üocuktan al haberi: "Ýki Türk eksildi!" ................Aslan Blut

Hani, Amerikalýlar "En iyi Kýzýlderili ölü Kýzýlderilidir" diyordu ya, Avrupalýlarýn Türklere bakýþýný anlatan benzer bir deðerlendirme de Hollandalý iki öðrenciden geldi!

Anadolu Ajansý''nýn haberine göre, Hollanda''nýn Enschede kentinde, geçen hafta iki Türk öðrencinin ölümünün ardýndan, 13 ve 14 yaþlarýnda iki Hollandalý öðrenci, okulun Ýnternet sitesine ''''bu ölüm sevindirici'''' ve ''''iki Türk eksildi'''' diye yazýlar yazdýlar. üocuklar, polis tarafýndan gözaltýna alýndý.
Geçen Cuma günü, ölen Türk öðrenciler için okulda anma töreni düzenlenmiþti.
Okul yöneticilerinin ve polisin tutumuna bakýlýrsa, "üocuklar ýrkçý yazýlar yazmýþ ama gereken de yapýlmýþ" denilebilir!
Bu hiçbir þeyi deðiþtirmez!
Bir toplumun bilinçaltýný çocuklar temsil eder! "üocuktan al haberi" diye boþuna söylememiþler!

"Bilinçaltý" deyince aklýma geldi; hani Flaþ televizyonunda bir program vardý. Bir otelde, iyi kötü eli kalem tutan veya aðzý laf yapan çeþitli görüþlerden insanlarý toplamýþlar ve üç ay süreyle tartýþtýrmýþlardý!
Bu program için, ünlü yazarlara da öneride bulunulmuþ ama kimse kabul etmemiþti! Sonuçta, bir grup oluþturulmuþ ve program baþlatýlmýþtý.
Program baþlamadan önce, küçük bir soruþturma yapmýþtým. Aldýðým bilgilere göre bu program tür olarak Amerikan televizyonlarýnda geliþtirilmiþti. Amerikan televizyonlarýnýn, Pentagon ve CIA ile birebir baðlantýsý olduðunu artýk bütün dünya biliyor. Bu programýn tür olarak tasarlanmasýnda da herhalde bir istihbarat baðlantýsý vardý. üünkü, bana verilen bilgiye göre, programýn amacý, ele alýnan konuda "toplumun bilinçaltýný ortaya çýkarmak"tý.
üç ay boyunca ne oldu? Herkes kendi fikrini ifade etti. Bazen sert tartýþmalar yaþandý, gönderilen mesajlar alt yazýyla duyuruldu. Toplam olarak baktýðýnýzda, tam üç ay boyunca Türk-Kürt gerilimi oluþturuldu!
Eþ zamanlý olarak baþka programlara çýkarýlan bölücüler, "Büyük Kürdistan Federasyonu" gibi fikirlerini de ifade etmek imkaný buldu! Bu tür programlara, milliyetçilerin de katýlýyor olmasý, diðer tarafa meþruiyet saðlamak için kullanýldý!
Derken Mersin''de bayrak yakma operasyonu, ardýndan yurt çapýnda protestolar ve Trabzon halkýný kýþkýrtmaya dönük eylemler ve yine Trabzon-Diyarbakýr kavgasý çýkarmaya dönük kýþkýrtmalar aldý yürüdü!
Bu tür televizyon programlarý ile olaylar arasýnda bir üst akýl var mýdýr, yok mudur bilmiyoruz ama, hepsinin zamanlamasýnda bir "senkronizasyon" bulunmasý dikkat çekicidir.
Derken Milliyet gibi bir gazetede bile uzun yýllardýr Türkiye''de CIA hesabýna çalýþan bir Amerikalýnýn iddialarý dayanak olarak kullanýlarak Karadeniz üzerindeki bir Yunan tasarýmýna zemin hazýrlama giriþiminde bulunuldu! þimdi haftalýk dergilerde "Orda bir Kürdistan var" deniliyor!
"Orda bir köy var uzakta. gitmesek de kalmasak da o köy bizim köyümüzdür" melodisi, 7''den 70''e bütün Türk halkýnýn beyninin bir köþesinde saklýdýr! Ýþte artýk bilinçaltý kabulü sayýlabilecek o kodu kullanarak, Kürdistan devletini Türk halkýnýn bilinçaltýnda meþrulaþtýrýyorlar! Bu tür laflarý kullananlarýn amacý ne olursa olsun, sözün iþlevi budur!
Bu bakýmdan, Türkiye''nin birlik ve bütünlüðüne özen göstermesi gereken kiþilerin, sýrf kendi mesleki veya siyasi çýkarlarýný tatmin etmek için bu tür televizyon programlarýnda veya gazetelerde, dergilerde kendilerini kullandýrmamasý, vataný satmamasý beklenir!
"Türk aklý, tarihin baþlangýcýndan itibaren, saðduyu ile yoðrulmuþtur. Bu tür yönlendirmelerden etkilenmez" demeyelim. üünkü bugün bir toplumsal þizofreni varsa, sebebi medyadýr! Medya, sanýldýðýndan çok daha fazla etkili olmakta, insanlarýmýzýn psikolojik yapýsýný deðiþtirebilmektedir!

Hollandalý iki çocuðun, Türklerle ilgili "Ýki Türk eksildi" deðerlendirmesinin Avrupa''nýn Türklerle ilgili bilinçaltýný ortaya çýkarmasý gibi, Hakkari ve çevresinde oluþturulan bilinçaltýný da usta gazeteci Saygý üztürk yerinde tespit etti.
Hakkari''de 2 çocuðu ile birlikte evde otururken evi taþlanan ve kapýsý zorlanan polis eþi! Telefonda ulaþtýðý eþinin de ayný anda karakolda silahlý saldýrý altýnda bulunmasý! üaresizlik! Hakkari''de 16 Kasým 2005''te, 10 polis ailesinin ayný dehþeti yaþamasýð
Ve 11 yaþýndaki polis çocuðu M''nin anlattýklarý:
"Okuldan çýktým eve geliyordum. 8-10 kiþilik bir grup Kürtçe ana avrat küfretti. Sonra ''ðpolis çocuðu. S.. gidin bizim memleketimizden'' diye üzerime yürüdü. Kaçmaya baþladým. Hem taþ atýyor hem kovalýyorlardý. Askerlik þubesi''nin önüne geldiðimde ''imdat beni öldürecekler'' diye baðýrýp yardým istedim. Kapýdaki nöbetçi asker havaya ateþ açtý. Beni alýp içeri götürdü. Ben artýk burada okula gitmem. Zaten okulda beni hiç rahat býrakmýyorlar. Sýnýfa Kürdistan haritasý asýyorlar. Durmadan ''Burasý bizim ülkemiz. Defolup gidin. Yoksa biz göndereceðiz'' diye hakaret ediyorlar."
Hakkarili Kürt çocuklarýnýn bilinçaltýna veya bilinç üstüne düþmanlýk kodlarý yerleþtirilmese, tablo bu kadar vahim olur muydu?