SüBYANCI SAPIK GENERALLER!
...
'...Sabah saat 8:30 sýrasýnda iþyerinde telefonum çaldý. Arapça kelimeler geliyordu, derken "Mithat sen misin?" diye bir ses! "Evet!" dedim. "Kardaþ ben X(*)" dedi. Nasýlsýn diyecektim ki! "Zamaným yok sadece dinle" dedi. Aðlayarak anlatmaya baþladý. Anlattýkça ürperdim, elim ayaðým titremeye baþladý. Kelimeler boðazýmda düðümlendi...'

Muhabirler haberi Amerikalý Yarbay'ýn aðzýndan öðrendiler, diyordu ki Yarbay, "bizim askerlerimiz Samarra'dan geçiyordu. Konvoya saldýrý hazýrlýðý yapýldýðýný tespit ettik ve 3 ayrý yerde 54 kiþiyi öldürdük. "Peki ya ama gerçek olay böyle miydi? üniversitede okurken tanýþtýðým Samarra'lý bir arkadaþým bana uydu telefonla ulaþtý ve aðlayarak anlattý. Buz gibi oldum birden elim ayaðým titremeye baþladý. Bu ne tür insanlýktý! Bu nasýl bir vicdandý! Hayvanlardan aþaðýlýk olmak demekti bu!

ünce ajanslar tarafýndan verilen bilgilerden özet olarak aktarayým. þöyle geçiyordu haber: ABD askerlerinin, Irak'ýn kuzeyindeki Samarra kentinde askeri konvoylara saldýrmak isteyen 54 kiþiyi öldürdüðü, 18 kiþiyi de yaraladýðý bildirildi.

ÝþGAL GüüLERÝNÝN AüIKLAMASI

4. Piyade Tümeni'nden Yarbay Bill MacDonald, bu akþam meydana gelen olaylarda 5 ABD askeri ile 1 sivilin de yaralandýðýný belirtti. Yaralýlarýn hiçbirinin hayati tehlikesinin bulunmadýðýný belirten MacDonald, Samarra kentindeki 2 lojistik konvoyuna saldýrmak isteyen þahýslara ABD askerlerinin karþýlýk verdiðini belirtti. üýkan çatýþmada 54 saldýrganýn öldürüldüðünü, 18 saldýrganýn yaralandýðýný belirten MacDonald, olayýn ardýndan Samarra kentinde 8 kiþinin de ele geçirildiðini kaydetti.

Konvoylarýn Samarra'ya giderken saldýrýya uðradýklarýný söyleyen Yarbay MacDonald, Saddam'ýn fedailerinin kullandýklarý üniformalarý giyen saldýrganlarýn kullandýklarý 3 binanýn da tahrip edildiðini söyledi. MacDonald, "Konvoylarýmýza saldýrmak isteyenlerin bedellerini ödeyeceklerine dair açýk bir mesaj gönderdik. Saldýrganlar, çevre binalarýn çatýlarýndan roket güdümlü bombalar ve otomatik silahlarla ateþ açtý" dedi. Saldýrýlardan birinin kentin doðu kesiminde, diðerinin ise batý kesiminde meydana geldiðini belirten MacDonald, her iki bölgede de saldýrganlara hafif silahlar, 120 mm tank mermileri ve 25 mm top mermileriyle cevap verildiðini söyledi. Olaylarýn ardýndan 3. bir saldýrýnýn daha meydana geldiðini belirten Yarbay MacDonald, baþka bir askeri konvoya araçla geçen 4 kiþi tarafýndan hafif silahlarla ateþ açýldýðýný kaydetti. MacDonald, ABD askerlerinin saldýrganlara karþýlýk verdiklerini ve 4 kiþiyi de yaralý olarak ele geçirdiklerini açýkladý.

üILDIRTAN GERüEK

Sabah saat 8:30 sýrasýnda iþyerinde telefonum çaldý. Arapça kelimeler geliyordu, derken "Mithat sen misin?" diye bir ses! "Evet!" dedim. "Kardaþ ben X(*)" dedi. Nasýlsýn diyecektim ki! "Zamaným yok sadece dinle" dedi. Aðlayarak anlatmaya baþladý. Anlattýkça ürperdim, elim ayaðým titremeye baþladý. Kelimeler boðazýmda düðümlendi. Ne diyebilirdim ki, ne yapabilirdim? üniversite'de okurken tanýþtýðýmýz X benim gazeteci olduðumu biliyordu. "Kardaþ, senden bugüne kadar bir þey istemedim. Hem bilirim sevmezsin biz Araplarý. Ama bu isteðim senden dinimin payýdýr, onun hakkýdýr. Bu anlattýklarýmý yaz! Bu anlattýklarýmý duyurabildiðin herkese duyur" dedi. "Hakkýný helal et" diyerek telefonu kapattý. Helal olsun bile diyemedim!..

