''EþREF BÝTLÝS SUÝKAST HABERLERÝNÝ BÝR TUÐGENERALDEN ALDIM! ''

■ MÝT raporlarýnýn doðruluðunu teyit etmek için dönemin Genelkurmay Baþkaný Necdet üruð ile görüþtüm

■ Askeri istihbarattan bize çok bilgi geldi. Her bilgiyi teyit aldýktan sonra yayýnlýyorduk

■ Eþref Bitlis suikastý bilgilerini tuðgeneralden aldým, üç albayýn þahitliði olursa yayýnlayacaðýmý söyledim. üyle oldu

■ Bu bilgilerin yayýnlandýðýnda yalanlanmayacaðý konusunda her zaman garanti verildi

Doðu Perinçekðin MÝT tarihinde özel bir yeri var. Teþkilat bünyesinde hazýrlanan ðçok gizlið raporlarý deðiþik zamanlarda açýklayan Perinçek, bu nedenle de tepkileri ve meraklarý üzerinde topluyordu. Teþkilatýn içindekiler, gizli çalýþmalarýnýn bu þekilde duyurulmasýndan rahatsýz olurken, bu geliþmeleri yakýndan izleyenler de nasýl olup da söz konusu dokümanlarýn kendisine ulaþtýðýný merak ediyorlardý...
.............................

Ekim ayýnýn 19ðunda gazete sayfalarýnda yer alan küçük bir haber, belki de Türkiyeðnin geçmiþiyle hesaplaþmasý adýna büyük bir adým özelliði taþýyor. Söz konusu habere göre, bir dönem Milli Ýstihbarat Teþkilatýðnýn tüm uygulamalarýndan sorumlu olan dört önemli isim, ðbir politikacýya suikast düzenlemeð iddialarýný yanýtlamak için savcý karþýsýna çýkacaklar. Konu, Ýþçi Partisi Genel Baþkaný Doðu Perinçekðe yönelik olarak tertip edildiði iddia edilen suikast giriþimi. Soruþturmaya tabi tutulacak isimlerse, MÝT müsteþarlarý Sönmez Köksal ile þenkal Atasagun ve yine teþkilatýn önemli isimlerinden Mehmet Eymür ve Kaþif Kozinoðlu.

Danýþtayðýn bu kararýnýn etkilerini yakýnda bir zamanda göreceðiz. Burada önemli olan konu, adlarý geçen bu kiþilerin suçlu olup olmamalarýnýn ötesinde, Türkiyeðnin yakýn geçmiþiyle hesaplaþabilme cesaretini gösterip gösteremeyeceði. üünkü söz konusu bu isimler sadece Perinçekðe suikast giriþimiyle anýlmýyorlar. Bir gizli servisin çalýþanlarýnýn ya da yöneticilerinin isimlerinin Türkiyeðde yaþayan herkes tarafýndan çok yakýndan biliniyor olmasý esas mesele. Bu açýdan bakýldýðýnda, bazý yayýn organlarýna yansýdýðý kadarýyla, Danýþtayðýn bu kararý, MÝT içinde de olumlu karþýlanmýþ durumda. Teþkilat içinde oluþan genel hava, bu iddialarýn MÝTði yýprattýðý, söz konusu kiþilerin soruþturmaya tabi tutulmalarýnýn gerçeklerin ortaya çýkmasý konusunda izlenebilecek ve kamuoyunu rahatlatabilecek tek yol olduðu yönünde. üzetle, MÝT bu konuyla ilgili olarak, ðGereði yapýlsýn, bu kiþiler suçluysa yargýlansýn, deðilse aklansýnlarð görüþünde.

Suikast planý kesin, failler meçhul

Bu geliþmelerle ilgili olarak görüþtüðümüz Ýþçi Partisi Genel Baþkaný Doðu Perinçek, Türkiyeðnin geçmiþte yaþanan olaylarý artýk açýkça tartýþma zamanýnýn geldiðini söylüyor. Perinçekðe göre, kendisine 1998ðden beri farklý dönemlerde gerçekleþtirilmesi planlanan suikastlarýn arkasýndaki isimlerin ortaya çýkmasý, ayný zamanda Uður Mumcu, Eþref Bitlis, Muammer Aksoy, Ahmet Taner Kýþlalý suikastlarýnýn da aydýnlatýlmasý yönünde önemli adýmlar atýlmasýný saðlayacak.

