Arslan Bulut`un, Kazm Miran ile Trke`nin zaman tneline yolculuu - 10

TANRININ TRKLER
ONUNCU BLM

Yaz Trk Damgalarndan Tredi

Kazm Miran, son konumamzda tarihe seslenir gibi szler syledi:

Zaman Tanr yaar!

Bikek Tarih Mzesi''ni tatil gn ve akam saatleri olmasna ramen, Kazm Miran iin atlar.. niversiteden retim yeleri ve mze grevlileri, bizi zemin kattaki depoya gtrd. Talas yaztlarnn bulunduu byk talar burada. byk ta var. zerlerindeki Rnik Trk yazlarnn kopyalar alnyor. Kazm Miran, fotoraflar ok net ekmemizi rica etti. Bu yazlar kendisi de plak gzle yeni gryor. Yazlar tek tek fotoraflardan inceleyip okumaya gayret edecek.

nl Trk dilcisi ve tarihisi Kazm Miran, Bikek''teki son konumamzda tarihe seslenir gibi szler syledi:
"Ben Kazm Miran; Ulukem, Baykal Lena, Altay, Talas, Moolistan, Bakurdistan, skiteli, Val Camonica, Anadolu, svire, Etrsk, Yunanistan, Makedonya, Fransa, Portekiz, Pra Msr ve skandinavya yaztlarn okumakla kalmadm, Trklerin takvimlerini de ortaya kararak bolbollarn tarihlerini de tespit ettim, elimden geldiince erken Trk gramerini de yazdm.
Batl bilginlerin btn iddialarnn aksine bugn dnyada kullanlan alfabelerin hepsinin temeli Trkler tarafndan 18 bin yl ncelerinden beri gelitirilen tamgalara dayanyor. Trklerin alfabetik yazy gelitirdii alardan daha ge alarda Smerler, Hititler ve ok daha sonralar inliler tarafndan gelitirilen hiyerogliflerden bir alfabetik yaz gelimemitir, nk bu alarda artk diller kendi karakterlerine kavumu durumdayd.

Trklerin Avrupa''daki ayak izleri Romanya''daki Attila hazinesi yaztlar, Proto-Bulgar yaztlar, Yunanistan''daki Attika yaztlar, Srbistan''daki Vina-Tartaria yaztlar, talya ve Avusturya''daki Etrsk yaztlar, Fransa''daki Glozel yaztlar, Pra-Portekiz yaztlar, Bakurdistan yaztlar ve skandinavya yaztlar ile ben Trklerin Avrupa''da braktklar ayak izlerini tantm bulunuyorum.
Yani bugnk Avrupa medeniyetini kuranlarn yaz yazmasn bilen Trkler olduu ispat edilmi durumdadr.
Bat bilginlerinin en byk hatas Trklerin aalanmasna vesile tekil edecek ekilde, Kl Tigin antnn M.S. 732''de ve Qanm Kaan yaztnn 734''de dikildiini kabul etmi olmalardr. Bizans tarihisi Menander, Kl Tigin''in lm tarihini M.S. 575 olarak veriyor. Trk takvimine gre de ayn tarihi elde ediyoruz. inli kaynaklardaki tarihler in saltanat takvimine gre yazlmtr. Bizim bugn kabul ettiimiz takvime gre deil.

El Taberi, ''Resuller ve Hkmdarlar zerine Bilgiler'' kitabnda yle diyor: ''Ali bin Muhammed''in bildirdiine gre, Kuteybe, Nizek ile bir anlama yaptktan sonra M.S. 705 ylnda Baykent''e doru yola kt.''
Araplarn M.S. 707''de Buhara''y, M.S. 711-712''de Semerkant'' kk apta ordular ile aldklar da biliniyor."
in kaynaklar Kl Tigin devrini anlatrken Kore denizinden Hazar denizine kadar uzanan corafyada in dndaki btn devletlerin Trk devletinin boyunduruu altnda bulunduunu belirtiyor Nasl olur da byle byk bir hakandan, yani inlilerin Sse-kin dedikleri Kl Tigin''den Araplar''n haberi olmaz ve nasl olur da bu byk Trk devleti Araplarn, kendi corafyasnn tam ortasnda giritikleri katliamlara gz yumar? Ki Trk Bil hakanlar hibir zaman katliamlara gz yummamtr.

M.. 517 ylnda yazlan yaztta ilk Trk tarihisi nre Bina Ba; ''Btn Trk Hakanlar''nn lkesini gezdim ve buraya, Trk federasyonunun kuruluunun 1000.yln kutlamak zere geldim'' diyor. Ben bunu okudum; tarih nereye gitti? M.. 1517 ylna gitti. Oysa bize, ''Sizin tarihiniz Orhun Abideleri ile ve M.S. 734''te balar'' derler; doru deil bunlar. Bilimsel olarak doru deil."

KR

Bikek''te son gece, iadam Zafer zsoy, evinde bize kendi elleriyle bir i kebap yapt. Sabah alveri yapmt ve eti kendisi zenle almt. Birlikte btn Orta Asya''y, btn Trk Dnyas''n at srtnda gezme hayalleri kurduk. O zaten her yeri gezmi. Yemekte zer Revanolu ve Avukat Mmtaz oban ile yeniden beraber olduk ve gece yars, 4 bin arm tedeki stanbul''a umak iin hava alanna hareket ettik.
stanbul''a dn yolunda, uakta Kazm Miran ile beraber oturduk. Byk bir mutluluk iindeydi. Onunla birlikte, biz de Tanr''nn Trklerinden kalan eserlerin bir ksmn dnya gzyle grm, anlamlarn kendisinden dinlemi ve ksa bir sre iin de olsa Trke''nin ve Trk tarihinin zaman tneline girmitik. Trk felsefesine gre zaman Tanr yaard ama, Tanr, o zamandan bize de biraz balamt.. krettik...

Cengiz Aytmatov''un babas bu frnda yakld

Bikek yaknlarnda, anta denilen yerde nl Krgz yazar Cengiz Aytmatov''un babasnn Sovyet dneminde yakld frnlar grdk.

Eski dost Mmtaz oban ile Manas kyn gezdik.

Bir yemekte tantmz iadam Zafer zsoy, bize olaanst ilgi gsterdi. Almat''da stanbul''dan getirdii lks kadn kyafetlerini kendi maazasnda satyor. Ayn zamanda ok iyi bir dv sporlar hocas... Evinde ok gzel bir Kafkas kurdu var. Birlikte, Bikek''in Dordoy pazarn ve O pazarn gezdik.

Bikek''te t Pazar

Zafer zsy, zsoy, arabasn ve ofrn 24 saat bize tahsis etti. Gnn byk ksmnda da bizimle birlikte oldu. Sonra t Pazar''na gittik. t Pazar''nda her trden kpek ve kedi satlyor.

Pazar ttss ve duas

Bikek''te pazarda tezgahlar dolaan Fatma adl kadn, yakt ttsy gezdirirken, "Pazarlar yah bolsun, Allah medargar bolsun" diyordu. Tabi hemen herkesten bahiini alyordu.

Ala Ara

Gn batmadan, Tanr Dalar''nn eteklerinde, Ala-Ara''ya, iek resimleri ekmeye gittik. Bitki rts Karadeniz yaylalar gibi Yer yer baz gr aalarn dilek aac olarak deerlendirildiini grdk. Ancak belirli bir blgeden sonra daha ykseklere doru kmak yasak! Zaten yolu da kapatmlar. Yolun kesildii yerde villalar ve elence mekanlar var.