BUNU ÝSTÝYOR MUSUNUZ?

Avrupa Ýnsan Haklarý Mahkemesi’nin, Abdullah ücalan’ýn, avukatlarýna teslim edilmek üzere 20 Aðustos 2009 günü Ýmralý Cezaevi Müdürlüðü’ne teslim ettiði 160 sayfalýk yol haritasýný, Ocak 2010 baþýnda Türkiye’den istediði yönünde medyaya yansýyan haber, ücalan’ýn tartýþma konusu olan yol haritasýný tekrar gündeme getirdi.

þimdi herkesin merak ettiði konu þu: Acaba yol haritasýnýn içeriðinde ne var? PKK yönetiminin de, eski DTP yetkililerinin de, “muhatap ücalan’dýr” diyerek adres gösterdikleri bu adam ne istiyor?

Yýllardýr “Kürt sorununun çözümünü” isteyenlerin; TRT’de günde 24 saat süreyle Kürtçe yayýn yapýlmasýndan, üniversitelerde Kürt dili ve edebiyatý bölümünün açýlmasýndan, Kürtçe dergi, gazete, kitap yayýnlanmasýna ve Kürtçe dil kurslarýna izin verilmesinden, Kürt Vakfý, Kürt Enstitüsü, Kürt Derneði kurulmasýna imkan saðlanmasýndan bile tatmin olmadýklarý görüldü. üünkü hala “Kürt sorununun çözümü” isteniyor. Peki, geriye ne kaldý? Kürtçe eðitim ve eski yer adlarýnýn iadesi. Bunlar halledilirse eðer, “Kürt sorunu” biter ve PKK silah býrakýr mý sanýyorsunuz? Asla! Mesele bu deðil. Kimse kimseyi kandýrmasýn!

PKK’nýn da, milliyetçi veya Ýslamcý Kürtçülerin de literatüründe nihai “Kürt sorununun çözümü” talebi bu deðil. Onlarýn istedikleri çözüm, açýkçasý, Doðu ve Güneydoðu Anadolu’da, ilk aþamada Irak’ýn kuzeyindeki yapýya benzer bir “özerk bölge” oluþturmaktýr. Kürtçü yayýnlarda bu niyet bariz bir þekilde dillendirilmektedir. Abdullah ücalan da yol haritasýnda “çözüm” için bunu öneriyor.

ücalan’ýn yol haritasý kamuoyuna açýklanmadý. Ama ücalan, Ýmralý’da avukatlarýyla yaptýðý görüþmelerde, 160 sayfalýk yol haritasýnda nelerin yer aldýðýna dair bazý ipuçlarý veriyor. ücalan’ýn görüþme notlarýndan buna dair bazý bölümleri aktarmak istiyorum:

PKK’nýn yan kuruluþu olan Fýrat Haber Ajansý’nýn duyurularýna göre, ücalan, 28.10.2009 günü avukatlarýyla yaptýðý görüþmede þöyle diyor:

“Meclis, demokratik müzakere yolunu açacak bir tavýr sergileyebilir. Zira 1919 Koçgiri isyanýnda kurulan Komisyon Kürtlerle görüþmüþ, hatta af da çýkarmýþ ve isyan böylece sona ermiþtir.. Biz çok þey istemiyoruz. Bunlar kendilerine örnek aldýklarý
Fransa'nýn Korsika’ya tanýdýðý haklarý tanýsýnlar yeter. Korsikalýlara haklarý, özgürlükleri, bölgesel özerklikleri verildiðinde Fransa'nýn üniterliði mi bozuldu?”

ücalan, 18.11.2009 tarihinde de avukatlarýna þunlarý söylüyor:

"Yol haritamda üç aþamalý bir plandan bahsetmiþtim: Birinci aþama, Meclis'te bir araþtýrma komisyonunun kurulmasý. Bu komisyon gelip beni de dinleyebilir. Meclis'te bizimle ilgili, sorunun çözümüne iliþkin bir karar (af kararý) alýnýr. Ýkinci aþamada, silahlý güçlerin (PKK) sýnýr dýþýna çekilmesi devreye girer, çatýþmasýzlýk saðlanýr. üçüncü aþamada, anayasal ve yasal düzenlemeler yapýlarak, ona göre güçlerin (PKK) ülkeye dönmesi saðlanabilir. Bunun dýþýndaki hiç bir öneri ya da görüþ bizim çözümümüz deðildir. 160 sayfalýk çalýþmam sadece bir yol haritasý deðil, çözüme iliþkin geniþ bir çalýþmaydý. Orada anlamlý çözüm önerilerim vardý.

Yol haritamda, KCK (Koma Civakén Kurdistan/Kürdistan Halklar Konfederasyonu) sistemiyle ilgili dört boyutu belirttim. Sosyal boyut: bunun alt baþlýðýnda hukuk da var. Siyasi-diplomasi boyutu: Kürtlerin yaþadýklarý her yerde sýnýrlara dokunmaksýzýn demokratik çalýþma yürütme, örgütlenme ve koordinasyon serbestliðidir. üçüncü boyut: üz savunmadýr. Kürtlerin kendi güvenliklerini kendileri saðlama boyutudur. Dördüncü boyut: Ekonomidir. KCK örgütlenmesi tanýnmalýdýr. Bizim çözüm anlayýþýmýz budur. Bunun dýþýndaki çözümlerin çözüm olamayacaðýný belirtiyorum." (Fýrat Haber Ajansý, 20.11.2009)

Kýsacasý ücalan; genel af çýkarýlmasýný, Kürtlerin yaþadýklarý bölgede Korsika örneðine benzer þekilde özerk bir yönetimin oluþturulmasýný, PKK silahlý güçlerinin de özerk bölgenin “güvenlik gücü” olarak görevlendirilmesini, bunun dýþýndaki hiçbir çözümün kabul edilemeyeceðini beyan ediyor.

ücalan’ýn, “olmazsa olmaz” diye dayattýðý bu taleplerin hükümet tarafýndan kabul edilip uygulamaya konulmasý halinde ne olur? Söyleyelim: Türkiye’nin Doðu ve Güneydoðu Anadolu bölgelerinde; kendisine ait parlamentosu, hükümeti, yargýsý, ordusu, polisi, eðitim sistemi ve bayraðý olan “Kürdistan Federe Bölgesi” adlý ayrý bir yönetimin kurulmasý gündeme gelecek, akabinde Mesut Barzani’nin Irak’ýn kuzeyindeki konumuna benzer þekilde,
Abdullah ücalan’a da “Kürdistan Federe Bölgesi Baþkaný” payesini alma yolu açýlacaktýr.

Siyasi kulislerde ve medya organlarýnda “Kürt sorununu çözelim” diyen efendiler size net bir soru, bunu istiyor musunuz?

Sinan Sungur
Odatv.com