GüLER'ÝN SAÐ KOLU BEDAþ GENEL MüDüRü
Kurum içindeki kadrolaþmanýn ikinci göstergesi ise Baþkent Elektrik Aþ Genel Müdürü Hasan Hüseyin Savaþ. Zaman zaman Fethi Bulut ile güç yarýþýna giriþen, bazen de en büyük destekçisi olarak gözüken Savaþ, Hilmi Güler'in Muhasebecisi, Danýþmaný, Kasasý diye adlandýrýlýyor. Baþkent Elektrik Daðýtým Genel Müdürlüðü görevini sürdüren Hasan Hüseyin Savaþ, 1979 yýlý mezunu Teknisyen Astsubay olarak, TSK'da görev yaptýktan sonra, irticai faaliyetlerde bulunduðu gerekçesiyle ordudan atýlmýþ.

Türkiye Elektrik Ticaret A.þ.'de Genel Müdür Yardýmcýsý olarak görevlendirilmesine iliþkin kararname çýkartýlan ancak Cumhurbaþkaný Sezer tarafýndan engellenen Savaþ, Müþavir ve Baþkent Elektrik Daðýtým A.þ.'de Yönetim kurulu üyeliði görevine atandý. Savaþ, Baþkent Elektrikte Genel Müdür Yardýmcýlýðý; Ýzmit'teki Körfez Elektrik Daðýtým A.þ.'de de Yönetim Kurulu üyeliði, Baþkent Elektrik Daðýtým A.þ. de Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu üyeliklerine atandý. Savaþ da, týpký bir süre önce kararnamesi Cumhurbaþkaný Sezer'den 3 kez geri dönen ve EüAþ Genel Müdürlüðü vekili olarak atanmak isteyen ünder Piyade gibi Hilmi Güler'in vazgeçemediði kiþiler arasýnda yer alýyor.

KADROLAþMANIN SINIRI YOK
Bu arada, Teknik kadrolarda müdürlük alamayan kiþileri sýnavsýz olarak müdür yapabilmek, kadrolarý iþletme müdürü olmayan mühendis kökenli müdürleri de ekstra tazminatlardan yararlandýrmak için de çeþitli çareler düþünülmüþ. Düþünülen kadrolaþma kapsamýnda, Canan üzdemir, Necip Fazýl Bað, Yavuz Yýlmaz, Recep Katýrcý ve Atacan Günbay gibi isimler de kaðýt üzerinde hiç gitmedikleri taþra iþletmelerine müdür olarak atandý.

