Yedi milyon iþsize iþ bulan bir deli!

Arslan Bulut

Kemal Cabioðlu, günümüzde yeniden kurtuluþ savaþý vermek noktasýna gelinen Türk ekonomisi ile ilgili tespitlerini anlatýrken, Ýstanbul üniversitesi Ýktisat Fakültesi'nde 1947 yýlýnda hocasý olan Gerhard Kessler'in tarihi tespitlerini hatýrlatýr:
"Gerhard Kessler, Hitler'den canýný kurtarmak için Türkiye'ye iltica etti. Ýstanbul üniversitesi Ýktisat Fakültesi'nde görev aldý. 1947 yýlýnda Kessler'in talebesi oldum. Kessler bir gün, Hitler'den þöyle söz etti:
-Hitler, bir iþsiz deliydi, yedi milyon iþsize iþ bularak, kendisine de iþ buldu.
Bir gün Kessler'e, þu soruyu sordum:
-Siz, iþi olan akýllýlar, yedi milyon iþsize iþ bulamadýnýz da, bir iþsiz deli olan Hitler, yedi milyon iþsize nasýl iþ buldu?
Kessler'in cevabý þu oldu:
-Bizler, Alman halkýnýn varlýklý kesiminden idik. Ekonomideki yangýna bir delinin baktýðý gibi baktýk. Ýþsiz olan halkýn ýstýrabýný fark edemedik. Sesi çýkanlara istediklerini verdik. Devlet, güçsüz kaldý. Ayrýca demokrasi aðacýnýn acý ve tatlý meyvelerini ayýramadýk.
Tekrar sordum:
-Hitler, yedi milyon iþsize nasýl iþ buldu?
Kessler cevap verdi:
-Bizler kitaplardan öðrendiðimiz ekonomi teorileri ile kendi elimizi ve ayaðýmýzý baðladýk. Hitler, para bastý. Parayý üretime verdi. Ekonomide canlýlýk oldu. Alman milletine hedef gösterdi ve ümit verdi. Varlýklý kesimden, fedakarlýk istedi."
Cabioðlu, konu ile ilgili görüþlerini "Günümüz Ekonomisinde Kurtuluþ Savaþý ve Atatürk" adlý kitabýnda toplamýþtýr.

Türkiye'nin milli ekonomi uygulamaktan vazgeçtiði ve parasýný Amerikan dolarýna baðladýðý andan itibaren ekonomik baðýmsýzlýðý ortadan kalkmýþtýr. Dolayýsýyla piyasada bulunmasý gereken paranýn miktarýna da kendisi karar verememektedir.

Ben, dolaþýmdaki paranýn, mevcut üretimi, hizmeti ve artý deðeri karþýlamaktan çok uzak olduðunu, Türkiye'nin para basmasý gerektiðini ilk defa 1995 yýlýnda Memduh Bayraktaroðlu'ndan duydum. O zamanlar bu görüþ, herkese çok ters geliyordu.

Sonra Kemal Cabioðlu, yukarýdaki anýsýný anlattý. Meðer, iþsiz insanlara iþ veren Hitler, ücretleri de para basmak suretiyle ödemiþ. Yedi milyon insan, aldýklarý maaþlar ile tüketime baþlamýþ. Tüketim, üretimi teþvik edince Alman ekonomisinin çarklarý hýzla dönmeye baþlamýþ. Demek ki, Hitler savaþa girmeseydi, ekonomideki gücü ile Avrupa'ya hakim olabilirdi!

þimdi, "Milli Ekonomi Modeli" diye bir kitabý çýkan Prof. Dr. Haydar Baþ diyor ki, "Uluslararasý kredi kuruluþlarý, emisyonumuzu artýrarak üretim yapmak yerine, faizle alýnan yabancý para ile ayný üretimi yapmamýzý tavsiye ediyor. Yani 'yerli para ile yapýlan üretim enflasyon oluþturur ama maliyetli yabancý para ile yapýlan üretim ülkemizi kalkýndýrýr' gibi mantýk dýþý açýklamalara muhatap olmaktayýz. Türkiye gibi geliþmekte olan ülkelerde ekonomi politikalarý adý altýnda uygulanan modeller esaret zincirinden baþka bir þey deðildir. Bu yüzden ekonomi modelimizde her þeyden önce maliyetsiz ve yerli para özgürlüðüne kavuþturulacak, önündeki tüm engeller kaldýrýlarak, ekonomi küresel güçlere baðýmlý olmaktan kurtarýlacaktýr.

Günümüzde uluslar arasý kredi kuruluþlarýnýn etkisinde ve yönetiminde olan ülkeler, hazinenin üzerine oturmuþ dilenciler gibi yabancýlar gelsin yatýrým yapsýn, bizi iþe alsýn diye bekletilmektedir.

Aslýnda sadece ülkemizdeki kaynaklar, bütün insanlýða yetecek durumdadýr.

üte yandan yabancý paranýn bir ülke topraklarýnda dolaþýmda bulunmasý, yerli halkýn emeði ve üretimi ile kendine karþýlýk bulmasý, o ülkenin sahip olduðu zenginliklerin, milletin alýn terinin o yabancý ülkeye aktarýlmasý anlamýna gelmektedir.

Liberal anlayýþ, paranýn serbest dolaþýmýndan bahsederken global tefecilerin ellerindeki paralarla, ülkeleri sömürmek için piyasalarla istedikleri gibi oynamasýný kasteder. Oysa biz paranýn serbest dolaþýmý derken, paraya herkesin ulaþabildiði bir ekonomi sisteminden bahsediyoruz."

Görüldüðü gibi, Türkiye'nin Attila Ýlhan'ýn bahsettiði "Batý'nýn Deli gömleði"ni çýkarmasý ve kendi milli gömleðini giymesi gerekmektedir. üzelleþtirme adý altýnda, siyasi iktidarýn, ülkenin stratejik kuruluþlarýný küresel sermayeye teslim etmesine karþý çýkan Danýþtay Ýkinci Dairesi'ne yapýlan baskýn, bu deli gömleðinin çýkarýlmamasý içindir!

Bugün Federal Reserv denilen banka, hiçbir karþýlýðý olmadan istediði kadar dolar basýyor ve dünya ekonomisini yönlendiriyor. Buna raðmen dolar kullanýmý gittikçe zayýflýyor ve dolar dünyada düþüyor. Fakat Türkiye gibi ekonomik olarak tam teslimiyet içindeki ülkelerde dolarýn deðeri özellikle yükseltiliyor! Ta ki toparlanýp da milli bir ekonomi modeli uygulamasýnlar diye!

Arslan Bulut