‘Silivri Toplama Kampý, Zulümhane’

Balbay'ýn Silivri'de yazdýðý kitabý çýktý

6 Mart 2009’dan beri cezaevinde bulunan Ergenekon Davasý sanýklarýndan gazeteci Mustafa Balbay’ýn ‘Silivri Toplama Kampý, Zulümhane’ kitabý bugün piyasaya çýktý. Balbay kitabýnda Ergenekon iddianamesindeki tezatlara ve yanlýþlýklara deðiniyor. Balbay, hakkýndaki iddialarý da yanýtladýðý kitabýnda Atatürk’ün bile þüpheli gösterildiðini iddia ediyor. Balbay’ýn kitabýnda Silivri Cezaevi’ndeki yaþantýsýný ve karþýlaþtýðý trajikomik durumlarý ve ‘yalnýzlýðý’ da ilginç örneklerle anlatýyor.

Ýþte Balbay’ýn kaleminden Silivri Cezaevi’nde yaþam:

‘PKK olsa mesele yok’

“Nevruz’du. Yine koðuþta yalnýzdým. Yan koðuþtan olaðanüstü coþkulu sesle geliyordu. Bir ara duman da yükseldi. Nöbetçi gardiyana, ‘Bu ne?’ diye sordum. ‘ PKK tutuklularý’ dedi, ‘Hep birlikte Nevruz’u kutluyorlar.’ ‘Bizi burada yalnýz tutuyorsunuz. Onlar hep birlikte Nevruz kutluyor’ Manidar bir yanýt verdi: ‘Abi sen PKK olsan mesele yok zaten. Ergenekon’sun...”

“Bir gün iyi selamlaþtýðým gardiyanlardan biri mazgalý açtý, beni yanýna çaðýrdý. Mektup ya da bir haber verecekmiþ havasýndaydý. Yaklaþtým ‘selam’ dedim. ‘Yaklaþ’ dedi. Biraz daha yaklaþtým. Mazgal bel hizasýnda. Eðildim, ‘Hayrola’ dedim. ‘Biraz daha yaklaþ’ dedi. Burun buruna geldik. Fýsýldamaya baþladý: ‘Bir þey söyleyeceðim. Ben Atatürkçüyüm. Aramýzda kalsýn...”

22.10.2010 23:25 / VATAN