Bunlarýn acayip Müslümanlýðý

Yazar Adý: Emin üölaþan

Yazar Ýletiþim: ecolasan@hurriyet.com.tr

ÝSLAMCI gazetelerden biri kitapçýk eki verdi. Adý ðBir Günlük Hayatð. Bu gazete, ülkeyi yönetmiþ olan bir siyasi partinin yayýn organý.

Ben de üþenmedim, bu eki baþtan sona okudum, bilmediðim þeyleri öðrendim! ürneðin, yemek yerken ne yapýlacaðýný, tuvalete nasýl girilmesi gerektiðini, tuvalet öncesinde ve sonrasýnda hangi dualarýn okunmasý gerektiðini, þeytanýn nerelerde gezindiðini geç bile olsa öðrenmiþ oldum. Fevkalade yararlý oldu!

21. yüzyýl Türkiyesi bu konularla ilgilenmeli, bilmeyenlere öðretmek için böyle kampanyalar baþlatýlmalý!

Yukarýda sözünü ettiðim gazete ekini özetliyorum. Okuyun da öðrenin!

* * *
ðEve girerken Besmele ile ve sað ayakla girin. Selam verin ve önce sol ayakkabýnýzý çýkarýn. Evlere gelirken kapýnýn karþýsýndan gelmeyin. Onlara (kapýya) yandan gelin.

Yemek yerken ayakkabýlarýnýzý çýkarýn. Zira güzel bir sünnettir.

Yemeði soðutun. Zira soðutmanýn bereketi daha büyüktür.

Tabaðýn ortasýndan deðil, kenarýndan yiyin. Zira bereket üstten iner.

Lokmanýz yere düþerse üzerinde olaný temizleyin, sonra onu yiyin. O lokmayý þeytana býrakmayýn.

Bir þey içtiðinizde bir yudumda nefes almadan içmeyin çünkü böyle içilmesi karaciðer hastalýðýna sebep olur.

Yemek yediðinizde veya bir þey içtiðinizde þöyle deyin: ðBismillahi ve billahillezi la yedurru maasmihi þeyðun fil ardý vela fissemaðya huyyu ya kayyum.ð Böyle söylerseniz o yiyecek ve içecekten size bir hastalýk gelmez. Hatta içinde zehir bile olsa.

Bir þey yediðinizde sað el ile yiyin, sað el ile için. Zira þeytan solu ile yer, solu ile içer, solu ile verir ve solu ile alýr.

Yemek üzerine uyumayýn, yoksa kalpleriniz katýlaþýr.

Týrnaklarýnýzý kesin ve onlarý gömün.ð

* * *

Kitapta helaya nasýl girip çýkýlmasý gerektiði de ayrýntýlý bir biçimde anlatýlýyor:

ðHelaya baþýnýz örtülü girmek, kýbleye karþý durmamak, ayakta iþememek, sol ayakla girip sað ayakla çýkmak gerekir.

Def-i hacet (büyük abdest) esnasýnda batý ve doðu tarafýna dönün. Kýbleyi önünüze almayýn ve arkanýzý da dönmeyin.

(Peygamberimiz) Helaya girdiklerinde ayakkabýsýný giyer, baþlarýný örterlerdi. Helaya girecekleri zaman þöyle dua ederlerdi: ðBismillah, Allahümme inni euzubike minel hubsi vel habaisi.ð Abdest bozmaktan çýktýklarýnda ðGufranekeð derlerdi.

Sizden biri heladan çýkýnca þöyle desin: Hamdolsun o Allahða ki, bana eza vereni benden giderdi ve bana yararlý olaný da benim üzerimde tuttu.ð

Uyarýlar ve kurallar devam ediyor:

ðMelaike (iyi melekler) içinde heykel ve resim olan eve girmez.

Kuranðýn üçte birini okumadan sakýn uyumayýn.

Ayakkabýnýzý giyerken saðý ile baþlayýn, çýkarýrken de solu ile baþlayýn ki, giyerken sað ayak birinci, çýkarýrken de sonuncu olsun.

Býyýklarý kesin, sakalý affedin. Yahudilere benzemeyin.

Sizden biri yürürken yorulup aciz kalýrsa adýmlarýný geniþ atsýn. Zira bu þekil yürüme yorgunluðu giderir.

Yürürken saða sola bakmayýn, konuþmayýn.

Sizden biri aksýrdýðýnda ðElhamdülillah Rabbil aleminð desin. O bunu söyleyince yanýndaki kimse de ðyaðfirullahukellahð desin. O böyle deyince aksýran da ðyaðfirullahu lena ve lekümð desin.

Sizden biri geyirdiðinde ve aksýrdýðýnda sesini yükseltmesin. Zira þeytan böyle durumlarda sesin yükselmesinden hoþlanýr.

üarþýya ilk giren olmayýn. Son giren de olmayýn. Zira þeytan orada yumurtladý ve civcivledi.

Camide saflarý düzeltin, omuzlarý birleþtirin. Zira þeytan aranýza Hicaz koyunu gibi girer.

Bir kimse abdestli yatar ve o gece ölürse, þehit olarak ölür.ð

Ýþte böyle efendim! Birilerinin yüce ve kutsal bir dini günümüzde bile nerelere sürüklemeye kalkýþtýðýný, Müslümanlýðý nasýl küçük düþürdüðünü ve kafalarý hangi saçmalýklarla doldurduðunu görünüz.

Bu kitapçýðý hazýrlayanlardan biri olan Prof. Dr. Osman N. üataklýðyý kutlarým, eðer hayatta ise daha nice öðrenciler yetiþtirmesini dilerim!

HüRRÝYET