Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Tedaþ Öalýsaný Açýklýyor

atoybil
    Guest

Lightbulb Tedaþ Çalýsaný Açýklýyor

SAYIN BAþBAKANI ve BAÐIMSIZ YARGI ORGANLARINI GüREVE DAVET EDÝYORUZ

MÝM HABERðe gelen bazý ihbar yazýlarýndan sonra , bu yazýlar kamuoyuna haber olarak duyurulmuþ ve TEDAþ ile ilgili yolsuzluk ve usulsüzlük suçlamalarý ile ilgili devletin ilgili kurumlarý göreve çaðrýlmýþtý.. Buradan yaptýðýmýz çaðrýlarda, özellikle TEDAþ çalýþanlarýna seslenilerek, tarafýmýza bilgi akýþý saðlanmasý halinde bu iþin sonuna kadar takipçisi olacaðýmýz dile getirilmiþti.. Yurttaþlýk bilincine sahip pek çok TEDAþ çalýþaný yürekli davranarak bilgi ve belge akýþý saðlarken, TEDAþ yönetimi de, çað dýþý bir davranýþ gösterip, MÝM HABERðin web adresine filtreleme sistemi uygulayarak sözde yayýnlanan yazýlarýn çalýþanlarýnca okunmasýna engellemeye çalýþmýþtý... TEDAþðýn ðonurlu ve dürüst çalýþanlarýð bu yasaklara raðmen; evlerinden, internet cafelerden veya baþka yollardan, bu yasaðý delerek yüreklice bizi takip etmeye ve bilgi akýþý sunmaya devam ettiler.. Biz baþta da dediðimiz gibi, bu ortaya atýlan iddialarýn sonuna kadar takipçisi olacaðýz. Ve bu haberleri devletin tüm birimlerine, ulusal ve yerel gazetelere, internet portallarýna ve Türkiye sýnýrlarýnýn dýþýna kadar, tüm dünyaya duyuracaðýz. Biz burada susmayacaðýz!.. Namuslu insanlarýn yanýnda olurken; hýrsýzlýk yapanlara, haksýz menfaat edinip devletin parasýný hortumlayanlara ve bu paralarla zevki sefa sürenlere , namuslu yurttaþlar ve kamu adýna ðDURð diyeceðiz...

TEDAþ'ý zararara uðratanlarýn Belgesi ve basýnda çýkan bazý yazýlar : BELGEYÝ GüRMEK ÝüÝN TIKLAYIN

