AYDINLIK VE ULUSAL KANAL'IN YAYINI CEMAATI SARSTI

Fethullah Gülen Nurettin Veren'i aradý: Aramýzda halledelim

"Gece 01:30 sularýnda Cevdet Türkyol Amerika'dan beni aradý. Eþim telefona çýktý. Ben uyuyordum. Beni uyandýrdý ve 'Fethullah Hoca görüþmek istiyor' dedi. Hayretle telefonu elime aldým, karþýmda Fethullah Hocaefendi. Donakaldým. Hocaefendi, 'Buyur Nurettin Bey, benim sesimi duymak istemiþsin" dedi?"

AYTUNü ERKÝN

Fethullah Gülen'in 40 yýllýk yol arkadaþý, ikinci adamý, Nurettin Veren'le geçen hafta yaptýðýmýz söyleþi, toplumun tüm kesimleri tarafýndan ilgiyle karþýlandý. Veren, "Fethullah Gülen ölüm emrimi verdi" kapak haberimizde, cemaatin içyüzünü açýk bir þekilde ortaya koydu. Aydýnlýk'a, röportajýn Gülen cemaatýný sarstýðý, kimilerinin "Yok caným olmaz" dediði, kimilerinin de "Biz de konuþmalýyýz ama konuþursak zarar veririz" endiþesi taþýdýðý bilgileri ulaþtý. Cemaat içinde görüþtüðümüz kiþilerin ortak sözleri þunlar:
"Nurettin Veren'in yaþadýklarýný az çok, ama ucundan da olsa, çoðundan da olsa yaþadýk. Ama bunlarý bugüne kadar konuþmadýk. Hocaefendi'ye zarar veririz, hizmeti sekteye uðratýrýz, dedikodu olur diye düþündük. Bu anlatýlanlarýn doðru olduðunu biliyoruz. Bizim açýklayamadýðýmýz en önemli olay, Hocaefendi'nin Amerika'da neden yaþadýðýdýr. Buna hiçbir þekilde cevap veremiyoruz."
Cemaat içinden tepkiler böyle. Bir de, telefonla arayýp, "Biz de maðdur olduk, konuþmak istiyoruz" diyenler...

TüRKÝYE'NÝN BAÐIMSIZLIÐI MESELESÝ...

Tabii, tehdit telefonlarý da aldýk. þunun iyi bilinmesinde yarar var: Bizim kimseyle kiþisel bir kan davamýz yok. Kimseyi de "Gözünün üstünde kaþýn var" diyerek haber konusu yapmýyoruz. Meselemiz Türkiye meselesi, Türkiye'nin baðýmsýzlýðý meselesi. Bu yüzden, yýllardýr, Amerika tarafýndan yönlendirilen bir cemaate ayna tutmaya çalýþtýk. Nurettin Veren de böyle düþünüyor. Kimseyle kiþisel bir kavgasý olmadýðýnýn altýný çiziyor.
Veren'le Ýstanbul'da yaptýðýmýz görüþmenin ardýndan kendisiyle telefonda defalarca görüþtük. Geliþmeleri masaya yatýrdýk. Veren'in sýkýntýsý devam ediyor. üzülüyor, ama mücadelesinden vazgeçmeyeceðini her fýrsatta belirtti.
Yüzlerce destek mesajý aldýðýný söyledi Veren. Tabii hakaret dolu, tehdit dolu mesaj gönderenler de olmuþ. Bu süreçte, Veren'le görüþen gazeteciler, televizyoncular da olmadý deðil. Ama nedense! bu isimler, görüþmelerini yayýnlamadýlar. Nurettin Veren, bize verdiði ikinci röportajýnda kendisiyle görüþen ama haber yapmayan gazetecilerin de ismlerini açýkladý. Kendisine destek verenlere teþekkür etti.
Geliyoruz en önemli noktaya: Fethullah Gülen, Nurettin Veren'i 24 Kasým gecesi saat 02.00'de Amerika'dan aradý ve görüþme yaptý. Daha sonra da Zaman gazetesinin eski Müdürü Alaaddin Kaya'yý Veren'le görüþmek üzere evine gönderdi. þimdi, Fethullah Gülen'in yol arkadaþý Nurettin Veren'e mikrofonu uzatýyoruz?

