Dostun ölüm haberi...

Yazar Adý: Bekir Coþkun

Yazar Ýletiþim: bcoskun@hurriyet.com.tr

O eski dostumun ölüm haberi birkaç gün önce geldi:

ðSeyfe Gölü öldü...ð

Arkadaþlarýmýz koþuþturdular ve birkaç gün sonra da Hürriyetðte ðülüm ilanýð üç sütuna, fotoðraflý, ðGölün yerinde þimdi çatlamýþ toprak ve toz varð cümleleriyle yayýnlandý.

Orta Anadoluðnun Seyfe Ovasýðnda kilometrelerce uzanan, içindeki adacýklarý, sazlýklarý, bataklýklarý, kendine özgü kokusu, enteresan bitkileri ve üzerinde konaklayan on binlerce flamingosu ile Seyfe Gölü artýk yok.

DSÝ kanallar açarak (týpký öbür göllere yaptýðý gibi) ona su getiren derelere setler çekerek yaptý bunu.

*
Yazýlarýmda çok adý geçerdi Seyfe Gölüðnün.

üünkü ben ona áþýktým.

Belki de biraz bana benzediði için; görkemsiz, kafasý bulanýk, iddiasýz ve koca çölümsü arazinin ortasýnda yalnýz.

Ýlk tanýþtýðýmýz gün ýssýz ve sessizdi.

Köylüler ðBirkaç güne kadar flamingolar gelirð dediler.

Ama o gün küçük küçük birçok uçak geldi, göle yakýn sarý tarlalara indi uçaklar. Uçaklardan birçok Ýngiliz, Fransýz, Belçikalý, Hollandalý, Ýsveçli zengin indi. Getirdikleri üç ayaklý yüksek merdivenleri gölün kýyýsýna kurdular. Sonra çýkýp merdivenlerin tepesine oturdular, battaniyelerini dizlerine örtüp dürbünlerini ellerine aldýlar.

Baþladýlar flamingolarý beklemeye.

Türkiyeðnin haberi yokken, yabancýlarý oraya çeken gizemi anlamasak bile, bu vatanýn evlatlarý adýna ðBu ecnebilerde akýl yokð dedik.

Ve vatani görevimizi yaparak uçakla gelen delilere(!) kýkýr kýkýr güldük.

Ýkinci gün o muhteþem þölen baþladý.

Bir kanatlý bulut gözüktü.

Flamingolar kanatlarýný açtýklarýnda pembe, kapattýklarýnda beyaz olan bulut gölün çevresinde dönmeye baþladý. Belki on binlerce flamingo bir aðýzdan neþeli bir göç þarkýsýný söyleye söyleye Seyfe Gölüðnde konakladýlar.

*
Zamanýdýr, önümüzdeki günlerde flamingolar yine gelecekler.

Ama Seyfe Gölü artýk orada deðil.

Dostumun ölüm haberini aldým.

Ben ise çok geceler kurduðum ðSeyfe Gölüðne gidiþð hayallerime son verdim. Ama flamingolar ne yapacaklar bilemiyorum.

Bir ihanettir, bir insanlýk suçudur kuruttular Seyfeðyi.

Gölün yerinde þimdi kurumuþ çatlak toprak, o topraðýn üzerinde susuzluktan ölmüþ su kaplumbaðalarý, toz ve eski bir gölün izleri var.

Bir de yakýnda gelip Seyfeðyi yerinde bulamayacak olan flamingolarýn bu kez acý çýðlýklarý olacak...

HüRRÝYET