TEDAþ üALIþANI AüIKLIYOR:
    ðSize saygýlar sunarak, hemen TEDAþða baðlý Baþkent Elektrik Daðýtým A.þ.deki Ýrticai Kadrolaþmadan ve bazý yolsuzluklardan bahsetmek istiyorum. Siz Fethi Bulut ile uðraþýrken aslýnda dananýn büyüðünü ahýrda unuttunuz. Size gönderdiðim, yazý ekindeki belge ve gazete haberlerinden de anlaþýlacaðý üzere Sayýn Hilmi Gülerðe Fethi Bulutðtan daha yakýn olan, Gazetelerde Muhasebecisi, Kasasý diye yazýlan, Baþkent Elektrik Daðýtým A.þ. genel Müdürünün kendisinden ve yaptýðý iþlerden bahsetmek istiyorum.
    BEDAþðýn þu andaki Genel Müdürü Hasan Hüseyin Savaþ, HvKKðda çoðunluðu dað baþlarýnda bulunan radarlarda Jeneratör teknisyen Astsubayý olarak çalýþýrken, irticai faaliyetleri sebebiyle Yüksek Askeri þüra tarafýndan atýlmak üzereyken kendi isteði ile 18.04.1995 tarihinde istifa ediyor. Bu arada Gü ÝÝBF Maliye Bölümünü bitirip ayný yerde master ve doktora yapýyor. Ýki defa girdiði doktora sýnavýnda baþarýsýz olmasýna raðmen, Beþir Atalay tarafýndan KKüðde derslere sokuluyor ve buradan da Beþir Atalay ile birlikte ayrýlarak, 16 Aralýk 2001 tarihinde emekli oluyor...
    Son genel seçimlerden sonra 20.03.2003 tarihinde emekliliðinden vazgeçerek Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlýðýnda; Hilmi Güler tarafýndan ETKBðda Daire Baþkaný olarak iþe baþlatýlmýþ, sonra sýrasýyla, Türkiye Elektrik Ticaret A.þ.ðde Müþavir ve hemen arkasýndan Vekaleten Genel Müdür Yardýmcýlýðý ve Baþkent Elektrik Daðýtým A.þ.ðde Yönetim kurulu üyeliði, sonra TEDAþðtaki Genel Müdür Yardýmcýlýðý Kararnamesi Köþk tarafýndan imzalanmayýnca BEDAþða Genel Müdür Yardýmcýsý ve Körfez Elektrik Daðýtým A.þ.ðde yönetim kurulu üyeliði, sonra TEDAþ ve Baðlý Ortaklýklarýnýn üzelleþtirme Ýdaresine baðlanmasý ile, daha önce 3ðlü kararname ile atama yapýlan Baþkent Elektrik Daðýtm A.þ.ðye, üÝB Metin Kilciðnin imzasý ile Genel Müdür ve Yönetim Kurulu üyesi olarak atanýyor....
    Yani H. Hüseyin Savaþðta, geçenlerde gazetelerde çýkan ve Kararnamesi Sayýn Cumhurbaþkanýmýz tarafýndan onaylanmadan 3 defa geri gönderilen EüAþ Genel Müdürü ünder Piyade gibi, Hilmi GüLERðin vazgeçemediði bir kiþidir.
    H. Hüseyin Savaþ, bu atamalar sebebi ile her zaman ve ayný anda, Daire Baþkaný, Müþavir, Genel Müdür gibi kadrolar nedeni ile Maaþ, Yönetim Kurulu üyeliði nedeniyle Huzur Hakký ve TEÝSAN adlý Personel Biriktirme Sandýðýnda verilen ve hiç gitmediði bir görev nedeniyle buradan saðlanan yüklüce paralarla, 3 ayrý yerden de nemalanmaktadýr....
    Baþarýsý kendisinden menkul Hasan Hüseyin SAVAþðýn Baþkent Elektrik Daðýyým A.þ. Genel Müdürlüðünde yaptýðý usulsüz atamalardan ve iþlerden kýsaca bahsedersek; Bu þahsý geçmiþinden utandýðý ve korktuðu için, öncelikle kendisi gibi Astsubaylýktan gelen ve yýllardýr kurumda dürüst oalarak çalýþan, yöneticilik yapanlara baský ile emekli etmiþtir. Kamuda Görevde Yükselme Yönetmeliðine göre sýnava girerek atama yapýlmasý gereken kadrolara, sýnavsýz atama yapýlan Koruma Güvenlik biriminde hiç çalýþmamýþ olan Personel Müdürü Rüþtü ESði, Kaçak Müdürü Ferhat üzkanðý, Ramazan AKTEKÝNOÐLUðnu Koruma Güvenlik Müdürlüðünde çalýþmýþ gibi göstererek, sýnavsýz olarak kendi kadrolarýna müdür olarak atamýþtýr.
    Bundan ayrý olarak, teknik kadrolarda müdürlük alamayan ve müdür yardýmcýsý olan, Canan üzdemirði Beypazarýðna, Yavuz Yýmazðý þereflikoçhisarða, Recep Katýrcýðyý üubukða, Atacan Günbayðý Kazanða kaðýt üzerinde atayýp, bunlarý sýnavsýz olarak Müdür yapmýþ, merkezde özel hizmet tazminatý düþük olan Müþteriler Müdürü Necip Fazýl Baðlý Kýzýlcahamamða Ýþletme Müdürü olarak atamýþ gibi göstererek, buralara hiç gitmedikleri halde(150-200 milyon TL ) fazladan tazminat almalarýný saðlamýþtýr.
    .Hasan Hüseyin SAVAþ, Ulusðta kirasý 5 milyar TL olan 5 katlý bir binayý boþaltmýþ, tahsilat veznelerinin önünde kuyruklar uzayýp sýkýþýnca da ayný semtte 2 odayý 6,9 milyar TLðye kiralamýþ ve buralarda þekerbenk ve Finansbank elemanlarýna tahsilat yaptýrmaktadýr. Her türlü gideri kurum tarafýndan karþýlanan bu bürolarda banka adýna çalýþan personeli de, kendisinin ve çevresinde bulunanlarýn yakýnlarýnýn çocuklarý arasýndan seçmektedir.
    Ayrýca, H. Hüseyin Savaþ þu anda özel dinlenme odasý ve banyosu hariç 350m2 çalýþma odasý bulunan binayý, þekerbankðtan yýllýk 380 milyar TLðye kiralamýþ, bankadan karþýlýksýz olarak aldýðý 600 bin Dolar ile kendi isteðine göre tefriþ ettirmiþ, karþýlýðýnda da yazý ekinde gönderdiðim ve BEDAþ eski Genel Müdürü Yýlmaz KARAMAN ve TEDAþ Genel Müdürü Haþim KEKLÝK ile beraber imzaladýklarý özel sözleþmelerden de anlaþýlacaðý üzere, þekerbankða kýyakçýlýk yaparak aylýk, Ankaraðda 10, Ýstanbulðda 25 trilyon TL Kurum parasýný bankada tutma sözü vermiþlerdir. Bu özel protokol sebebi ile Yýmaz KARAMANðýn hemen görevden alýnmasýný saðlamýþ ve o zaman Genel Müdür Yardýmcýsý olduðu BEDAþða (H. Hüseyin SAVAþ) Genel Müdür olmuþ, þimdide Sayýn Cumhurbaþkaný engeli ile, her türlü usulsüz eylemine sahip çýkan ve kendisi adýna hareket ettiðini söyleyen ETKBðna Müsteþar olamayacaðýný anlayýnca, TEDAþ Genel Müdürü Haþim Keklikðin yerine Genel Müdür olmak için çalýþtýðý söylenmektedir. Hilmi Gülerðin ve üÝB Baþkan yardýmcýsý kayýnbiraderinin sahip çýkmasý ile Sayýn Kemal Unakýtanðýn da bir þey yapamadýðý söylenmektedir. Ayrýca, Haþim Keklikði avlamak için kullandýðý TEDAþ Teftiþ Kurulu Fiili Baþkaný sabýkalý Mesut Karaosmanoðlu ile Yasal Baþkaný Mustafa Girgirðe baðlý þirketlerde denetim kurulu üyelikleri vererek onlarý kullanmaktadýr.
