Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: "Azeri" sözünü farsýn içinde eriyen türkler deyirler "...1

atoybil
    Guest

Lightbulb "Azeri" sözünü farsýn içinde eriyen türkler deyirler "...1

"Azeri" sözünü farsýn içinde eriyen türkler deyirler "... Mahmudeli üöhreganlý (Güney Azerbaycan Milli Oyanýþ Hareketi Lideri, Milli Rütbesiz Asker)
    Mahmudeli üöhreqanlý: "Ýlk defe farslarýn tezyiqine herbi hissede meruz qaldým, qarþýdurma oldu"

Behmen FAZÝLOÐLU /"HC"

Cenubi Azerbaycan Milli Oyanýþ Herekatýnýn lideri Mahmudeli üöhreqanlýnýn þimala seferi davam edir. Dünen o, bizim de qonaðýmýz oldu. Herçend ki, bu geliþi Bakýya ayaq basdýðý ilk günden gözleyirdik. Mahmudeli bey redaksiyamýza gec gelse de, bize ayýrdýðý vaht heyli oldu. üç saata qeder redaksiyamýzýn qonaðý olan liderle söhbeti uzaqlardan baþladýq. Onun doðulub böyüdüyü çevreden tutmuþ liderine çevrildiyi herekata geliþine, bu yoldaký ezab-eziyyetlerine qeder çoh metleblerden danýþdýq. Onunla baðlý danýþýlanlar, adýyla yýðýlan pullarýn taleyi, güneyde þüurlarda geden inqilabdan soruþduq. O da yorulmadan, usanmadan hamýmýzý dinledi, hamýmýza cavab verdi... Mahmudeli üöhreqþanlý ile müsahibede qezetimizin baþ redaktoru Vüsale Mahirqýzý, redaktorumuz Nurþen Quliyev, Vüqar Mesimoðlu ve men iþtirak edirdik. Baþ redaktorumuzun qýsa tanýþlýq vermesinden sonra söhbete baþladýq.

- Sizin güneyin milli oyanýþý ile baðlý herekata qoþulmaðýnýz yeqin ki, tesadüf deyil. Buna ailenizin, böyüdüyünüz mühitin tesiri olmamýþ deyil. Ona göre de doðulub böyüdünüz aile barefde danýþmaðýnýzý isteyirik...

- Men 45 il önce Tebrize baðlý þebüster bölgesinin üöhreqan qesebesinde anadan olmuþam. þebüster Ýranýn inkiþaf etmiþ menteqesidir. Hetta Mirze Feteli Ahundov, Mirze Eli Möcüz, Mehemmed Taðý Reytabi, þeyh Mehemmed Hiyabani kimi milletin tereqqisinde mühüm rol oynayan þehsler þebüster bölgesinden çýhýb. Ýnqilab rehberi, ondan evvel Mir Hüseyn Musevi þebüsterden çýhýb. üöhreqanlý qesebesi Miþov daðlarýnýn cenubundadýr. Merend, Culfa Miþov daðlarýnýn þimalýndadý. þebüster Miþov daðlarýnýn cenubundadý, bizim bölgeye "güney mahalý" deyerler.

Atam ve babam müellim olublar. Ailemizde fitren müellimlik qabiliyyeti var. Babam Settarhan üöhreqanlý öten esrin ilk qýrh ilinde siyasi fealiyyet gösterib, azadlýq herakatlarýnda iþtirak edib. Babam 1905-ci il Meþrute, 1921-ci il þeyh Hiyabani, 1945-ci il Piþeveri herekatýnýn önünde gedenlerden olub. Böyük babam meþrute herekatýnda nüfuzlu þehs kimi tanýnýb, polkovnik rütbesine yükselib. O, þeyh Mehemmed Hiyabaniden þebüster bölgesinde hakim vali olmaq barede ferman alýb. Piþeveri herekatýnda da þebüsterden Tebrize doðru Enzaq adlanan bölgeden millet vekili seçilib ve hökumetde temsil olunub.

Atam Hiyabani herekatýný görüb, Piþeveri herekatýnda ise esger imiþ. Ýnqilab mehv edilenden sonra atam müellim iþlemeye baþlayýb. Kiçik yaþlarýmýzdan baþlayaraq ele gün olmazdý ki, atam meþrute, Hiyabani, Piþeveri inqilablarýndan danýþmasýn. Men balaca þuluq bir uþaqdým. Her yeri bir-birine vurardým. Nenem rehmetlik mene "negahan bela" deyerdi. Bir de "qabaqdanyemez" deyerdiler. Ancaq bele þuluqluðuma bahmayaraq, atamýn söhbetleri, ailemizin terbiyesi ola biler ki, menim beynimde milli düþüncenin bünövresini yaradýb.

- Her halda tehsilinizin de düþüncenizin milli özünüderk üzerinde köklenmesine böyük tesiri olub...

