RUM KAFALI MEHMET ALÝ TALATðIN GERüEK YüZü

Gelin, biraz gerilere gidelim. ünce, muhafazakar demokrat olduðunu iddia eden AKPðnin yoðun biçimde desteklediði Kýbrýs'taki sosyalist Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Baþkaný Mehmet Ali Talat'ýn söylediklerine bir göz atalým:

Türkiye, bazý gericilerin anavataný olabilir ve benim anavataným deðil." (19 Aralýk 1997-Kýbrýs Gazetesi)

"Türkiye'nin bizi kurtardýðýný söyleyebilirsiniz, ancak burada yeterinden fazla kalmýþtýr. Denktaþ, Kýbrýs Türklerinin deðil, Türkiye'nin stratejik çýkarlarýný korumaktadýr." (25 Eylül 2001-Ýngiliz The Guardian)

"Denktaþ, egemenlik gibi bir konuya takýlýp kalmýþtýr. CTP olarak artýk böyle saçma konularla vakit geçirilmesine izin vermeyeceðiz." (19 Mayýs 2002-Yeni Düzen Gazetesi)
Türkiye'nin Kýbrýs'taki varlýðý uluslararasý hukuka aykýrýdýr." (19 Eylül 2003-Vatan Gazetesi)

"Eylemlerimizde AB fonlarýný kullandýk. Fullbright, British Council ve AB fonlarýný kullanarak, çeþitli etkinlikler, seminerler ve konferanslar düzenledik. Genç kadýnlar motive edildi. ABD'de Fullbright fonlarý ile 20 Türk, 20 Rum kadýný eðittik. Bu kadýnlar, dönüþte Annan Planý'ný desteklemek için yapýlan eylemlerde önemli roller oynadýlar." (29 Mayýs 2003-Yeni Düzen Gazetesi)

"Otorite kimse... Senin görevin otoriteyi deðiþtirmektir. Demokratik yolla, silahlý mücadeleyle, gerilla faaliyetiyle, kavga çýkararak veya seçimle..." (24 þubat 2003-Yeni Düzen Gazetesi)

"Planýmýzýn ikinci aþamasýna gelmiþ bulunuyoruz. Referandumla rejimi ve devleti yýkacaðýz, meþruiyetini yok edeceðiz. Referandum sonucuna dayanarak anlaþmaya da biz imza koyacaðýz. Denktaþ bizi temsil etmez, Denktaþ'la da hesaplaþacaðýz." (10 Mart 2003-Volkan Gazetesi)

Biraz da CTP'nin Genel Sekreteri Ferdi Sabit Soyer'in þu sözlerine göz atalým:

"Türkiye, artýk lütfen bizi kurtarmasýn. Bu kurtarýlmanýn bedelini yeterince ödedik. Kimse tarafýndan bir daha kurtarýlmak istemiyoruz." (31 Mart 2002-Cumhuriyet Gazetesi)

Peki, diðer CTP'liler neler demiþler?

þimdi de onlarý sýralayalým:

"Lütfen dünyaya KKTC'nin açýk bir hapishane olduðunu söyleyin. Bir büyük askeri bölge ve tüm kapýlarý da kilitli." (CTP Milletvekili adayý Ahmet Barçýn-25 Eylül 2001 Guardian Gazetesi)

"Bizi Amerikalýlar örgütledi, 30 eðitimci olarak eðitti. Biz de 3.000 kiþiyi etkiledik, 10 bin kiþiyi harekete geçirdik, 100 bin kiþiyi etkiledik." (CTP üyesi ve Yenidüzen Gazetesi Yazarý Sevgül Uludað- 15 Temmuz 2002 Yeni Düzen Gazetesi)

"Kýbrýslý Türkler, biraz Türk, biraz Kýbrýslý, biraz Ermeni, Biraz Rum, biraz Venedikli, biraz Ýngiliz'dir. üok kültürlü ve kimlikler yumaðý insanlardýr." (CTP milletvekili adayý Mehmet üaðlar-9 Ekim 2003 Yeni Düzen Gazetesi)

"Yapýlacak yeni eylemlerde polis ve askeri zor kullanmaya zorlayacak ve konuyu AB gündemine getirip, Türkiye ve Denktaþ'ý zor durumda býrakacaðýz." (CTP Parti Meclisi üyesi Tema Irkad'ýn eþi Emine Irkad-28 Mart 2003 Volkan Gazetesi)

Ýsterseniz, bir de diðer "Annan Plancý"larýn söylediklerine bakalým:

"Ankara, ne paraný, ne paketini, ne de memurlarýný istemiyoruz. Ben, Türkiyeli seçmenlerden oy beklemiyorum. Bize oy vermesinler." (BDH kurucusu ünder Konuloðlu-20 Eylül 2003 Volkan Gazetesi)

"Anlaþýlmýþtýr ki TC Devleti, AB'ye üye olana kadar bizi rehin olarak tutmakta kararlýdýr. Aralýk seçimleri, referandum sýnýrlarýný da aþmakta, rehinelikten kurtulmak için toplumsal kurtuluþ savaþýna dönüþmektedir." (DBH kurucusu üzker üzgür'ün 17 Ekim 2003 tarihli Afrika Gazetesi'ndeki köþe yazýsý)

Son olarak da KKTC'ye yönelik psikolojik harekatýn kilit ismi Costas Carras'ýn 20 Ekim 2003 tarihli Volkan Gazetesi'ne yer alan sözlerinden birkaç cümle:

"Seçimleri, Annan Planý konusunda bir referanduma dönüþtürün. Denktaþ mutlaka götürülmelidir. ABD, AB ve biz, size her türlü desteði vermeye hazýrýz. Vatandaþlýklar konusunda bize bilgi verin. Dünyayý ayaða kaldýralým."

KIBRIS KUVAYI MÝLLÝYE CEPHESÝ