    Ayrýca 29 sözleþmeli memura maaþýnýn 2 katý ikramiye verdiði ve bu parayýda kendi aralarýnda paylaþtýklarý, ikramiye alan fakat ellerine almasý gereken paranýn yarýsý kadar para geçen kiþiler tarafýndan söylenmektedir.ð
    --------------------------------------------------------------------------
    ðAslý odacýdan Genel Müdür Yardýmcýlýðýna uzanan süreçte hangi baðlantýlar bu Fethi BULUTðu zirveye çýkardý iyi araþtýrmak lazým. Ayrýca zatialleri Memur-Sen'in TEDAþ içinde örgütlenmesini saðlamýþtýr.Tabi bu arada Sendikasýna üye olmak istemeyenler için ne gibi önlemler aldý herkes bilir. Yanlýz yorumlarda bu haberin yayýnlanmasýna neden olanlar hakkýnda atýp tutuluyor. Suçluluk pisikolojisi bu duruma neden olmasýn. Ne demek erkeksen ismini yayýnla ? Nasýlsa teftiþ kurulu borazan istediðiniz gibi üfleyip öttürüyorsunuz ya . Bu haberi uçuranlarý ayaðýndan asarsýnýz deðilmi?ð
    -----------------------------------------------------------
    ðBayram deðil seyran deðil geçen hafta aniden mütahhit ödeme takvimi deðiþtirildi,yani 300 Trilyonluk mama serbest býrakýldý.Neden? Sayýn Fethi BULUT'un yýl baþýnda usulsüz olarak iþe aldýðý,2. gün sonra da yediði fýrçayla iþ akitlerini feshettiði kiþiler kimler? 2. sekreteri de bunlara dahilmi? Kýzcaðýzlar hala aðlýyorlar mý? Haberde geçen odacý Lokman 2. senedir ne kadar fazla mesai almýþ? Bunlarýn hepsini çalýþarakmý almýþ? Ne tür hizmetler veriyor?Taþýt Kanunu çok açýkken Genel Müdür Yardýmcýlarý Gölbaþýna evlerine makam araçlarýyla gitmiyorlarmý? Amasya Belediye Baþkan Aday Adayý olup listeye giremeyince tornistan yaparak yine masasýna oturan ü.Faruk Gültekin isimli sayýn Genel Müdür Yardýmcýsý hakkýnda Baþbakanlýk UTK tarafýndan "bu adam mürtecidir" denilerek rapor yazýldýmý?ð
    --------------------------------------------------
    Tedaþ ülkemizin en önemli kuruluþlarýndan birisi.. Koskoca TEK'in son 20 yýlda bölüne bölüne ortaya çýkan çok sayýda parçasýndan biri de Tedaþ'týr. Kamu kuruluþlarýnda "her iktidarýn kendi ekibiyle çalýþmasý doðaldýr" diye yutturulmaya çalýþýlan sözde kural,sonunda Tedaþ'ý bugünkü hale getirmiþtir. Bu F.B.gibilerin yönetiminde (!) bir büyük deðer,resmen arpalýk haline getirildi. Bugün Tedaþ'ýn 22 sözde A.þ.i var.Buralar ne iþ yapar? Cevap mý? Koskoca bir hiç..Bu A.þ.lerde bugün tek bir iþlem yapýlmýyor..Bunla sadece yalaka partizanlara ayda 750-1200 YTL (asgari ücreti gözönüne alýnýz lütfen!) ek gelir getirmek için örgütlenmiþtir. mesela 10 senedir eline kalem almayan eski yönetici Mehmet ünal efendi bugün Elazýð A.þ.de Yönetim Kurulu Bþk.olarak ne iþ yapar? ya da Gazi üniv. doçenti Diyarbakýr A.þ.de yönetim kurulu üyesi olarak ne yapar? Bir A.þ.de 3 yönetim 2 denetim kurulu üyesine ayda ödenen para yaklaþýk 5.000 YTL, yýlda 60.000 YTL dir. 22. A.þ.de bu rakam ayda 110.000 YTL.yýlda ise yaklaþýk 1.320.000 YTL dir. Bu rakamlara bu kiþilerin ayda 1 kez yaptýklarý turistik seyahat giderlerini de koyarsanýz 2. Milyon YTLðyi aþar. Yazýklar olsun..Sýrf yalakalýk yaptýklarý için bu kiþilere verilen paralara..Bu ülkenin okulu yok,saðlýðý ortada..ama bu efendiler utanmadan bu paralarý cebe atýp ortalarda dolaþýrlar.Lütfen okuyucular bunlarý da dikkatle okusunlar,devletin kaynaklarýnýn nasýl peþkeþ çekildiðini anlasýnlar.
    --------------------------------------------------------
    Evet Arkadaþlar Kimi Kime þikayet Ediyorsunuz.....!!!!
    TEDAþ üZELLEþTÝRME KAPSAMINA ALININCA, SN BAKANIN DEMECÝNÝ HATIRLAYIN LüTFEN..
    --"EVET BÝR OYUNCAÐIMI KAYBETTÝM" OLMUþTU
    Elbette þimdi sevdiði,oynadýðý ve oynattýðý oyuncaðýný koruyacak vede bizler ibretle yine izleyenler olacaðýz...Ama hatýrlatýrým....
    KESER DüNER,SAP DüNER diye bir ata sözü var unutmasýnlar..... Bu Vatan vede Bu kurum elbette sahipsiz deðil olmayacakda bunu böyle bilsinler. Namuslu gözüken bu Namusuzlardan elbette birgün Bunun Hesabý sorulacak...
    -----------------------------------------------------
    ARKADAþLAR BU AYSBERGÝN GüRüNEN YüZü........!!!! Birde hafifce kýmýldatalým daha neler var Mesala Yýllardýr üLKüCü lere abilik yapan ve üLKüCü Gecinen bunlarýn arasýnda gercek yerini bulan B.SITKI AKSOY'a bakalým ve inceleyelim o Fethi BULUT'tan azmý acaba....!!!!! Yaptýklarýný, Kukla icraatlarýný F.B kararnamesinin Köþkten dönmesinden ve F.B. abisinin talimatlarý doðrultusunda icraat yapan,Gen. Müd.yrd Sn.B.SITKI AKSOY'un (tabii ek yönt.krl üyeliði maaþý dahil) Sakýnýp sakladýðý ve hala iliþkisini alanen devam ettirdiði Müd.N.ü le ne demeli...?????
    -----------------------------------------------

