CEMAAT ABD’YE NASIL VİZE ALIYOR

13.5.2010

ABD’nin Arizona Eyaleti’nde yayın yapan Arizona Daily Star Gazetesi 25 Nisan tarihinde cemaatin Arizona’daki okullarını sorgulayan bir haber yaptı. Tim Steller imzalı haber cemaatin ABD’deki faaliyetini sorguluyordu. Haberin bir özetini yayınlıyoruz.

Arizona’nın Tucson şehrindeki Sonoran Bilim Akademisi ve aynı zincire bağlı kardeş okullarının Türkiye’den getirdikleri Türk öğretmenler, eyalet ve ABD çapında krize neden oldu. üzellikle de ekonomik krizin oldukça kötü şekilde etkilediği bir eyalet olan Arizona’da binlerce Amerikalı öğretmen işsiz olarak sokaklarda gezerken, Fethullah Gülen’e bağlı okulların öğretmen ihtiyacının önemli bir kısmını Turkiye’den özel statü ve vize ile getirdikleri öğretmenlerle doldurması, Arizona’da ve ABD diğer bölgelerinde yeni bir krize sebep olmuş gibi görünüyor.

Daisy Eğitim şirketi adı altında iş yapan ve Sonoran Bilim Akademisine bağlı 5 okulun 39 öğretmen ihtiyacı Amerikan üalışma Bakanlığının izni ile Türkiye’den getirilen öğretmenlerle dolduruldu. 2002 ile 2009 arasında bu okullar yabancı öğretmenler için istenen H-1B vizesinden 120 adetini almış bulunuyorlar. Bu sayıdaki vize bu geçen 8 sene içinde aynı büyüklükteki Arizona okullarından hiçbiri için verilmiş değil.

Bu okulların müdürlüğünü yapan üzkur Yıldız’a göre Daisy Eğitim şirketi bu kadar büyük sayıda vize ihtiyacını, açtıkları okullara gerekli öğretmeni ABD'de bulamadıkları için gösterdi.

Fakat Yıldız’ın bu iddialarına gerek bu okullara giden öğrenci velilerinden ve gerekse eski öğretmenlerden tepki var. Sonoran Bilim Akademisinde çocuğu okuyan ve kendisi de Arizona’daki diğer okullarda öğretmenlik yapan Julie Festerling bu durumu şu sözlerle eleştirdi:

"Kendi bölgemizden öğretmenleri neden işe almadığımızı anlamıyorum bir türlü. Eminim ki bizim öğretmenlerimizin kalitesi de bunlar kadar iyidir"

Amerika’da eğitim alanında söz sahibi olan bazı uzmanlar ise konuya başka bir şekilde yorum getirmekteler. Bunlara göre Arizona’daki Sonora Bilim Akademisi okulları Amerika’da ki Gülen Hareketinin sayıları 100'u bulan eğitim kurumlarının bir parçası.

Sonara Bilim Akademisi adındaki okulların müdürü Yıldız, okullarının Gülen hareketi ile olan bağlantısı iddialarını reddetmekte ama okulların bazı çalışanlarının Gülen’in takipçileri olabileceğini kabul etmekte. Yıldız’a göre, Türkiye’den gelen öğretmenlerin ve çalışanların Gülen’in fikirlerini duymamış ve öğrenmemiş olmaları imkansız ve bazı öğretmenler Gülen tarafından etkilenmiş olabilir.

YüKSEK SAYIDA VİZE İSTEğİ
Bu Türk öğretmenlerin kullandığı vize turu H-1B genellikle teknoloji konusundaki yabancılara verilmekte. ürneğin bu vize ile yazılım mühendisleri ABD'de kalabilmekte ve Microsoft gibi şirketlerde çalışabilmektedirler.
Bu vizenin sayısı da bu sene 65 bin ile sınırlandırılmıştır. Fakat üniversitelerle bağlantılı bulunan ve kar amacı gütmeyen okullar için bu sayı sınırlandırması bulunmamaktadır. Okulun müdürü Yıldız’a Gore Sonora Bilim Akademisi de gereken H-1B vizeleri için bu istisnai kuralı kullanıyor.

Genellikle bu tur H-1B vizesi ile yabancı öğretmen getirip okullarda görevlendirmek kırsal alandaki küçük okullar açısından bir avantaj sağlamakta. üünkü Amerikalı öğretmenler genellikle kırsal kesim okullarını tercih etmediklerinden oralarda görev yapacak öğretmen ihtiyacı başka ülkelerden, mesela Filipinler’den getirilen öğretmenlerle karşılanabiliyor.
Fakat büyük şehirlerdeki okulların öğretmen ihtiyaçları kolaylıkla karşılanabildiği için onların yabancı ülkelerden öğretmen getirme ve bunun için H-1B vizesi isteme gereği çok bulunmuyor. Mesela Tucson şehrindeki 6 okul bölgesindeki 100 bin öğrenci için 2002 yılından bu yana sadece 54 H-1B vizesi ihtiyacı duyuldu. Ama aynı şehirde eğitim veren Fethullahçı Sonora Bilim Akademisinin 5 okulundaki 1525 öğrenci için aynı dönemde 120 H-1B vizesi alındı!

Bu konudaki enteresan rakamlardan biri de şu: Yine Tucson şehrinde aynı başarı seviyesinde eğitim hizmetleri veren Basis okulları, Sonoran Bilim Akademisi okullarındaki öğrenci sayısına eşit sayıdaki öğrencileri için aynı dönemde sadece 7 tane H-1B vizesi alabildi!
Daha da ilginç olanı ise, yine Tucson'da hizmet veren bir başka okul zinciri olan Matematik ve Bilim Akademisi son 10 yılda hiçbir yabancı öğretmene ihtiyacı olmadan eğitim hizmetlerini sürdürdü. Okulun müdürü olan Tabyana Chayka okullarının öğretmen ihtiyacını üniversitelerden kolaylıkla karşıladıklarını belirtmekte.

AİLELERİN İTİRAZLARI
Daisy Eğitim kurumlarının vize isteği genellikle matematik ve bilim dalındaki öğretmenlerle sınırlı iken son zamanlarda okul işletmecisi, ortaokul öğretmeni, ilkokul öğretmenleri ve İngilizce öğretmenleri de Türkiye’den getirilmek için vize istenenler arasında yer almakta.

Daisy'nin müdürü Yıldız okuldaki öğretmenlerin milliyeti ile ilgili bir bilgi vermekten kaçınırken, okuldaki öğretmeler hakkındaki bir araştırmada, Tucson'daki 3 Daisy okulundaki 79 yeni ve eski öğretmen arasında Türkiye’den eğitim yapmış olan öğretmenlerin sayısı yüzde 32 olarak görünüyor.

Bu okullarda öğrencisi bulunan velilerden bazıları okulların kültürel çeşitliliğe olan katkısına vurgu yaparken, velilerden önemli bir bölümü de bu kadar yüksek oranda bir yabancı öğretmen nüfusunun bulunmasını sorguluyor. Bu veliler, bu öğretmelerin İngilizce aksanlarının çok bozuk olduğundan şikayet edip gerek derslerin verilmesinde gerekse iletişim kurulmasında oldukça zor durumlar yaşandığını belirtiyorlar.

Bu velilerden biri olan Tina Cloutier bu konuda "En büyük problem bu öğretmenlerin İngilizcelerinin gerektiği kadar iyi olmaması. Bu yüzden öğretmenler öğrencileri, öğrenciler de öğretmenleri anlamakta güçlük çekiyorlar" diye tepki gösteriyor.

Odatv.com

YAZININ TüMü İüİN: TIKLAYINIZ

...