Ben söylemiyorum tanýmýþ bir avukat söylüyor: ''O. Pamuk''un sözleri ifade özgürlüðü içinde deðil''.................Aslan Tekin

Aþaðýdaki sözler bana deðil, bir hukukçuya ait: Avukat Sühan üzkan''að Biz O. Pamuk denen adamýn söylediklerinin fikir hürriyetiyle bir ilgisi olmadýðýný yazadurduk. Kimliðimiz belli olduðu için, onlar söyler, demiþlerdir. þimdi Avukat Sühan üzkan''ý okuyun:
"Orhan Pamuk''un Ýsviçre''de bir dergiye söyleþide ''Türkiye''de 30 bin Kürt öldürülmüþtür. Bir milyon da Ermeni'' biçimindeki cümlesi, maksadý ne olursa olsun, tartýþmalý konularda ''kesin suçlama'' yaptýðý için düþünce beyaný sayýlamaz ve dolayýsýyla düþünceyi ifade özgürlüðü kapsamý içinde mütalaa edilemez.
üldürme, öldürülme eylemleri bir zümre tarafýndan bir baþka zümre aleyhine kesin hüküm cümleleriyle suçlamalara yol açacak biçimde gerçekmiþ gibi kullanýldýðý zaman, bu ifadeler isnat edilen bu eylemlerin taraflarýný þiddete çaðýrma potansiyeli taþýrlar ve bu husus Avrupa Ýnsan Haklarý Sözleþmesi''nin ifade özgürlüðüne koyduðu en önemli ölçünün ihlal edilmesi demektir.

Bu beyan, pozitif hukukumuzda karþýlýðý olan, ''yayýn yoluyla suç isnadý'' eylemlerindendir. Düþünce beyaný ile isnat edilen suçlama iftira arasýndaki fark çok önemlidir ve bunlar hukuken farklý kavramlardýr. Yargýlama faaliyeti çok zor bir faaliyettir ve yargýlama usulü adaletli bir yargýya varabilmek için çok titiz bir çalýþmayý gerektirir. (ð)

Bütün modern hukuk sistemlerinde yargý baðýmsýzdýr ve baðýmsýzlýk adaletin, dolayýsýyla mülkün temelidir. AB müzakereleri bahane edilerek Türk yargýsý baský altýna alýnmaya çalýþýlmaktadýr. Alelusul, ceza muhakemesi usulleri tavsiye edilmekte ve yargýdan pozitif hukuk dýþý kararlar beklenmektedir. Yargýya bu tarz müdahaleler Anayasa ihlali suçunu oluþturur. Bu toplumun aydýnlarýnýn bu kadar aðýr bir suçun en azýndan potansiyel faili olmalarý kaygý verici bir geliþmedir." (Yalçýn Bayer, Hürriyet, 18 Aralýk 2005.)

AB''nin despotlarý da mahkeme salonundaydýlar ve istedikleri gibi konuþtular, Türkleri suçladýlar, mahkemenin hemen düþürülmesini istedilerð Hükûmet ne yaptý bunlara karþý? Halkýmýzýn tepkisinden çekindikleri için biri iki söz söyleme ihtiyacý duydular sadeceð

Av. Sühan üzkan, "Bu toplumun aydýnlarýnýn bu kadar aðýr bir suçun en azýndan potansiyel faili olmalarý kaygý verici bir geliþmedir" demesi nezaketi gereðidir. Bu "aydýnlar" Anayasayý çok açýk ihlal etmiþlerdir. Bunun bir müeyyidesi yok mu?

Demek ki Hukukçular Birliði yöneticileri Türkler ve Türk mahkemeleri hakkýnda aþaðýlayýcý konuþanlarý, yazanlarý mahkemeye verirlerken Anayasayý ve kanunlarý da didik didik ediyorlar. Yoksa bu adamlar cezalandýrýlmayacaksa niçin mahkemeye gitsinler? Bilmiyorlar mý neyin suç neyin suç olmadýðýný?!

Türklerin katil gösterilmesine tahammül edemeyerek davaya katýlan avukatlardan Mehmet üçok, "Avrupa''dayým zannettim" diyor:
"15 yýllýk avukatým. Böyle duruþma görmedim. Kendimi Avrupa''da zannettim. Duruþma salonunda Türkçe konuþandan çok yabancý dilde konuþan insan vardý. Bu baský ve dayatma orada bulunan milli benlikleri konusunda biraz daha hassas insanlarda gerginlik oluþturdu. Ýnsan adalet sistemine güven kaybolunca çok doðal olarak kendi haklarýný kendisi arýyor. Ýnsanlarýn bu saldýrgan tavrýný normal bulmuyoruz ama bu tür dayatmalar ve baskýlar altýnda insanlar patlama noktasýna geliyor." (Akþam, 18 Aralýk 2005)
Biz de bunu söylüyoruz. Halkýmýz "adalet"in var olduðunu bilsin, kendi hakkýný kendi aramasýn.

AB despotlarýndan Lagenijk iyice sapýttý

Adamýn küstahlýðýna bakýn! AB''li despotlardan Jörk Lagendijk "Türkler katildir!" demeye getiren yazar bozuntusuna destek için geldiði Ýstanbul''da: "Türk ordusu provokasyona geçti, PKK buna cevap verdi. Ordu, PKK ile savaþmaya bayýlýyor. Bu durum orduyu gündemde tutuyor" diyor. Adamýn aklýnda zoru olmadýðýna göre niyeti kötü! Bu hükûmet bile Cemil üiçek vasýtasýyla cevap vermek zorunda kaldýð Kabul edilecek ve kaldýrýlacak bir söz deðil. Hükûmet cevap vermeseydi, TSK cevap vermek mecburiyetinde kalacaktý. Hukukçular Birliði de AB''liyi mahkemeye vermiþ.

Adama, bir üniversitede konuþurken Cemil üiçek''in cevabý hatýrlatýlmýþ. Piþkin piþkin: "Terör örgütüne de þiddetten vazgeçmelerini söyledimð Silahlý Kuvvetler de vazgeçmeli, Kürt sorunu çözülmeli" demiþ. Bu mesele nedir ki çözülcek?!

Daha çirkin konuþuyor despot: "þimdinli''de askerler bombayý atmýþð Gazetelerde okudum." Bu adamýn okuduðu kendi kafasýndaki gazetelerð O gazeteler de TSK''nin mücadelesini pasifleþtirmek için "düþman"ýn sözlerini öne çýkarýyor.

Despotun bizimle ilgili konuþmaya hiç hakký yokð Varsayalým konuþtuð Mahkemeye intikal etmiþ bir meselede nasýl yorum yapabilir?!

AB''nin ne olduðunu görün ey ahali! Kendi bildiklerini okuyorlar ve nerede Türk milletinin karþýsýnda insan varsa onun yanýnda yer alýyorlar.