Vedat YENERER

Kim Daha Pislik?
Almanya'nýn, Ýngiltere'nin, Fransa'nýn, Hollanda'nýn, Danimarka'nýn, Ýsveç'in, Ýtalya'nýn, Yunanistan'ýn, Bulgaristan'ýn yýllardýr Türkiye'ye karþý kaba tavýrlarýndan artýk herkese gýna geldi. Bugüne kadarki yöneticiler onurlu bir ülke ve millet yaratmak yerine hortumcu ve vurguncu yaratmaktan , yaðcýlýk yapmaktan, rüþvet yiyip ülkeyi satmaktan öteye gidemedi. Türkiye öyle bir noktaya getirildi ki hiçbir konuda istikrarlý bir tavýr sergileyemiyor. Paspas gibi bir devletimiz var. Gelen geçen üstümüze basýyor. Son günlerde Fransa ve Hollanda'nýn yaptýðý düþmanlýk nasýl kabul edilebilir. Hala bunlarý sempatik göstermeye ve milleti kandýrmaya çalýþan kansýzlar var bu memlekette. üfürükten aydýnlar da onlara utanmadan, yüzleri kýzarmadan destek veriyor.
AKP'nýn üstüne tuz biber ektiði yanlýþ, milli þuurdan uzak ve iþbirlikçi politikalarýn sonunda gelinen noktaya bir bakýn. 4-5 milyon Türk'ün yaþadýðý Avrupa'da 500 bin Ermeni ve bir avuç sütü bozuk bölücü, yaðcýlýk yaptýðýmýz ülkelerin maddi manevi desteði ile Türkiye'nin tekerine her yerde çomak soktu, sokmaya devam ediyor. Türkiye'yi bugün yönetenler, geçmiþtekiler gibi dýþ Türkleri harekete geçirme kabiliyetine sahip deðildir. Bu zihniyetle, vatan topraklarýný satýp pazarlamakla, Türk milleti harekete geçirilemez. Irak'ta Türkmene neredeyse "terörist" diyen bir yönetim, Irak'ta görevlendirdiði ve gizli toplantýlara soktuðu son derece baþarýsýz bir büyükelçiyi Paris'e atayarak ödüllendirmiþti. Türkiye ve Türk milletini çýkarlarýný ne kadar koruduðu ortada olan bu çok baþarýlý (!) monþer acaba Paris'te ne yapýyor? Türklerin düzenlediði kaliteli etkinliklere bile katýlmayan bu Büyükelçi, biraz vatanýn milletini seven biri olsa istifa eder ve Türkiye'ye döner. Ýddia ediyorum. Bu büyükelçinin Fransa'ya atanmasý boþu boþuna deðildir. Bu karar eðer meclisten geçerse ve Türk büyükelçisi Türkiye'ye ayný gün çaðýrýlmazsa bilin ki AKP ile Fransa bu konuda danýþýklý bir dövüþ sergiliyor. Bunun ne anlama geldiðini ben söylemeyeyim. Türkiye'ye dört bir yandan saldýran Sevr dayatmacýlarýna açýk bir tavýr konulmasý gerekirken, baþbakan Tayip Erdoðan apar topar grubu toplayýp " Aman ha sakýn tavýr yapmayýn. Biz pisliði pislikle deðil, temiz su ile temizleyelimð." þeklinde akýllara durgunluk veren ne anlama geldiði belli olmayan bir açýklama yaptý. Fransa'nýn koca bir yalaný devam ettirerek Türkiye'nin suratýna tükürmekle eþit sayýlabilecek yasayý meclisten geçirmesi halinde bile milletvekillerinin tepkisiz kalmasýný istedi. Baþbakan geçen gün de yasa geçerse "bizim de sürprizlerimiz olur" dedi. Ne sürprizi sayýn Baþbakan!.. Milletin onuru söz konusu, yine gizli saklý iþler konuþuluyor. Tavýr ne olacaksa bunu milletten niye saklýyorsunuz? Karþýlýklý kýlýçlarý neden çekmiyorsunuz. Bu neyin korkusu. Cezayir Soykýrým yasasýný TBMM'den geçirmenin neresi pislik? Fransýz mallarýna ambargo uygulanmasýnýn neresi pislik? Yapýlan 3 milyar dolarlýk uçak alýmý sözleþmelerinin iptal edilmesinin neresi pislik? Asýl ben bir gazeteci olarak bu ani ve tuhaf kararýn arkasýnda pislik arýyorum. Acaba milyon dolarlara varan komisyonlar önden ödendi de bunun mi paniði yaþanýyor diye düþünmekten kendimi alýkoyamýyorum?
Lozan Barýþ Anlaþmasýný kudurmuþ Sevr dayatmacýlarýna diplomasi ve siyaset dersi vererek imzalatan o onurlu, dürüst ve vatansever paþalarýmýzý bir kez daha saygýyla ve gururla anýyorumð