AYDINLIK- Sayýn Nurettin Veren, www.nurettinveren.org. adlý internet siteniz çökertilmiþti. Son bir haftada neler yaþandý?
NURETTÝN VEREN- Ýnternet sitesi çökertilmeden önce iki kez bloke edildi. Sonra, herkese internet sitesi yapan Kaynak A.þ'ye tehdit telefonlarý geldiðini öðrendim. "Bu siteyi kapat yoksa seni deþifre ederiz" tehdidinde bulunuyorlar. Sayfayý yapan þirketin yetkilisi beni aradý "Bana baský var, þiddetli tehdit var. Bu sayfayý kapatalým, sen baþka bir þirketten sayfa yaptýr. Ben bu baskýlara dayanamam" dedi. Bunlarý telefon kayýtlarýndan devletimiz bulabilir. "Tamam. Sen iþini gücünü kaybetme" dedim. þimdi öðreniyorum ki, siteyi kapattýranlarýn savunmalarý þu: "Biz kapatmadýk, Kaynak A.þ kapattý." Bana bu siteyi yapan þirket, "Sen de ayný isimle www.nurettinveren.net veya com olarak açtýr" dedi. Ve biz baþka bir þirkete müracaat ettik, "net" ve "com" olarak. Bir gün sonra o þirket bize, "net ve com isimleriyle, nveren isimleri baþkasý tarafýndan satýn alýnmýþ" dedi. Yani anlayacaðýnýz, bizim konuþma hakkýmýz yok onlara göre. Bu baskýlarý yapan isim, Aksiyon grubunda çalýþmýþ Yasin Kesen. Bunu da çok önemsemedik. Ulusal Kanal, Ýstanbul baðýmsýz milletvekili Emin þirin, Gözcü yazarý Saygý üztürk, Cumhuriyet yazarlarý ve baðýmsýz, hür gazeteciler, isimler; bize yapýlan baskýlarý ve zulümleri, yürekli bir þekilde, rating endiþesi taþýmadan, ülkemizin insanlarýna sunmayý bir görev bildiler. Emin þirin Bey iþi sahiplendi ve bunu Meclis gündemine taþýma cesaretini gösterdi. ülkenin menfaatlerinden ve rejimin korunmasýndan sözedenler ise Fethullah Gülen'in sansürüne boyun eðdiler.

"SAYIN FATÝH ALTAYLI, GAZETECÝLÝK KUTSAL BÝR GüREVDÝR"

AYDINLIK- Siz kimlerle görüþtünüz? Ve kimler bu görüþmeleri yayýnlamadýlar?
VEREN- Uður Dündar, Oktay Ekþi, Mehmet Ali Birand gibi isimlerle görüþtüm. Ama ses çýkmadý. Fatih Altaylý Bey'in talimatýyla, Kanal D adýna "Sizinle röportaj yapmak istiyorum" diyen Kürþat Okutmuþ'la 2.5 saat görüþtük. Görüþme ana haber stüdyosunda oldu. Bir hafta önce çekimler, Sayýn Altaylý'nýn önüne sunuldu. Yayýna koyma cesaretini gösteremediler.
Gerçekleri sadece duyurmak görevi olan baðýmsýz medya, tribünlerdeki bir olayý günlerce manþete taþýrken, bütün dünyayý ilgilendirecek boyuta ulaþmýþ, ülkenin bütün istikrar ve asayiþini riske sokan AKP'yi sarsacak, bu riskli ve çok tehlikeli olayý haber niteliðinde görmedi. Olayý örtbas etme yolunu tercih etti. Altaylý'nýn sütünunda hergün döktürdüðü inciler var. "Biz ne zaman adam oluruz" diyor Altaylý. Ben de þöyle birþey yazmasýný tavsiye ediyorum: "Gazetecilik þov yapmak için deðil, tarafsýz ve kutsal görev bilinciyle yapýldýðý zaman adam oluruz." Altaylý'ya tavsiyem budur.

