Oðuz Kaðan

Binlerce yýllýk tarihinde yüce Türk milletinin feyz kaynaðý olan Türk (Oðuz) töresine ad veren, büyük Türk Hakaný Oðuz Kaðan'ýn babasý Kara Kaðan'dý. Kara Kaða'nýn bir oðlu dünyaya geldi. Bu çok güzel bir çocuktu. Doðduðunda annesinin sütünü emmedi, daha sonra annesi rüyasýnda, çocuðun kendisine "Tanrý'ya iman etmedikçe sütünü emmeyeceðini" söylediðini gördü. Annesi bu rüyayý üç gece üst üste görünce, Tanrýya iman etti ve çocuk annesinden bir kere süt emdi ve bir daha emmedi. Adýný Oðuz koydular. Oðuz'un bir tek Tanrýya inandýðýný öðrenen babasý, onu bir av dönüþü öldürmeyi planladý. Bu haberi alan Oðuz, putperest babasýyla yaptýðý savaþý kazandý. Kara Kaðan öldü. Bunun üzerine Oðuz, tahta geçti..
Oðuz Han, ayný zamanda Büyük Hun Türk Ýmparatorluðu'nun kurucusudur. Türk devlet geleneðinin temel taþlarýný koyan, Oðuz Han, Türk töresini; disiplin , adalet, ahlak ve millete hizmet esasý üzerine inþa etmiþtir.
Ýlk teþkilatý orduyu kuran Oðuz Han, Onlar - Yüzler - Binler - Onbinler diye tasnif yapýp, kumandanlarýna da, onbaþý, yüzbaþý, binbaþý, tümenbaþý diye de unvanlar vermiþtir, orduda itaatý esas kýlmýþ, itaat etmeyenleri cezalandýrmýþtýr.
Oðuz Kaðan'ýn üç oðluna Gün, Ay, Yýldýz adýný verir. Bir daha evlenir ve ondan da üç oðlu olur. Bu oðullarýna da Gök, Dað, Deniz adlarýný verir. Gün gelir büyük bir toy (þölen) verir. Halký çaðýrýr, yenilir içilir sonra beylerine ve halka buyruk verir:

"Ben sizlere oldum kaðan, alalým yay ile kalkan niþan olsun bize buyan bozkurt olsun bize uran"

Dünyanýn dört bir yanýna yarlýðý yazdý, elçilere verip gönderdi. Bu fermanlarda þöyle yazýyordu: "Ben Türklerin kaðanýyým dünyanýn dört bucaðýna hakim olmam gerekir. Sizlerden itaatinizi istiyorum. Kim benim buyruðuma baþ eðerse, hediyelerini kabul eder dost sayarým. Her kim de baþ eðmez ise, ona gazab eder, üzerine ordu çekip, baskýn yapar yok ederim. "üin Kaðan'ý itaatini ve dostluðunu bildirdi, Urum Kaðan'ý bildirmedi. Bunun üzerine Oðuz Kaðan ordusuyla üzerine yürüdü ve bozguna uðratarak kendine baðladý. Daha sonra Oðuz Kaðan, devletin sýnýrlarýný güneyde Hindistan, kuzeyde Sibirya, doðuda Qin Denizi, batýda Akdeniz ve Mýsýr'a kadar geniþletti. Buralarda yaþayan milletleri ve devletleri kendine baðladý.
Oðuz Kaðan ve devleti oðullarý arasýnda pay eder. Bozoklar denen, Ayhan Yýldýzhan ve Gökhan arasýnda devleti pay eder. üç Oklar denen Denizhan, Daðhan ve Günhan oðullarýna da "Sizler de Bozoklar altýnda beylik yapýn" der. 75 yýlý savaþlarla geçiren Oðuz Kaðan 116 yýllýk hükümdarlýðýnýn sonunda hayata gözlerini yumar.