- 28 il önce onuncu sinfi qurtarandan sonra Pedaqoci tehsil aldým. Ýranda pedaqoci tehsil alan ilk orta mekteblerde ders deyir. Pedaqoci mektebde Azerbaycanýn parçalanmasý, güney-quzey meselesi, ve s. haqqýnda ohuyurduq. Men esger-müellim olanda ise Azerbaycanýn, Ýranýn her yerinden nümayendeleri ile rastlaþdým, tanýþ oldum. Ýlk defe farslarýn tezyiqine herbi hissede meruz qaldým, qarþýdurma oldu. Farslar dilimizi, milletimizi alçaltmaða, bizim "azeri" olduðumuzu sübut etmeye çalýþdýlar. Orda azeri yohdur. "Azeri" sözünü fars tehsili alan, farslarýn içinde eriyen türkler özlerine deyirler. Esas meqsed türke olan tezyiqlerden can qurtarmaqdýr. Ancaq cenubda 99 % azerbaycanlý özünü türk hesab edir. Biz türkük. Cenubda mahný yoh, "türkü ohu" deyirler. Türkiyede de "türkü" söyleyirler.

- Herbide farslarla toqquþduðunuzu dediniz...
    - He, herbi hissede farslarla toqquþma menim düþünceme tesir gösterdi. Bilmirem bu taleyin iþi idi, ya ne? þebüsterden olan esger-müellimleri doðma yerlerine gönderdiler, üç aylýq müellimlikden sonra üç aylýq esger kimi telim baþladý. Yalnýz meni ayýraraq Kebire, Babek qalasýna yolladýlar. Babek qalasýnýn iki kilometrliyindeki kendde hidmet etmeye baþladým. Babek qalasýný gezib dolaþmaq, "Babek"le birlikde, onun heyalýnda, onun varlýðýnda fikirlere daldým. þebüsterde Azerbaycan radiosunu ve tele dalðalarýný tutmaq olmurdu. Ancaq Babek qalasýnýn eteyinde þimalýn radio dalðalarý qebul edilirdi. Azerbaycan dalðalarýný eþidende mene ele bil göylerden ses gelirdi. Azerbaycan musiqisinin, hüsusen de sazýn sesini dalðalar qarýþdýrýr semavi sese dönderirdi. Onlarda menim qelbimin tellerini titredirdi. Aþýqlarýn hüsusen, qadýn aþýqlarýnýn hezin-hezin ohumaqlarý hoþuma gelirdi. Azerbaycanýn en sevdiyim musiqisi aþýq musiqisidir, en gözel musiqi aleti sazdýr. üzellikle bunun hanýmlar ohuyanda.

Söhbetin bu meqamýnda Teymur Eminbeyli Mahmudeli beyin bir sirrini açýr. Melum olur ki, milli oyanýþ herekatýnýn liderinin de söz söyleyib, saz çalmaq bacarýðý varmýþ. Amma özü heyat hekayetini danýþmaða davam edir.

- Azerbaycan musiqisini eþitmek menim ruhuma derin tesir burahdý, meni öz ihtiyarýmdan çýhardý. Ýyirmi üç il evvel þebüstere döndüm, mektebde müellim oldum. Meni mekteblere nezaretçi teyin etdiler. Artýq islam inqilabý olmuþdu. Nezaretçi kimi bir defe qýzlar mektebine getmiþdim. Bir þagirdden soruþdum ki, namazýn harasýnda Allahla türkce danýþmaq olar?. Uþaq da, mekteb direktoru, müellim de sükutla üzüme bahdýlar. Dedim, namaz zamaný dua edende allahla türkce danýþmaq olar. Belece imkan dahilinde fealiyyet gösterirdim.

Sonralar Tebrize geldim. Fars edebiyyatýný yaradanlarýn yarýsý Azerbaycan türkleridir. Men Tebriz Universitetinin edebiyyat kursuna girdim. Ýranda dil ve edebiyyat tarihi ile baðlý dersliklerde Azerbaycanla baðlý heç ne yohdur, her yerde türklere qarþý qerezli mövqe tutulub. Türkler barbar, qaniçen kimi gösterilib. Tebriz Unisersitetinde olarken tumar(müracietname) yazýb on min neferin imzasý ile Azerbaycan türk dili qurupunun yaradýlmasý teklifini Ýran tehsil nazirliyine gönderdim. Buna cavab gelmedi. Heftede en azý iki saat Azerbaycan türk dili ve edebiyyatý dersinin keçirilmesi üçün icaze almaða çalýþdýq. Bu hahiþe de cavab verilmedi. Hetta dilimizi dandýlar. Dediler "ne türk, ne Azerbaycan türkcesi?" Siz arisiniz, siz farslarýn qardaþýsýnýz, azerisiniz. Azeriler farslarýn qardaþýdýr. Sizin dilinizi monqollar aparýb, monqollar sizi türk edibler". Men de genc ola-ola cavab verdim. Söyledim ki, siz 80 ildir bütün mektebleri, unisersitetleri, radiolarý, televiziyalarý farscadýr, seksen ildir bu qeder vesaitle, tehnologiya ile niye bizi fars ede bilmediniz? O zaman monqollar deyenekle, atla, qatýrla bizi türk edibler? Bes niye monqol yoh, türk edibler? Tebii ki, buna cavab vere bilmediler.