BUGüN HERKESÝNDE BÝLDÝÐÝ GÝBÝ TEDAþ HABERLERÝN ÝNTERNETTE AYYUKA üIKMASI ÝLE SAYFALARA BAÐLANTILARI KAPATTI SAYFALARIN KAPANMASINI ÝSTEYENLERÝN DURUMU BüYLE üRTBAST EDÝLEBÝLECEÐÝNÝ DüþüNMELERÝ üOK BüYüK CAHÝLLÝK HÝü BÝRþEY BÝLMÝYORSUNUZ BEYLER ÝNTERNET SADECE TEDAþ TA YOK VE YASAKLAMANIZ BU SUüLAMALARI KABUL ETTÝÐÝNÝZ ANLAMINA GELMEZMÝ ... KÝMLERE NE SüZLER VERÝLDÝKÝ HALA BAKANLIK TARAFINDA BÝR HAREKETLENME YOK ...
    -------------------------------------------
    Fethi BULUT,son iþçi alýmlarýnda yine yapacaðýný yaptý.imtihan listesini yine o hazýrladý.hala genel müdür adýna iþ yapýyor.takip edin daha neler bulacaksýnýz....
    -----------------------------------------
    Habere konu bu kiþi (Fethi Bulut) ile ilgili bütün haberler doðrudur zannediyorum. üünki ben iþçi olarak çalýþýyor iken 4 yýllýk fakülte diplomamý ibraz ederek memurluða geçmek istedim ve sýnava girdim. Kendisi iki yýllýk okul mezunu olmasýna raðmen sözlü sýnavý kendisi yaptý ve bana ipe sapa gelmez sorular soruyordu. Yazýlýda yüksek puan almama raðmen kendi yandaþlarý iki yýllýk okul mezunlarýný baþarýlý saydý beni yedeðe býraktý.
    Tedaþta çalýþan temizlik firmasý elamanlarýnýn bir kýsmýný iþten çýkarttýrarak kendi hemþerisi (Yozgatlý) iþçileri iþe aldýrdý.Asgari ücretle çalýþan insanlarla bile uðraþacak kadar küçüldü koskoca genel müdür yardýmcýsý.
    Yazýda beliritlen sekreteri kýzda (P) aslýnda temizlik firmasý elamanýdýr. Sonradan kontenjan dýþýndan kadroya aldýrmýþ olabilir.
    þunu söylemek istiyorumki bu tür kiþiler devlet yönetimine hiçmi hiç yakýþmýyor. Bu kiþilerin yetkili kýlýnmasý sakýncalý , yetkililerin bu kiþi hakkýnda bir þeyler yapmasý gerekiyor. TEDAþ' ýmýz kurumlar içerisinde saygýn yeri olan bir kuruluþtur. Böylesi ...! ne idüðü belirsiz kiþiler kurumumuzu küçültemez , saygýnlýðýna gölge düþüremez.
    -----------------------------------------------------
    Fethi Bulut son personel alýmlarýnda eleman baþý 5000 euro aldýðý, Sayýn Bakana kadar giden bu söylenti yüzünden bakanýn çok sevmesine ve onu korumasýna raðmen bir gecede görevden aldýðýný herkes biliyor. Adý aþk dedikodusuna karýþan (R) isimli temizlik firmasý elemaný ilk okul mezunu olduðu halde Fethi Bulut tarafýndan lise diplomasý alýnmýþtýr. Vakýflar Yasasýna göre üst görevdeki yöneticiler vekýflarda yönetici olamayacaklarý ve para alamayacaklarý halde TEDAþ, TEÝAþ, EAüþ yöneticiler TEK Vakfýnda hem yönetici ve hem de herbiri 1 Milyarýn üzerinde ücret almaktadýrlar.
    Olumlu yorum yazanlar Fethi Bulut tarafýndan göreve getirilenler ve onun getirdiði görevlerden yönetim ve denetim kurulu üyesi olarak avantadan para alarak cöplenenlerdir.
    -------------------------------------------------
    TEK VAKFI üyeleri, sizlere sesleniyorum, yýllardýr diþinizden týrnaðýnýzdan ayýrdýðýnýz paralarla ödediðiniz aidatlarýnýzýn daha dün iþe girmiþ kiþiler tarafýndan herbiri ayda 1 milyar liranýn üzerinde huzur hakký alarak talan edilmesine müsaade etmemeliyiz. Olaðanüstü genel kurula giderek bu hýrsýzlardan kurtulmalýyýz. Savcýlarý görev davet ediyorum Vakýflar Yasasýna raðmen TEDAþ eski Genel Müdür yardýmcýsý, yeni Meram EDAþ Genel Müdürü Fethi Bulut, EüAþ Genel Müdürü Ýlhami þahin, TEDAþ Bilgi Ýþlem Müdürü Ahmet üzcelik, Baþkent EDAþ Genel Müdür Yardýmcýsý Ýbrahim KABUSUZ ve ünvanlarý müdür olan diðer vakýf yöneticileri Vakýflar yasasýna aykýrý olarak yöneticilik yapmaktadýrlar ve huzur hakký almaktadýrlar. Yoksa yasalar bu þahýslara çalýþmýyormu?
    -----------------------------------------------

