Telafer Dayanýþma Komitesi...................ümit üzdað

Kerkük''ten sonra Telafer''de de etnik yeniden yapýlandýrma devam ediyor. Ancak Telafer''de Kerkük''ten farklý olarak açýk bir savaþ yaþanýyor. Musul ilini kontrolü altýna almak isteyen Barzani bunun için önce Musul''a baðlý bir Türkmen ilçesi olan (400 bin nüfuslu ilçe hatta bazý rakamlar 600 bin olduðunu ileri sürüyor) Amerikan ordusu destekli peþmergelerle Türkmenlerin üzerine çullanýlmýþtýr. Türkiye, Amerikan-peþmerge saldýrýsýnýn baþlamasýndan bir süre sonra olaylara müdahale etmek istemiþ ise de ABD''nin sert tepkisi üzerine susmuþ ve geri çekilmiþtir.

Yüz binlerce Türkmen evlerinden çýkarýlmýþ, Telafer''in dýþýna sürülmüþ durumdadýr. Sefalet içinde yaþýyorlar. Barzani serserisinin eþkiyalarýnýn saldýrýlarý sürüyor. Amerikan askerleri ise Barzani''nin politikalarýný sürdürmesini güvence altýna alýyorlar.

Türkiye''nin Telafer bombalanýrken içine girdiði geri çekilme süreci Kýzýlay''ýn Telafer''den çýkarýlmasý utancýna kadar uzanmýþtýr. Türkiye, Telafer konusunda utanç dolu bir sessizliðe boðulurken, Türk toplumu ve aydýnlarý da büyük ölçüde bu utanç dolu sessizliðin bir parçasý oldu. Sivil toplum örgütleri, Telafer''i aðýzlarýna almamýþlar, Yeni üað dýþýnda basýn adeta sansür koymuþtur Telafer olaylarýna.

Ýþte bu ortamda Türk Dünyasý Ýnsan Haklarý Derneði''nin önderliðinde bir grup sivil toplum örgütü Telafer için bir eylem birliði baþlatmýþtýr. Eylemin adý "Telafer Kalbimin üarptýðý Yer." Düzenleyen komitenin adý "Telafer Dayanýþma Komitesi". Komitenin üyeleri arasýnda Türk Ýþ, Kamu-Sen ve Atatürkçü Düþünce Derneði, Kemalist Atýlým Derneði ve Ulusal Kanal gibi bir çok adýný burada sayamadýðým dernek var.

"Telafer Dayanýþma Komitesi" 11 Aralýk''ta Silopi''de muhtemelen haç konaklama tesislerinde uluslar arasý bir toplantý düzenleyecek. Toplantýya bütün dünyadan insan haklarý kuruluþlarý davet edilmiþ. Ancak Türkleri insan olarak kabul edip etmediklerinden emin olmadýðým için kimlerin geleceðini ben de merak ediyorum. Ayrýca Türk Ýþ Arap dünyasýndan sendikacýlarý davet etmiþ. Silopi''de yapýlan toplantýdan sonra Habur''a yürünmesi planlanýyor. Orada yapýlacak gösteriden sonra ise Telafer''e yürünmesi planlanýyor.

"Telafer Dayanýþma Komitesi" çok önemli bir milli bilinç patlamasýnýn öncülüðünü yapabilir. Bütün milli nitelikli sivil toplum örgütleri bu sürece destek vermelidir. Ben Türk Ocaklarý''nýn, Aydýnlar Ocaðý''nýn, ART gibi bir televizyon kanalýnýn da bu sürece destek vereceðine inanýyorum. Komite''nin çalýþmalarý ile ilgili bilgi almak isteyenlerin Türk Dünyasý Ýnsan Haklarý Derneði Baþkaný ve komite üyesi Abdullah Buksur''a baþvurmalarý mümkündür. Türk Dünyasý Ýnsan Haklarý Derneði telefon numarasý 0312 230,82,00 ve Abdullah Buksur, 0532,417,89,29 numaralardan Abdullah Buksur''a ulaþarak çalýþmalara katýlým ile ilgili bilgi almak mümkündür.

Bütün Türk milliyetçilerini bu milli eyleme verebilecekleri her türlü desteði vermeye davet etmek istiyorum. Türkmen meselesinin iç yüzünü öðrenmek isteyenler Türkmen Cephesi''nin Ankara temsilcisi Ahmet Muratlý beyefendiyi illerine konferans vermeye davet edebilirler.