KAüIRILAN KIZLAR

Arkadaþým X'in anlattýðýna göre; Amerikalýlar Ramazan ayýndan 2 hafta önce Samarra'ya musallat olmuþlar. Bir Pazar günü üelebi'nin 8-10 adamýyla birlikte geliyorlar. Geliþ de öyle az buz deðil. an az 20 tane zýrhlý araç, 7 kamyon ve yukarýda da helikopterler var. Helikopterler kentin üstünde tur atarlarken bazý evlere arama yapma bahanesiyle giriyorlar. Neymiþ bu evlerde Saddam'ýn adamlarý varmýþ. Erkekleri ayrýca alýp götürüyorlar, daha sonra 15-20 yaþlarýndaki kýzlarý toplamaya baþlýyorlar. Artýk 3 kamyon'a ne kadar sýðarsa. 30'a yakýn kýzý götürüyorlar önce. üünkü kamyonlarda askerlerde var. üarþamba günü kýzlar Iraklý kamyoncularla Samarra'ya geri geliyor. Halleri periþan, dilleri periþan üst-baþlarý periþan, hepsi sanki 15-20 yaþlarýnda deðilde 40-50 yaþlarýndaymýþ gibi. O gece bu kýzlardan 12 tanesi intihar ediyor ya da aileleri tarfýndan öldürülüyor. Namus ve gurur yüzünden.

TECAVüZCü SüBYANCI SAPIK GENERALLER, ALBAYLAR

Kaçýrýlan kýzlarýn yaþadýklarý ise tam bir dram, tam bir fecaat. Ýnsanlýðýn görmediði bir iþkence ve vahþet. Askerler tarafýndan üslerine götürülen kýzlara önce parfüm ve kolonya veriyorlar üstlerine sürsünler diye. En küçük yaþtaki kýzý en üst rütbeli subaya gönderiyorlar. Diðerleri de baþkalarýný alýyor. Ama deðiþmez kural büyük rütbeliler küçük yaþtakileri alýyor. Sonra rütbe sýrasýyla bütün askerler. üarþamba günü sabahýna kadar sürüp gidiyor. Kýzlarýn tertemiz vücutlarýný kirleten sapýk katiller, kýzlarý evlerine gönderirken de utanmazlýklarýna arlanmazlýklarýna bir yenisini ekliyorlar. Bütün kýzlarýn eline 10 dolar tutuþturuyor sapýklar!

ULEMANIN FETVASI

Ramazan ayýnýn baþlangýcýnda kýzlardan birinin ailesi "durum böyle" diyerek þehirdeki þeyhlerden birine söylüyor olayý "Ne yapayým" diye aslýnda aileleri kýzlarýn baþýna gelenleri biliyor ama baþkalarýna anlatmýyorlar o zaman kadar. þehirde intihar ve kýzlarýný öldürmeler bu yüzden. Bir çok aile 'aptalca' bir gurur, þeref ve kibir yüzünden kýzlarýný öldürüyor. Ulema toplanýp karar alýyor bu olaylarýn duyulmasýyla birlikte: "KESÝNLÝKLE KIZLAR üLDüRüLMEYECEK"

Amerikalýlar yine her pazar gelip erkekleri ayrý kýzlarý ayrý topluyorlar önceden belirlenen evlerden. Bu arada þehirde yaþayanlarý da tehdit etmekten geri durmuyorlar, "Eðer bunlarý anlatýrsanýz yada kýzlarýnýzý kaçýrýrsanýz heðpinizi öldürürüz" Bu arada toplanan þehri ulemasý karar alýyor "Ramazan bayramý dolayýsýyla bütün kýzlar ve kadýnlar köylere gidecek, bayram sonrasý kadýnlar dönecek kýzlar dönmeyecek" Ulemanýn hesabý ise Amerikalý sapýklar almaya geldikleri zaman kýzlarý "bayram için köye gittiler hala dönmediler" denmesi. Sapýklardan ve Allah korkusu olmayanlardan merhamet bekliyorlar.

Dün olanlar ise Allahsýzlarýn ve hayvansal içgüdülerini gencecik kýzlarýn ýrzýna geçerek gidereceðini sanan aþaðýlýklarýn Samarra'lýlara verdikleri ceza(!) kendi ifadelerince.