SAYIN BAþBAKANA BÝR SORU :FETHÝ BULUT_HAþÝM KEKLÝK_HÝLMÝ GüLER V:B ÝSÝMLERÝNE DEVAM EDEBÝLECEÐÝMÝZ BüROKRATLARINIZ ÝSTANBUL ÝSKENDERPAþA CAMÝÝ CEMAATINA MENSUP OLUP HER CUMA DEVLET GüREVLÝSÝ GüRüNEREK CEMAAT TOPLANTILARINA KATILIYORMU VE BUNUNDA GüREV üCRETÝNÝ ALIYORMU?HAYIR DERSENÝZ BELGELERÝNÝ GüNDERELÝM...
    ------------------------------------------

TEDAþ Genel Mürlüðünde Görev Yapan Genel Müdür Yardýmcýsý Fethi BULUT Görevden Alýnmasýna raðmen halen Genel Müdürlükte Görev Yapmakta.

Görevinden alýndýðý halde Genel Müdürlüðün Tüm Olanaklarýndan Yararlanmasý ve üstelik Birde Genel Müdüre Danýþmanlýk Yaptýrýlmasýna Usulsüzlükden Görevden Alýnan Birisinin Sonrada Tekrar Genel Müdür Olarak Baþka Bir Bölgeye Atanmasý Bunuda Genel Müdürlükten Oturduðu Yerden Yapmasýna Nedemeli?

Burasý Türkiye Denilecek Kadar Var.

Genel Müdürden üok Görevden Alýnan Bir Genel Müdür Yardýmcýsýnýn Sözünün Geçmesine ve Genel Müdürün Deðilde Onun Sözünün Geçmesine Nasýl Bir Açýklama Gelecek merak Ediyorum.

Görev Yaptýðý Dönemde Personelden Sorumlu Olan ve Ýþçi Alýmýnda Bir Pazar günü Operasyonuyla Kendi Yandaþlarýný Ýþe Almasýna da Kimsenin Sesi üýkmadý.
    Dahasý Kendisininde Sekreteriyle Bile Adý çýkan Bir Ýnsan Nasýl Genel Müdürlüðe Atanýr?