- Dediniz ki, mekteblerde türk dilinin tedrisi üçün çalýþýrdýnýz. Buna nail ola bildiniz?

Men orda fars qrupundan ayrýldým, 16 il evvel Tehrana getdim. Azerbaycan Respublikasýnda dilçilikle baðlý elmi institutlar var. Bu millet üçün çoh önemlidir. Tehranda cemi bir qrup var, adý ümumi dilçilik üzredir. Meni onlarýn eks fikirleri çoh düþündürdü. Dilçi olmaða qerar verdim. Soyumuz, dilimiz, edebiyyatýmýz, tarihimizi öyrenmeye, Tehran Universitetinde ohumaða baþladým. Uzun eziyyetden sonra Tebrizde iki saat Azerbaycan dilini tedris etmek üçün Ali Medeni Ýnqilab þurasý icaze verdi. Ancaq ele ilk derslerden sonra qrup baðlandý. Tehranda olarken Tebriz Univesitetinden hal-ehval tuturdum. Tebriz Universitetine mektub yazaraq heç ne istemediyimi, Azerbaycan dili fenninden ders demek arzusunda olduðumu açýqladým. Menim Azerbaycan türkcesi, ereb ve fars dillerinin fonetikasýnýn tehliline dair meqalelerim var idi. Razýlýq verildikden sonra 2 il yarým hemin fennden ders dedim. On bir il evvel Tebriz Universitetinin ekinçilik fakultesinde Azerbaycan türk dili ile baðlý seminar keçirdim, menim 70 sehifelik meqalem çap edildi. Hemin seminardan sonra Tebriz Universitetinde ders demeyim yasaq edildi, men de oldum pantürkist, panturçý.

- Bununla da müellimlik fealiyyetinize hitam verdiniz?

- Yoh, hemin iþi Tehranda görmeye baþladým. Tehranda universitetlere bahan idarenin rehberi tebrizli idi. Onun icazesi ile Tehranýn tarihinde de ilk defe olaraq türk dili ve edebiyyatý fenninden ders demeye baþladým. Orda da iki il yarým ders deyib yeniden Tebrize qayýtdým. Hemin vaht, yeni 1995-ci ilde parlamente seçkiler keçirilirdi. Men Tebrizden deputatlýða namized oldum. üreyim dolu idi, aðýr zerbelere meruz qalmýþdým, þehsi menafeyimi itirmiþdim.

- 1995-ci ilden önce deyesen, Bakýda olmusunuz...

- Men Tehran Universitetinin harici diller fakültesinin dekan müavini kimi 1994-ci ilde Bakýya gelmiþdim. Burdan böyük uðurlarla geri dönende orda teþekkür alacaðýmý düþünürdüm. Amma qayýdandan sonra Tehran Universitetinde vezifemi, müellimliyimi elimden alýb meni kitabhanaya gönderdiler. Men Tebrize dönmeye mecbur oldum. Tebriz Universiteti qebul etmedi, pedoqoci universitete getdim.

- Qayýdaq parlament seçkilerinde iþtirakýnýza...

- Seçkiler erefesinde ehali ile 400 görüþ keçirdim. üç-dörd yüz min Tebrizli ile üz-üze meþrute inqilabý, Hiyabani, Piþeveri herekatlarý, qanuni haqlarýmýz barede söhbetler apardým. Bizim iqtisadi bahýmdan istismarda olduðumuzu, fars bölgelerinden ferqli olaraq cenuba daha az vesait ayrýldýný izah etdim. Meselen, fars bölgelerine ilde 300-350 milyon dollar ayrýldýðý halda Urmiyaya cemi 1 milyon dollar ayrýlýb. Konkret oalaraq son 23 ilde Refsancaninin ve Hateminin þeherlerine 330 milyon dollar herclendiyi halda cemi bir milyon dollar Erdebile ve Urmiyeye herclenib.

Bu fakt idi ve men faktla danýþýrdým.

- Fars recimi size tebliðat prosesinde manee yaratmýrdý ki?

"Qarabaðda torpaqlar itirilende aðlamýþam"

- Fars recimi size tebliðat prosesinde maneçilik yaratmýrdý ki?

- Biz deqiq hesablamaya, statistikaya esaslanýrdýq. Deqiq faktlarla danýþmaðýmýz millete böyük tesir gösterirdi. Tebriz camaatý ayýq, deqiq ve düzdür. ününde duran þehsin aðýrlýðýný, yüngüllüyünü yohlayýr. Yüngül olsa, arha çevirer. Aðýr hasiyyetlisini tapsa, maddi desteklemese de menevi cehetden tarih boyu beyninden çýharmaz, destek verer. Seçkiler erefesinde Tebrizde menevi devrim, ruhani inqilab yarandý.