Hüseyin Savaþ hakkýnda iddialar:
- Hasan Hüseyin Savaþ'ýn Baþkent Elektrik Daðýtým A.þ. Genel Müdürlüðü'nde Mali Konulardan tek sorumlu Genel Müdür Yardýmcýsý olduðu dönemde, Tahsilat þeflikleri'ni kapatmasý, vezne önlerinde kuyruklarýn uzamasýna neden oldu. Savaþ Genel müdürlük görevine getirildikten sonra kapatýlan þefliklerin yerine fahiþ fiyatlarla yeni yerler kiralattý. Kiralarý kurum tarafýndan ödenen bu yerlere, þekerbank ve Finansbank'a karþýlýksýz olarak banko açma imkaný tanýdý. Bankalara ait bankolara yakýn akraba, eþ ve dost çocuklarýný çalýþtýrýp tahsilat yaptýrýyor.
- Ulus'ta bulunan ve kirasý 5 milyar olan 5 katlý binayý boþaltýp, sýkýþýnca da ayný yerde 2 dükkaný 7 milyar TL'ye kiralattý. Bu bürolarda çalýþan personelin yüzde 90'ný, kendisinin yerleþtirdiði geçici banka personeli oluþturuyor. Bu bürolarýn güvenliði, yakýt ve telefon gibi her türlü giderleri de kurum tarafýndan karþýlanýyor.
- Savaþ'ýn Genel müdürlük görevine atanmasýnýn ardýndan 2004 yýlý için yatýrým gerçekleþtirme oraný yüzde 24 oranýnda kaldý. Ankara'daki elektrik kesintilerinin hala önüne geçilemedi.
- Baþkent Elekrik'in tahsilatý, kurum vezneleri yanýnda hiçbir komisyon alýnmadan çeþitli bankalar tarafýndan yapýlmaktayken; Hükümet tarafýndan kurulan ve karlý olduðu imajý verilmeye çalýþan PTT Bank tarafýndan yapýlan tahsilatlarda, Savaþ tarafýndan fatura baþýna büyük komisyonlar ödenerek yandaþ yöneticilerin baþarýlý olmalarýna yardýmcý olunuyor.
- Engin tecrübesi bulunan Hasan Hüseyin Savaþ, bu konudaki görgü ve tecrübesini arttýrmak için sýk sýk yurtdýþýna göreve gönderilirken, ülkede kaldýðý haftasonlarýda, kiraladýðý otobüslerle kurum kasasýndan yandaþlarýný Ilgaz'a mangal partilerine götürüyor ve harcýrah ödüyor.
-------------------------------------------------------------------------
ð BEDAþ BELGE BULAMAMIþ!
BEDAþ'ta görevden alýnan Eski Genel Müdür Yýlmaz Karaman'ýn dosyasýnýn neden yargýya intikal ettirilmediðini sormuþtum. Genel Müdür Yardýmcýsý Ýbrahim Kapusuz açýklama göndermiþ. Kapusuz "þirketimiz binasýnýn kiralama iþlemi ile ilgili olarak TEDAþ Teftiþ Kurulu'nca gerekli inceleme yapýlmýþ, haberde iddia edilen hususlara iliþkin somut bilgi ve belge bulunamamýþtýr" diyor. Soruþturmayý TEDAþ yapýyor. Açýklama soruþturulan kurum BEDAþ'tan geliyor. Ýlginç deðil mi? TEDAþ'ýn sesi çýkmýyor. Kapusuz da "Belge, bilgi yok" diyor. Kapusuz'un bulamadýðý bilgi ve belgeler bu köþede yayýnlanmýþtýr geçmiþte. Eminim TEDAþ'ta da vardýr ama yine de isterlerse kendilerine gönderebilirim.
Bu arada yazdýklarýmýzý doðrulayan bir geliþmeyi de aktarayým. Görevden alýnan Yýlmaz Karaman yürütmenin durdurulmasý için 2. Ýdare Mahkemesi'ne baþvuruyor. Mahkeme 29 Aralýk'ta bu talebi reddediyor. 4 þubat 2005'te de Karaman'a teblið ediyor. Karaman'ýn mahkeme dilekçesindeki "Benim adýma ortaya konabilecek tek bir hukuki delil söz konusu deðil. Maddi ve manevi bakýmdan maðdur oldum. Bu konuyu iþ ve sosyal çevremde açýklarken sýkýntý çekiyorum. Aldýðým maaþlardan toplam 2 milyar dolayýnda düþüþ vardýr" ifadeleri de ilginç. Eski Genel Müdür Karaman þimdi TEDAþ'ta uzman olarak görev yapýyor. TEDAþ Teftiþ Kurulu raporu kayýp. TEDAþ Genel Müdürü de susuyor. Ýlgili sendika konuyu yargýya taþýdý. Savcý dosyalarý inceliyor. Sonucunu hep birlikte göreceðiz.
------------------------------------------------------------------
ð Tarih:2005-02-19 08:02:38
Enerjide tarikat parmaðý
ümer LEVENTOÐLU - Ankara
Enerji Bakanlýðý bünyesinde baþlatýlan yolsuzluk operasyonlarýnýn kapsamý geniþliyor. Operasyon ile göz altýna alýnan sanýklarýn, rüþvet ve ihalelerde devleti zarara uðratma iddialarýnýn yaný sýra, "devlette tarikatçý örgütlenme" içinde olduklarý yönündeki dosyalar da açýlmaya baþlandý. Böylece AKP'nin, özellikle Cumhurbaþkaný Sezer'in muhalefetine direnerek atadýðý bürokratik kadrolar mercek altýna alýndý. Soruþturma kapsamýnda Elektrik üretim Aþ Genel Müdür Vekili ünder Piyade'nin, "Refah Partisi döneminde baþlayan devlet içindeki tarikatçý örgütletmenin önemli bir unsuru" olduðu dile getirildi.

ÝþTE RAPORDAN þOK TESPÝTLER
Birgün'ün ele geçirdiði TEDAþ Teftiþ Kurulu'nun 24.07.200 tarih ve 62 sayý numaralý "GÝZLÝ" ibareli raporunda, Piyade'nin öðrencilik döneminden baþlayarak tarikat iliþkileri içerisinde olduðu, bürokrasiye atandýðý Refah Partisi döneminden itibaren de tarikatçý sermaye gruplarýnýn enerji rantýndan yararlanmasý amacýyla çalýþmalar yürüttüðü bilgilerine yer verildi. Rapora göre 1978 yýlýnda Ankara Ýmam Hatip lisesi'nden mezun olan Piyade hakkýnda, Fýrat üniversitesi Elektrik Mühendisliði'nde okurken 11.02.1981 tarihinde Sýkýyönetim Komutanlýðý Adli Müþavirliði'ne bir rapor gönderildi. Raporda, Piyade'nin "üðrenim özgürlüðünü engellemek" ve "Müessir fil" suçlarýndan yargýlandýðý vurgulandý. Raporda, Orman Genel Müdürlüðü ve Telsiz Genel Müdürlüðü'nde de çalýþan Piyade hakkýnda þu ifadelere yer veriliyor: "Refah Partisi'nin kadrolaþma hareketinin bir parçasý olarak 31.03.1997 tarih ve 12-235 sayýlý karar ile bu konuda hiçbir deneyim ve birikimi bulunmamasýna raðmen üzelleþtirme Dairesi Baþkaný olarak atanmýþtýr."
Piyade hakkýndaki Teftiþ Kurulu raporunda, o dönemde Milli Güvenlik Kurulu kararlarýnda belirtilen tedbirleri uygulamadýðý, bu konudaki Genel müdürlük talimatlarýný gizleyerek iþleme koymadýðý ve talimatlara aykýrý olarak türbanlý personel çalýþtýrdýðý bilgisine de yer veriliyor.

