þam planýný kim sýzdýrdý?

BDP’li Sakýk’ýn, “ücalan’a suikast düzenleneceði bilgisini bir siyasi parti lideri bize iletti” açýklamasý merak uyandýrdý

Sakýk dün de isim vermedi ancak Yazar Yalçýn Küçük’ün Ergenekon iddianamesine giren günlüðünde, “Suikasti Mesut Yýlmaz haber verdi” notu gözleri eski ANAP Lideri’ne çevirdi.

BDP Milletvekili Sýrrý Sakýk’ýn, 1994 yýlýnda þam’da bulunduklarý sýrada dönemin bir siyasi parti liderinin “ücalan’a suikast düzenleneceðini” bilgisini kendilerine ulaþtýrdýðý açýklamasý, “Bu lider kim?” sorusunu gündeme getirdi.

Sakýk, “yeni bir tartýþma yaratmamak için dönemin liderinin ismini açýklamayacaðýný” söyledi. Ancak Ergenekon davasý sanýklarýndan Yazar Yalçýn Küçük’ün günlüðünde yer alan “ücalan’a suikasti Mesut Yýlmaz haber verdi” yönündeki Ergenekon iddianemesinin üçüncü cildine de yansýyan not, gözlerin dönemin ANAP Genel Baþkaný Mesut Yýlmaz’a çevrilmesine neden oldu.

‘Mahkemede açýkladým’

2009 yýlýnda Ergenekon soruþturmasý çerçevesinde evinde arama yapýlan Yalçýn Küçük’ün günlüðünde “ücalan’a suikast yapýlacaðý bilgisini Mesut Yýlmaz’dan aldým” þeklinde bir not bulundu. Daha sonra ifadesine baþvurulan Küçük’ün anlatýmlarý Ergenekon iddianamesinin üçüncü cildine þöyle yansýdý: “Defterin (97) ile numaralandýrýlmýþ sayfasýnda, “Dün iki dava vardý. Ýki numaralý mahkemede görüldü. ücalan’a suikastý Mesut Yýlmaz’ýn önlediðini açýkladým. Mahkeme doðru kabul ettiði izlenimini verdi... Baþkan, ‘Bunu daha önce devlete neden söylemedin’ dedi, kýzdý. Savcý Yýlmaz adýna konuþanýn ismini sordu, herkes doðru saydý.”

VATAN’a açýklamýþtý

2008 yýlý Ekim ayýnda da Gazeteci Fehmi Koru, Yeni þafak gazetesinde Taha Kývanç imzasýyla kaleme aldýðý köþe yazýsýnda, Abdullah ücalan’a Bekaa’dayken bir suikast planlandýðý ve bu planýn operasyon öncesinde Mesut Yýlmaz tarafýndan Prof. Dr. Yalçýn Küçük vasýtasýyla ücalan’a aktarýldýðýný iddia etti. Ayný günlerde VATAN’a konuþan Yalçýn Küçük, “Suikast haberi bana getirildi. Ben de ücalan’a dolaylý olarak ilettim” dedi.

üCALAN’A YüNELÝK MÝT PLANLARI

Eymür: 1 ton C4 gönderdik

ücalan’ýn MÝT tarafýndan çeþitli kereler suikast düzenlenme giriþimlerinin bulunduðu kamuoyuna yansýdý. Ergenekon soruþturmasýnda savcýya bilgi veren MÝT eski Kontr-terör Dairesi Baþkaný Mehmet Eymür, “1994’te bir ekip kurduk. 1 ton C4 patlayýcý dolu minibüsü illegal olarak Suriye’ye soktuk. Araç, planlanan þekilde ücalan’ýn bulunduðu kampýn önüne býrakýlmadýðý için eylem tam olarak hedefine ulaþamadý. üevik Bir, elemanlarý, geri çekti.

ücalan’a yönelik MÝT’in suikast planlarý 2009’da 32. Gün programýnda da þöyle aktarýldý:

1994: Suriye’ye bir tetikçi yollandý. Ama sað kalmasý mümkün olmadýðý için geri çekildi.

1997: ücalan’ýn çiftlik evinin yanýnda bir ev alýndý. Suikast traktörle gerçekleþtirilecekti. Ankara’da evin maketi yapýldý. Bilgi sýzýnca vazgeçildi.

1999: Ýtalya’da ücalan’ýn villasýyla ayný sokakta bir ev kiralandý. CIA’ya bilgi verildi. ücalan Ýtalya’dan ayrýldý.

Sakýk iddiasýnda ýsrarlý

Sýrrý Sakýk ise dün VATAN’a, liderin ismini vermeyeceðini tekrarlayarak “Yalçýn Küçük büyük bir ihtimal bunu böyle duymuþ bir miktar senaryo mu yazdý bilmiyorum. O dönemde kendisine ulaþýlýp ulaþýlmadýðýný bilmiyorum. Ama bizim söylediðimiz doðrudur. Bize iletildi. Bize suikast bilgisi bir genel baþkan tarafýndan eski bir bakan aracýlýðýyla iletildi. Böyle bir süreç yaþandý. Bu konuda da daha fazla bir açýklama yapmayacaðým” dedi.

28.01.2011 21:29 / VATAN