Perinçek, kendisine yönelik suikast yapýlacaðý haberinin, ilk kez Nazlý Ilýcakðýn 1998 yýlýnda kaleme aldýðý bir yazýda verildiðini söylüyor ve olaylarýn geliþimini þöyle anlatýyor: ðAlaaddin üakýcý, 3 Mayýs 2000 tarihinde TBMM Yolsuzluklarý Araþtýrma Komisyonuðna Kartal Cezaeviðnde yatarken verdiði ifadede, MÝT yöneticisi Mehmet Eymürðün kendisine baðlý birkaç ülkücüyü, beni öldürmeye azmettirdiðini açýkladý. Yine üakýcý, avukatý aracýlýðý ile Tekirdað Cezaeviðnden Aydýnlýk dergisine gönderdiði ve Ocak 2005ðte yayýmlanan bir yazýda, bu suikast planlarýný tekrarladý. Eski Yargýtay Baþkaný Eraslan üzkaya ile ilgili olarak yakýn bir geçmiþte yaþanan tartýþmalar sýrasýnda, MÝT yöneticileri þenkal Atasagun ve Kaþif Kozinoðlu, Alaaddin üakýcý ile iliþki kurduklarýný doðrularken, bunu þahsýmý hedef alan bir suikast hazýrlýðýnda olan üakýcýðyý durdurmak amacýyla yaptýklarýný belirttiler.

Mehmet Eymür ise kendi internet sitesinde bana yönelik bir suikast düzenleyen kiþinin MÝT yöneticisi Kaþif Kozinoðlu olduðunu ima ederek, Kozinoðluðnun bunun gibi operasyonlarý eski MÝT Müsteþarý þenkal Atasagunðun emriyle yaptýðýný belirtmiþti.ð

Doðu Perinçek, tüm bu geliþmelerin, kendisine yönelik bir suikast planýnýn varlýðýný doðruladýðý ancak kimin ve hangi yolla gerçekleþtirmek istediði konusunu açýklýða kavuþturmadýðýný da söylüyor.

Birçok kez suikastýn eþiðinden döndüðünü söyleyen Perinçek, bu olaylarý þöyle sýralýyor: ðSusurluk olayýndan birkaç ay önce bir çapraz ateþe maruz kalacakken, çok iyi korunmam dolayýsýyla bundan kurtuldum. 1998ðde de bana karþý yoðun çalýþmalar yapýldý. O denemde cezaevine girmiþ olmam, bazý komutanlarýn bana söylediðine göre iyi bile olmuþtu. Bu þekilde dýþarýdaki tehlikelerden kurtulmuþ oldum. 1999 yýlýnýn kasým ayýnda da böyle giriþimler oldu. Ben Mehmet Eymürðün bu iþin içinde olduðunu düþünüyorum. Bu konuda Ýbrahim þahinðin doðru söylediðine inanýyorum. Birileri bu iþi yapacaktý, daha sonra da onlarýn üzerine yýkacaktý. Ama Eymürðün de MÝT müsteþarýnýn haberi olamadan böyle bir çalýþmanýn içine girebileceðine inanmýyorum. Ben bu iþlerin önünde sonunda aydýnlatýlacaðýný düþünüyorum. Türkiye'de ilk defa böyle bir geliþme oldu. Ýlk defa perdenin arkasýndaki kiþiler göründü.ð

MÝT ve Perinçek

Doðu Perinçekðin MÝT tarihinde özel bir yeri var. Teþkilat bünyesinde hazýrlanan ðçok gizlið raporlarý deðiþik zamanlarda açýklayan Perinçek, bu nedenle de tepkileri ve meraklarý üzerinde topluyordu. Teþkilatýn içindekiler, gizli çalýþmalarýnýn bu þekilde duyurulmasýndan rahatsýz olurken, bu geliþmeleri yakýndan izleyenler de nasýl olup da söz konusu dokümanlarýn kendisine ulaþtýðýný merak ediyorlardý.

Perinçekðin, MÝTðle ilgili yayýmladýðý belgeler, bir anlamda kan davasý þekline dönüþüyordu. Hatta MÝTðte bir dönem müsteþar yardýmcýlýðý yapan Hiram Abbas, yayýmladýðý bilgilerle Perinçekðin birkaç kez MÝTði felce uðrattýðýný açýklýyordu.

Peki nasýl oluyordu da, bu bilgiler Perinçekðe ulaþýyordu? Bu yayýnlardan doðan rahatsýzlýk nedeniyle mi susturulmak isteniyordu? Bu spekülatif sorularý Perinçek þöyle yanýtlýyor:

ðBen sekiz sene hapiste yattým. Bu anlamda MÝT ile direkt bir baðlantýmýn olmasýnýn imkaný yok. Bizim yayýmladýðýmýz, Türkiye kamuoyuna duyurduðumuz raporlarýn hiçbirisi bana direkt olarak gelmedi.