TARÝKATüILARA RANT DAÐITIMI
Rapor, Piyade'nin "tarikatçý kesimin enerji özelleþtirmelerinden payýný almasýna" aracýlýk rolü üstlendiði iddialarýna da yer veriliyor. Rapora göre Piyade, mülkiyeti TEDAþ'a ait daðýtým tesislerinin iþletme hakkýnýn devrine talip olan, teklif veren þirketlerin ortaklýk yapýsýnýn incelenmesi ve deðiþikliklerin incelenmesi konusunda Piyade etkili ve belirleyici bir konumdaydý. Dönemin Enerji Ýþleri Genel Müdür Yardýmcýsý baþkanlýðýndaki Deðerlendirme Komisyonu'nda bulunan Piyade, Ali Akýþ, Hüseyin üavdar, Ýbrahim Yýldýrým ve Hasan Tiftik bulunuyordu. Komisyonun yaptýðý çalýþma hakkýnda bu ekibin TEDAþ'a herhangi bir bilgi ve belge verilmedi.

"KURULA BELGE VERMEDÝ" ÝDDÝASI
Firmalarýn mali yapýlarý, ortaklýklarý, finans kaynaklarý gibi kriterler Genel Müdürlükten saklandýðý ve Teftiþ Komisyonu'na da belge verilmediði çin, bu konuda bir sonuca varýlamadý.Rapora göre, ünder Piyade'ye yapýlan baþvuruda da bilgi ve belgeler ibraz edilmedi. Bunun üzerine Teftiþ Kurulu'nun yetkilerini belirleyen yönetmeliðe dayanýlarak yapýlan yazýlý uyarý sonucunda "sadece kendince uygun gördüðü bir kýsým belgeleri" kendisine vekalet eden müdüre býraktýðý kaydediliyor. Teftiþ Kurulu ayrýca, yaptýðý bütün incelemeler boyunca Piyade'nin gerçeðe aykýrý beyanlarda bulunduðu ve Kurul'un çalýþma olanaklarýný ortadan kaldýrdýðýna dikkat çekiliyor.
----------------------------------------------------------
2005-05-09 05:05:29

