Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Atatürk'ün vasiyetini

Lightbulb Atatürka?ün vasiyetini

ðAtatürkðün vasiyetini saklamayýnð............Aytunç Altýndal

Atatürk 50 yýl sonra açýklanmak üzere bir vasiyet býraktý mý býrakmadý mý? Bu vasiyette hilafete dair bir projesi var mýydý yok muydu? Devletin gizli belgelerine vakýf kimi devlet adamlarý bunu kabul ederken kimisi red ediyor. Ýddiayý ortaya atan araþtýrmacý-yazar Aytunç Altýndal ise hala kararlý...

Atatürk'ün gizli ve açýklanmayan bir vasiyeti olduðu geçen hafta Türkiye'nin gündemine geldi. Ýddialarýn sahibi yazar Aytunç Altýndal'dý ve bu görüþünü 1981 yýlýnda yazdýðý bir kitapla ilk kez ülke gündemine taþýmýþtý. Ýddiaya göre Atatürk, ölümünden 50 yýl sonra açýklanmak üzere bir vasiyet býrakmýþtý ve 400 sayfadan oluþan bu vasiyet genç Türkiye Cumhuriyeti'ne iliþkin siyasi, toplumsal ve tarihsel görüþleri içeriyordu. Vasiyette bulunduðu iddia edilen en çarpýcý nokta ise Mustafa Kemal Paþa'nýn Ýslam devletlerinin oluþturacaðý bir konsey aracýlýðýyla hilafet müessesesinin yeniden oluþturulmasý görüþüydü. Altýndal'a göre 1988 de dolan bu süre vasiyeti okuyan Kenan Evren tarafýndan, toplumun bu görüþlere açýk olmadýðý gerekçesiyle açýklanmamýþ ve üzerine bir 25 yýllýk daha yasak konmuþtu. Kenan Evren bu iddialarý kesin olarak reddetti. Ýddialar üzerine Ýstanbul Baðýmsýz Milletvekili Emin þirin, TBMM Baþkanlýðý'na bir soru önergesi verdi ve Adalet Bakaný Cemil üiçek'in yanýtlamasýný istedi. Bakan üiçek, böyle gizli ve yasaklý vasiyet bulunmadýðýný, Ziraat Bankasý'ndan getirtilen kasalara konulan belge ve eþyalarýn 1964 yýlýnda Genelkurmay Baþkanlýðý Harp Dairesi ile Milli Eðitim Bakanlýðý'na usulüne uygun þekilde devir ve teslim edildiðini açýkladý. Altýndal ise ðben belgelerin usulüne uygun olarak devredilip edilmediðini sormuyorum: bu belgeler niye açýklanmýyor diye soruyorum.ð diyor . Atatürk'ün siyasal, toplumsal ve tarihsel tasavvurlarýný içeren belgelerin 1988 de Kenan Evren' e geldiðini Hereke Hakimi Nurullah Aydýn tarafýndan tutulan zapta göre de Evren' in evraklarýn bazýlarýný açýkladýðýný, kalanýn üzerine de 25 yýl daha yasak koyduðunu savunan Altýndal, 1989-1990 yýllarýnda Sabah Gazetesi' nde bunlarýn defalarca yazýldýðýný, Nurullah Aydýn' ýn yazdýðý raporun da yayýmlandýðýný hatýrlatýyor.

1958' de Menderes' in de bu vasiyeti okuduðunu ve bir konuþmasýnda halka ðÝsteseniz siz hilafeti de getirirsinizð dediðini vurgulayan Altýndal ð neden bunu söylüyor? Söylemesinden bir süre sonra 27 Mayýs darbesi oluyor ve idam ediliyor. Bunlar durup dururken söylenmiþ,yapýlmýþ þeyler deðil... Emin þirin ðAytunç Altýndal bunu neden ortaya attýð diyor. Anlatayým...ð

Ýngiliz diplomata dikkat
    ð6 Kasým 2004'te Ýngiltere Dýþiþleri Bakanlýðýndan ve istihbaratýndan üst düzey bir diplomat Türkiye'ye sürpriz bir ziyaret yaptý, bazý temaslarda bulundu, Abdullah Gül' le de görüþtü ve bir açýklama yaptý: 'Ýslam aleminin artýk bir halifeye ihtiyacý vardýr ve Türkiye de buna öncelik etmelidir.'dedi.

