Mustafa Kemal ''Türk-Kürt kardeþtir'' derken iki ayrý etnik grubu mu kastetti?........Aslan Tekin

Mustafa Kemal''in Dersimli Esad Bey''e yazdýðý mektuptan bir paragraf yayýnladý gazeteler. Baþlýða da "Türk-Kürt kardeþtir" sözünü çýkardýlar. Bazý yorumcular, bu sözü "Türk"ün yok sayýlmak istendiði þu günlerde çarpýtmayý konjonktüre ve kendi statülerine uygun buldular.
Mektubun gazetelerde çýkan kýsmý þu:
(Bazý kelimeleri asýllarýna daha uyacak halde göstermeyi tercih ettim. Gazetelerdeki metinlerin hiçbirinde uzatma için "^" ve ayýn için "''" iþaretleri konmamýþtý.)
''Efendim,
10 Teþrin-i evvel 1335 tarihli bir mektubunuz vasýl oldu. Vatanýn geçirmekte olduðu þu tarihi hayat ve memat anýnda mukadderatý yekdiðerini tamamen merbût ve öz kardeþ olan Türk ve Kürt arasýna düþman parasýyla nifak sokmaya çalýþan ve kendi din ve vataný aleyhine uðraþan edani her türlü nefrete sezadýr. Zat-ý alileri gibi kýymetli vatanperver zevatýn, himmet ve gayretiyle bu gibilerin tesvilatýna meydan býrakmayacaðý þüphesizdir. Teþkilat-ý vesaire hakkýnda i''ta buyrulan malûmata teþekkür eder, bundan böyle Dersim ahvali hakkýnda istihsal buyrulacak malûmatýn yazýlmasýný rica ederim efendim."
M. Kemal.

Yukarýdaki mektubu Mustafa Kemal Milli Mücadeleye baþladýðý sýra Sivas''tan göndermiþtir. Dersim, Tunceli bölgesinin eski adýdýr. ünce mektubun muhtevasý sonra dili üzerinde duracaðým.
Bu mektup yeni ortaya çýkmýþ ve geçen gün Ýstanbul''da bir müzayedede satýlmýþ.
Birileri Mustafa Kemal''in "Türk ve Kürt" diye ayýrdýðýný, ayrý ayrý adlandýrdýðýný söyleme cehaletini ve cesaretini göstermiþlerdir. Sözler dikkatli incelenirse ölüm kalým anýnda mukadderatýnýn Türklerin ve Kürtlerin birbirine baðlý, bunun ötesinde öz kardeþ olduðunu, düþmaný parayla insanlarý kandýrarak nifak sokmak istediðini yazmaktadýr.
Mustafa Kemal, Türk-Kürt ayrýmý yapmamýþtýr. Türkçü Diyarbakýrlý Ziya Gökalp''in daha sonra "Türkler ve Kürtler" makalesinde söylediklerinin aynýsýný söylemiþtir. (Merhum Türkeþ''in sýk tekrar ettiði "Bir Kürt ne kadar Türkse ben de o kadar Türk''üm, bir Türk ne kadar Kürtse ben de o kadar Kürt''üm" sözü de Gökalp''in makalesinin son satýrlarýdýr. (Sözü inþallah yanlýþ hatýrlamadým! Bu makalenin tam metni benim "Son Ýsyan"dað "Tam metin" dememin sebebi, baþka kitaplarda yer alan metinde, Osmanlý yazýsýndan yanlýþ aktarýlmýþ bir iki kelimeye rastlamamdýr. Bu kelimeler de manaya tesir etmemektedir.)
Türk insanlarýný farklýlaþtýrmak isteyenler önemli bir ismin yazýsýnda, sözünde "Türk-Kürt" kelimeleri geçince sözün önünü arkasýný düþünmeden hemen bölücülüðe çanak tutuyorlar.
Mustafa Kemal''in yukarýda iþaret ettiði husus Türkler olarak bir Milli Mücadeleye girdiklerini zýmnen anlatýyor. Sonra da Kürtlerin de kendilerinden ayrý olmadýðýný dini ve vataný için beraber çalýþmasý gerektiðini belirtiyor. üünkü kandýrýlmak istenen, Türklere karþý kýþkýrtýlmak istenen bir etnik grup varð Bu grubun adý da "Kürt"tür. Mustafa Kemal''in sözlerini baþka türlü okuyanlar varsa her platformda tartýþmaya hazýrým!

Mustafa Kemal''in dilið
Türkçenin imkanlarýný anlamak istiyorsanýz Mustafa Kemal''in deðiþtirilmemiþ metinlerini okuyun ve üzerinde düþününð Artýk Mustafa Kemal''in kullandýðý kelimelerle yazýp konuþamazsýnýz ama onun metinlerini hazmederseniz, zihninizin açýldýðýný, engin bir muhakeme gücüne eriþtiðinizi görürsünüz.
Anlamadýðýnýz kelimeleri sözlükten takip edeceksiniz. 61 bin kelimelik yeni lügat çýktý: "Kubbealtý Lügati"ð Uzakta olduðum için henüz inceleyemedim ama sözlük çalýþmasýný baþýndan beri biliyorum; çünkü, baþlatanlar hocam ve benden önceki doktora yaptýrdýðý talebeleridir.
(üç ciltlik kitabý herkesin temin etmesi mümkün deðildir: devlet bu lügati, üniversitelerin ve orta mekteplerinki de dahil bütün kütüphaneler için temin etmelidir.)
Yukarýdaki metni sözlüðe bakarak hazmedinð Sonra kendilerini "Atatürkçü" sanan bazýlarýnýn yaptýðý gibi kelimelerini deðiþtirerek verdiðim þu metni okuyun:
10 Ekim 1919 tarihli bir mektubunuz geldi. Vatanýn geçirmekte olduðu þu tarihi ölüm kalým anýnda yazgýlarý biri ötekine tümüyle baðlý ve öz kardeþ olan Türk ve Kürt arasýna düþman parasýyla ayýrýmcýlýk sokmaya çalýþan ve kendi din ve yurdu aleyhine uðraþan en alçaklar her türlü tiksintiye uygundur. Yüksek kiþiliðiniz gibi gibi deðerli yurtsever kiþilerin, özverisiyle bu gibilerin kötüyü güzel göstererek aldatmalarýna meydan býrakmayacaðý kuþkusuzdur. Deðiþik örgütler hakkýnda verdiðiniz bilgilere teþekkür eder, bundan böyle Dersim''in durumlarý hakkýnda elde edilecek bilgilerin yazýlmasýný rica ederim efendim."
Farký gördünüzð Mustafa Kemal''in metniyle oynamak, onu yok saymaktýr! Türkiye''de yapýlan buð Anlamazlar diye, Mustafa Kemal''in zamanýmýzda kullanýlan ve kullanýlmayan bütün kelimelerini deðiþtiriyorlar. Bir kiþinin söylediklerini kimsenin deðiþtirmeye hakký yoktur. Sözleri deðiþtirilecek kiþi Mustafa Kemal''se kýrk defa düþünmek gerekir.