"Türkiye'deki bazı Kürtler bize yakın"

04.08.2010 - 10:33

İsrail Cumhurbaşkanı şimon Peres, 87. doğum gününün arifesinde Yediot Aharanot Gazetesi’ne verdiği demeçte, Türkiye ile ilişkileri ve ‘Davos krizi’ni değerlendirdi.

Peres, Türkiye ile ilişkilerin bozulduğu bir dönemde, İran ve Suriye’nin ilk sırada sayıldığı “şer ekseni” hakkında ne düşündüğü sorusuna şu ilginç yanıtı verdi:

“Sakinleşmeliyiz. Suriye, İran ve Türkiye arasındaki dini farklılıklar derin. Sadece Sünnilerden ve şiilerden bahsetmiyorum. şiiler içinde de ayrılıklar var. şii İranlılar, şii Araplar'dan farklı. Düşünce farklılıkları da var. Ayrıca tüm bu ülkelerin azınlıkları var.Mesela Türkiye’nin yüzde 20’si Kürt. Onlar bir denge ekseni ve içlerinde bazıları kendilerini İsrail’e bağlı hissediyor. Tolstoy’un sözlerini hep hatırlamalıyız. Mutlu ailelerin hepsi birbirine benzer ama mutsuz ailelerin hepsi farklıdır. Arap (İslam) alemi büyük ve mutlu bir aile değil.”

"Emine Erdoğan neden ağladı, bilmiyorum"

İsrail Cumhurbaşkanı, bir soru üzerine, Davos’ta Başbakan Tayyip Erdoğan ile yaşananlar ve Peres'i Erdoğan'ın önünde eğilirken gösteren posterle ilgili olarak bu konuda ne hissettiği sorusuna "Buna alıştım artık. Hayatım boyunca çok fazla iftira ile karşılaştım. Bunlar beni heyecanlandırmadı" diye cevapladı.

Emine Erdoğan'ın gözyaşları sorulduğunda ise, "Bunda ağlayacak ne vardı bilmiyorum. Erdoğan'la tartışmak yerine, Hamas'ın tüzüğünü aldım ve Yahudi halkını yok etmek istediklerini söylediklerini okudum. Erdoğan'a 10 bin füze İstanbul'u vursa nasıl tepki verirdiniz diye sordum. Benim açımdan provokasyon söz konusu değildi. O benden önce konuştu. Konuşması çok sertti. Konuşmamı bitirdiğimde büyük bir alkış aldım, diğerleri bu alkışı alamamıştı" diye konuştu.

"Türklerle tam olarak ne oldu?" sorusunu ise Peres şöyle yanıtladı:

"Türkiye İsrail'e karşı tavrını değiştirdi. İsrail Türkiye'ye karşı tavrını değiştirmedi. İsrail'in aynı yerde durmaya devam etmesini öneriyorum ve Türkiye ile neler olacağını göreceğiz. Sabırla bekliyorum. Hiçbir şeye hemen yanıt vermemiz ve düşmanlar tayin etmemiz gerektiğini düşünmüyorum."

Gazeteport