"GECE 01:30 SULARINDA HOCAEFENDÝ BENÝ ARADI"

AYDINLIK- Fethullah Gülen cemaatinden bir tepki gelmedi mi?
VEREN- Bugün (25 Kasým 2004) bir geliþme oldu. Hiçbir þekilde benimle irtibata geçmek istemeyen, kesinlikle bu olaya bulaþmak istemeyen Alaaddin Kaya (Zaman gazetesini bize satmýþtý ve Hocaefendi'nin en etkili beþ isminden biri) beni aradý. Hal hatýr sordu. ün giriþ yaptý. "Bir isteðin var mý?" dedi. "Uzun zamandýr hiç alakan yokken aramanýn sebebi nedir?" diye sordum. "Hatýr sorayým" dedi. "Teþekkür ederim" dedim.
AYDINLIK- Neden icap etmiþ?
VEREN- Bir gece öncesini anlatmak istiyorum. Aslýnda buna daha karar vermemiþtim ama sizinle yaptýðýmýz görüþmelerin etkisi oldu þimdi anlatacaklarýmda. Gece 01:30 sularýnda Cevdet Türkyol Amerika'dan beni aradý. Eþim telefona çýktý. Ben uyuyordum. Beni uyandýrdý ve "Fethullah Hoca görüþmek istiyor" dedi. Hayretle telefonu elime aldým, karþýmda Fethullah Hocaefendi. Donakaldým. Hocaefendi, "Buyur Nurettin Bey, benim sesimi duymak istemiþsin" dedi. Ben þöyle dedim: "Evet Hocam sesinizi duymak ve size ulaþmak için, aramýzda olan bu üzücü olayý, bana yaptýklarýnýzý bir gün telafi etmeyi düþünürsünüz diye tam beþ yýl bekledim. Beþ yýldýr sizinle ilk defa telefonla konuþma imkaným oldu. Keþke bunu beþ yýl önce yüzyüze konuþabilseydik." Hocaefendi þöyle konuþtu: "Her namazýmda sana dua ediyorum ve senin faziletli bir insan olduðunu biliyorum. Biraz sonra kendime insilün iðnesi yapacaðým. Izdýraplarýmla ve hastalýklarýmla uðýraþýyorum. Sana her namazýmda dua etmeye devam ediyorum. Sen de benim hakkýmda söylenecek ne varsa söylemiþsin."
"Baþýna bu kadar olay gelmiþ insan nasýl katlanabilir beþ sene" dedim. Hocaefendi devam etti: "Bu iþi düzeltmek için ne lazýmsa aramýzda halledelim. Kiminle, nasýl görüþmek istersen sana onu göndereyim." "Ben sizin uygun gördüðünüz kiþiyle görüþebiliriz" dedim. "Alaadin Bey'i istersen onu göndereyim" dedi.

"HOCAEFENDÝ þEREFÝ üZERÝNE YEMÝN ETTÝ"