KATLÝAMIN GERüEK SEBEBÝ

Dün öðleden sonra yine gelmiþler Samarra'ya sözde direniþçi aramaya. Niyetleri baþka, istekleri baþka. Aramaya baþladýklarý evlerde kýzlarda, Kýzlarý o masumlarý bulamayýnca daha beter kýzmýþlar, daha çok arama yapmýþlar ama nafile aradýklarý evlerde bir tane bile kýz çýkmamýþ. Arama yaptýklarý yerlerden rastgele seçilen 70' yakýn evdeki erkekleri öldürmüþler, sonrada ulemayý toplamýþlar. O þeyhlere, þehir halkýný gözünde evliya gibi olan o insanlara dipçiklerle giriþmiþler, kýyasýya dövmüþler. Giderlerken Albay rütbesinde bir iþgalci sapýk "Eðer haftaya 50 tane bakire kýzý hazýr etmezseniz þehrinizi baþýnýza yýkarým"

üldürdükleri sivillerin cesetlerini kamyonlara adeta patates çuvalý gibi yükleyip Saddam döneminde Baas Partisi binalarýndan olan ve savaþ sýrasýnda zaten harabeye dönen binalara atmýþlar ve binalarý helikopterden açýlan roket ateþiyle tamamen yýkmýþlar. Bu olaylarýn ardýndan bir kaç Samarralý genç; iþgal gücü sözcüsünün aktardýðý gibi baþka bir konvoya deðil doðrudan bu sapýklara, þehir çýkýþýna doðru bir araçla ters istikametten gelerek zýrhlý araçlarýn arasýnda bulunan kamyonlardan birini otomatik silahlarla ateþe tutmuþlar. Yaralanan Amerikan askerleri iþte bu araçta bulunanlar.

BEN ARAPLARI SEVMEM AMA!

Beni tanýyan herkes bilir ki, ben Araplarý sevmem hemde günahým kadar sevmem. Sebeb diye soranlara ise "Peygamberin torunlarý olan Ehli-beyt'i topluca Kerbelada katletmeleri, Osmanlý'ya ihanet ederek Kafir mescidi haramý almasýn diye taa Yemen'den bu tarafa hep onlarý ve dinlerini savunan Anadolu'mun yiðit Mehmetlerini arkadan vurmalarýný, Osmanlý göçünce Türkmen obalarýný nasýl kýrdýklarýný, daha düne kadar PKK denilen illeti koruyup bu vatan mert ve gözüpek evlatlarýný nasýl katlettirdikleri" gibi onlarca sebeb sayarým. Ama bütün bu saydýklarým duyduklarýmý ve size aktarmaya çalýþtýklarýmý deðiþtirmez. Sinirden ve öfkeden her tarafýmýn titrediði gerçeðini deðiþtirmez. Araplara acýmak mý? Elbetteki acýyorum elbetteki bu duyduklarým karþýsýnda kahroluyorum. üünkü ben bir TüRK'üm. Benim imanýmda, benim kitabýmda, benim töremde bu yoktur. Ben böyle bir aþaðýlanmanýn, böyle bir hayvanlýðýn kendi ýrkýma, kendi milletime yapýlabileceðini düþüyorum da, daha da öfkeleniyorum, daha da kýzýyorum.

Aþaðýda yazýlanlar ise bu olaylarý duyduktan sonra Irak'ta buna benze ne olmuþ diye internette yaptýðým kýsa bir aramanýn sonuçlarý, yorumu size býrakýyorum:

IRAKTA KADINLAR GüVENDE DEÐÝL

Saddam Hüseyin rejiminin çökmesinden bu yana büyük bir otorite boþluðunun yaþandýðý Irakðta kadýnlara yönelik ahlak dýþý saldýrýlarýn giderek arttýðý bildirildi. Merkezi Amerika'da bulunan Ýnsan Haklarý Gözlem Merkezi (Human Rights Watch=HRW), Amerikan iþgal güçlerinin bir türlü istikrar ortamý saðlayamamasý sebebiyle kadýnlara yönelik cinsel þiddetin arttýðýný bu nedenle de mecbur kalmadýkça sokaða çýkmadýklarýný bildirdi. HRW raporuna göre, Baðdat'ýn ortasýnda kadýn ya da kýzlarýn rahatlýkla kaçýrýlabildiði ve kendilerinden günlerce haber alýnamadýðý sýklýkla rastlanýyor. Son haftalarda 15 yaþýndan büyük çok sayýda kýz çocuðunun da kaçýrýldýðýný bildiren HRW temsilcisi, durumun giderek içinden çýkýlmaz bir hal almasýndan kaygý duyulduðunu belirtti

Irak'ta Tecavüz Dehþeti

Ýþgal ve yaðmanýn yanýnda binlerce Iraklý kadýn ABD askerlerinin tecavüzüne uðradý. Sadece kayýtlý 4 bin tecavüz vakasý var. 9 yaþýndaki kýz çocuklarý bilinmeyen yerlere götürülüyor. Irak'ýn maddi ve manevi zenginliklerini yaðmalayan Amerikan askerleri, adýna "þok ve dehþet" dedikleri saldýrýlarýný bu kez Iraklý kadýnlara yöneltti. Operasyon ve güvenlik aramasý adý altýnda tutuklanan Iraklý kadýnlarýn birçoðu Amerikan askerlerinin cinsel taciz ve þiddetine maruz kalýyor. Amerikalý bir Müslüman, Arabia televizyonuna gönderdiði resimlerle bu gerçeði tüm çýplaklýðý ile gözler önüne serdi.

