Birkaç hafta önce İşçi Partisiğne katılan Nurettin Veren, 35 yıllık yol arkadaşını anlattı
''Fethullah Gülen'in falakasından geçmeyen yok''

İzmir doğumlu olan Nurettin Veren, meslek lisesi öğrencisiyken, 16 yaşında Fethullah Gülen ile tanıştı. Makine mühendisliği mezunu. Gazeteci ve Yazarlar Vakfı Kurucu Başkanı. Zaman Gazetesi Kurucusu ve eski genel müdürü, aynı zamanda Samanyolu TV kurucusu, eski yönetim kurulu üyesi ve ortağı. Azerbaycan, Gürcistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Moğolistan, Arnavutluk ve Romanya'da açılan okulların, üniversitelerin kurucu başkanı.

Nurettin Veren

●Cemaate bağış yapan işadamlarına, benimle irtibatlarını kesmeleri için yemin ettirildi

●ABDğye Vatikanğın desteğiyle gitti, tepkiden çekindiği için hastalığı uydurdu

●Yanında kalanların çoğu ondan dayak yemiştir, biliyorum çünkü falakanın bir ucundan da ben tutuyordum

●Yıllarca ütüsüz pantolon giyerken, şimdi tavşan tüyünden iç çamaşır kullanıyor

●şömine demiriyle bana vurmaya kalktı. Kendimi sakınmasaydım, ölebilirdim

●Karımı ve çocuklarımı benden uzaklaştırdı. Gülen, insanı inleterek öldürüyor
Yaklaşık 35 yıllık Fethullahçı, henüz birkaç haftalık İşçi Partili Nurettin Verenğle Gülenğin tanışıklığı, İzmir Kestanepazarı Camiiğnde bir Cuma namazı sonrasına dayanıyor. O günlerde Nurettin Veren henüz 16 yaşında bir lise öğrencisi, Fethullah Gülen ise 26 yaşında genç bir vaiz. Genç vaizle lise öğrencisinin yol arkadaşlığı, Gülenğin tahta kulübesinde başlamış.

Cami yaptırmak yerine fakir talebe okutmak; vatansever, dindar, aydın gençler yetiştirmek için evler, yurtlar, okullar hazırlamak fikrini; Nurettin Verenğin deyimiyle ğsaf Anadolu insanınağ birlikte anlattılar.

Milletin ve devletin desteğiyle, Türkiyeğde ve Türki cumhuriyetlerde çığ gibi büyüdüler. Ama bu başarı, birilerinin iştahını kabarttı. Nurettin Verenğe göre, devlet-millet işbirliğiyle ortaya konulan bu milli servet, bazı siyasilerin ve gizli merkezlerin çıkarlarına alet edildi, hedeften saptırıldı.

Nurettin Veren, 35 yıl boyunca Fethullah Gülenğle birlikte yürüdü. Cemaatin etkinliği altında olduğu bilinen Samanyolu TV, Zaman gazetesi, FEM Dershaneleri ve beş üniversitenin kuruculuğunu yaptı. Ancak beş yıl önce Fethullah Gülenğle yolları ayrıldı. Verenğin hikayesi, aslında bundan sonra başlıyor. 35 yıl boyunca Gülen ve cemaatine hizmet eden Nurettin Veren, şimdi Fethullah Gülen tarafından ğhainğ ilan edildiğini ve kendisini ğöldürtmek isteğiniğ iddia ediyor. Oysa Gülen de, Verenğin Amerikağya kendisini öldürmek üzere geldiği konusunda ısrarlı. 35 yıllık dostluk, bugün yerini düşmanlığa bırakmış durumda. Nurettin Veren, dışlandı. Enteresan olan, Cumhuriyet savcılarının, her iki tarafın da iddialarını suç duyurusu olarak kabul etmemesi.

1 Kasım tarihi itibarıyla İşçi Partisiğnin üyesi olan Nurettin Veren, geçmişi ve bugünüyle ilginç bir portre. Veren, Samanyolu TVğdeki tecrübesini artık Ulusal Kanalğda kullanacak. Bu arada, Gülen Cemaati hakkında konuşmaya devam edecek.