Buna Enerji Bakaný ve Baþbakanýmýz Nasýl Ýzin Verir? Bunlar Bir Ýdda Deðil Gerçektir. Bunlarý Kurumdaki Kime Sorarsanýz Sorun Onaylayacaktýr Ama Kimse Korkudan Sesini üýkarmýyor!..
    ------------------------------------------------------
    Bakanlýk ayaðý çok temiz deðilki, Yasin KALEM bakanýn baþ danýþmaný ve Tedaþýn öncelikli müþterisi...Birde bu konuyu ve hýrsýzlýkla suçlanan eüaþ genel müdürü ünder PÝYADE nin masasýndan Fethi BULUT adýna kesilmiþ olan senedin kaynaðýný araþtýrýn. Enerji bakaný da Yasin KALEMði araþtýrsýn....
    -------------------------------------------------
    BASINDA TEDAþ ÝLE ÝLGÝLÝ üIKAN YAZILAR:
    ð ðTEDAþ kimin malý?
    Rýdvan Akar, Birgün Gazetesi, 1 Nisan 2005

Yaklaþýk 8 yýl ekonomi muhabirliði yaptým. üok þey öðrendim. Gazetelerin ekonomi sayfalarý, ordulardaki kurmay baþkanlýklarýna benzer. Zira gazete yönetimleri, rakamlarla konuþan, yabancý kavramlarý telaffuz eden, mesleki formasyonlarý daha geliþkin olan bu servislerden çekinir.
    Deyim ðcukð oturduðu için kullanacaðým; ðBizim zamanýmýzdað ekonomi gazeteciliði henüz mali piyasalardan ibaret kabul edilmezdi. Halkýn çýkarý, emekçinin sorunlarý sayfalara yansýr, yolsuzluk/hortumculuk haberleri meslek aðabeylerim/ustalarým Necati Doðru ve Mustafa Sönmezðin ýsrarcý fikri takibi ve tavizsiz duruþu ile manþet olurdu.
    Her ekonomi muhabirinin ðmukayeseli üstünlükð alaný vardý. Benimkilerden biri de enerji sektörüydü. Bu piyasada olan hemen her þeyden bir þekilde haberim olurdu. Haber kaynaklarýmýn tesbiti için -o zamanlar adý TEK olan- kuruluþta sürek avlarý düzenlendiðini bizzat dönemin genel müdürü söylemiþti. Sonraki yýllardaki televizyon gazeteciliðime karþýn enerji sektörüyle ilgili haber akýþý devam etti.
    Bugün sizlere Baþkent Elektrik Daðýtým A.þ.ðdeki geliþmelerden söz edeceðim. Siyasetin istihdam kapýsý, siyasal istismarýn vazgeçilmez kuruluþlarýndan olan TEDAþðýn bu kuruluþunda garip þeyler oluyor. Ýddialar þöyle;
    Devlet memurlarýnýn terfi ve yükselmeleri, üSYM tarafýndan yapýlacak bir sýnavý kazanma ve verilecek seminerlere katýlma þartýna baðlanmasýna karþýn, ilgili yönetmelikte bunun istisnasý olarak da, özellik isteyen, teknik ve yasal açýdan zorunluluk bulunan, koruma güvenlik müdürlüðü, eðitim müdürlüðü, taþra iþletme müdürlüðü gibi bir kaç müdürlükte sýnav þartý konulmamýþ, buna karþýlýk, o görevin alt kadrolarýnda çalýþma süresi, eðitim durumu vs. gibi bazý özel þartlar konulmuþ.
    Sýra iddiada; Acaba Baþkent Elektrik Daðýtým A.þ. Genel Müdürü -astsubaylýktan emekli- Hasan Hüseyin Savaþ da bu açýktan yararlanarak, Koruma güvenlik biriminde hiç çalýþmamýþ olan, bu serviste bir saniye bile bulunmamýþ olan Personel Müdürü Rüþtü Es, Kaçak Müdürü Ferhat üzkan, Ramazan Aktekinoðlu gibi bazý kiþileri burada çalýþmýþ gibi göstererek, sýnavsýz olarak asaleten kadrolarýný almalarýný saðladý mý?
    Teknik kadrolarda müdürlük alamayan kiþileri sýnavsýz olarak müdür yapabilmek, kadrolarý iþletme müdürü olmayan mühendis kökenli müdürlerin de ekstra tazminatlardan yararlanabilmeleri için, taþra iþletmelerine hiç gitmedikleri halde kaðýt üzerinde gitmiþ gibi göstererek, Canan üzdemir, Necip Fazýl Bað, Yavuz Yýlmaz, Recep Katýrcý gibi çalýþanlarý asaleten iþletme müdürü kadrosuna atadý mý?
    Hasan Hüseyin Savaþ mali konulardan sorumlu tek sorumlu Genel Müdür Yardýmcýsý olduðu dönemde onlarca tahsilat þefliðinin tasarruf amacýyla kapatýlmasýna imza atmýþ, bu yüzden Ankaralýlar vezneler önündeki uzun kuyruklarda sýkýntýlý günler geçirmiþti. Kapatýlan tahsilat þefliklerinden biri de kirasý yaklaþýk 6 milyar olan 5 katlý Ulusðtaki binaydý. Ama ne olduysa Ulusðta yeniden tahsilat þefliði kuruldu. Acaba þimdi ayný bölgede kiralanan iki odaya ödenen kira tutarý 7 milyar lirayý buluyor mu? Bu hesapsýzlýðýn sorumlusu kim?