Tebrizde ehalinin sayý 2 milyon neferdir, onun 200 mini yerlidir, qalaný Azerbaycanýn mühtelif yerlerinden köçenlerdir. Tebriz esl ziyalý þeheridir. Azerbaycanýn en elmli adamlarý, mütehessisileri bu þehere toplaþýb. Tebriz universitetler, idareler þeheridir, orda 60 min telebe tehsil alýr.Tebriz meni dinledi. Bu þeherde yaþayan köçmenler Tebrizdeki prosesler baresinde Cenubun diger yerlerine, bütün Ýrana heber yayýrdýlar. Bir de pulsuz iþleyen, sadiq poçtalyonlar var idi. Onlar Tebrizde tehsil alan türk telebeler idi. þeherde tehsil alanlarýn 10 mini yerli telebedir, 5 mini kürd ve farslardýr, qalan 45 min neferi Cenubi Azerbaycanýn mühtelif þeherlerinden, kendlerinden olan telebelerdir. Seçicilerle 100-150 toplantýdan sonra anladýq ki, bütün Azerbaycan Tebrize ahýb, ehali 3,5-4 milyon nefer olub. Bu menevi inqilabýn baþlanmasýnýn göstericisi idi. Bir üöhreqanlý, 50 min üöhreqanlý olmuþdu. Her terefde Azerbaycan ve onun milli varlýðý müzakire olunur, ona olan zülmler açýqlanýrdý.

- Seçki prosesi nece getdi?

- Ýranda parlament seçkilerinin birinci merhelesinde seçkiye gedenlerin yarýsýnýn sesini toplamaq lazýmdýr ki, ikinci merheleye keçesen. Menim yüzminlerle sesim var idi, ancaq sandýqlar dövletin elindedir. Seçkini sahtalaþdýrdýlar, sesimi azaltdýlar. Hamýnýn teecübüne sebeb olsa da, menim cemi 109 min ses topladýðýmý beyanladýlar. Namizedliyini veren 93 neferin 81 neferi seçkide uduzdu. Qalan 12 neferden 6 neferin parlamente seçilmek þansý var idi, men de onlarýn öncüllerinden idim. Yavaþ-yavaþ mene tezyiqler artdý, seçkiqabaðý kampaniyaya engel töretdiler. Menim seçkiden imtina etmeyime çalýþdýlar, ancaq buna nail ola bilmediler. Seçki günü menim þeklimi seçki qutusunun üstünden götürübler. Hetta sonra melum oldu ki, Tehrandan 5-6 teyyare hüsusi deste gönderilib, Tebriz valiliyinin zirzemisine doldurulub, ehalinin müqavimet göstereceyinden ehtiyatlanýblar. Ýran hökumeti üöhreqanlýnýn seçilmesinin engellemeyi qerarlaþdýrýb, sübh tezden 550 seçki menteqesine zeng ederek menim adýmý qutularýn üstünden çýharmaðý emr edibler, ancaq bezi menteqelerde nahardan sonra da ehali mene ses verib.

- Ýran hökumeti sizi fikrinizden döndermeye çalýþdýmý?

- Seçki günü seher tezden meni hebs etdiler. Mene "Ýran-tehlükededir, sen þehidlerin hatirine televiziyaya çýhýb, seçkiden imtina etmelisen"-dediler. Mene 100 min dollar, mal-mülk, "Nissan" markalý maþýn ve s. teklif etdiler. Tebliðata herclediyim pulu artýqlamasý ile ödemek istediklerini söylediler. Dediler ki, yohsul müellimsen pulu al, "Mitsubiþi"ni al, telefonu al, ele millet vekilisen de. (Tebrizde telefon çoh bahadýr, 1500 dollardýr.) Hetta Ýran medeniyyet nazirinin müavini vezifesini teklif etdiler. Dedim bunlar çoh yahþýdýr, ancaq bizim milletle bir ilqarýmýz var. Söyledim men kendliyem, edeb bilmerem. Halqa demiþem ki, sizi satan öz þeref ve namusunu satsa, ondan yahþýdýr. Milletimize demiþem men sizin qulunuz, oðlununz, fedainizem. And olsun þeref ve heysiyyetime, namusuma, son damla qaným tökülenecek sizin qanuni haqlarýnýzý müdafie edecem. Men "Mitsubiþi"ye minsem, varlý yaþasam, halq nece bahar? Tebriz ehalisi çoh þuluqdur. Bir gün deyerler, þüþeni endir salamýmýzý al. Adamýn üzüne tüpürcek atýb, þerefsiz, satqýn deyib, söyleyerler. Ancaq men ölmeye hazýram, Tebrizden bunu eþitmeye yoh. Dedim "Kolt"la vurun, men de bir az rahatlaným, siz de.

atoybil
    Guest

"Azeri" sözünü farsýn içinde eriyen türkler deyirler "...2

- Sizin hebsinizi bilen Tebriz ehalisinin reaksiyasý nece olub?

