Ýsrail'den çok garip açýklama

(Foto: Bozok)

"Casus uydumuz, Ahmedinejad'ý Türk kahvesi içerken izleyebilecek!"

Ýsrail Uzay Ajansý Baþkaný Yitzhak Ben Ýsrael, ülkesinin yaklaþýk 10 gün kadar önce uzaya fýrlattýðý casus uydu "Ofek 9"un yüksek kalitede görüntüler saðladýðýný söyleyip, uydunun Ýran Cumhurbaþkaný'ný yakýndan izleyebileceðini öne sürdü.

Ýsrail ordu radyosunun, Yitzhak Ben Ýsrael'in Amerika'da Arapça yayýmlanan El Hurra isimli televizyona verdiði söyleþiden aktardýðý habere göre, Ben Ýsrael'e "Ofek 9'un, Mahmud Ahmedinecad'ý ofisinde veya evinde görüp göremeyeceði" soruldu. Ben Ýsrael de, "Uydu, Ýran Cumhurbaþkaný'ný Türk kahvesini yudumlarken görebilir" karþýlýðýný verdi.

Uzay Ajansý Baþkaný, bir soru üzerine de "kiþisel görüþüne göre, tek baþýna Ýsrail'in deðil tüm Batý ülkelerinin, Ýran'ýn nükleer programýný durdurmak için uygun ölçüde kuvvet kullanacaklarý" yorumunda bulundu.

Ofek 9 fýrlatýlmasýnýn hemen ardýndan, ilk görüntüleri geçen hafta göndermeye baþlamýþtý. Kontrol istasyonu yetkililerine göre, Ofek 9 ile ilgili her þey beklendiði gibi gidiyor.

Benzerleri arasýnda 6. uydu olan Ofek 9, Ýsrail'in Orta Doðu'daki istihbaratý için anahtar bir uydu olarak görülüyor. Ýsrail tarafýndan fýrlatýlanlardan diðer uydulara nazaran Ofek 9'un ýþýk, bulut ve kötü hava koþullarýndan etkilenmeyen radarla donatýlmýþ olduðunu belirtiliyor.

03.07.2010 Cumartesi 18:37 / VATAN