Türk tarihi yeniden yazýlmalý

Birkaç gündür, Türkiye''nin bugünkü gündemi yerine, Türk tarihi ile ilgili yazýlar yazýyorum. Kazým Mirþan''ýn anlatýmlarý, bu sütunun "Yazýt" baþlýðýna da uygun düþtü!
üzellikle "Tanrýnýn Türkleri" dizi yazým ile ilgili olarak çok sayýda dostumuz aradý ve teþekkür etti. Bu arada, Türk Dünyasý Araþtýrmalarý Vakfý Baþkaný Prof. Dr. Turan Yazgan da aradý ve dizinin tamamýný Türk Dünyasý Tarih dergisinde ve bir sayýda renkli olarak yayýnlamak istediðini, bu dizi yazýnýn çok önemli bir hizmet olduðunu söyledi. üok sevindim. Biz Türk Dünyasý''na Turan Hoca ile birlikte geziler yapmýþtýk. Ayrýca, 1992''den beri yazdýðým Türk Dünyasý ile ilgili bütün gezi yazýlarýný ve incelemeleri birleþtirip, kitap olarak yayýnlamayý da düþünüyorum.
"Karadeniz''deki Rumlaþtýrma Operasyonu; üift Baþlý Yýlan"ý ise, bu araþtýrmayý çok önemli bulduðunu söyleyen Prof. Dr. ümit üzdað''ýn önerisiyle, yeni kurulan üç Ok Yayýnevi istedi. En geç Ekim''de çýkacak.

Kazým Mirþan''a göre, bugünkü nesillerin, Orhun yazýtlarýndan Kül Tigin diye bildiði Türk hakaný, M.S. 529-575 yýllarý arasýnda yaþamýþtýr. Bin yýl önceki ükül Tigin ile karýþtýrýlmasýnýn sebebi onunla ilgili tarihin, ükül Tigin bölümünden sonra yazýlmýþ olmasýdýr.
Yuluð Tigin vakanüvis idi. Sonra kaðan olacak veliaht prens de olabilir. üünkü kaðanýn yeðeniydi. Yazýtlarda, Kök-Türk sözü bir yerde geçiyor, 2 tane K var Türkçe''de; ük ve Ýk.
Baþ harf ük ile yazýldýðý için ükik diye okunmasý lazým. ükik; Tanrý demek.
Orada Türk Bilge Kaðan demiyor, Türük Bil Kaðaný diyor. Bilge diye bir söz yok o zaman; Bilig var...
Türük-Bil''in Kaðaný diyor kýsacasý...
Kül Tigin de Türük Bil devletinin kaðanýydý.

TAKVÝM MESELESÝ

Kazým Mirþan, Orhun yazýtlarýnýn tarihi konusunda yanlýþlýk yapýlmasýný, eski takvimlerin bilinmemesine baðlýyor ve konuyu þöyle anlatýyor:
*12 hayvanlý takvim Türk takvimidir.
*Pra Mýsýrlýlarýn, Perslerin ve üinlilerin saltanat takvimleri vardý ama genel bir takvimleri yoktu. Takvim, üinlilerde 12x6= 60 yýl esasýna, Türklerde ise 12x12= 144 yýl esasýna dayalýdýr.
* Türkler takvimlerini kendi devletlerinin kuruluþ yýlý ile baþlatýr.
* Orhun Yazýtlarý yanlýþ okunmuþtur. Benim kanaatime göre bu yazýtlar M.ü. 565-575 yýllarýnda dikilmiþ ama, bin yýllýk eski tarihi de anlatýyor. Bu eski tarihlerle M.S. 565 yýlýndaki olaylar birbirine karýþtýrýlarak okunmuþtur. Oradaki saltanat takvimini 12 hayvanlý Türk takvimine çevirirseniz benim tespit ettiðim tarihleri bulursunuz. Generaller Türk takvimine göre, kaðanlar ise saltanat takvimine göre yazmýþ.
* Milattan sonra bu taþlar okunmaz hale gelmiþ. Taþta yazý yazacak yer kalmayýnca kendi tarihini yazmak için daha büyük bir taþ diktirip kendi tarihi ile birlikte eski taþtaki tarihi de oraya aktarmýþ. Bunu dildeki deðiþimden da anlamak mümkün. Mesela uluþ, ulus olmuþ. Kopya yazýyý okuyan, ana yazýyý da çözmüþ oluyor. Diðeri ise okunamayacak kadar eski ve yýpranmýþtýr. Benim iddialarýmýn temeli bu tespitlere dayalýdýr.
* M.S 575''te Kül Tigin ölünce, yazýlan yazýtý da alýp MS. 734''lere getiriyorlar..
* Thomsen temeli atmýþ ama okumalarý yanlýþtýr.
* üin ve Bizans kaynaklarý da bu tespitlerimi doðrulamaktadýr.

KUþHANLAR DEVLETÝ

Mirþan''a göre, Ýskender Türk yurtlarýna geldiði zaman Yunanlýlar da onunla birlikte geldi. Kuþhanlar devletindeki paralarda Yunanca''ya rastlanmasýnýn sebebi budur. Fakat bu mesele de çözülmüþ durumdadýr. Tatar bilim adamlarý Kuþhan yazýtlarýný okudu ve Türkçe olduðunu ispatladý. Malof da diyor ki, ''Kuþhanlar Yunan alfabesi ile Türkçe yazmýþtýr. Kimileri de Soðdçadýr, hatta Yedisu yazýtlarý da Soðdçadýr'' diyor. Toharistan''ý hep ayrý tutarlar. Toharca diye bir dil keþfederler ve buna da Hint-Avrupa dili derler. Soðdça dedikleri Yunanca harflerle yazýlan yazýlar da Türkçedir. Soðdlar da Türk hakanlarýný hakan kabul eden bir halktýr. Kül Tigin''e ''benim hakaným'' diyorlar. Kül Tigin de ''Soðdlarý kalkýndýrmak için Semerkant''a gittim'' diyor. Bizans''a heyet gönderiyor, Soðdlar tacir, Türkler koruma olarak gidiyor. Türk deðiller ama Türk devletinin halkýdýrlar. Bu konu daha fazla araþtýrmaya muhtaçtýr.
Demek ki Türk tarihi, yeni bilgilerle yeniden yazýlmalýð

Aslan Blut