Bu son, size hiç yakýþmýyor Sayýn Büyükanýt!

CHP Genel Baþkaný Kemal Kýlýçdaroðlu 27 Nisan e-muhtýrasýnýn, dönemin Genelkurmay Baþkaný Yaþar Büyükanýt ile Baþbakan Recep Tayyip Erdoðan’ýn anlaþmasýna dayandýðýný öne sürünce...

ünce AKP’liler tepki gösterdi, dün de Yaþar Büyükanýt!

“Tepki gösterdi” dedim ya, sakýn “Nihayet konuþtu” diye umutlanmayýn...

Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Fikret Bila’ya bir paragraflýk açýklama yaptý, o kadar:

“Bu ifadelerin gerçekle bir ilgisi olmadýðý gibi, 53 yýl üniforma giymiþ þahsýma karþý hiçbir bilgi ve belgeye dayanmayan hayal mahsulü bir hakaret olarak görüyorum. Kýnýyorum, tekzip ediyorum.”

Fikret Bila kendisine, “Dolmabahçe buluþmasý”ný sorduðundaysa bir yýl önce yaptýðý “açýklamama”yý hatýrlatýyor...

O “açýklamama” da aynen þöyleydi:

“Ben bulunduðum görevler itibarýyla dönemin baþbakanlarý Bülent Ecevit ve Mesut Yýlmaz ile de bu tür görüþmeler yaptým. Bunlar devlet iþidir. Dolmabahçe görüþmesi de öyledir. Yarým asýrdýr devletime ve milletime þerefle hizmet ettim. Ancak þeref ve haysiyetime saldýrý mahiyetinde kampanyalarla karþý karþýya kaldým. Bu olayýn deðiþik bir boyutu var. Konu siyasete çekildi. Ýsmim üzerinden siyaset yapýlmasý beni rencide ediyor.”

Yaþar Büyükanýt o üniformayý 53 yýl giymiþ, yarým asýr boyunca devlet kademelerinde en önemli görevlerde bulunmuþ ama...

Gerek bir yýl önceki, gerekse dünkü açýklamalarýndan anlaþýldýðý kadarýyla bir “hukuk devleti”nde “siyasetçi- bürokrat” iliþkileri üzerine pek de kafa yormamýþ...

Baþýna gelenlere de bu yüzden bir anlam veremiyor ve bunlarý “hayal mahsulü” olarak nitelendiriyor...

þimdi kendisine tane tane anlatalým:

Diyelim ki haklýsýnýz Sayýn Büyükanýt... Varsayalým ki CHP’nin iddiasý “hayal mahsulü...”

Hatta, hakkýnýzda dolaþan binlerce dedikodu da art niyetli!

Peki hiç düþündünüz mü, “Ne yaptým da tüm bunlar benim baþýma geliyor” diye...

Ben söyleyeyim:

Bir baþbakanýn sýrdaþý oldunuz...

“Sýr”rýn olduðu yerde, þüphenin, dedikodunun ve hatta iftiranýn olabileceði gerçeðini göremediniz...

Mutlakiyetlerde vezirler, paþalar; padiþahýn, kralýn dostu olur Sayýn Büyükanýt...

üünkü tek mutlak güç vardýr:

Padiþah ya da kral...

O yüzden onlarla yapýlan “görüþmeler”, gelen talep doðrultusunda gizli tutulabilir... Hatta tutulmalýdýr. Yoksa Allah korusun, bir bakmýþsýnýz, bir sabaha karþý kellenizi elinize vermiþler!

Ama...

Demokrasilerde “gizliliðin ve gizli görüþmelerin” yasalarla belirlenmiþ kurallarý vardýr...

üyle her kafasýna esen devlet görevlileri baþ baþa verip, “Gel devlet meselelerini görüþelim ama ölene kadar aramýzda kalsýn, söz mü?” diyemez...

Derse, yasalar karþýsýnda ikisi de suç iþlemiþ olur...

Ýþte, CHP bugün sizi ve Sayýn Baþbakan’ý, “gizli görüþme kurallarýna uymadan, tutanak tutulmadan devlet meseleleri hakkýnda karar vermek ve harekete geçmekle” suçluyor...

Mahkûm olur musunuz bilemem...

Ancak, þu bir türlü açýklamadýðýnýz “Dolmabahçe görüþmesi”nin içeriðini, en azýndan yüce mahkemeye anlatmak durumunda kalabilirsiniz!

Keþke geçen sene tam 52 yazýda sorduðum sorulara yanýt verseydiniz ve olaylarý buralara getirmeseydiniz. Tren kaçtý, kaçýyor; gün, askýdaki þapkanýzý alýp önünüze koyma günüdür... Kararýnýzý verin:

Paþa paþa millete mi anlatacaksýnýz, yoksa mahkeme heyetini mi tercih edeceksiniz?

Seçim sizin!

GüNüN SORUSU

Polise taþ atan çocuklarýn salýverilmesini öngören yasanýn çýkmasýnýn üzerinden bir hafta bile geçmedi; BDP Seyhan Ýlçe Baþkaný Hüseyin Beyaz, polise taþ atan çocuklara taktik verirken kameralara yakalandý...

Bu yasanýn çýkmasýný “demokratikleþmenin þartý” olarak gören liboþ kardeþler; konuþun bakalým, ne diyeceksiniz?

Mustafa MUTLU / VATAN GZT. / 30 Temmuz 2010