ð AKP'DEN "þÝþMAN BüROKRAT"A ÝLANLI TEHDÝT
Kýrýkkale gazetelerinde 27 Nisan'da tam sayfa ilanlar çýktý. AKP Kýrýkkale Ýl Yönetim Kurulu üyesi Ýbrahim Arslan, ilanlarda BEDAþ Ýþletme Müdürü'nü tehdit ediyor, suçlamalarda bulunuyor. Lafý uzatmadan ilana göz atalým: "Bedaþ Ýþletme Müdürü Mehmet Sözeri. Bu þehrin sahipleri vardýr. Ortalýk, saltanat ve þov yapacak kadar da boþ deðildir. Memlekette insanlar yokluk içinde sen devletin aracý ile gezip ardýndan iki adým atýp binaya giriyorsun. Sonra günde 3 bin kiþinin girdiði vezneleri daracýk yere sýðdýrýp, insanlara zulmedip bir üstteki salonu kendine ayýrýp spor aletleriyle spor yapýp, daha sonra da milyonlarca lira para harcayýp yaptýrdýðýn terasýnda kahveni içtikten sonra odana inip oradan da hiç rahatýný bozmadan makam odanýn yanýndaki odana çekilip yatýyorsun. Soruyorum sana; devletin binasý senin spor yaparak zayýflama yerin mi? Git kilolarýný nerede atacaksan at! Ýnsanlarýmýz sabahýn 6'sýnda kalkýp Ankara'dan buraya veya buradan Ankara'ya iþe gidip gelirken sen devletin binasýný otel olarak kullanamazsýn. Bu þehrin yapacak dünya kadar iþi var. üaycýlýk yapacak da çok adam var. þov yapmaya gerek yok. Bize projelerinizi anlatýn. Sen Kýrýkkale Bedaþ Ýþletme Müdürüysen, AK PARTÝ ÝKTÝDAR, RECEP TAYYÝP ERDOÐAN BAþBAKANDIR." AKP üyesi, bürokratý tehdit ediyor. Ýddia doðru ise bürokrat da neredeyse "saltanat" sürüyor. Al birini vur ötekine! AKP Genel Merkezi ile TEDAþ Genel Müdürü bu duruma ne diyor?
----------------------------------------------------------------
:2005-02-21 01:02:06
ð Yolsuzlukla mücadelede AKP'nin çifte standardý!
Enerji iþinde gerilim her zaman yüksektir. Kimin eli kimin cebinde, kestirmek güçtür. Birçok operasyon yapýlmýþtýr; ama "hüküm" giyene, "cezaevinde yatana" rastlamak mümkün olmamýþtýr. Lafý uzatmadan þu yolsuzlukla mücadelede hükümetin samimiyet iþine gelelim.
Bu köþede BEDAþ Genel Müdürü Yýlmaz Karaman'la ilgili onlarca belge açýkladým. Ardýndan "göstermelik" soruþturma açýldý ve Karaman görevden alýndý. Karaman, AKP içinde gücü olan, "tepeden" belirlenen bir isimdi. þekerbank ile yapýlan "gizli protokol"den tutun da hizmet binasýna yapýlan lüks harcamalara; fatura tahsilatýnda yaþanan rezalete kadar pek çok konuyu yazdým. Bir Genel Müdür düþünün; þekarbank ile binanýn tefriþi karþýlýðý gizli protokol yapýyor, banka 600 bin dolarý bulan "açýk çek" niteliðinde vaatte bulunuyor. Bu paranýn bir kýsmý kullanýlýyor. Ortada fatura yok, belge yok, bilgi yok! Anlaþma gereði kurumun trilyonlarý da þekerbank'a yatýrýlýyor.
Görevden almanýn üzerinden aylar geçiyor. Ne soruþturma raporu açýklanýyor ne de Karaman'la ilgili yasal iþlem yapýlýyor. Suçsuzsa neden görevden alýndý? Suçlu ise neden dosyasý yargýda deðil?
ESM Baþkaný Saim Güzel "Karaman'la ilgili hangi hukuksal iþlem yapýlmýþtýr? Yaptýðý yanýna kar mý kaldý? Enerjideki yolsuzluklarýn boyutunu Bakan neden açýklamýyor?" diye soruyor haklý olarak. Kimseden yanýt yok!
AKP'nin ileri gelenleri bugünlerde Karaman olayýný unutmuþ/unutturmuþ olmanýn rahatlýðý ile enerji yolsuzluðuna dönük mangalda kül býrakmýyor! Aðzýný açan "Gittiði yere kadar" diyor. Bu laflarýn, cakalarýn hepsi boþtur. Karaman yargý önüne çýkarýlmadýðý sürece AKP'nin yolsuzlukla mücadele söyleminde "inandýrýcý" olmasý mümkün deðildir.
Gittiði yere kadar gidiyor musunuz? "Evet" diyenlere hodri meydan! Ýþe Karaman'dan baþlayýn.Gönderin dosyasýný yargýya, sokaktaki insan da samimiyetinizi görsün!
----------------------------------------------------------------------------
ð http://www.memurlar.net/haber/18907/
Elektrik üretim Aþ'de AKP döneminde göreve getirilen üst düzey bürokratlarýn tutuklanmasýna neden olan operasyondan sonra, TEDAþ Genel Müdür Yardýmcýsý Bulut da yolsuzluk iddialarýyla görevden alýndý. Bulut'un personel alýmý sýrasýnda yolsuzluk yaptýðý ileri sürülüyor.
Yolsuzluk operasyonuyla sarsýlan Enerji Bakanlýðý'nda sular durulmuyor. EüAþ'taki yolsuzluk operasyonunun ardýndan, AKP döneminde göreve getirilen TEDAþ Genel Müdür Yardýmcýsý Fethi Bulut da personel alýmýndaki yolsuzluk iddialarýna dayanýlarak görevinden alýndý. Enerji Bakanlýðý yetkilileri konuyla ilgili olarak müfettiskrinin çalýþtýðýný belirtirken Fethi Bulut'un yakýn çevresine "Görevden alýnmadým, allýmý ben istedim" dediði öðrenildi. Elektrik üretim Aþ'de yapýlan ve EüAþ Genel Müdür Vekili ünder Piyade'ye kadar uzanan yolsuzluk operasyonunun ardýndan, þimdi de TEDAþ yolsuzluk iddialarýyla gündemde. AKP döneminde göreve getirilen ve Enerji Bakanlýðý'nýn önde gelen bürokratlarý arasýnda gösterilen TEDAþ Genel Müdür Yardýmcýsý Fethi Bulut, görevinden alýndý. Bakanlýk yetkilileri, Fethi Bulut'la ilgili olarak personel alýmý sýrasýnda yolsuzluk yaptýðý iddialarý bulunduðunu ve konuyu TEDAþ ve Enerji Bakanlýðý müfettiþlerinin incelediðini belirttiler. Bulut'un ise yakýn çevresine "Ben görevden alýnmadým, affimý istedim" dediði öðrenildi.
Bulut: Affimý istedim
Bulut'un hakkýnda herhangi bir yolsuzluk iddiasý bulunmadýðýný savunduðu ve "Ben ne yolsuzluk yaptým, ne de hakkýmda açýlmýþ bir soruþturma var. Aramý istedim ve görevimi býrakaný. üstelik beni görevden alacak makam Enerji Bakanlýðý deðildir" dediði belirtildi. AKP'nin önde gelen bürokratlarý arasýnda bulunan Bulut, bir süre vekaleten TEDAþ Genel Müdür Yardýmcýlýðý görevini yürütmüþtü. Bulut'la ilgili iddialar CHP tarafýndan gündeme getirilmiþti. CHP Genel Baþkan Yardýmcýsý Eþref Erdem 16 þubat'ta yaptýðý açýklamada, Bulut'un kamuda üst düzey görev alamayacaðýna dair idari tedbir kararýnýn siciline iþlendiðini ve konuyla ilgili açtýðý mahkemeyi de kaybettiðini iddia etmiþti.
CUMHURÝYET GAZETESÝ
---------------------------------------------------------------
ð AKP'den, 'damar' operasyonu
Funda üzkan http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=84033
Baþbakan Recep Tayyip Erdoðan sýk sýk yolsuzluklarýn damarýna girmekten bahsediyor.
