Türkiye’yi ABD’den ithal ‘mýsýr atýðý’na boðdular

BÝR-iki hafta önce Edirne... Toprak Mahsulleri Ofisi’nde (TMO) sezon öncesi deðerlendirme toplantýsý var...

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliði (TOBB) Yönetim Kurulu üyesi, Edirne Ticaret Borsasý Baþkaný Mustafa Yardýmcý, fýrsatý bulmuþken isyanýný ortaya koydu:
- Bu ürün Türk köylüsünden daha kýymetliyse, ithalatý frenlenmezse, “üretmeyelim” kampanyasý baþlatacaðým.

Mustafa Yardýmcý’yý böyle isyan ettiren, ABD’den gerçekleþen bioetanol atýðý damýtma küspesi (DDGS) ve mýsýr niþastasý atýðý olan mýsýr grizi ithalatýndaki patlamaydý:

- DDGS ve mýsýr gluteni (küspe) alýmý konusunda son 10 günde baðlantýsý yapýlan mal miktarý 300 bin tonu buldu. Bu durum hem köylümüzü, hem sanayicimizi rahatsýz ediyor.

Yardýmcý, ayný endiþelerini bana da aktardý, önce mýsýr grizi ve DDGS’nin nerede kullanýldýðýný sordum:

- Büyükbaþ ve kanatlý hayvanlarýn yeminde kullanýlýyor. Protein deðeri bakýmýndan ayçiçeði küspesi ile ayný, buðday kepeðinden daha zengin. Ayrýca DDGS’de yüzde 8-11, mýsýr grizinde yüzde 2-4 yað var.

- Ýçeriðindeki yaðýn özel bir anlamý var mý?

- DDGS ve mýsýr grizi ithal edenler, dolaylý yolla düþük gümrük vergisi ödeyerek bir miktar ham yað ithal etmiþ oluyor.

Yardýmcý’nýn anlattýðýna göre, Türkiye’nin Dünya Ticaret ürgütü’ne (DTü) verdiði taahhüt gereði, DDGS ve mýsýr grizinin vergi oraný maksimum yüzde 4 olarak belirlenmiþ:

- Bu oran mýsýr, ayçiçek tohumu, soya fasulyesi ve buðday kepeðine oranla düþük.

Yardýmcý, bu konuda Avrupa Birliði (AB) ülkelerindeki duruma dikkat çekti:
- 2008-2009’dan itibaren Ýngiltere, ardýndan da Ýspanya bu ürünlerin ithalatýný sýfýrladý. Oysa bizde sürekli artýyor. Oya geçmiþ sezondan bile hala ayçiçeði küspesi depolarda duruyor.

Ardýndan þu soruyu gündeme getirdi:

- Bizim sanayiciler ellerindeki ayçiçek küspesini satamazken, ABD’den daha düþük gümrük vergisi ile neden DDGS ve mýsýr grizi getirilmesine izin veriliyor.

Sonra þu çaðrýyý yaptý:

- Her konuda örnek aldýðýmýz AB’yi, DDGS ve mýsýr grizinde de örnek alalým...
Mustafa Yardýmcý, Edirne Ticaret Borsasý Baþkaný olarak hem çiftçinin, hem sanayicinin nabzýný iyi tutar... O yüzden çaðrýsýný dikkate almakta yarar var...

Vahap MUNYAR / HüRRÝYET GZT. / 21 Haziran 2010