10 Kasým 2004 te, 4 gün sonra ben de bunu Akþam Gazetesi'nde ðAtatürk'ün vasiyeti içinde bir hilafet projesi var mýydýð þeklinde anlattým.Mustafa Kemal Paþa'nýn genç Türkiye Cumhuriyeti ile ilgili tasavvurlarý var; bunlar Ziraat Bankasý'nda bir kasada saklanýyordu.Kasým 2004'te sorduðum zaman Evren'in cevabý þu oldu: ðüyle bir gizli vasiyet yok; fakat belgeler var, ben bu belgeleri okudum, yayýmlanmasý gerekenler yayýmlandý, olmayanlar kaldýrýldý.üyle mühim bir þey yok,Mustafa Kemel Paþa Fransýz bir gazeteci ile bir gece geçirmiþ, onlarý yazmýþ.ð SKY TV'dekendisine cevaben ðsayýn Evren okadar belge okumuþ, aklýnda kala kala sadece bu kalmýþ, þaþýrmadým, kendiside çýplak kadýn meraklýsý bir ressam oldu baþýmýzað dedim.

Sonra Emin þirin konuyu Meclis'e getirdi, Adalet Bakaný Cemil üiçek yazýlý olarak cevapladý.Bakan ðBu belgeler 1934 yýlýnda askeri arþive ve Milli Eðitim Bakanlýðý'na usulüne uygun olarak devredilmiþtirð diyor.Ben bu belgelerin usulüne uygun olarak devredilip devredilmediðini sormuyorum; bu belgeler niye açýklanmýyor diye soruyorum.Dolayýsýyla soru ðO belgelerde ne var?ð Diyorlar ki ðBelgelerin üzerinde 50 yýllýk yasak yok, askere devredilmiþ bilgilerin açýklanmasý gerekir, Bakan bilgilerin usulüne uygun olarak devredildiði konusunda bilgi veriyor, belgelerin ne olduðu konusunda bilgi vermiyor.Muhtemeldir ki bu bilgiler Ziraat Bankasý kasasýnda saklýdýr; bu belgeler açýklansýn.Bu çok önemli neden önemli?

ðABD ve Ýngiltere'nin hilafet projesi engellenmelið

üünkü ABD'nin ve Ýngiltere'nin bir hilafet projesi var ve þu anda da Türkiye'de kendisinin halife olabileceði düþüncesinde insanlar var, bir tanesi de Amerika'da bunlarýn... Mustafa Kemal Paþa'nýn Nutuk'ta da yer alan bir tasavvuru var.Diyor ki ðGünümüzde (1920'lerden söz ediyor) 3 tane müslüman ülke var, Türkiye, Ýran ve Afganistan... Ýleride bu sayý 45-50'ye çýkar, o zaman müslüman devletler bir araya gelirler ve 5 devletten oluþan bir dýþ konsey kurarlar ve bu konsey büyük millet meclisleri aracýlýðýyla, rotasyan usulüyle hilafeti temsil ederð projesi bu... Bugün ABD de diyor ki ðHilafet devletler nezdinde olursa Ýslam ülkeleri güçlenir, bir þahsý halife etmekle bunu yürütmek lazým.ð Ýngiltere'nin de isteði bu...
    Adamlarýndan birini halife diye yutturabilirlerse onunla anlaþarak iþleri götürecekler.Halbuki Ýslam ülkeleri birliðinin dýþ konseyi olursa götüremeyecekler.Mesele burada.Ben bir þahsa binaen hilafet kurulmasýna karþýyým; zaten cumhuriyet ilan edilmeniz için saltanatý kaldýrmanýz lazým.

Cumhuriyet saltanatýn alternatifidir.Ama hilafet baþka bir olay...Zaten Mustafa Kemal Paþa da 1922 yýlýnýn Kasým ayýnda Meclis'te yaptýðý saltanat ve hilafet konulu konuþmasýnda saltanatý eleþtiriyor, hilafeti övüyor.Bunun belgelerini 1981'de eski Türkçe olarak yayýmladým.ABD'nin büyük Ortadoðu projesinde bir yandan Fener Patriði'nin ekümenik yapýlmasý var; bir yandan da Türkiye'nin hilafeti ve halife olarak kendi adamlarýný getirme konusu var.

