‘Tayyip’i üzmek Allah’ý üzmektir’

Yalçýn DOðAN
HüRRÝYET GZT.
28 Ocak 2010

CAMÝLERDE daðýtýlýyor. Bedava kitap. Camiye giren, çýkan herkese bir adet o kitaptan veriliyor. Kitabýn üstünde “vatandaþa bedava daðýtýlsýn” diye not var.

Kitabýn adý ilk bakýþta masum, “Ýlahilerle Hakka üaðrý”. Genel bir baþlýk. Ancak, sayfalar açýldýkça, genel baþlýk özel ayrýntýlara iniyor.

Kitabýn yazarý F.D. adýnda bir kadýn. Ýlkokul mezunu. F.D. þunu söylüyor:

“Eþi türbanlý, diye benim oðlumu ordudan attýlar. Ben, dinime laf söyleyenlere sessiz kalmamak için bu kitabý çýkardým.”

F.D.’nin eþi emekli imam.

DENÝZLÝ KARIþTI

Kitap Denizli’de camilerde daðýtýlýyor. Kitabý okuyan CHP Denizli yönetimi, kitap hakkýnda suç duyurusunda bulunuyor. Ama, savcý “bu kitapta suç yoktur” diyerek, herhangi bir iþlem yapmýyor. Olay bazý gazetelerde haber olarak yayýnlanýyor.

Savcý iþlem yapmayýnca, bu kez F.D. harekete geçiyor, haberi yayýnlayan gazeteler hakkýnda tazminat davasý açýyor.

Geçen hafta bu dava sonuçlanýyor, daha doðrusu, zaman aþýmýna uðradýðý için, dava düþüyor.

Bu süreç Denizli’yi karýþtýrýyor.

AKP DüþüþTE

Kitaptaki ilahilerden biri de, “Tayyibim” baþlýklý bir bölüm. O bölümden iki satýr þöyle:

“Tayyip Allah yolunun bekçisidir. Tayyip’i üzmek Allah’ý üzmektir.”

CHP bu ve benzer cümlelerden dolayý suç duyurusunda bulunuyor.

Doðrusu, bana göre, burada suç olan bir þey yok. Sadece sýradan bir propaganda. Zaten savcý da, dava açmýyor.

Ancak, burada altý çizilmesi gereken, bu gibi kitaplarýn piyasaya sürülmesi. Bu gibi kitaplar, insanlarýn kendi iradesi ve baðlý olduðu liderine duyduðu sevginin sonucu olabilir. Hayýr, bazý AKP yandaþlarýnýn giriþimi de olabilir. Bunlar da, bana kalýrsa sýradan ve olaðan.

Burada önemli olan, bu gibi kitaplardan AKP Genel Merkezinin haberi var mý, yok mu?

üünkü, geçmiþte örnekleri var. Ne zaman ki, bir parti ya da bir lider düþüþe geçiyor, o zaman liderin haberi var, yok, birileri acele harekete geçiyor. Partisine göre, bir yerlerden umut bekliyor.

AKP örneðinde Allah’tan umut kesilmez, Tayyip’den umut kesilmez, vaziyeti.

Oysa, artýk kesiliyor. Geçenlerde Ýstanbul’un bazý varoþlarýnda dolaþýyorum. AKP ciddi olarak düþüþte.

Düþüþün tek bir nedeni var: Ekonomik sýkýntý, geçim sýkýntýsý.

Son yýllarda AKP’nin oy deposuna dönüþen o varoþlar yavaþ yavaþ AKP’den uzaklaþýyor. Ancak, nereye gideceklerini de bilmiyorlar.

...