AYDINLIK- Alaaddin Kaya geldi mi, yoksa telefonla mý aradý?
VEREN- 25 Kasým sabahýydý. ünce telefonla aradý. Sonra sabah 10:00 civarýnda evime geldi. Ve saat 17:00'ye kadar beraberdik. Oturduk konuþtuk. þunlarý söyledim:
"Bizim isteðimiz, eðitim kurumlarýný, zarar görmeden, yozlaþtýrýlmadan, kimsenin gizli maksatlarýna alet edilmeden devam ettirilmesi. Gerek Türkiye'de, gerekse yutdýþýndaki siyasi odaklardan gelecek tekliflerde, pazarlýk unsuru olmamasý önemli. Kiliselerin, papazlarýn gizli maksatlarý için kullandýrýlmamasý, uluslararasý hesaplarda pazarlýk konusu olmamasý, devlet içinde devlet olmamak üzere, açýk ve net þekilde faalitleyet göstermemiz gerek. Benim bu yaþananlara müdahale edebilmem için, sýfýrdan kuruluþunda bulunduðum Zaman Gazetesi, Samanyolu Televizyonu, Asya Finans ve Gazeteciler Yazarlar Vakfý gibi müesseselerde, hisselerimin bana iade edilmesini istiyorum. Denetimler tarafýmdan yapýlmalý."
Alaaddin Bey benim yanýmda Hocaefendi'yle konuþtu. Hocaefendi, "Ben ona beþ vakit namazýmda dua ediyorum. Baðrýma basmak, kucaklamak istiyorum. O'nun faziletli bir insan olduðunu, beni zor duruma sokmak istemediðini de biliyorum. Fakat cemaatten gelebilecek tepkilerden korktuðum için, iki-üç aylýk bir süre sonunda bu müesseselerin yönetimini Veren'e teslim edebiliriz. Benim þerefime güvenir, þerefim ve namusum üzerine söz veriyorum. Ýki-üç ay daha bu iþle ilgili bir talepte bulunmasýn" demiþ. Alaaadin Kaya'ya sorulabilir. Sabah 10:00'dan akþam 17:00'ye kadar konuþtuk.

"DEVLETÝME SUü DUYURUSUNDA BULUNUYORUM"

AYDINLIK- Daha baþka neler konuþtunuz Alaaddin Kaya'yla?
VEREN- Siz de görmüþsünüzdür. "29 Ekim'de, bilboardlardaki posterleri. Hocaefendi'nin resmi ve 'Hasret bitiyor' yazýsýný. Kendisinin parayla reklam edilmesini, bütün Türkiye'de duvar ilanlarýnýn olmasýný Hocaefendi kabul ediyor mu?" dedim. Arkasýndan ekledim: "Benim bildiðim hocaefendi buna 'evet' demez." Kaya þöyle konuþtu: "Mahsurlu olduðunu düþünmüyorum." "Kendisinin haberi var mý?" diye sordum, þu yanýtý verdi: "Bunlardan haberi yok. Türkiye'deki ilanlardan haberi yok."
"O zaman, Türkiye'deki resimleri bilgisi dýþýnda asýlmýþsa, bu daha büyük bir tehlike. O zaman hiçbir gerçek kendisine ulaþmýyor. Siz, Hocaefendi'nin etini-kemiðini sýyýrýp, resmini, kitabýný, gözyaþýný, paraya tahvil ediyorsunuz."
Bakýn, bu posterlerin altýnda Gazeteciler ve Yazarlar Vakfý'nýn imzasý var. Yani bunu vakfýn baþkaný Harun Tokak finanse ediyor. Tokak Kaya'ya demiþ ki, "Nasýl posterler güzel olmuþ mu?" Ben de dedim ki, "Hocaefendi, milletin vermiþ olduðu hayýr ve yardým paralarýný, benim kurucusu olarak bulunduðum, hatta Yeniþafak baþyazarý Ahmet Taþgetiren'in de kurucularýndan olduðu, diðer üyeler ve bize destek, para veren insanlarýn, paralarýný bu þekilde kullanýlmasýndan razý mý?" Kaya, "Ben çok mahsurlu olduðunu düþünmüyorum" dedi.
Alaaddin Kaya, Hocaefendi'nin teklifinin güzel olduðunu ve benim düþünmem gerektiðini söyledi. Ve ayrýldýk. Ayrýlmadan önce Kaya'ya þunlarý söyledim:
"Bu kadar vurdumduymazlýðýn karþýsýnda kamuoyunu harekete geçirmek için, aile içinde çözülmeyeceðine inandýðým bu durumu MGK üyelerine bildireceðim. Noter kanalýyla can güvenliðimin olmadýðýný, bana gönderilen e-postalarý onlara ileteceðim. Bu olaya açýklýk getirmelerini isteyeceðim. Devlet büyüklerinden ve kademelerinden de destek almaya çalýþacaðým. Bunlarý, Hocaefendi'ye ilet. Bu iþin yapýcý tarafýndayým, bunu kamu vicdanýna sunmaya mecbur kaldým."