ðÝlerde güçlenirsek neden olmasýnð
    Bunun önünü kesmek için diyorum ki, Mustafa Kemal Paþa'nýn bir tasavvuru vardý; bu maalesef bu güne kadar konuþulup tartýþýlmadý.Hilafetin kaldýrýldýðý günden bu yana bu tartýþma var.O günlerdeki kanunlarýmýz ðhilafet büyük millet meclisinin nezdinde temsil ediliyorð deniyor.1924'te hilafet kaldýrýlýrken yabancý devletlerle girilen mali iliþkilerde ðÝslam'ýn halifesi bunlara el açtýð dedirtmeme düþüncesi rol oynadý.Ýleride Güçlendiðimizde niçin olmasýn diye bir görüþ var.

ðEkümenik olursa birileri de halifelik isterð
    Avrupa birliði hayali bitti, o iþ yattý.Yýllardýr bunu hiç olmayacaðýný, hatta imtiyazlý ortaklýk bile verilmeyeceðini anlatýyorum.Türkiye'nin yeni birlikteliklere ihtiyacý var.bu noktada Mustafa Kemal Paþa'nýn tezi tartýþýlýr; beðenilir beðenilmez kurulmuþ bir G8 var.AB hayali yerine G8 ve Ýslam kalkýnma ürgütü'nün de baþkanlýðýnda yeni arayýþlara gidilebilir.

Belgelerin açýklanmasýný, hilafet konusunun da Mustafa Kemal Paþa'nýn çizdiði þekilde tartýþýlmasýný ve ABD ve Ýngiltere'ye de þahýz bazýnda bir hilafet kurdurma imkanýnýn ortadan kaldýrýlmasýný istiyorum.Ekümenliðe karþý çýkýþýmýnda nedeni bu... üünkü ðeðer papaz ekümenik oluyorsa, ben de halife olurum' diyecekler bulunur.ð

Nokta Dergisi/26 Haziran 2005

Lightbulb Atatürk'ün sýr

Atatürk'ün sýr vasiyeti neydi?...................Aytunç Altýndal

Araþtýrmacý Aytunç Altýndal, Atatürk'ün 50 yýl sonra açýklanmasýný istediði vasiyetinin, 1988'de Kenan Evren ile Turgut üzal tarafýndan gizlendiðini iddia etti.

AB'nin gizli þifrelerini açýklayan Araþtýrmacý-Yazar Aytunç Altýndal, Atatürk'ün 'siyasi, toplumsal, tarihsel vasiyeti'nin gizlendiðini düþünüyor. Altýndal'a göre, Atatürk, bazý notlarýnýn ölümünden 50 yýl sonra açýklanmasýný vasiyet etmiþti. Atatürk'ün notlarýnda, 'Ýlelebet payidar kalacaktýr' dediði Cumhuriyet için ileride neler yapýlmasý konusundaki görüþleri bulunuyordu.

KENAN EVREN ÝZÝN VERMEDÝ

Ata'nýn sýr vasiyetinin 1988'de yani Atatürk'ün ölümünün üzerinden 50 yýl geçtikten sonra açýldýðýný belirten

Altýndal, 'Cumhurbaþkaný Kenan Evren ve o günkü Baþbakan Turgut üzal, bunlarý okudular. Ancak bu görüþlere, bu fikirlere 'toplumun henüz hazýr olmadýðýný' öne sürerek bunlarýn açýklanmasýný engellediler' dedi. 1988'de Atatürk'ün vasiyetinin üstüne 25 yýllýk yeni bir yasak konulduðunu söyleyen Altýndal, vasiyette neler olduðuna dair ipuçlarý olduðunu düþünüyor.

HÝLAFET DüþüNCESÝ

Altýndal'a göre, Atatürk'ün notlarýnda Hilafet'le ilgili ilginç fikirleri yeralýyordu. Atatürk hilafetin kiþi bazýnda deðil,

Bütün Ýslam ülkeleri arasýnda rotasyonla deðiþecek bir kurum olarak canlandýrýlabileceðini söylüyordu. Altýndal'a göre, bu vasiyeti 1958'de öðrenen Adnan Menderes, sonunu hazýrlayan o cümleyi; 'Siz isterseniz hilafeti bile geri getirebilirsiniz'i bu nedenle söylemiþti. Altýndal, Atatürk'ün '1920'lerde sadece 3 Müslüman devlet var. Türkiye, Ýran ve Afganistan. Bu sayý ileride 40'a 50'ye çýkarsa, bu devletler kendileri biraraya gelerek bir Hilafet Meclisi oluþtururlar'dediðini öne sürdü.