- Meni hebsde sahladýlar. Hemin vaht ehali menim yerimi soruþmaða, üze çýhmaðýmý teleb etmeye baþlayýb. Hökumet menim seçkiden imtina etdiyimi beyanlayýb. Sonra gördüler ki, qan tökülecek. Meni eve getirib, ev dustaðý etdiler. Giriþ-çýhýþ yasaq oldu. Ancaq 8 günden sonra burahdýlar. Hemin vaht Tehrana gedib, ali dini rehbere, prezidente, Konstitutsiya Mehkemesine þikayet etdim. Ancaq heç bir cavab gelmedi. Meni ilk tapan "Salam"qezeti oldu. "Salam" qezeti dini rehber Hamneyinin qardaþý Hadý Hamneyinindir. Hadý Hamneyi qardaþý ile düz gelmir. Hemin qezetden igid bir türk gelib menden müsahibe aldý. Qezet 300 min tiracla Tehranda neþr olundu, Ýranýn her yerine yayýldý. Onda ehali her þeyi bildi. Sonralar yavaþ-yavaþ tezyiqler azaldý. Biz de müqavimet yaratmaða baþladýq, yeddi ilden sonra bu gün olub Cenubi Azerbaycan Milli Oyanýþ Herekatý.

- Ýndiyedek þimalda olmadýðýnýzdan haqqýnýzda mühtelif þeyler danýþýlýr. Sizin Ýran ordusunda, konkret olaraq Sepahi Pasdaranda hidmet etmeyiniz barede informasiyalara aydýnlýq getirmenizi isteyirik...

- Hahiþ edirem, her ne isteyirsiniz soruþun. Men pedoqocini bitirdikden sonra heç zaman müellimlikden çýhmamýþam. Ýnqilab 1979-cu ilde olub, öten iller erzinde hemiþe müellim olmuþam. Ýranda tehsil nazirliyi ikidir. Biri orta, digeri Ali Tehsil Nazirliyidir. Men inqilabdan beri 23 il erzinde 11 il orta mektebler tehsil nazirliyinde, qalanýnda ise ali tehsil nazirliyine baðlý müessiselerinde iþlemiþem. Birinci sinifde de, Tehran universitetinde de müellim olmuþam. Ýran-Ýraq müharibesi baþlayanda bir qanun çýharýldý. Hemin qanuna esasen her bir þey müharibeye serf olunmalý idi, nazirlikler öz iþçilerinin 20 faizini her il müharibeye yollamalý idi. Men 4 defe, heresinde 2 ay yarým olmaqla müharibeye getmiþem. Cebhelerde her kes öz ihtisasý ile iþleyirdi, bunu bütün güneyliler bilir. Men 4 defenin ikisinde müellim, birinde yemek daþýyan "Toyota"nýn sürücüsü, digerinde sýravi esger olmuþam. Müharibede yüz min azerbaycanlý helak oldu. Evvela, Seddam insaniyyet qurtarýcýsý deyil ki, onun qarþýsýna çýhan mehkum ola. O özü bir zalýmdýr. Seddam erebe bele rehm etmir. Adamýn müellim yoldaþý, sinfinde olan þagirdi þehid olub. Onlarýn qisasýný almaq her bir kesin borcudur. Güneyde ele aile yohdur ki, 1-2 üzvünün qolu, qýçý olmasýn. Men özümü qeyretli, cesaretli, zülme baþ eymeyen insan hesab ederek müharibeye getmiþem. Cenubda 30 yaþdan yuharý kiþilerin 80 faizi müharibeye gedib.

- Ýran islam inqilabý zamaný harda idiniz?

- Menim onda 19-20 yaþým vardý. Tebrizde esger-müellim idim. Dað baþýnda- Zerihan kendinde hidmet edirdim. Herden aileme baþ çekmeye gelirdim. Hemin vaht Tebrizde mitinqlerin olduðunu görürdüm, onlara qoþulurdum. Tebrizde on minlerle adam ayaq çýrpýb "üin-þuþevi- Amrika duþmanami helqima", "Mercuber Amrika", "Mercuber þah" ve s. þüarlarýný söyleyirdiler. Ýslam Ýnqilabý qurtardýqdan sonra esger-müellim hidmetim baþa çatdý, müellim oldum.

- Siz Ebülfez Elçibeyle görüþe bildinizmi?

- Ebülfez beyle görüþe bilmedim. Defelerle devet olunsam da, gele bilmedim.

- Ebülfez beyin dünyagörüþü, eserleri ile nece tanýþ olubsunuz?

- Onun eserlerini elde etmiþik, üzü çýharýlýb Cenubda yayýlýr.

- þimali Azerbaycanda öten esrin onillerinde baþ veren hadiselerle baðlý melumatýnýz olurdumu?

- Onda men Tehranda idim. üoh maraqla þimaldaký hadiseleri izleyirdim. Qarabað müharibesinde qara heber eþidende, torpaqlarýmýz itirilende aðlamýþam. Arzu ederdim ki, qardaþlarýmýz hemiþe qelebe çalsýn, ermenileri geri oturtsunlar.