NURETTÝN VEREN'ÝN FERÝT ÝLSEVER'E YAPTIÐI AüIKLAMALAR

'Ýkinci Fethullah Gülen hareketi deðiliz,devletin kontrolünde olmalýyýz'

"Fethullah Gülen cemaati, yurtdýþý kaynaklarýn pazarlýk unsuru oldu! Bizim felsefemizde bir boþluk var, bundan yararlandýlar. Ýslami felsefeye göre, 'Yaptýðýnýz iþin üstünde oturmayýn' derler. ürneðin, üzbekistan'da görevlendirilmiþ Bilkent mezunu bir öðretmen 150 dolar maaþa çalýþýyor ve bu öðretmene 'Helal olsun' denildiðinde öðretmen þunlarý söylüyor: 'Ben yapmadým Hocaefendi yaptý.' Fethullah Gülen de, 'Ýstemem yan cebime koy' tavrýnda tabii..."
Aydýnlýk baskýya girmeden önce Nurettin Veren'le, Aydýnlýk Yayýn Grubu Baþkaný Ferit Ýlsever bir görüþme yaptý. Veren, Ýlsever'e yine çarpýcý açýklamalarda bulundu. þimdi, Fethullah Gülen'in 40 yýllýk yol arkadaþýnýn, Ýlsever'le yaptýðý görüþmeyi sizlere sunuyoruz:

"HüSEYÝN GüLERCE BENÝ BOY HEDEFÝ YAPMAK ÝSTÝYOR"

"Ben hiçbir zaman bir partiye üye olmadým. Fethullah Gülen olayýna da, siyasi parti gibi bakmadým. Bu meseleler sol-sað meselesi deðil. Siyasi olarak baksaydým, bana gelen bakanlýk teklifini kabul ederdim. Biz yola, yoksul gençlere destek ve eðitim seferberliði için çýktýk. Zaman gazetesi yazarý Hüseyin Gülerce beni boy hedefi haline getirdi. Bütün Türkiye'ye ve cemaate beni boykot ettirmek istiyorlar. En yakýnlarýmý bile arattýrmýyorlar. Beni tecrit etmek istiyorlar. Dün beni Alaaddin Kaya aradý, ne oldu da aradý? üç ay önce görüþmüþtük zaten!

"GüLEN BüYüDüKüE ÝMPARATOR OLACAÐINI GüRDüM"

"Okullarý devletin en üst kademeleri sahiplendi, destek verdi. Ama bu destek maddi anlamda bir destek deðildi. ürneðin Cumhurbaþkaný Süleyman Demirel, þahsýma güvenerek, beni çeþitli ülkelerde tanýttý. Okullarýn açýlmasý için destek verdi. Okuldaki çocuklarýmýzý eski Genelkurmay Baþkaný Orgeneral Ýsmail Hakký Karadayý'ya ***ürdüm. 'Bu okullar devletin kontrolünde olsun' dedim Sayýn Karadayý'ya. Yekta Güngör üzden'e, eski DGM Savcýsý Nusret Demiral'a ***ürdüm çocuklarýmýzý. 'Sizin bizden haberiniz olsun' dedim. Ama okullar büyüyüp cemaat büyük güç haline gelince, bazýlarý haset yaptýlar, fitne soktular. Fethullah Gülen büyüdükçe, imparator olacaðýný gördüm. Kutsallýk, dokunulmazlýk zýrhýna büründü. Gülen niçin sorgulanmasýn? Herþeyi cemaat ve devlet bilsin! Doðrusu budur!