Eski dönemin kirli çamaþýrlarý ortaya dökülürken, bir yerlerde de eski tas eski hamam devam ediyor.
Enerji Bakanlýðý'ndaki uygulamalarý gördükçe insan, 'Yolsuzluklarýn damarýna böyle mi girilecek?' diye sormaktan da kendini alamýyor.
TEDAþ Yüksek Disiplin Kurulu'nu ve bu kurulun üyelerini sizlere anlatayým.
Yüksek Disiplin Kurulu tüm soruþturmalar sonucu, ilgili personele ceza veren bir kurum. Yetkinliðiyle TEDAþ'ýn 40 bine yakýn personelinin geleceði bu kurumun elinde.
TEDAþ Yüksek Disiplin Kurulu dört üyeden oluþuyor.
Dört üye de Enerji Bakaný Hilmi Güler tarafýndan göreve getirildi.
Dört üye de koltuklarýnda asaleten oturamýyorlar, Bakan Hilmi Güler'in vekaleten görevlendirmesiyle çalýþabiliyorlar.
Bu dört vekil yönetici de geçmiþte soruþturma geçirmiþ, ceza almýþ ve 'normal koþullarda' bu görevlere asla ve asla getirilemeyecek durumdalar.
Bu dört vekil yöneticinin, Enerji Bakaný Hilmi Güler'in, Cumhurbaþkaný Sezer tarafýndan imzalanmayacaðýný çok çok iyi bildiði için vekaleten atadýðý diðer üst düzey yöneticilerden hiç mi hiç farký yok.
Bu dört vekil yöneticiden biri TEDAþ Genel Müdür Yardýmcýlýðý'ný vekaleten yürüten Fethi Bulut. Fethi Bulut, geçmiþte kardeþini TEDAþ'ta iþe alabilmek için usulsüz olarak sýnav komisyonu üyeliði yapýyor. Dahasý sýnavý kazanamayan kardeþinin puaný, sýnav kaðýdýndaki hokus pokus sayesinde yükseliveriyor.
Bunun üzerine Fethi Bulut hakkýnda kurum içinde ceza veriliyor.
Her ne kadar Fethi Bulut þu an, TEDAþ Genel Müdür Yardýmcýlýðý görevini ifa etse de resmi kadrosu þube müdürlüðü.
Fethi Bulut'un en önemli özelliði de Enerji Bakanlýðý'ndaki tüm
'kardolaþmayý' yürütüyor olmasý. TEDAþ Yüksek Disiplin Kurulu'nun diðer üyesi Refahyol döneminin TEDAþ Teftiþ Kurulu Baþkaný Mesut Karaosmanoðlu.
Mesut Karaosmanoðlu, ayný görevi þimdi vekaleten yürütüyor. Refahyol döneminde müfettiþlerin soruþturma istemlerini savsaklamak, yani görevini kötüye kullanmaktan soruþturma geçirmiþ, 'aylýktan kesme' cezasýna çarptýrýlmýþ. 'Normal koþullarda' 'aylýktan kesme' cezasýna çarptýrýlan bir bürokrat Danýþtay kararýna göre kamu kuruluþlarýnda yönetici kademesinde asla ve asla görev alamaz.
TEDAþ Yüksek Disiplin Kurulu'nun üçüncü üyesi, Refahyol döneminde TEDAþ Hukuk Müþaviri olan þevket Dinç. þimdi o da vekaleten görevini yürütüyor. 26 Ocak 2000 tarihli teftiþ raporuna göre iki kadýn avukatýn Kýlýk Kýyafet Yönetmeliði'ne aykýrý çalýþmasýna müsaade ettiði ve avukat sýnavýnda Refah referanslý avukatlarý iþe alabilmek için sýnav mevzuatýna aykýrý iþlem yaptýðý için hakkýnda kademe ilerlemesi durdurma, aylýktan kesme, kamuda üst düzey görevlendirilmeme cezasý verilmiþ bir bürokrat.
Dördüncü ve son üye de Personel Daire Baþkaný Bekir Sýtký Aksoy. Bu vekil yönetici de geçmiþte irtica soruþturmasý geçirmiþ.
Sorumuz þu:
Enerji Bakaný Hilmi Güler, niye ýsrarla Refahyol döneminin sorunlu bürokratlarýný göreve getiriyor?
Yolsuzluklarýn üzerine gitme iddiasýndaki AKP hükümeti, dörtte dört hukuka, yönetmeliðe aykýrý bürokratýn 'Yüksek Disiplin Kurulu'nda görev yapmasýnýn gerekçesini de açýklamalý.
TEDAþ'ta 'disiplin'i bulunduklarý konumunu usulen hak etmeyen dört üye mi saðlayacak?
Bir TEDAþ çalýþaný Yüksek Disiplin Kurulu'na verilse, o çalýþanýn geleceðini bu dört üye mi belirleyecek?
---------------------------------------------------------------
ð Enerjide sular durulmuyor
DÝLEK GüNGüR (Arþivi) KAYNAK: RADÝKAL http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=148115
ANKARA - Ýkinci Beyaz Enerji Operasyonu ile uzun süre gündemden düþmeyen Enerji Bakanlýðý'nda bu kez sessiz sedasýz Türkiye Elektrik Daðýtým A.þ. (TEDAþ) operasyonu oldu.
Sezer'in kararnamesini onaylamadýðý bürokratlardan personelden sorumlu TEDAþ Genel Müdür Yardýmcýsý Fethi Bulut, 'eleman alýmýnda usulsüzlük' gerekçesiyle görevinden alýndý. Enerji Bakanlýðý kýsa süre önce Elektrik üretim A.þ.'deki (EüAþ) 'þok operasyon' ile gündeme oturmuþtu. EüAþ Genel Müdürvekili ünder Piyade ve Genel Müdür Yardýmcýsý Servet üst 'yolsuzluk' iddialarý üzerine mahkeme kararýyla cezaevine gönderilmiþti. Ýki ay geçmeden geçen yýl üzelleþtirme Ýdaresi Baþkanlýðý'na devredilen TEDAþ'ta 'usulsüzlük' gerekçesiyle Genel Müdür Yardýmcýsý Fethi Bulut görevinden alýndý. Bakanlýk yetkilileri Bulut'un görevden alýnma nedenini 'personel alýmýnda usulsüzlük' olarak açýkladý. TEDAþ, geçen yýl aralýkta kaçak elektrikle mücadele için 2 bin 500 teknik eleman alýmý yapacaðýný duyurmuþtu.
Bakanlýk yetkilileri, konuyla ilgili usulsüzlük yaptýðý gerekçesiyle TEDAþ ve bakanlýðýn teftiþ kurullarýnýn Bulut hakkýnda soruþturma baþlattýðýný, görevden alma operasyonunun da soruþturmanýn selameti için gerçekleþtirildiðini belirtti. Bulut'un yakýn çevresine, "Yolsuzluk da, soruþturma da olmadý. Biz Kamu Personeli Seçme Sýnavý'na (KPSS) göre eleman alýyoruz. Beni kimse görevden almadý, kendim görevden azlimi istedim" dediði öðrenildi.
Vekaleten yardýmcýydý
CHP Genel Baþkan Yardýmcýsý Eþref Erdem'in, geçen ay Enerji Bakanlýðý'ndaki atamalarla ilgili yaptýðý yazýlý açýklamada, Fethi Bulut hakkýnda kamuda üst düzey olamayacaðýna dair idari tedbir kaydý bulunduðu öne sürülerek, bu konuda Bulut'un açtýðý davayý kaybettiði, olumsuz siciline raðmen genel müdür yardýmcýlýðýna getirildiði belirtilmiþti. TEDAþ Genel Müdür Yardýmcýsý Bulut'un kararnamesi Köþk'ten onaylanmadýðý için görevini vekaleten yürütüyordu. Bulut'un kararnamesinin Köþk'e takýlmasý ile ilgili 'irtica' yorumlarý yapýlmýþtý.
2. Beyaz Enerji Operasyonu kapsamýnda tutuklanan EüAþ Genel Müdür Yardýmcýsý Servet üst'ün görevinden alýndýðýna iliþkin kararname ise Resmi Gazete'de yayýmlandý. Boþalan genel müdür yardýmcýlýðý ile yönetim kurulu üyeliðine Sefer Bütün getirildi. Boru Hatlarý ile Petrol Taþýma A.þ. Genel Müdürlüðü (Botaþ) Yönetim Kurulu üyeliðine de Genel Müdür Yardýmcýsý Hüseyin Saltuk Düzyol atandý.
----------------------------------------------------------------
ð HAKÝMÝYETÝ MÝLLÝYE: http://www.hakimiyetimilliye.org/mod...print&sid=3804