Irak'ta her gün onlarca kadýn tutuklanarak götürülüyor..Bunlarýn bir çoðunun akibeti belirsiz. üzellikle direniþçilerin yakýn akrabalarýna cinsel taciz ve tecavüzde bulunuyor.Baðdat'da Týbbi Rehabilitasyon merkezlerinde 300 kadýn tecavüz sonucu aðýr depresyondan tedavi görüyor.

Dr. Susan Blocks, Irak'ýn iþgal edildiði günlerde yayýmladýðý makalesinde, Irak'ýn tarihi, kültürel, ekonomik ve sosyal olarak yaðmalanýp saldýrýya uðramasýndan sonra þimdi de Iraklý kadýnlarýn namuslarýnýn ayaklar altýnda çiðnendiðini dile getirdi. 4000 Iraklý kadýnýn daha iþgalin ilk günlerinde tecavüze uðradýðýný dile getiren Blocks, 40 ile 50 yaþlarýndaki köylü kadýnlarýn nasýl Amerikalý askerlerin cinsel fantazilerinin malzemesi olarak kullanýldýðýný bütün dehþetiyle dile getirdi. Yazýda, sapýkça partilerin düzenlendiðini söyleyen Blocks, kadýnlarýn evlerinden sürüklenerek çýkarýldýðýný ve iþgalci askerlerin postallarýnýn dibine birer külçe halinde býrakýldýðýný belirtiyor.

9 yaþýndaki kýzýn trajedisi

Dr. Susan Blocks, makalesinde özetle þu önemli açýklamalarda bulundu: Irak'taki As Sabah gazetesi, Baðdat'ýn 180 kilometre güneyindeki Suwaria'da 14 ve 15 yaþlarýnda iki genç kýzýn Amerikan askerlerinin defalarca tecavüzüne uðradýðýný yazdý. 9 Haziran'da meydana gelen bu olayý örtbas eden Amerikalý yetkilier, bütün suçlamalarý geri çevirdi. Bir baþka insanlýk dýþý olay ise Sanarai'de yaþandý. Ýki ay önce tecavüze uðramýþ ve psikolojik tedavi gören 9 yaþýndaki bir kýz, 18 Temmuz 2003 tarihinde, Amerikan askerleri tarafýndan bir kez daha ailesinin gözleri önünde zorla alýkonuldu ve bilinmeyen bir yere götürüldü. Tecavüz ve cinsel þiddetin kol gezdiði Irak'ta, cinsel sömürüye maruz kalan kadýnlarýn týbbi müþahede altýnda tutulduðu belirtiliyor. Depresyona giren kadýnlara yakýnlarý da yardým edemiyor. Bunun en büyük nedeni ise bundan utanç duymalarý. Akrabalarý bu yüzden onlarý kendi yýkým ve psikolojileriyle baþbaþa býrakmak zorunda kalýyorlar.

Sadece kaydedilen 4 bin tecavüz olayý var

Irak'ta kýz kaçýrma ve tecavüz olaylarý bir salgýn hastalýk gibi giderek yayýlýyor. 17 yaþýndaki Beyda Cafer Sadýk adlý Iraklý bir kýz, okula gitmek üzere çýktýðý evine bir daha dönmedi. Her gün böyle onlarca olayla karþýlaþtýklarýný söyleyen aileler, çaresiz bir bekleyiþ içinde. Saddam yanlýlarý veya mücahidler olarak tutuklanan Iraklý erkeklerin tüm kadýn akrabalarýnýn da iþgalci askerler tarafýndan alýkonulduðu biliniyor. þu ana kadar kaydedilen resmi cinsel þiddet uygulamalarý, ABD askerlerinin yaþ sýnýrý tanýmadýðýný ortaya koyuyor. Kayýtlardaki cinsel sömürüye maruz kalan en genç maðdure 9, en yaþlýsý ise 64 yaþýnda. Kaydedilen 4 bin tecavüz vakasý bulunuyor.

Mithat Abakan
http://www.milliyetci.org

(*) Arkadaþýmýn ismini yazmýyorum çünkü öldürülmesini istemiyorum.