"GüLEN BANA MEKTUP YOLLADI, 'YOLLARIMIZ AYRILIYOR' DEDÝ"

"Biz ikinci bir Fethullah Gülen hareketi deðiliz. Sahneye böyle birþey için çýkmýyoruz. þeffaflýk içinde, devlet ve kamuoyu bizi yargýlasýn istiyoruz. Cemaat içinde bunlarý yapamadým. Fethullah Gülen bana 'Yollarýmýz ayrýlýyor' diye mektup yazdý. Mektup, Kuran harfleriyle yazýlmýþtý.

"KASETLERÝ NURETTÝN VEREN SATTI YALANI"

"Cemaat içinde tepki koyunca baþýma bunlar geldi. Kenara çekildim. Kenarda durdukç da beni 'döneklikle' suçladýlar. Cemaata beni, 'Fethullah Gülen'in kasetlerini para karþýlýðý sattý' diye lanse ettiler. Kuryeler gönderdiler. Arkadaþlarýmla irtibatlarýmý kestiler. Kampanya yürüttüler hakkýmda. üocuklarýmý parayla satýn alýp, benden ayrýlmaya zorladýlar.

"BÝZÝM HÝZMET PRENSÝBLERÝ üÝZELGEMÝZ VARDI"

"þimdi bakýn, Zaman gazetesi yazarý Hüseyin Gülerce'nin 25 Kasým tarihli yazýsýnýn baþlýðý 'Fitne'. Gülerce'nin ölçüleri doðrudur. Ama kendisi bu sýfatlarýn içinde bulunmaktadýr. Fethullah Gülen'in bir çizelgesi var. üizelgenin adý, 'Hizmet Prensipleri'. Bizim yemin metnimiz var. Cemaatin yasalarýný kendisi koydu. Kýrmýzý çizgilerimizi kendisi belirledi. O gün ne kararlar alýndý? Bugün neler uygulanýyor? Bunlarý göstereceðim! Bizim derdimiz, üzüm yemek, baðcýyý dövmek deðil!

"FETHULLAH GüLEN ABD'YE SIRTINI DAYADI, VATÝKAN OLMAK ÝSTÝYOR"

"Bizim giriþimimizi siyasi bir güç haline getirmek yanlýþtýr. Fethullah Gülen cemaati, yurtdýþý kaynaklarýn pazarlýk unsuru oldu! Bu güçlerin pazarlýk unsurlarý olarak kullanýlmak yanlýþ! Bizim felsefemizde bir boþluk var, bundan yararlandýlar. Ýslami felsefeye göre, 'Yaptýðýnýz iþin üstünde oturmayýn' derler. Bu hem iyidir hem kötü. Boþluklara yol açýyor. ürneðin, üzbekistan'da görevlendirilmiþ Bilkent mezunu bir öðretmen 150 dolar maaþa çalýþýyor ve bu öðretmene 'Helal olsun' denildiðinde öðretmen þunlarý söylüyor: 'Ben yapmadým Hocaefendi yaptý.' Fethullah Gülen de, 'Ýstemem yan cebime koy' tavrýnda tabii... Bu durum cemaat içinde büyük rahatsýzlýða yol açtý. Gülen, buralardan aldýðý güçle, uluslararasý dengelerde oynamaya baþladý. Amerika'ya sýrtýný dayadý. Vatikan gibi olmak istedi. Vatikan da bu desteði verdi zaten! Arkasýndan, Yahudi, Ermeni desteðini de aldý.
Fethullah Gülen'in þu andaki beklentisi þudur: 17 Aralýk'tan sonra kendisine kimse birþey yapamayacak. Amerika'da bunu kullanmaktadýr. Baþedilmez bir güce ulaþtýðý mesajýný vermek istiyor! Medyada da büyük ölçüde kontrolü aldýlar.

