Zaman Gazetesi yazarýndan ilginç çýkýþ

14.04.2010 / VATAN GZT.

"Baþbakan’ýn yerinde olsam Fethullah Gülen’i ziyaret ederdim"

Fethullah Gülen’le yakýnlýðý bilinen Zaman gazetesi yazarý Hüseyin Gülerce Balçiçek Pamir'le Söz Sende'nin konuðu oldu. Gülerce programda Baþbakan Erdoðan’ýn Fethullah Gülen’i ziyaret etmesi gerektiðini söyledi ve gerekçelerini açýkladý. Balçiçek Pamir’in halen ABD’de bulunan Baþbakan Erdoðan’ýn Fethullah Gülen’i ziyaret edip etmeyeceðini sormasý üzerine Gülerce þu cevabý verdi.

“Sayýn Baþbakan’ýn takdiridir bilemem. Türkiye’de ‘Gülen Hareketi’ ile AK Parti’nin özellikle bu Ergenekon davasýnda birbirlerine güç verdiklerini, destek verdiklerini görüyorlar. böyle bir kutuplaþmanýn odak noktasý gibi göstermek istiyorlar. AK Parti bu kutuplaþmanýn odaðýymýþ gibi gösterilmek isteniyor. Belki Baþbakan bu iddialarýn þu anki ortamda gündeme gelmesini, kuvvetlenmesini istemiyordur ama onun yerinde ben olsam Gülen’i bu kadar seven bir insan olarak ziyaret ederdim. Gülen Türkiye’nin deðeridir. Nasýl ki Nazým Hikmet Türkiye’nin bir deðeridir dendiðinde bunun toplumsal diyalog için hoþgörü için çok güzel bir þey olduðunu söylüyorsunuz… Nasýl Ahmet Kaya için üzülüyoruz þu anda, niye dýþarýda vefat etti, niye bir linç kampanyasý yapýldý, þu anda genel yayýn yönetmeni deðil ama o arkadaþýmýz niye “þerefsiz adam” diye manþete taþýdý… Fakat þimdi bir normalleþme var, (Baþbakan’ýn) ‘Artýk kusura bakmayýn, alýnacaksanýz da alýnýn ama artýk vakti saati geldi, Sn.Gülen’i Türkiye’ye ve insanlýða yaptýðý hizmetlerden dolayý tebrik etmeye gidiyorum’ demesi lazým. Bu devlet-millet kaynaþmasý için çok önemli bir adým olurdu.”

Balçiçek Pamir’in “Gülen Türkiye’ye ne zaman dönecek? Neden dönmüyor, konjonktür mü uygun deðil? Tabii birtakým insanlar da dönüþünün Humeyni gibi olacaðýný söylüyor. Komplo teorileri kuruyorlar. Siz ne düþünüyorsunuz bu konu ile ilgili?” sorusunu Hüseyin Gülerce þöyle cevapladý: “Sn. Gülen bu söylentiye çok güzel bir cevap verdi. ‘Benim fikir, dünya görüþü, anlayýþ itibari ile onunla bir paralelliðim yok ki onun gibi döneyim’ dedi. ‘Dönersem kendim gibi dönerim’ dedi. O ‘kendim gibi’ dediði de onun tevazusunu bilenler için çok açýk: çünkü Türkiye’ye gelir ondan sonra haberi olur insanlarýn.”

Fethullah Gülen’e “Gülen” denmesini de eleþtiren Gülerce konuyla ilgili olarak þunlarý söyledi: “Biz ona Hoca Efendi diyoruz. Hoca Efendi de bu sözden çok rahatsýz oluyor. Biz “Gönüllüler Hareketi” diyoruz. üünkü bu iþe gönüllü giriliyor. Bu hareket tek cümleyle þudur: Kendimiz kalarak, kendi deðerlerimize sahip çýkarak dünya ile entegre olma hareketidir ve bu iþin merkezinde insan olduðu için de insanýn olduðu her yerde bu gönüllüler hareketi vardýr. Papua Yeni Gine’de de Türk Cumhuriyetlerinde de Afrika’da da Hýristiyan ülkelerinde de vardýr. Ýzin verseler mesela biz Yunanistan’da da okullaþmak isteriz.”

Hüseyin Gülerce, Balçiçek Pamir’in “Gülen hareketi neden toplumsal bir paranoyaya neden oluyor? Neden herkes bu hareketten korkuyor?” sorusunu da þöyle cevapladý: “Aslýnda yüzde 80 böyle düþünmüyor. Geri kalan yüzde 20 de þöyle: Kendisi devleti ele geçirmiþ olanlar halkýn çocuklarýnýn gelmesini devleti ele geçirmek olarak dýþarýya anlatýyorlar. Türkiye’deki rejimin artýk bir askeri vesayet rejimi olduðu anlaþýldý, yargýnýn, medyanýn, belli bir kesimin bu rejime payandalýk ettiði anlaþýldý. Yani bir kesim ‘Biz asýlýz, siz fotokopisiniz’ diyor. Bu ‘ele geçirildi’ denilen kurumlara nasýl giriyor insanlar, imtihanla deðil mi? Sonra bu milletin evladý kendi müesseselerini nasýl ele geçirmiþ oluyor, bu ne demek yani?”

...