TEDAþ'TA 28 þUBAT ÝNTÝKAMI
Tarih: 10.10.2004 Saat: 14:08
Konu: HABER
AKP'nin deðiþtirdiði yönetim, irtica soruþturmalarýný yürüten müfettiþlere soruþturma baþlattý
TEDAþ'ta 28 þubat intikamý
*AKP'nin iktidara gelmesinin ardýndan yönetimi deðiþen TEDAþ'ta irtica soruþturmalarýný yürüten müfettiþlerle raporlarý onaylayan yetkililer hakkýnda inceleme-soruþturma baþlatýldý. Yeni yönetim, gelen istemler doðrultusunda teftiþ kurulu baþkanlýðýndan, 28 þubat sürecinde irtica soruþturmalarý kapsamýnda hazýrlanan 20 müfettiþ raporunun incelenmesini istedi.

AKP'nin göreve getirdiði yeni TEDAþ yönetimi, 28 þubat sürecinde Baþbakanlýk Uygulamayý Takip ve Koordinasyon Kurulu'ndan alýnan bilgiler doðrultusunda kurumda irtica soruþturmalarýný yürüten müfettiþlerle raporlarý onaylayan genel müdürler ve teftiþ kurulu baþkanlarý hakkýnda inceleme baþlattý.
TEDAþ Teftiþ Kurulu tarafýndan genel müdürlük makamýna sunulan ve genel müdür tarafýndan onaylanan müzekkerede irtica soruþturmalarýný yürüten müfettiþler, ''bir ideolojinin militaný'' olmakla suçlanýyor.
REFAHYOL iktidarý sonrasýnda irticai faliyetlerle mücadele kapsamýnda Baþbakanlýk Müsteþarlýðý koordinasyonunda görev yapmak üzere, Uygulamayý Takip ve Koordinasyon Kurulu oluþturulmuþtu. Bu kurul tarafýndan irticai eðilim ve faaliyetlerde bulunan kamu görevlileri hakkýnda çeþitli kaynaklardan alýnan bilgiler, incelenmesi için kurumlardaki teftiþ kurullarýna aktarýldý. Bu kapsamda gelen bilgiler doðrultusunda TEDAþ'ta da yaklaþýk 20 soruþturma gerçekleþtirildi. Bu soruþturmalar kapsamýnda çeþitli görevden alma iþlemleri de gerçekleþtirildi.