    Yanýtlarý mutlaka Sayýn Hasan Hüseyin Savaþ tarafýndan verilecek ve biz de bu köþede yayýnlayacaðýz. ð
    ---------------------------------------------------------------
    ð ANAYURT GAZETESÝ
    NECATÝ üAVDAR -31 Mayýs 2005
    BAþKENTðÝN ELEKTÝRÝK TELLERÝNDE; SAVAþ, VAR..
    Enerji Bakanlýðý, ülkemize önemli hizmetlerde bulundu.
    Baþa akýp giden suyumuzu, ýsýnmada kullanamadýðýmýz taþkömürünü enerjiye dönüþtürdü. O yetmedi ðgazð bulup enerjiye dönüþtürdü.. ülkenin kalkýnmasý için enerji, evlerde ýþýk oldu..
    Tabii büyük yatýrýmlara imza atmasýyla bir çoklarýnýn iþtahlarýný kabartý.
    Bir zamanlar tüm bakanlýklar, Ankaraðnýn Bakanlýklar semtinde idi. Deniz Baykal, Enerji bakaný olmuþtu. O dönemin Ankaraðsýnda Bakanlýklara uzak olan Konya Yoluðda bi dev bina yükseliyordu. Yeni yapýlan görkemli bina baþka (baðlý) kurumun idi ama bina daha bitmeden bir gece Deniz Baykalðýn ðBakanð olduðu ðEnerji bakanlýðýð binayý iþgal ediverdi.
    Nede olsa o dönem Baykalýðýn lideri olduðu Ecevit, ðToprak iþleyenin... Su kullananýnð diyerek iktidara gelmiþti..
    Bu sloganla her türlü hukuksuzluða kýlýf bulunacaðý imajý verilmiþti. O gün bu gün Enerji Bakanlýðýðnda þayialar, dedikodular hele hele operasyonlar bitmez. Hayvan ve rüzgar isimleri ile anýlan operasyonlarýn biri biterken diðeri baþlar.
    Fýrtýnalar, kasýrgalar eser..
    O nedenledir ki ; son yýllarda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlýðý ve Baðlý kuruluþlarý ile ilgili olarak operasyonlarýn sayýsýný bizde unuttuk. Bu bakanlýða önemine binaen olsa gerek, tek parti hükümetlerinde parti baþkanýna veya baþbakana en yakýn kiþiler getirilmiþ, koalisyon hükümetlerinde bakanlýðýn hangi partide kalacaðý ve bakanýn kim olacaðý hususunda günlerce pazarlýklar yapýlmýþtýr.
    Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa baþbakan yardýmcýlýðý görevi ile beraber Enerji Bakanlýðý da ayný þahsa verilmiþtir. Verilmiþtir, verilmesine de ðkime ne verildiðininð hesabý bu günlerde Anayasa Mahkemesinde yapýlmakta, Enerji Bakanlýðý verilenler(!) Yüce Divanda yargýlanmaktalar.
    AKP Ýktidarýnda da bu bakanlýktaki ðkadrolaþma, yolsuzluk iddialarýð sürmüþ, gelenek deðiþmemiþ, daha iki yýl doldurulmadan operasyonlar devam etmiþ, ýsrarla vekaleten göreve getirilen ðemin adamlarð , Genel Müdürler ðkodeseð gitmiþlerdir.
    ðBakan Hilmi Güler tarafýndan benzer kadrolaþma, TEDAþða baðlý Baþkent Elektrik Daðýtým A.þ.ðde yapýldýðý buna örnek olarak da ðKararname ile TETAþða Genel Müdür Yardýmcýsý yapýlamayan, Jeneratör Teknisyen Astsubayý olarak görev yaparken disiplinsizlik ( 28 þubatýn meþhur ettiði gerekçe) sebebi ile Hava Kuvvetleri Komutanlýðýðndan ayrýlmak zorunda kalan Hasan Hüseyin Savaþðýn 4046 Sayýlý Yasa kapsamýnda Genel Müdür yapýldýðýð belirtiliyor.
    TSKðden ayrýldýktan sonra 2001 yýlý sonunda KKüðden emekli olan elektrikle ilgisi Jeneratör Teknisyenliðinden öteye gitmeyen Hasan Hüseyin Savaþ, 2002 Aralýk genel seçimlerinden hemen sonra Sayýn Hilmi Gülerðin Bakan olmasý ile göreve çaðrýlmýþ ve sýrasýyla, Enerji Bakanlýðýnda Baþkan, TETAþðta Müþavir, Vekaleten Genel Müdür Yardýmcýsý, Baþkent EDAþða Yönetim Kurulu üyesi, Baþkent EDAþða Genel Müdür Yardýmcýsý, Körfez EDAþða Yönetim Kurulu üyesi ve en son olarakta Baþkent EDAþða Genel Müdür ve Yönetim Kurulu üyesi yapýlmýþtýr
    ------------------------------------------------------------------------------
    ð 2005-05-13 12:05:01 BÝRGüN Gazetesi
    Kadrolaþmaya yasal kýlýf
    Yaptýðý atamalar Cumhurbaþkaný Sezer'in engeline takýlýnca, Enerji Bakaný Güler, TEDAþ ve BEDAþ'ý 4046 sayýlý yasa kapsamýna aldý. Yasa ile kurumlarda kadrolaþmanýn önü açýlmýþ oldu
    Kaan üZBEK ÝSTANBUL

