"PKK'ya yardım edecek kadar aptal değiliz"

11.11.2010 - 01:15

MOSSAD'ın eski 2 numaralı ismi Mizrahi, Gazeteport'a konuştu: "İsrail-Türkiye ilişkileri çok kötü..."

AHU üZYURT / GAZETEPORT

İsrail eski Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı ve MOSSAD'ın Başkan Yardımcılığı görevini de yapmış olan İlan Mizrahi kısa bir ziyaret için geldiği İstanbul'da Gazeteport. com’a konuştu. "Kırmızı kitap'ta yazılanlar doğruysa ve gerçekten İsrail'i tehdit unsuru olarak kabul ettiyseniz bu çok ciddi bir durum" diyen Mizrahi, "üzellikle iki ülkenin istihbarat birimleri arasında bir dönem çok yakın olan diyalog ve işbirliği bitmiş" ifadesini kullandı.

İsrail kamuoyunda genel anlamda bir Türkiye endişesi oluştuğuna dikkat çeken Mizrahi, "Geçen gün taksiyle Türk başkonsolosluğuna gidiyordum. Taksici bunu duyunca Türkler neden bizden nefret ediyor diye sordu. Türk halkının İsrail'den tamamen nefret ettiği düşünülüyor, iki ülke arasında devam eden tek ilişki çok şükür ticari ilişkiler" dedi.

Mavi Marmara konusunda iki taraf da geri adım atmadıkça çözümün mümkün olmayacağına inandığını söyleyen Mizrahi, "Ben kısa vadede Mavi Marmara'da uzlaşı görmüyorum. Benzeri bir olayı Türkiye Mısır ile de yaşadı ama onlarla bu boyuta taşımadınız. Türkiye'nin de bu olayda suçlu olduğu düşünülüyor İsrail'de" diye konuştu.

"PKK'ya yardım ettiğinize dair AKP hükümetinin kurmaylarında genel bir kanı var. Buna ne diyorsunuz?" şeklindeki soruya Mizrahi şu yanıtı verdi.

"Bakın, belki dünyanın en akıllı milleti değiliz ama bunu yapacak kadar da aptal değiliz. Biz yıllardır terörle mücadele ediyoruz. Taksim'de yaşananları desteklediğimizi nasıl düşünürsünüz? Yıllarca iki ülkenin istihbarat birimleri işbirliği yaparak çalışmadı mı?"

Mizrahi'ye Başbakan Erdoğan'ın Gazze Operasyonu konusundaki kızgınlığını ve eski Başbakan Ehud Olmert'e olan güvensizliğini de sorduk. Mizrahi " Bakın baştan beri söylediğimiz Olmert'in o geziye gitmesinin hata olduğu. Ama iki ülke ilişkileri o kadar iyi ve önemliydi ki gelememezlik etmezdi. Her insan hata yapabilir bazen ülkeler de hata yapar. Türkiye de hata yapabilir. Ama bunun üzerine siyaset inşa edemezsiniz" yanıtını verdi.

...