"ÝSTEDÝKLERÝ HER YERDE TARTIþMAYA HAZIRIM"

"Son mesajým þudur: Ýstedikleri bir televizyon kanalýnda, Hüseyin Gülerce ve O'nun gibi 100 kiþiyle karþý karþýya tek baþýma geleyim ve tartýþalým. Buradan kendilerine çaðrý yapýyorum!"

GüLEN VE ARKADAþLARININ "HÝZMET PRENSÝBLERÝNÝ" AüIKLIYORUZ

'14. madde: þeriat fikrinin müdafii olma...'
"12 arkadaþýmýz ve Fethullah Gülen yola çýktýk. Gülen'in hazýrladýðý yazýlý metin ve yemini kabul ettik. O zamanki çizgimizi görmeniz gerekiyor..." Aydýnlýk, özellikle 9 ve 14'üncü maddelerin altýný çiziyor... ünümüzdeki hafta, Gülen'in Nurettin Veren'e "Kuran yazýsýyla" yolladýðý mektubu yayýmlayacaðýz...
Fethullah Gülen'in muavini Nurettin Veren, dergimiz baskýya girmeden önce çok önemli bir belge yoladý.

Sözü Veren'e býrakýyoruz:

"1970 yýlýnda, Fethullah Gülen ve 12 arkadaþýmýzla birlikte toplanarak aldýðýmýz kararlarýn yazýlý metnini ve Fethullah Gülen'in hazýrladýðý ve hepimizin okuyarak kabul ettiði yemini, ilk günkü samimi çizgiyi görmeniz açýsýndan aþaðýda sizinle paylaþýyorum:
"1.Finansman kaynaklarýnýn tekele verilmesi, þahsi tasarruflar yapýlmamasý;
"2. Finansman kaynaklarýnýn derneðe verilmesi;
"3. Lüksten kaçýnmak, israf yapmamak;
"4. Dershanelere nezaret eden arkadaþlar, evde kalanlara her türlü adap ve edep kaidelerini öðretecek;
"5. þahsi iþlerimizi dahi görüþüp kararýn varýldýðý istikamette o iþleri yapmak;
"6. Dahilde ve hariçte kim vazifelendirilirse o vazifeye o gidecek, baþkasý o iþe karýþmayacak;
"7. Herkesin nereye, ne zaman gideceði bir sisteme baðlý olarak yürütüleceki (dýþarýya gitmeler, içteki ziyaretler);
"8. Kusurlarýný birbirine hatýrlatmak için kardeþ edinme;
"9. Bu kadroyu etrafa empoze etme, kuvvet kazandýrma, çok kuvvetli gösterme (içte ve dýþta olacak);
"10. Arkadaþlarýn birbirlerini kabul ettirmesi ve ittifak ettikleri o mevzuda ayný þeyleri söylemesi;
"11. Onbeþ günde bir araya gelip arýza ve pürüzlere bakýlmasý (Pazar günü ikindi-akþam arasý);
"12. Bilumum dýþarýya giden arkadaþlarýn tenkidinin 15 günlük toplantýda görüþülmesi;
"13. Acil durumlarda o mevzu ile alakalý olan arkadaþ toplantý gününü beklemeksizin Hocafendiye duyurabilir;
"14. þeriat fikrinin müdafii olma, Risale-i Nur ve üstadý þeriata muvafýk þekliyle arzetme, Tesbihat ve evrad-ý ezkara ehemmiyet verme, bunlarýn büyüklüðünü anlatma;
"15. Karara baðlanan bir þeyin hiçbir zaman aleyhinde bulunmama (ima ihsas yoluyla dahi olsa). Aksine fikir olursa hakk-ý hayat tanýmama;
"16. Her arkadaþýn resmi, gayriresmi bir iþinin olmasýna ihtimam gösterme;
"17. Ýstiþareden sonra fikir beyan etmeme, alýnan kararlarý infaz etme. Ýstiþareyi kimlerle yapacaðýný bilme (Ashab-ý rey);
"18. Kendi kardeþlerimize hakta öncelik tanýma. Bir kardeþin aleyhinde söylenecek söz vs'de onu müdaafa, söyleyeni de toplu olarak istintaka tutma, þiddetle bu iftirayý reddetme.
"Not: Bu þartlardan birine riayet etmeyen kendi kendini azletmiþ olacak, talebe durumuna düþecek. Bu kadro evdekilerden ve halktan gizli tutulacak, kimse bilmeyecek."

