattý programýn kilit aný. Eliaçýk dayanamadý ve þöyle dedi:
“Bakýn, ben 80 darbesinde Mamak’ta yattým. 28 þubat’ta da hakkýmda onlarca dava açýldý. Ama biz bunlarý böyle olsun diye yapmadýk!”

Eliaçýk’ýn kýrgýnlýðý çok tanýdýk. Cumhuriyet gazetesi taþýdýðý için vaktiyle dayak yiyenler Ýlhan Selçuk’un ‘Ýþkencecimi affediyorum’ yazýsýna nasýl kýrýldýysa, Deniz Baykal’ýn konuþmalarýnda, sosyalist ya da sosyal demokrat mücadeleyi taþra þehirlerinde caný pahasýna vermiþ eski CHP’liler nasýl kýrýlýyorsa, o da belli ki ayný yerinden kýrgýn.

AKP ile cisimleþen kapitalist hýrsýn Ýslami hareketi ele geçiriþini, adalet kavramý üzerine düþünen insanlarýn bir anda ihale peþine düþüþünü, insanlarýn camiye bir ekonomik aðýn dýþýnda kalmamak için gidiþini gördükçe kalbi kýrýlýyor olmalý. Bunu anlýyor ve insanlýðýn vicdansýz aynasýna bakýlýrken ben de ayný yerimden kýrýlýyorum. Ama merak ettiðim bir þey var.

Müslüman aydýn! Konuþ!
Neredeler? Ebu Zer’in yoldaþlarý, Ali þeriati’nin Türkiye’deki öðrencileri, Dior örtülerin, Versace kravatlarýn ardýnda yeniden üretilen eþitsizliðin karþýsýnda, ‘bahçe sahiplerine’ karþý, neredeler? Bu soruyu sevgili Cihan Aktaþ’a ve ümit Aktaþ’a da sormuþtum.

Yoksa Ýsmet üzel’in bu manzaraya bakýp söylediði gibi ‘toparlanýp gittiler’ mi? Telefon kablolarýndan hayatlarýmýza girildiði, ‘lüks Ýslami hayat’ sitelerinin cam duvarlarla yoksullardan ayrýldýðý, bunlara yapýlacak muhalefetin sýnýrýnýn bile iktidar tarafýndan belirlendiði bugünlerde... Neredeler? Tenezzül etmiyor olabilirler, anlarým, ama bugünlerde onlarýn yeri, ana akým medyadýr. Konuþmalýlar. Ýnançlýlarýn, sermaye hýrsýyla çýldýrmýþ bu ‘ekipten’ ibaret olmadýðýný söylemeliler.

...