- Bele heberler var ki, Ýranda Azerbaycan türkleri senaye burcuaziyasýnda, tehlükesizlik qüvvelerinde, ticaret ve s. sahelerinde farslarý üsteleyibler. Bu, heqiqetenmi beledir?

- Heqiqet beledir ki, Ýranýn 65 milyon ehalisinin 30-35 milyonu türklerdir. þah zamanýndan qalan 400 minlik orduda 60 faiz azerbaycanlýlardýr. O zaman Azerbaycan problemi baþlamadýðýndan onlar yüksele bilibler. ülkenin her yerinde azerbaycanlýlar var. Ýsfahanýn üçde biri azerbaycanlýlardýr ve s. Tebrizde tehlükesizlik qüvveleri azerbaycanlýlar, baþ komandaný farsdýr. Ýranýn iqtisadiyyatýnýn, ticaretinin 70 faizi, Tehran bazarý azerbaycanlýlarýn elindedir.

- Varlý azerbaycanlýlar Ýranýn geleceyini nece görürler?

- Varlýlar helelik öz mallarýný qoruyurlar. Sermayedar, fabrik sahibleri, böyük tacirler hakimiyyet düþüncesine zidd gede bilmirler. üünki onlarýn maddi varlýqlarýna el qoyurlar. Azerbaycanýn her bir tebeqesi, bu oyanýþ herekatýnýn arhasýndadýr, varlýlarýmýz da menevi cehetden. Herekatýn o qeder gücü yohdur ki, varlýlarý qoruya bile, onlar da herekatý destekleye. Bu merheleye bir addým qalýr.

Tehranda azerbaycanlýlarýn izole ve assimliyasý mence, bir toz, pasdýr. Onu üfürsek temizlener. Yeddi ildir buna baþlanýlýb. Tehrana geden þimallýlar bunu tesdiqleyer. Tehranda 8 milyon azerbaycanlý var. En varlý azerbaycanlýlardýr. Hara bahsan, Azerbaycan mahnýlarlýdýr. Tehranýn tanýnmýþ, sabit iki qezeti var: "Keyhan" ve "Ýttilad". Bu qezetlerde öne çýhan þehslerin þeklini, adýný verirler. Evvelki illerden ferqli olaraq her üç addan biri türk adýdýr. Aytek, Aynaz, Aynur, Paþa, Alparslan ve s. Bu Tehrandadýr. Bu menevi inqilabdýr, devrimdir. Tebriz ve Urmiya qezetleri yazýrlar ki, indi ata-analar oðullarý ve qýzlarý terefinden mühakime olunurlar. Uþaqlar ona türk yoh, fars adý qoyulmasýndan narazýdýrlar. Hetta fars adlarýný deyiþdirib özlerine türk adý qoyurlar. Meselen, birinin adý Piruzdur, adýný qoyur Aydýn. O biri Pervizdir, adýný Yaþar qoyur. Tehranda her küçede, mehellede Azerbaycan reqslerini tedris eden sinifler yaradýblar. Toylarýmýzda bütün Azerbaycan reqsleridir. Hetta biz sizinle yarýþmaða hazýrýq. þimalla bu sahede reqabete girmek olmaz, ancaq biz hazýrýq. Toylarda 10 il evvele kimi fras mahnýlarý seslenirdi. Ýndi birce fars mahnýsý ohumaða izn vermirler. Taksilerin onda birinde fars musiqisi eþidersen. Ona da milletçiler aman vermir. Oturan kimi "Azerbaycan türkcesinde türkü yohdur" - sualýný verir. Olmasa, Ýstanbul türkcesinde mahný isteyirler. Tebrizde, her yerde, Tehranda her 10 maþýndan 5-i Türkiye musiqisi qoyur. Türkiye mahnýsý olmayanda ise elini uzadýb kasseti ikiye bölür, 500 tümeni kassete göre qoyur. Deyir ki, onlar ki, menim halal haqqýmý haram edibler, men onlarýn sesini dinlemek istemirem. Yumþaqlýqla, mentiqle bu mesele hell edilir.

Sakit mübarize gedir, çoh böyük mübarize gedir. Universitetlerde, hetta Ýsfahanda bele türk telebeler þehriyarýn ölümünü qeyd edibler, Azerbaycan türkcesinde curnal çýharýblar. Artýq Azerbaycan türkcesinde 30 qezet, curnal derc olunur.

- Siz haricde olanda Kanadadan bir fars geldi. Bulud Qarapapaq göndermiþdi. Cenubla baðlý iþ apardýðýný deyen adamlar bir-biri ile düz gelmirler. Bu Ýrandan mühaciret edenlere ve özünün bu mübarizede görenlere aiddir. Hamýnýn fikirleri haçalanýr, niye beledir?