Fethullah Gülen ve arkadaþlarýnýn yemin metni

Nurettin Veren, Aydýnlýk'a, Fethullah Gülen ve 12 arkadaþýnýn (kendisi de 12 kiþiden biri) yemin metnini gönderdi. Yemin metni þöyle:
"Gücüm yettiði kadar Kur'an'ý (bu orjinal metinde Fethullah Gülen'e idi. Sonra tepki çeker, uygun olmaz görüþü ile Kur'an olarak deðiþtirildi) hayatýma gaye edineceðime;
"Kardeþlerime karþý sadakat izinde bulunacaðýma;
"Halkýn ve talebe arkadaþlarýn izzet ve onurlarýný izzetim ve onurum kadar yükseltmeye çalýþacaðýma;
"Kusurlarýmýn hatýrlatýlmasý karþýsýnda memnuniyet ihzar edeceðime;
"Dahilden ve hariçten gelen bilumum taarruz ve tenkidleri nefsime yapýlmýþ gibi red edeceðime, bilumum karar listesindeki esaslara riayette bulunacaðýma;
"Hizmet adýna uhdeme aldýðým vazifeleri veya kararla bana tahmil edilen mükellefiyetleri itirazsýz yerine getirmeye çalýþacaðýma;
"Kur'an'a (bu orijinal metinde Fethullah Gülen'e iken, sonradan deðiþtirilmiþtir) sadakatten hiçbir surette ayrýlmayacaðýma;
"Münferid hareket edip bu kararlara muhalif davrandýðým an ihtiyarýmla bu kadrodan kendimi iskat edip herhangi bir talebe gibi dershanede gibi vazifeme devam edeceðime;
"VALLAH-BÝLLAH kasemleriyle yemin ediyor ve bu yeminin La Yenkatý olmasýna CENAB-I HAKKI istiþhadda bulunuyorum.
"Bu geriye dönüþü olmayan La Yenkatý (kefaretle geri dönüþü olmayan) yemin tescil edildi. Ve görüldüðü gibi, vatana, millete, bayraða sadakat, þöhret, ganimet ve menfaat olmamak üzere deklare edildi. Ancak bu metin ihtilal dönemlerinde ele geçmemesi için, Fethullah Gülen'in emriyle, tedbir olsun diyerek bütün arkadaþlardan alýnýp yýrtýldý, yakýldý veya yaktýrýldý. Tesadüfen bir tek bendeki bu nüshasý bir yün yumaðýnýn içerisinde yýllar sonra ortaya çýktý. Eþim bunu yýrtýp atmaya kýyamamýþ, lazým olur düþüncesiyle bir yün yumaðýnýn içerisine sarmýþ ve saklamýþ. Sonra çocuklar el iþi öðrenmek için yumak kullanýrken bu metinler ortaya çýktý. Baþka nüshasý olmadýðýný zannettiðim bu metni, çok büyük iþler yapma telaþýnda olan Fethullah Gülen ve arkadaþlarý tarafýndan unutulmuþtur düþüncesiyle, hem hizmetteki arkadaþlarýmýza yeniden bir hatýrlatma olsun diye, hem Fethullah Gülen'e, hem de bu iþe sempati ile bakan ve emeði geçen, katkýsý bulunan samimi, duru insanlara, çizginin nereden nereye kaydýðýný, kendi özgür vicdanlarýyla hizmetin mukayese, muhasebe ve özeleþtirisini yapmalarý için size veriyorum."