Annan Planı’na direnme sebebi
Usta gazeteci Hulki Cevizoğlu, KRT’de canlı yayımlanan programı Cevi Kabuğu’nda kısa bir süre önce kaybettiğimiz KKTC’nin kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş ile 2004’te yaptığı röportajdan bölümler yayımladı. Denktaş röportajda, tüm baskılara rağmen Annan Planı’na karşı çıkmasının nedenlerini anlatmıştı.

Ceviz Kabuğu Denktaş’ı andı
Duayen Gazeteci Hulki Cevizoğlu, KRT Televizyonu’nda Cuma akşamı canlı olarak yayınlanan Ceviz Kabuğu programının ilk bölümünü KKTC’nin kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş’a ayırdı. Denktaş ile 9 Nisan 2004’te yapmış olduğu röportajdan bölümler yayınlayan Cevizoğlu, Denktaş hakkında düzenlenen karalama kampanyalarını hatırlattı. Cevizoğlu, şunları söyledi: “Rauf Denktaş’ın cenazesinde görmeyi hiç ummadığımız insanları gördük... Hakkında karalama kampanyası düzenlenmiş, çok ağır yazılar yazılmıştı. Tıkaç Denktaş, büyük paranoya profesörü, mide bulandırıcı, Kıbrıs’ın tıkacı, kontrgerillanın beslediği katil, hem kel hem fodul, ailesi Kıbrıs’ı hortumluyor gibi ağır hakaretler yapılmıştı. Bunları söyleyenler, yazanlar Denktaş’ın cenazesinde saf tuttu, ardından yazılar yazdı. Allah sopasını gösterdi herhalde, o sopa kafalarına değdi demek ki.”

“İngiliz sömürgesiydik”
Denktaş, Annan Referandumu öncesi, 9 Nisan 2004’te Ceviz Kabuğu’nda yaptığı açıklamalarda şunları söylemişti: “Biz Kıbrıs’ta İngiliz sömürgesiydik. Yaşa Kral’ım diye İngiliz marşları söylüyorduk. üğretmen, ’İçinizden Kral’ım yerine Kemal’im deyin’diyordu. üğretmenlerin Bayraklaşması budur işte” “Annan Planına ’Hayır’ demem, reaksiyon değil görevdir. KKTC devletini koruma yemini içmiş biriyim. Dolayısıyla devleti yok sayan bir anlaşmaya hayır demem reaksiyon değil görevdir. Taslak anayasada Mustafa Kemal’i çıkarıyorlar. Atatürkçülüğü öğrenmeyelim istiyorlar...” “İngiliz, ABD ve AB’nin çıkarları için uyumsuzluğun referandumunu yaptırıyorlar. Annan Planı ile uyumsuzluğu referanduma sunmuşlar. Uyum yok. Her iki tarafta uyumsuz. Eğer buna göre uyum sağlanırsa asıl kavgaya o zaman başlayacağız. Kavgayı uyum sağlandıktan sonra yapacağız. üetin bir kavga çıkacak. üzellikle mal mülk konusu, rehabilitasyondaki uyumsuzluklar aksaklıklar, ekonomide özellikle... İnşaat sektörü duracak bir kere... Bankalardan ipotek aldılar inşaat firmaları. Bankalar paralarını alamayacak. Böyle büyük bir ekonomik kaos çıkacak. üünkü zemin hazırlanmadı. Gerçeklere bakılmadı. Amerika’nın İngiliz’in AB’nin çıkarı için bir paket yaptılar. Bizi görüşür gibi kıldılar. Kendi çıkarlarına göre bir plan yaptılar... Olaylar çıkacak, onun için asker getirdik diye açık açık söylediler. Olaysız bir memleketi olaylı hale getirmeye çalışıyorlar.”

“Tek adam rolü oynamıyorum”
“Tek adam rolü oynamadım. Bir hükümetle ve parlamento ile hareket ettim. Takip ettiğim siyaset meclisin, Türkiye’nin siyaseti idi. Türkiye de Denktaş’a da soralım dediği için uzlaşmaz adam unvanı aldım. Bu unvanı da kendi çıkarlarına kullandılar. Ama bu unvan uzlaşmacı olacak diye uzlaşacak değilim. Uzlaşacak bir şey yok. Ben evet desem ve korktuğum başlarına gelse ben suçlu olacağım. Ama şimdi rahatlıkla söylüyorum. Ben uyarıyorum, ikaz ediyorum. Ben kendimi halkın güvenerek görüşmeci cumhurbaşkanı tayin ettiği kişi olarak görüyorum. üzerime düşeni yapıyorum. Türkiye’nin önünde engel olmak istemeyiz ama Türkiye’nin tanıdığı bir devletin insanlarıyız. Türkiye’den de bu korunmanın yapılmasını istiyoruz. Eğer Türkiye’nin fikirleri değişmişse bunları açıkça söylemek gerek.”