- Herekatýn yalan temsilçileri az deyildir. Ýran recimi terefinden maddi ve menevi cehetden desteklenen adamlar, kiçik qruplar yoh deyil. Menim Ýrandan çýhmaðým reallaþdýqca eleyhime haricde menfi tebliðat çoh deyildi. Ýrandan çýhmaðým reallaþdý. Bakýya bir heyet gönderdiler. Bunun rehberi Celal Mehemmedi cenablarý idi. Tebrizde qezet çýharýr ve "Esrari Hizbullah"ýn mesul þehsidir. Bu heyet curnalist adý ile Dünya Azerbaycanlýlarýnýn birinci qurultayýna qatýldý ve hemin vaht devet olunmadan qezetlere baþ vurmuþdular, menle baðlý mühtelif tehribatlara el atmýþdýlar. Ýran hakimiyyet 6 il yarýmdan sonra üöhreqanlýnýn ölkeden çýhmasýný gördükde pul herclediyi satqýnlara hazýr olun, emri verdi. Bakýda bezileri meni iller boyu himaye edibler.

- Adlarýný deye bilersiniz?

- Adlarla iþim yohdur. Herekat o qeder böyükdür ki, onun ehtiramýný sahlayaraq bezi qar-qarýþqanýn adýný çekmirem. Burda teþkilat qururdular. Men de olurdum onun prezidenti. Men yoham burda, onlarla danýþmamýþam. Bu çohdanký planlar imiþ ki, mühtelif zamanlar üçün hazýrlayýbmýþlar. Onlarýn planlarý pozuldu. Avropaya, Amerikaya emrlerini yollayanmadýlar. Ancaq orda da elaltýlarý var, günahþama kimi Ýnternetdedirler, menfi tebliðat, þantacla meþðuldurlar.

- Siz Piruz Dilençi ile telefonla danýþmýsýnýz?

- Ne zaman mene dünyanýn her yerinde zeng edib Azerbaycan türkcesinde danýþýblar, çoh semimiyyetle onlarýn suallarýna cavab vermiþem.

- Sizi hebs edende bele heber yayýlmýþdý ki: guya Piruz Dilençi mal gönderib, siz satdýrmýsýnýz, herekata herclemisiniz. Mehkemede size cerime kesilenden sonra Elçibey yardým kampaniyasý teþkil etmiþdi. Hemin vaht 20 min dollar pulun yýðýldýðý, size gönderildiyi söylenilirdi.

Onunla baðlý indi de söz-söhbet var...

- Men heç kimin adýný çekmek istemirem. Heç zaman mene mal göndermeyib. Bir nefer qaçaqçýya üç min dollarlýq bezek eþyasý veribler, getirib bir azýný satýr, bir azý qalýr.
    Qezetler yazmýþdýlar ki, "üöhreqanlýnýn müavini, yohsa fýrýldaqçý". Mene heber geldi ki, onlar min dollar kömeklik ede bilerler. Dedim, bezek eþyalarýný salýn baþlarýna. Bunu hemin qaçaqmalçý mehkemede de etiraf etdi.

Mene heç bir yardým çatmayýb. Men araþdýrdým ve iki cavab aldým. Birincisi, Ebülfez beyin saðlýðýnda iki-üç nefer ved verib ki, 20 min dollar yardým göstersin. Ancaq pul heç zaman toplanmayýb. Ýkincisi, pul yýðýlýb, Elçibey rehmete gedenden sonra onu göndermek problem olub, ona göre de sahiblerine qaytarýlýb.

- Sizin üzerinde 20 min dollar cerime qalýr?

- Qalýr. Menim evimin senedi girovdur. Ýnqilab mehkemesi menim evimin senedine möhür vurub ki, bu ev satýlmaz. Men ölüm orucu tutdum, bu qerarýn leðvine çalýþdým.
    Hemin vaht sehhetime heyli ziyan deydi.

- Cenublularýn þimali Azerbaycanda herekatla baðlý fealiyyetinden razýsýnýzmý?

- Heç qane elemir. Düzdür, burda çoh qeyretli, sedaqetli güneyliler var. Amma hayýf ki, qýrýq tesbeh kimi görünürler. Güc birliyi, fikir birliyi, birgelik yohdu. Menim Quzeye gelmeyimin hedeflerinden biri de budur ki, buradaký güneyliler arasýnda birlik yaransýn, daha müteþekkil olsunlar.

- þimali Azerbaycana seferine fars reciminin mövqeyi necedir?

- Ýrandan heberler alýram, ele bir müsbet reaksiya görmürem. Ýran hakimiyyeti bu seferden razý deyil, ancaq menim özüme ele bir tezyiq gösterilmeyib. Her halda men çalýþýram demokratik çerçivede çalýþam.

- üýhýþlarýnýzda fars recimi, indiki prezident Hatemiye qarþý ciddi ittihamlar ireli sürürsünüz. Bu çýhýþlardan sonra Ýrana dönüb orda nece yaþayacaqsýnýz?