AKP iktidarý ile birlikte birçok kurumda olduðu gibi TEDAþ'ta da yönetimde deðiþikliklere gidildi. Yeni yönetim, gelen istemler doðrultusunda teftiþ kurulu baþkanlýðýndan, 28 þubat sürecinde irtica soruþturmalarý kapsamýnda hazýrlanan 20 müfettiþ raporunun incelenmesini istedi. Ýnceleme sonunda 20 rapordan 11'nin ''müfettiþlik ahlakýna aykýrý'' hazýrlandýðý ileri sürüldü. Diðer 9 rapor ise aklandý. Bu 9 rapordan birisinin Teftiþ Kurulu Baþkanvekili Mustafa Girgin tarafýndan hazýrlanmýþ olmasý dikkat çekti.
Ýnceleme sonunda teftiþ kurulu baþkanlýðý tarafýndan hazýrlanan müzekkere, onay için TEDAþ Genel Müdürü Haþim Keklik 'e gönderildi. Keklik tarafýndan onaylanarak gereðinin yapýlmasý istenilen müzekkerede, irticai soruþturmalarýna iliþkin 11 rapor ve hazýrlayan müfettiþler hakkýnda aðýr suçlamalarda bulunuluyor. Müzekkerede, irtica soruþturmalarýný yürüten müfettiþler, ''Adeta bir ideolojinin militaný tarzýnda hareket etmek ve müfettiþlik mesleðiyle ve ahlakýyla asla baðdaþtýrýlamayacak raporlar'' yazmakla suçlanýyor. Müzekkerede, irtica raporlarýnýn ilgili kamu görevlileri hakkýnda kamuoyunda ve çeþitli makamlarda ''istifham'' yarattýðý belirtilerek þöyle deniliyor:
''üncelikle bu raporlarýn bu yönünün ortadan kaldýrýlmasý için bakanlýk personel dairesi baþkanlýðý kanalýyla ilgili mercilere bilgi verilmesi gerekmektedir. Diðer yandan raporlarý yazan müfettiþler, dönemin teftiþ kurulu baþkanlarý ve raporlarý onaylayan dönemin genel müdürleri hakkýnda gerekli inceleme ve soruþturmanýn yapýlmasý için konunun bakanlýk teftiþ kurulu baþkanlýðýna intikal ettirilmesi gerekmektedir.''
Müzekkerenin Genel Müdür Keklik tarafýndan onaylanmasýnýn ardýndan inceleme baþlatýldý. Raporlarý hazýrlayan müfettiþlerin de ifadeleri alýnmaya baþlandý.
--------------------------------------------------------
ð CHPðye Göre, ðAK Enerji Operasyonuðnda AKP Mýzraðý üuvala Sýðdýramadý 16-02-2005

CHP Genel Baþkan Yardýmcýsý ve Enerji Komisyonu Baþkaný Erdem, Bakan Gülerðin ðdüðmeye biz bastýkð, Adalet Bakanýðnýn ðTürkiye kirli gömleðini atýyorð ve Baþbakanðýn ðNereye kadar uzanýrsa uzansýn, sonuna kadar gidilsinð türünden demeçleri, takke düþüp kel göründükten sonraki nafile çýrpýnýþ ifadeleridirð dedi.
Eþref Erdem ðTemmuz ayýnda düðmeye bastýkð diyen Bakan Gülerðin Aðustos ayýnda Cumhurbaþkanýðnýn reddine raðmen halen tutuklu bulunan Piyadeðyi EüAþða Genel Müdür Vekili, Tedaþða da Yönetim Kurulu üyesi olarak atamasýnýn ibret verici olduðunu söyledi.
Erdem baþta Bakan Güler olmak üzere, söz konusu atamalarý ýsrarla gerçekleþtirerek, kamu kurumlarýnda büyük tahribata yol açan sorumlularýn istifasýný istedi.

