Dua.jpg
الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي أحْيَانَا بَعْدَ مَا أمَاتَنَا وَإلَيْهِ النُّشُورُ

Bizi öldürdükten sonra dirilten Allah’a hamdolsun.Dönüş O’nadır

لاَ إلَهَ إلاَّ أللَّهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ , لَهُ المُلكُ وَ لَهُ الحَمْدُ , وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ. سُبْحَان أللَّه , والْحَمْدُ لِلَّه وَلاَ إلَهَ إلاَّ اللَّه وَاللَّهُ أكْبَرَ

, , وَلاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إلاَّ باللَّهِ الْعَلِيِّ العَظيمِ , رَبِّ اغْفِرْلِى

Allah’tan başka ilah yoktur. Mulk O’nundur ve hamd O’nadır. O,her şeye gücü yetendir. Allah’ı tüm noksanlıklardan tenzih ederim. Hamd Allah’adır Allah’tan başka ilah yoktur.Ve Allah en büyüktür.Güç ve kuvvet ancak yüce ve büyük olan Allah’a aittir.
Rabbim! Beni bağışla.

الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي عَافَانِي فِي جَسَدِي وَ رَدَّ عَلَيَّ رُوحِي , وَأذِنَ لِي بِذِكْرِهِ

Vücuduma afiyet veren, ruhumu bana geri döndüren ve bana kendisini zikretme fırsatı veren Allah’a hamdolsun

Elbise giyerken yapılacak dua

الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي كَسَانِي هَذَا الثّوبَ وَ رَزَقَنِيهِ مِنْ غَيْرِ حَوْلٍ مِنِّى وَلاَ قُوَّة

Bana bu (elbiseyi) giydiren ve tarafımdan hiçbir güç ve kuvvet harcamaksazın beni onunla rızıklandıran Allah’a hamdolsun

Yeni elbise giyerken yapılan dua

الَّلهُمَّ لَكَ الْحَمْدُ أنْتَ كَسَوْتَنِيهِ, أسْأَلُكَ مِنْ خَيْرِهِ وَ خَيْرِ مَا صُنِعَ لَهُ, وَ إعُوذ بِكَ مِنْ شَرِّهِ وَشَرِّ مَا صُنِع لَهُ َ

Allahım! Hamd sana’dır.Bunu bana sen giydirdin.Onun ve yapılış gayesinin hayırlı olmasını senden dilerim.Onun ve yapılış gayesinin şer olmasından sana sığınırım

Yeni elbise giyen kimse için yapılacak dua

تُبْلِي وَيُخْلِفُ اللَّهُ تَعَالَى

Üzerinde- eskitesin, Allahu Teala yenisini versin

إلْبِسْ جَدِيداً , وَ عِشْ حَمِيداً , وَ مُتْ شَهِيداً

’’Yeni giyip,hamdederek yaşayıp şehit olarak ölesin

Elbise çıkarırken ne söyleneceği

بِسْمِ اللَّهِ

''Allah’ın adıyla’’

Helaya girmeden önce

بِسْمِ اللَّهِ اللَّهُمَّ إنِّي أعُوذُ بِكَ مِنَ الْخُبْثِ وَ الْخَبَائِثِ

(Allah’ın adıyla) Allahım! Pislikten ve pis olan, şeylerden (erkek ve dişi şeytanlardan) sana sığınırım

Heladan çıkarken

غُفْرَانَكَ

(Allahım)beni bağışla’’

Abdesten önce okunacak dua

بِسْمِ اللَّهِ

''Allah’ın adıyla’’

Abdestten sonra okunacak dua

أشْهَدُ أنْ لاَ إلَهَ إلاَّ اللَّهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ وَ أشْهَدُ أنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ

’’Allah’tan başka ilah olmadığına şehadet ederim.O,tektir ve ortağı yoktur. Ve yine şehadet ederim ki Muhammed O’nun kulu ve resulu’dur

اللَّهمَّ اجْعَلْنِي مِنَ التَّوَّابِينَ وَ اجْعَلْنِي مِنَ المُتَطَهِّرينَ

’’Allahım! Beni çokça tevbe edenlerden kıl.Ve benş (günah ve pisliklerden)temizlenmiş kimselerden kıl’’

سُبْحَانَكَ اللَّهُمَّ وَبِحَمْدِكَ, أشْهَدُ أنْ لاَ إلَهَ إلاَّ أنْتَ, أسْتَغْفِرُكَ وَ أتُوبُ إلَيكَ

Allahım! Sana hamedederek seni tüm noksanlıklardan tenzih ederim. Senden başka ilah olmadığına şehadet ederim.Senden bağışlanma dilerim. Sana tevbe ederim’’

Evden çıkarken okunacak dua

بِسْمِ اللَّهِ تَوَكَّلْتُ عَلَى اللَّهِ, وَلاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إلاَّ بِاللَّهِ

’’Allah’ın adıyla. Allah’a tevekkul ettim.Güç ve kuvvet ancak Allah’ındır

اللَّهُمَّ إنِّي أعُوذُ بِكَ أن أَضِل أو أُضل ، أو أَزل أو أُزل ، أو أَظلم أو أُظلم ، أو أَجهل أو يجهل عليه

Allahım! Sapıklığa düşmekten veya düşürülmekten, ayağımın kaymasından veya kaydırılmasindan, zulmetmekten veya zulme uğramaktan, cehalete düşmekten veya cahil bırakılmaktan sana sığınırım

Eve girerken yapılacak dua

بِسمْ أللَّهِ وَلَجْنَا وَبِسْمِ اللَّهِ خَرَجْنَا وَعَلىَ رَبِّنَا تَوَكَّلْنَا ثُمَّ يُسَلِّم عَلَىَ أهله

Allah'ın Adıyla girdik, Allah'ın adıyla çıktık ve Rabbimize Tevekkul ettik sonra ailesin selam versin