AB'ye hayýr demek için Tandoðan'dayým............Yavuz Selim DEMÝRAÐ

Bayraðýný alýp, çoluk çocuðu ile Tandoðan''da bugün toplanacak olan Türk Milliyetçilerinin AB konusundaki net tavrýný sadece Türk Milleti deðil bütün dünya beklemektedir. Aslýnda Türk Milliyetçilerinin tavrý baþtan beri "AB''ye Hayýr !" ama siyaseten MHP''nin yöneticileri bir türlü "Hayýr !" diyemiyor.

Aramýzda bazý konularda fikir ayrýlýklarý, metot ve içtihat farklýlýklarý bulunan ve ülkücü hareketin derinliklerinden gelen MHP yöneticilerinin hemen hepsinin AB konusunda bizimle farklý düþünmediðini biliyorum. Kimse kýrýlmasýn ama "liberal rüzgar"lardan etkilenip, baþka partilerde politika yaptýktan sonra son sýðýnma limaný olarak MHP''yi tercih eden liberal kanat; "AB''ye karþý olduðumuzu ilan edersek, bizi iktidar yapmazlar !" vehmine kapýldýklarý için var güçleriyle "Onurlu üyelik" tezine sarýlýp zaman kazanmayý siyasi taktik olarak görüyorlar.

Bu zihniyetin MHP tabanýndan uzaktan yakýndan alakasý olmadýðý için, ülkücünün öfkesini bilmediði için takýndýklarý suni tavrýn ne kadar boþ olduðu bugünkü Tandoðan mitinginde ortaya çýkacak. Türkiye''nin dört bir yanýndan hareket eden ve sayýlarý 6 bini geçtiði ifade edilen otobüslerle Baþkent''e gelecek olan ülkücülerin hazýrlayarak Tandoðan''da açacaklarý pankartlarý dikkatlice okumak lazým.

Ýtiraf etmek gerekirse MHP ve ülkücü kuruluþlar þanlý tarihlerindeki disiplininden biraz olsun uzaklaþmýþ durumda. Bunun sebep ve sonuçlarýný uzun uzun tartýþmaya gerek duymadan fikri çizgideki netlik olmadýðýný belirtip yeniden Tandoðan''a dönelim.

Sevgili Arslan Bulut, neredeyse bir yýl önce "Býrakýn yaylalarý da, Brüksel''e cevap için Ankara''da dev bir miting düzenleyin" çaðrýsý yapmýþtý. Geç de olsa gerçekleþecek mitingde yýllardýr gönlü kýrýlan ülkücülerin kalbini kýrmamak þarttýr ! ülkücü inandýðýný yaþayan ve uygulayan dava adamýdýr. Onun göstereceði tepki de inancý gereðidir. Dolayýsý ile ülkücülerin "Ne AB''si ulan !", "AB''ye Hayýr !", "Ne Mozaiði Ulan !" gibi pankart açmalarýna kimse müdahale etmemelidir !...

ülkücü ahlak ve vakar içinde Tandoðan meydanýný dolduracak olan Türk Milliyetçileri bugün Ankara''dan sonra Türkiye''nin diðer illerinde de meydanlara inmeli ve sokakta nasýl davranýlacaðýný dosta - düþmana göstermelidir. "ülkücülerin sokakta iþi yok !" söylemi, ülkücülerin sokakta nasýl davranýlacaðýný bilmeyen kontrolsüz kalabalýklar olduðu þeklinde algýlanmýþtýr. ülkücüler günlük hayatlarýnda zaten sokaklarda gezmektedir. Bir araya gelip meydanlarda koyacaklarý tavýr, uzun süredir törpülenen milli refleksin yeniden tesisini saðlayacaktýr.

Bu arada Erciyes''te meydana gelen ahlaksýz davranýþý hatýrlatmakta fayda görüyorum. Baþkent Ankara mitingine partili - partisiz bütün Türk Milletinin davet edildiði ýsrarla belirtilmiþtir. Kerameti kendinden menkul bazý kiþilerin "davetiye krizi" çýkarýp, elinde bayraðý ile Tandoðan''a gelecek olan insanlarýmýza karþý terbiye sýnýrlarýný zorlamayacaklarýna da inanmak istiyorum.

Yýllar önce Aydýnlýk Gazetesi''nde ülkücüleri hedef gösteren ve ellerinde halen ülkücülerin kaný olanlara gösterilen "hoþgörü" umarým kendi ülküdaþlarýndan esirgenmez.

Gelelim Sayýn þandýr''ýn açýklamasýna. Dünkü yazýma konu olan MHP Genel Baþkan Yardýmcýsý Mehmet þandýr, gazetemizin Ankara bürosuna açýklama göndermiþ. 1995 seçimlerini sanýrým hatýrlamýyor. "þahsýnýzda, sevgisizliðin veya tanýmlayamadýðým hesaplarýn hangi davranýþlara sebep olabileceðini dehþetle ve ibretle izlemekteyim" diyen Sayýn þandýr''a cevabýmý en kýsa zamanda belge ve tanýklarýyla beraber vereceðim.

Bugün bu sütunda Sayýn þandýr ile tartýþarak; O''nun Tandoðan mitingine düþürdüðü gölgeyi tartýþarak, bu tarihi mitingi polemik konusu yapmaya niyetim yok.

Ben yarýn (bugün) Tandoðan''da olacaðým. Türk Milliyetçileri ile beraber "AB''ye Hayýr !" sloganýný ses tellerimi yýrtarcasýna seslendirirken, Sayýn þandýr hale "Onurlu üyelik" mi diyecek, bakýp göreceðizð

Mitingde buluþmak üzere ülkü ile kalýn !