TEDAþ Genel Müdürlüðü ve Baþkent Elektrik Daðýtým A.þ.'den Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlýðý'na, üzelleþtirme Ýdaresi Baþkanlýðý'ndan Maliye Bakanlýðý'na kadar uzanan usülsüzlük ve kadrolaþma zinciri bu kadar da olmaz dedirtiyor. Ýsmini açýklamak istemeyen TEDAþ çalýþanlarýnýn verdiði bilgilere göre, Enerji Bakanlýðý'nýn çatýsý altýnda faaliyet gösterirken atamalarýn Cumhurbaþkaný engeline takýlmasý nedeniyle AKP hükümeti tarafýndan 4046 sayýlý yasa kapsamýna alýnýnca TEDAþ'ta dengeler deðiþti. 2004 yýlý ortalarýna kadar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlýðý çatýsý altýnda faaliyet gösteren TEDAþ, 4046 sayýlý yasa kapsamýna alýnarak Maliye Bakanlýðý'na baðlý olan üzelleþtirme Ýdaresi Baþkanlýðý'na (üÝB) devr oldu. Yasal açýdan üÝB'ye baðlanan kurumun yönetimi halen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakaný Hilmi Güler tarafýndan sürdürülüyor. Güler, göreve getirmek istediði isimler Sezer'in engeline takýlýnca çareyi kurumlarý 4046 sayýlý yasa kapsamýna sokmakta buldu. Yasa kadrolaþmanýn önünü açtý.

KAÐIT üZERÝNDE BAþKAN
    Kurumun tepesinde yaþanan usülsüzlük; kurum içerisindeki birimlerde de ayný þekilde iþliyor. TEDAþ'ýn fiili Teftiþ Kurulu Baþkaný kaðýt üzerinde Mesut Karaosmanoðlu olarak gözükürken; yazýþmalar, yasal baþkan Mustafa Girgin tarafýndan yapýlýyor. Kurum içerisindeki görevsel belirsizlik geçmiþte Personel Dairesi Baþkanlýðý, üzel Kalem Müdürlüðü ve Körfez Elektrik Daðýtým A.þ. Genel Müdür Yardýmcýlýðý kadrolarýnda da yaþanmýþtý. Savunma Sanayi Müsteþarlýðý'ndan getirilen TEDAþ Genel Müdürü Haþim Keklik, Hilmi Güler'in güdümünde, Cumhurbaþkaný tarafýndan atanmasý engellenen Fethi Bulut'u asaleten Personel Dairesi Baþkaný yapmýþ, vekaleten Personelden sorumlu Genel Müdür yardýmcýsý olarak görevlendirmiþ ve kadrolaþmanýn baþýna getirmiþti. Bu þekildeki siyasi kadrolaþmanýn yanýnda saadet zincirlerini de oluþmaya baþladý.

TEDAþ'ta personel konusunda Genel Müdür üstü bir yetkiyle donatýlan Keklik, (Fethi Bulut olmasý gerek) 3'lü kararnamede Cumhurbaþkaný Sezer'in engellemesini aþarak giderilen kadro maðduriyetinin yanýnda, Karaelmas Elektrik Daðýtým A.þ. Yönetim Kurulu Baþkanlýðýna, ardýndan da Kurum Personel Vakfý Baþkanlýðýna atandý. Bu kurumlarýn herbirinden saðlanan 1,5 milyar TL ek gelirle saadet zincirine giren Keklik'in (F.Bulutðun) maddi maðduriyeti de bu þekilde giderildi.

ayhandemirel
    Guest

Adalet

BAþKENT EDAþ- TEDAþ -ENERJÝ BAKANLIÐI
    buradaki kanunsuz uyguamalar hat safhada.
    Ama Sayýn BAþBAKAN konuya yaklaþýmý halen olumsuz.
    Kanunsuz iþlere Nezaman dur diyecek Sayýn Baþbakan.
    Yoksa sözdemi kalacak. Sözü baþka özü baþkamý olacak.