Diyanet'in Mekke Vakfý'na gözaltý

20.01.2011 - 07:47

TBMM Ýnsan Haklarý Komisyonu üyesi CHP’li Ahmet Ersin, cami minarelerine kurulan baz istasyonlarý için alýnan kira bedellerinin Mekke’de kurulan bir þirkete aktarýldýðýný öne sürdü.

Yusuf SAHÝCÝ

ANKARA- TBMM Ýnsan Haklarýný Ýnceleme Komisyonu üyesi ve CHP Ýzmir Milletvekili Ersin, cami minarelerine kurulan baz istasyonlarý için alýnan kiralarýn, son dört yýlda 150 milyon liraya ulaþtýðýný ve bu paranýn Suudi Arabistan’da kurulan bir þirkete aktarýldýðýný öne sürdü.

CHP’li Ersin, GAZETEPORT’a yaptýðý açýklamada, ‘’Diyanet, Dini ve Sosyal Hizmet Vakfý, Mekke’de bir þirket kurdu. Bu þirket baz istasyonu kiralarýndan pay alýyor’’ dedi ve þunlarý söyledi:

“Diyanet ile görüþtüm ve bu vakfýn aldýðý payýn ne kadar olduðunu öðrenmek istedim. Bu vakýfla Diyanet’in organik bir baðý olmadýðý söylendi. Baðý yoksa neden camilerdeki baz istasyonlarýndan pay alýyor? Bu vakfýn, Suudi Arabistan’ýn Mekke þehrinde sermayesinin yüzde 93.4’üne sahip olduðu Kasrul Kavafil Ticaret þirketini kurduðunu ve halen de bu þirketin yönetim ve iþletmesine devam ettiðini öðrendim. Bu karanlýk þirketin neden kurulduðu, kurulmasý ve diðer masraflarý için ne kadar harcama yapýldýðý mutlaka açýklanmalýdýr”

YILLIK 5 BÝN DOLAR
Ersin, Dini ve Sosyal Hizmet Vakfý hakkýnda 2009 yýlýnda yapýlan müfettiþ incelemesinde bazý usulsüzlüklerin saptandýðýný ve vakfýn kapatýlarak yöneticileri hakkýnda suç duyurusunda bulunulmasýnýn rapor edildiðini de söyledi. Ersin, raporun Vakýflar Genel Müdürlüðü’nce iþleme konulmadýðý iddialarýný da gündemde olduðunu vurguladý.

Diyanet Ýþleri Baþkanlýðý, çok sayýda caminin minaresine kurulan baz istasyonlarý için 2 bin 500 ile 5 bin dolar arasýnda kira bedeli alýyor. Aydýn, Ankara, Ýstanbul, Ýzmir il merkezlerinde ve merkeze baðlý ilçelerinde 5 bin dolar, nüfusu 40 binin üstünde olan yerleþimlerde 4 bin dolar, 40 binden daha az nüfuslu yerlerde ise 2 bin 500 dolar kira bedeli alýnýyor. Bu para Hazine, müftülükler, cami dernekleri ile Dini ve Sosyal Hizmet Vakfý arasýnda paylaþýlýyor.

GSM þirketleriyle 2017 yýlýna kadar sözleþme yapan Diyanet, vatandaþlardan gelen tepkiler üzerine sözleþmelerin sona ermesinin ardýndan yeni anlaþma yapmayarak, mevcut istasyonlarý kaldýrmayý planlýyor. Baz istasyonu kurulan camilerden elde edilen kira gelirinin yüzde 3’ü Hazine’ye, yüzde 5’i müftülüðe, geriye kalan da yarý yarýya cami derneði ile Dini ve Sosyal Hizmet Vakfý’na aktarýlýyor.

(GAZETEPORT)