TURAN' A VURULAN DARBELER

Nehirlerin akýþý Türk birliði yönündedir: Dil birliði, fikir birliði, iþbirliði! Ama...Turan Yazgan Yazdý.

Ama geçen 15 yýl için üzgün olmam normaldir. Devletimizin politik, sosyal ve kültürel hatalarýný içime sindirememem son derece normaldir.

l 29+5 harf diye alfabe kabul etmek akýl dýþý ve Turanða ilk darbeyi vuran ahmaklýktýr. Hiçbir dilin iki alfabesi olmaz.

l Türk ülkelerinden öðrenci getirip onlarý memnun edememek akýldýþý bir tutumdur. 10.000 kiþi diye böbürlenmek de cehalettir. Romanya, Moldovyaðdan (3 milyon nüfuslu) 15 bin öðrenci getirtir.

l Yurt dýþýnda üniversite açýp Rus diliyle eðitim yapmak gülünçtür. Yalnýz düþmanlar deðil dostlarýn da alay konusudur.

l Türk sermayesiyle özel okullar kurup Ýngilizce eðitim yapmak kölelik ruhu taþýmak demektir. Son örneði Bulgaristanðda ðTürk üniversitesið kuranlarýn Ýngilizce eðitim yapýlacaðýný ilan etmelerini kim içine sindirebiliyor? Biz Vakýf olarak bu gülünç duruma bir cevap olmak üzere Bulgaristanðda Türkçe eðitim yapacak bir ÝþLETME Fakültesi kurduk ve bu yýl hazýrlýk sýnýfýný baþlatýyoruz.

l Amerikan ülkücüleri (!?)nin Türk illerinde cirit atmasýna karþý bir tedbir alamamýþ olmamýzý affedebiliyor musunuz?

l Bakü - Ceyhanðýn 15 yýldýr sürümcemede kalmasýna ve mal bizim, toprak bizim olduðu halde ve Zengezurðun delinerek geçmesi gerektiði halde, Gürcistanðdan geçmesini ve çok küçük bir hisseye sahip oluþumuzu neye baðlayabiliriz?

Daha pek çok þey üzüntülü olmamýzý gerektirir ama asla ümitsiz olmamýzý gerektirmez.

Nehirlerin akýþý Türk birliði yönündedir: Dil birliði, fikir birliði, iþbirliði!...

Tanrý Türkðü Korusun.