- Aðayi Hatemi iki defe prezident seçilib, her ikisinde Allaha, Qurana þeref ve heysiyyetine and içib ki, edaletli olacaq. Ana Yasaya emel edecek. Ancaq danýþýðý ile emeli tutmayýb. Bele adama ne deyerler? Her halda ikiüzlü deyerler. Danýþýðý ile emeli düz gelmeyen bu þehse Ýranda "gülerüz aða" ve "þüar aðasý"da deyirler. O mühtelif þekillerde tebessümle çekilir, bir de yahþý þüar söyleyir. Mezlum milletin maddi ve menevi varlýðý tezyiq altýndadýr, onu millet eden ünsürleri mehv etmeye çalýþýrlar. 30 milyon insana ana dilinde yazýb ohumaða izn vermirler. Her halda en müqeddes haqlarýmýz tapdanýr. Mence, kiminse bu veziyyeti görüb susmasý alçaqlýq, þehsiyyetsizlikdi. Ýnsanda bir balaca þüur bu veziyeti görüb susmaz. Biz çalýþmalý, haqlarýmýzý teleb etmeliyik. üalýþýrýq qanuni esaslarla, demokratik ve mentiqi, elmi olsun. Ýnþallah, Ýrana dönende bundan artýq mene tezyiq gösterilmeyecek. Gösterseler de, biz tezyiqlere davam getirmeye hazýrýq.

- Azerbaycan iqtidarýnýn size münasibeti de mühtelif qiymetlendirilir. Siz iqtidar nümayendeleri ile görüþmek isteyirsiniz?

- Men hamý ile görüþmek isteyirem. Her kes ki, Azerbaycana hidmet edir, düþüncemiz ferqli olsa bele, onun bahýþlarýna hörmet edirik.

Men Quzeyde iqtidar - mühalifet münasibetlerine, dahili iþlerine qarýþmýram. Quzey Azerbaycan, onun erazisi, milleti bizim üçün müqeddesdir. Biz Azerbaycanýn hakimiyyetinin, milletinin arasýndayýq, kenarda her bir tehlükenin qarþýsýnda durmaða hazýrýq. Ýsteyirik her qezetle, her partiya ile görüþek, bir-birimizin fikirlerini öyrenek. Menim görüþlerimin ekseriyyeti ziyalýlar ve mühalifet nümayendeleri ile olub. Ola biler, yahýn gelecekde görüþlerimizin çohu iqtidarla olsun. Men heç vaht devet olunmamýþ yere getmerem. Amma lazým olsa, Azerbaycan milletinin menafeyi temin etse, biz bezi görüþler üçün belke müraciet etdik, ancaq hele etmemiþik.

- Azerbaycanýn milli tehlükesizlik naziri Namiq Abbasov sizin tehlükesizliyinizin temin olunduðunu söyleyib.

- Her halda viza alýb hansýsa ölkeye geden þehsin caný ve malý orda qorunmalýdýr. Ýkinci bir terefden bunun yüksek seviyyede söylenmesi çoh müsbetdir.

- ANS sizin "Qana-qan edeceyik" sözlerinizi gösterir.

- Bu sözler Ýranla baðlý deyil. Biz defelerle demiþik ki, milletimiz oyanma herekatýndadýr. Bu ruhani ve menevi mübarizedir. Bizim silahýmýz danýþýq ve qelemdir. O, "qana-qan alacaðýq" sözlerini ermeni daþnaklarýna demiþem. O ermenilere demiþem ki, onlar Azerbaycan torpaqlarýna, milletine tecavüz edib, türkün evini baþýna uçurdub, boylu ananýn qarnýna haç çekib, bebeleri öldürüb, insanlarýn gözünü çýharýb, kömür quyularýna doldurub, yandýrýb. O daþnaklardan intiqam almaq Azerbaycan milletinin haqqýdýr. Bu intiqam alýnacaq. Azerbaycan milletinin dözümü azalýr. Ola bilsin ki, yahýn gelecekde güneyli ve quzeyli Azerbaycanýn müqeddes bölgesini azad etmek üçün müharibeye son yol olaraq el atýlsýn. Bu müharibede ermeni qatilleri cezalarýna çatacaq.

- BAB-ýn fealiyyeti sizi qane edirmi? Mahmudeli üöhreqanlý BAB-ýn sedri ola bilermi?

- Elçibey bir zaman deyib ki, üöhreqanlý da menimle beraber BAB-a hemsedr olsun. Hetta "gelsin sedr olsun" deyib. Elçibey çoh böyük insandýr. Yoh, menimle teþkilatla iþim yohdu. Her o kes ki, azerbaycanlýdý, Azerbaycana, onun milli varlýðýna maraðý var, üreyi yanýr, onu baðrýma basýram, öpürem. Azerbaycan yolunda çalýþanlýrýn hamýsýna nailiyyetler arzulayýram, Gök Tanrýdan uðurlar dileyirem.

Mahmudeli üöhreganlý (Güney Azerbaycan Milli Oyanýþ Hareketi Lideri, Milli Rütbesiz Asker)