1987ðde gelen, üzal tarafýndan, siyasal rakiplerine karþý kullanýlmak üzere hazýrlatýldýðý iddia edilen birinci rapor, önce baþka yayýn organlarýna gitti. O zaman bir gazetede muhabir olan Ýrfan Taþtemur bu raporun varlýðýný açýkladý. Ancak, çalýþtýðý gazeteden ayrýldýðý için yayýmlayamadý. Sonra bizim çýkardýðýmýz ð2000'e Doðruð dergisine çalýþmaya geldi. Bizde çalýþmaya baþladýðýnda zaten elinde o bilgiler mevcuttu. Ama rapor elinde deðildi. Raporun içeriðini Ankaraðdaki bir görüþmede anlatmýþlar. Aklýnda kalanlarý da, dergideki yazýlarýyla açýkladý. Zaten bu rapor da Mehmet Eymür ve ekibinin baþýný yedi. Oysa raporun içeriðini dýþarýya sýzdýran da bu ekipti. O zaman Hiram Abbas, benim MÝTði felce uðrattýðýmý söylemiþti.

1996ðda yayýmladýðýmýz ikinci rapor da direkt olarak bize gelmedi. Aydýnlýkðta bu haberi yayýmlayan Adnan Akfýratðtý. Sabah gazetesindeki bir gazeteci söz konusu Susurluk raporunu kendi gazetesinde yayýmlatamadý. Akfýrat ile bir otomobilde bu konuyu konuþuyorlar. Adnan, o anda rapor yanýnda olan gazeteciye, ðraporu görmek istediðinið söylüyor. Raporu eline alýr almaz, arabanýn kýrmýzý ýþýkta durmasýný fýrsat bilip kaçýyor. Yani anlatmak istediðim þey, bize MÝTðten direkt olarak hiçbir bilgi gelmemiþtir. Zaten uzun süre Mehmet Eymür grubu MÝTðe tam olarak hakim olmuþtur. Onlardan bize direkt bilgi gelmesinin imkaný yoktu.ð

''Askeri istihbarattan yardým aldým''

Perinçek, eline ulaþan bilgilerin doðruluðu konusunda çok titiz davrandýklarýný söylüyor. ününe gelen 100 bilgiden ancak 5 tanesini kamuoyuyla paylaþtýðýný söyleyen Ýþçi Partisi lideri, bu konuda en çok askeri istihbarattan yardým aldýðýný da gizlemiyor:

ðBelgelerin güvenilirliði konusunda ciddi çalýþmalar yapýyorduk. ürneðin bize gelen MÝT raporlarýnýn doðruluðunu teyit edebilmek için dönemin Genelkurmay Baþkaný Necdet üruð ile görüþtüm. Adý raporda geçen valilerle de görüþtüm. O dönemde, bu raporun onlarýn posta kutularýna atýldýðýný öðrendim.

Askeri istihbarattan da bize bilgiler geldi. Bize gelen bütün bu bilgileri, Genelkurmayðdan ya da askeri istihbarattan geldiðini söyleyerek yayýmladýk. Her gelen bilgiyi, arayýp teyit aldýktan sonra yayýmlýyorduk. Bu yüzden de yaptýðýmýz hiçbir haberle ilgili yalanlama gelmedi. Mesela Eþref Bitlisðin öldürülme olayýyla ilgili bilgileri bir tuðgeneral verdi bana. Ben de bu haberi ancak üç albayýn da þahitliði olursa yayýmlayacaðýmý söyledim. Ve öyle de oldu. 1990ðlarda yayýmladýðýmýz, Amerika ile Türk ordusu arasýndaki Kuzey Irakðla ilgili görüþmelerin tutanaklarý da benzer þekilde geldi bize. Bunlarýn doðru olduðu bugün anlaþýldý. Askeri istihbarattan bize çok bilgi geldi, bu bilgilerin yayýmlandýðý zaman yalanlanmayacaðý konusunda da her zaman garanti verildi.ð

1960, 1970, 1980 ve 1990 dönemlerinin hepsinde cezaevine girdiðini söyleyen Perinçek, kendisinin MÝT ya da baþka istihbarat örgütleriyle iliþkisi olduðu yönündeki iddialarýn bu açýdan bakýldýðýnda anlamsýz olduðunu söylüyor. Perinçekðe göre, MLKP, TÝKKO ve Dev-Solðda bile dört kuþak hapis yatmýþ adam yok. üünkü bunlar iki kuþak hapis yatýnca, bir müddet sonra dönek olur ve ele geçirilirler. Ya da haklarýnda böyle söylentiler çýkar. Bu nedenle kendisinin hiçbir þekilde MÝT ile iliþki kurmasýnýn imkaný yok.

Kaynak: TEMPO