Ýletiþim Koordinatörlüðü (Ankara)ð CHP Genel Baþkan Yardýmcýsý ve Enerji Komisyonu Baþkaný Eþref Erdem ðAK enerji operasyonuðnda AKPðnin mýzraðý çuvala sýðdýramadýðýný belirterek, baþta Bakan Hilmi Güler olmak üzere, þaibeli ve sakýncalý atamalarý ýsrarla yapan tüm sorumlularýn istifasýný istedi.
Erdem yazýlý bir açýklama yaparak, ð Bakan Gülerðin ðdüðmeye biz bastýkð, Adalet Bakanýðnýn ðTürkiye kirli gömleðini atýyorð ve Baþbakanðýn ðNereye kadar uzanýrsa uzansýn, sonuna kadar gidilsinð türünden demeçleri, takke düþüp kel göründükten sonraki nafile çýrpýnýþ ifadeleridirð dedi. CHP Genel Baþkan Yardýmcýsý Erdemðin açýklamasý þöyle;

ðAKPðnin de geçmiþ hükümetlerin yýkýlmasýnýn en önemli nedeni olan usulsüzlük ve yolsuzluk virüsüne teslim olduðu kanýsý, son günlerde yaþanan iddialar ve tutuklamalarla, yaygýnlaþmýþtýr. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakaný Sayýn Hilmi GüLERðin ðdüðmeye biz bastýkð, Adalet Bakanýðnýn ðTürkiye kirli gömleðini atýyorð ve Baþbakanðýn ðNereye kadar uzanýrsa uzansýn, sonuna kadar gidilsinð türünden demeçleri, takke düþüp kel göründükten sonraki nafile çýrpýnýþ ifadeleridir...

Sayýn Hilmi GüLERðin ððdüðmeye biz bastýkð ifadesi, ne garip bir tesadüftür ki, bugün Yüce Divanðda yargýlanmakta olan eski Bakan ERSüMERðin Beyaz Enerji Operasyonu baþladýðýnda yaþadýðý panikle sarf ettiði sözlerle aynýdýr. Sayýn Bakan, tutuklanan EüAþ Genel Müdür vekili ünder PÝYADEðyi, Sayýn Cumhurbaþkanýðnýn 2 kez veto etmiþ olmasýna karþýn, Genel Müdür olarak atama konusunda ýsrarlý olmuþtur. Söz konusu bürokratýn ve enerji KÝTðlerinde üst düzey kadrolara getirilen diðer birçok ismin, haklarýndaki soruþturmalar sonucunda bu görevlere getirilemeyecekleri sicil kayýtlarý ile açýkça ortada iken, Enerji Bakanýðnýn ve hükümetin diðer yetkili isimlerinin, bu inatlarýný, iyi niyetle açýklamak ve kabul etmek mümkün görünmemektedir.
Sayýn Bakanðýn açýklamalarý, ne yazýk ki doðru deðildir..
Sayýn Bakanðýn ðdüðmeyeð bastýðýný söylediði Temmuz 2004 tarihinden bir hayli sonra, 17 Aðustos 2004 tarihinde, halen tutuklu olan ünder PÝYADEðnin, EüAþðtaki Genel Müdürlük görevinin ötesinde, bir diðer enerji KÝTði olan TEDAþða Yönetim Kurulu üyesi yapýldýðý da bilinmektedir. Bu durumda, sayýn Bakanðýn ve hükümetin ðhangi düðmeye bastýðýð da haklý olarak sorulmaktadýr.
---------------------------------------------------------

SAYIN BAþBAKANI ACÝLEN TEDAþ KONUSUNDA SORUþTURMA AüMAYA DAVET EDÝYORUZ.

Görüldüðü gibi TEDAþ çalýþanlarýnýn anlattýklarý ve ulusal gazetelerde çýkan haberler birbirini tümü ile doðrulayýcý nitelikte. Peki bu denli ayyuka çýkan suçlamalar karþýsýnda neden hiçbir þey yapýlmýyor?!!.. Neden mevcut iktidar kayýtsýz kalýyor. Sayýn Baþbakan ve Devletin baðýmsýz yargý organlarý bir an önce TEDAþ konusunda çýkan haberlerin tümünü ihbar kabul ederek soruþturma baþlatmalýdýr.. Ve bu rezalete acilen son verilmelidir..

MÝM HABER DERGÝSÝ