FÝKRÝ BUGüN GERüEKLEþTÝ

Mustafa Kemal'in saltanata karþý olduðunu, ancak Hilafet'e bir müessese olarak karþý çýkmadýðýný savunan Altýndal, Atatürk'ün fikirlerinin aslýnda bugün hayata geçtiðini düþünüyor. Bugünkü ÝKü'nün ana hatlarýný 1920'lerde çizdiðini söyleyen Altýndal,'Mustafa Kemal'in Hilafet'in 5 güçlü Ýslam üyesinin daimð konseyi oluþturmasýný, bunlarýn belirli süreler içinde rotasyonlu olarak Hilafet'i temsil etmesini istediðini düþünüyorum' dedi. ABD ve Ýngiltere'nin Hilafet'i kiþi bazýnda yeniden kurmak çabasýnda olduðunu söyleyen Altýndal, 'Bizim tezimiz, Mustafa Kemal Atatürk'ün tezidir, yani 'Hayýr; babadan oðula geçen Halifelik olmaz. Bu akýldýþýdýr' diyoruz. Biz atak davranamazsak, onlarýn istediði Hilafet'e gider' dedi.

VATÝKAN GÝBÝ

Ýslam ülkelerinin tesis edeceði bir hilafet sistemine dünyada terörizmin önlenmesi için ihtiyaç duyulduðunu söyleyen

Altýndal, 'Bu sistemde en yüksek bir fetva makamý olacaktýr. Böylelikle bir Ýslam Adaleti tesis edilir. Bir tarafýn Vatikan'ý var öteki tarafýn bir gücü yok. Bu Ýslam ülkelerinin gücünü arttýran birþey olacak. ürneðin Hilafet, tank alacak Bangladeþ'e bu ülke Ýslam'a daha yakýn, oradan al diyecek. Bu Ýslam'a saygýyý da arttýracak' dedi.

ATATüRK NUTUK'TA NE DEMÝþTÝ?

Aytunç Altýndal, Nutuk'taki hilafetle ilgili bazý sözlerin kendi fikrini desteklediðini düþünüyor. Atatürk'ün,1963 yýlýnda Ankara üniversitesi Basýmevi'nde basýlan Nutuk'unun 490'ýncý sayfasýnda aynen þu sözleri yeralýyor: ...Ortak iliþkileri korumak ve bu iliþkilerin gerektirdiði koþullar içinde birlikte iþ görmeyi saðlamak için ilgili Müslüman devletlerin delegelerinden bir Meclis kurulacaktýr. Bu meclisin baþkaný, birleþmiþ Müslüman devletleri temsil edecektir diye bir karar alýnýrsa, iþte o zaman, istenirse o birleþik Müslüman Devleti'ne Halifelik adý verilir. Yoksa herhangi bir Müslüman devletin bir kiþiye bütün Müslümanlýk Dünyasý iþlerini yönetip yürütme yetkisini vermesi us ve mantýðýn hiçbir zaman kabul edemeyeceði bir þeydir.'

Ýþte zabýtlar

Atatürk 1 Kasým 1922'de Meclis'te düzenlenen gizli oturumda konuþmuþ, saltanatý yerden yere vururken hilafet ile cumhuriyetin birarada varolabileceðini söylemiþti. Atatürk konuþmasýnda hilafeti TBMM'nin temsil edeceðini vurgulamýþtý. Hilafet 3 Mart 1924'te kaldýrýldý.

CELAL BAYAR DA BÝLÝYORDU

Vasiyetle ilgili 3. Cumhurbaþkaný Celal Bayar'ýn da bilgisi olduðunu söyleyen Araþtýrmacý-Yazar Aytunç Altýndal, 1967'de Bayar'a 'Atatürk'ün gizli vasiyeti var mýydý?' diye sorduðunu, Bayar'ýn da kendisine, 'Muhtemeldir. Açýklanmasý þimdi doðru olmaz, Türkiye hazýr deðil' dediðini söyledi. Kenan Evren'in, Atatürk'ün fikirlerini gizlemesindeki amacý mutlaka açýklamasý gerektiðini söyleyen Altýndal, Atatürk'ün notlarýnýn Anýtkabir'de olduðu yolunda kendisine güvenilir bilgiler geldiðini de sözlerine ekledi. Altýndal, Atatürk'ün sýr vasiyetinin, Cumhurbaþkanlýðý'nýn ardýndan Meclis'te Atatürk'ü Koruma Komisyonu'nun kararýyla, Genelkurmay Baþkanlýðý'nýn oluru alýndýktan sonra açýklanabileceðini de sözlerine ekledi.