Merhaba, öncelikle yazılarınızı ilgiyle okuyorum. Bir soru sormak istiyorum. GNC ve Solgar diye 2 gerçek var ve ciddi satışlar yapıyorlar. Sizce bu firmaların güvenilirliği nedir ve ürünlerinin güvenilirliği hakkında bir denetleme yapılıyor mu? Bunlar hakkında bir yazı da bekliyoruz sizden.

GNC VE SOLGAR’IN GÜVENİRLİĞİ NEDİR?

Piyasada, vitamin, mineral, antioksidan, lif, amino asit ihtiva eden binlerce ürün var.
Bu besin öğeleri sağlıklı yaşamak, hastalıklardan korunmak için elbette belirli miktarlarda alınması gereken maddelerdir ama bunlar normal beslenen herkesin yediği-içtiği gıdalarda yeteri kadar mevcuttur.
Özellikle de Türkiye gibi her mevsime ait çeşit çeşit sebze, meyve, ot ve hayvansal gıdaların bulunduğu bir ülkede besin desteklerine ancak çiğneme bozukluğu, yutma güçlüğü, bulantı-kusma, kronik hastalıkların nekahet dönemleri gibi özel durumlarda ihtiyaç duyulabilir.
Besin destekleri “herkesin mutlaka alması gereken ürünler olmadığı hâlde” çeşitli propagandalarla insanların kafalarında bu besin destekleri alınmazsa sanki sağlıklı yaşamanın mümkün olamayacağı gibi bir “algı” yaratılmıştır.

Birçok insan besin desteklerinin sağlıklı yaşamanın olmazsa olmazı olduğuna inandırılmıştır.
Bu doğru değildir; bu, bu tür ürünleri daha fazla satmak için yapılan bir aldatmacadır, bir beyin yıkama operasyonudur.

Mucize veya herhangi bir hastalığı önleyen veya tedavi eden bir bitki yoktur ama sağlıklı yaşayabilmek için bunların tümünün de makûl miktarlarda yenmesi icap eder.
Besin destekleri vasıtasıyla vücudun ihtiyacından fazla vitamin, mineral, antioksidan gibi maddelerin alınmasının sağlığa faydası değil zararının olduğu da unutulmamalıdır.
Oysa ne kadar çok yersek yiyelim bu besin öğelerini “tabii besinler” aracılığıyla sağlığımıza zarar verecek miktarda almak mümkün değildir.

Bu firmaların veya başkalarının ürünlerinin güvenirliği ve denetlenmesi hükümetlerin işidir.
Bir doktor olarak benim görevim bu ürünlerin gerekliliği ve hangi durumlarda, nasıl kullanılacağı konusunda halkı aydınlatmaktır.

Gelelim neticeye
Ben bugüne kadar on binlerce hastaya baktım ama hiçbirine de bu tür ürünlerden yazma ihtiyacı duymadım.
Bilmem anlatabildim mi?

Ahmet Rasim Küçükusta